Θέματα Συνεργείου

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , εχθες γυρνωντας απο ταξιδι το αυτοκινητο μου πετουσε την πεμπτη ταχυτητα οπως πηγαινα πορεια 100-130 μου πετουσε αοι πεμπτη σε νεκρα , τι λετε σασμαν ; ξερετε καποιον να επισκευαζει σασμαν; ευχαριστω , αμαξι FORD RANGER 4X4 2010
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , εχθες γυρνωντας απο ταξιδι το αυτοκινητο μου πετουσε την πεμπτη ταχυτητα οπως πηγαινα πορεια 100-130 μου πετουσε αοι πεμπτη σε νεκρα , τι λετε σασμαν ; ξερετε καποιον να επισκευαζει σασμαν; ευχαριστω , αμαξι FORD RANGER 4X4 2010

Για σασμαν πας ναι δυστυχως, εκτος κ αν ειναι κατι απλο, το ειχα παθει κ εγω σε ενα αυτοκινητο παλιοτερα που ειχα... δυστυχως δεν ξερω καποιον να επισκευαζει ομως, εγω το ειχα αλλαξει με μεταχειρισμενο...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , εχθες γυρνωντας απο ταξιδι το αυτοκινητο μου πετουσε την πεμπτη ταχυτητα οπως πηγαινα πορεια 100-130 μου πετουσε αοι πεμπτη σε νεκρα , τι λετε σασμαν ; ξερετε καποιον να επισκευαζει σασμαν; ευχαριστω , αμαξι FORD RANGER 4X4 2010
σασμαν ειναι και αμα το αφησεις ετσι θα αρχιζει και θα σου πεταει και αλλες.εγω το ειχα παθει σε niva.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , εχθες γυρνωντας απο ταξιδι το αυτοκινητο μου πετουσε την πεμπτη ταχυτητα οπως πηγαινα πορεια 100-130 μου πετουσε αοι πεμπτη σε νεκρα , τι λετε σασμαν ; ξερετε καποιον να επισκευαζει σασμαν; ευχαριστω , αμαξι FORD RANGER 4X4 2010
Το ιδιο κανει και της εταιρειας που δουλευω ιδιο αυτοκινητο 2500 turbodiesel εδω και αρκετο καιρο(χρονια).
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , εχθες γυρνωντας απο ταξιδι το αυτοκινητο μου πετουσε την πεμπτη ταχυτητα οπως πηγαινα πορεια 100-130 μου πετουσε αοι πεμπτη σε νεκρα , τι λετε σασμαν ; ξερετε καποιον να επισκευαζει σασμαν; ευχαριστω , αμαξι FORD RANGER 4X4 2010
τωσα ωραια αυτοκινητα εχη αυτον τον λυκο πηγες και πηρεςςς;;.hair. ετσι ειναι αμα βαρας πωλες μπεκατσες σε τρωνε τα σαζμαν μετααααα.sarcastic. δεν πηραζη μια χρονια δεν θα βγηης στο κυνηγι για να κανης το σαζμανννpeng
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ λοιπόν πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki jimni και προχτές εφτιαξα βάση να βάλω το σκυλοκουτι επάνω αλλά το αμάξι κάθεται 3 πόντους βάση με το κουτί και με τα σκυλιά μέσα πάει 10 πόντους έχει πάθει κάποιος το ίδιο για να μου πει τι έκανε θελει ενυσχιμενα ελατήρια και καινούργια αμορτισέρ??
 
πρωτα μαλον το κουτακι βγηκε λιγο βαρυ να υποθεσω χα χα .στο θεμα τωρα μια λυση ειναι η χρηση σκληρων ελατηριων κατι που θα κανει το αυτοκινητο αρκετα σφιχτο κουτσουρο θα ελεγα οταν ειναι αδειο συν το κοστος αγορας των ελατηριων.μια αλλη λυση ειναι η κατασκευη προσθηκη στο ηδη υπαρχων ελατηριο που θα σου δωσει καποιους ποντους υψος για να μην καθεται επειτα,εδω το αρνητικο ειναι οτι οταν ειναι αδειο το αμαξι θα ειναι ποιο ψηλο πισω .η γνωμη μου και η πειρα μου λεει οτι σε τετοιες πιριπτωσεις σιγουρα αφου βαζουμε βαροσ πισω θα εχουμε μια καθηζηση αρα το μαμα ελατηρια με την χρηση μια προσθηκη 3 ποντων και θα εισαι καλα.να φανταστεις οτι ετσι θα καθεται συνολο 5 ποντους φορτωμενο.απαραιτητο ειναι τα μαμα ελατηρια να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα,κοστος προσθηκων περιπου 20-40€.για αγορα ελατηριων δηλ mad το κοστος θα ειναι περι τα 200€.παντως αν αποφασισεις τις προσθηκες πρεπει να τις εχω απο ενα βιταρα που καναμε το ιδιο πεσ μου να στις στειλω δωρεαν χαμενες θα πανε τετελειωσαν οι τρελοι με τις μετατροπες πλεον χα χα χα
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ λοιπόν πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki jimni και προχτές εφτιαξα βάση να βάλω το σκυλοκουτι επάνω αλλά το αμάξι κάθεται 3 πόντους βάση με το κουτί και με τα σκυλιά μέσα πάει 10 πόντους έχει πάθει κάποιος το ίδιο για να μου πει τι έκανε θελει ενυσχιμενα ελατήρια και καινούργια αμορτισέρ??
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ λοιπόν πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki jimni και προχτές εφτιαξα βάση να βάλω το σκυλοκουτι επάνω αλλά το αμάξι κάθεται 3 πόντους βάση με το κουτί και με τα σκυλιά μέσα πάει 10 πόντους έχει πάθει κάποιος το ίδιο για να μου πει τι έκανε θελει ενυσχιμενα ελατήρια και καινούργια αμορτισέρ??
Τι ίδιο θέμα είχα και εγώ στο βιταρα. Αέριο, κούτα σκυλιά, σούζα καθόταν.... Έβαλα mad ελατήρια, στο μανισιο ύψος αλλά πιο σκληρά. Κόστος 160€. Ναι όταν είναι άδειο είναι λίγο σκληρό, αλλά πότε είναι άδειο...; Την θεωρώ την πιο ενδεδειγμένη λύση.
 
πρωτα μαλον το κουτακι βγηκε λιγο βαρυ να υποθεσω χα χα .στο θεμα τωρα μια λυση ειναι η χρηση σκληρων ελατηριων κατι που θα κανει το αυτοκινητο αρκετα σφιχτο κουτσουρο θα ελεγα οταν ειναι αδειο συν το κοστος αγορας των ελατηριων.μια αλλη λυση ειναι η κατασκευη προσθηκη στο ηδη υπαρχων ελατηριο που θα σου δωσει καποιους ποντους υψος για να μην καθεται επειτα,εδω το αρνητικο ειναι οτι οταν ειναι αδειο το αμαξι θα ειναι ποιο ψηλο πισω .η γνωμη μου και η πειρα μου λεει οτι σε τετοιες πιριπτωσεις σιγουρα αφου βαζουμε βαροσ πισω θα εχουμε μια καθηζηση αρα το μαμα ελατηρια με την χρηση μια προσθηκη 3 ποντων και θα εισαι καλα.να φανταστεις οτι ετσι θα καθεται συνολο 5 ποντους φορτωμενο.απαραιτητο ειναι τα μαμα ελατηρια να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα,κοστος προσθηκων περιπου 20-40€.για αγορα ελατηριων δηλ mad το κοστος θα ειναι περι τα 200€.παντως αν αποφασισεις τις προσθηκες πρεπει να τις εχω απο ενα βιταρα που καναμε το ιδιο πεσ μου να στις στειλω δωρεαν χαμενες θα πανε τετελειωσαν οι τρελοι με τις μετατροπες πλεον χα χα χα
Αυτές οι προσθήκες μπαίνουν μπρος πίσω??
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ λοιπόν πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki jimni και προχτές εφτιαξα βάση να βάλω το σκυλοκουτι επάνω αλλά το αμάξι κάθεται 3 πόντους βάση με το κουτί και με τα σκυλιά μέσα πάει 10 πόντους έχει πάθει κάποιος το ίδιο για να μου πει τι έκανε θελει ενυσχιμενα ελατήρια και καινούργια αμορτισέρ??
Καλησπέρα. Πρώτα πρέπει κατά την γνώμη μου να πας να μετρήσεις την απόδοση των αμορτισέρ και μετά να δεις τι χρειάζεται σύμφωνα με την μέτρηση .Μία λύση την οποία έχω εγώ για να είναι το αμάξι πάντα ίσια με ότι βάρος και να έχει είναι τα αμορτισέρ self levelling τα οποία με ότι φορτίο έχει μετά τα πρώτα μέτρα στο δρόμο φέρνουν το αμάξι ίσια .
Βέβαια δεν γνωρίζω εάν βγαίνουν για το δικό σου αμαξι.
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ λοιπόν πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki jimni και προχτές εφτιαξα βάση να βάλω το σκυλοκουτι επάνω αλλά το αμάξι κάθεται 3 πόντους βάση με το κουτί και με τα σκυλιά μέσα πάει 10 πόντους έχει πάθει κάποιος το ίδιο για να μου πει τι έκανε θελει ενυσχιμενα ελατήρια και καινούργια αμορτισέρ??
Βάλε προσθείκες από υλικό Τεφλόν....κόβεις το Τεφλόν όσο φάρδος (ύψος) θες εσύ εξάλλου.....
Αρχικά βγάζεις αμορτισέρ...σταμπάρεις ένα "Πατρόν" της κεφαλής του απορτισέρ κ τα φτιάχνεις σε ένα τόρνο....ανοίγεις τις τρίπες στο δράπανο κ τις κουμπώνεις....
 
Καλησπέρα στην παρέα δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ λοιπόν πρόσφατα αγόρασα ένα Suzuki jimni και προχτές εφτιαξα βάση να βάλω το σκυλοκουτι επάνω αλλά το αμάξι κάθεται 3 πόντους βάση με το κουτί και με τα σκυλιά μέσα πάει 10 πόντους έχει πάθει κάποιος το ίδιο για να μου πει τι έκανε θελει ενυσχιμενα ελατήρια και καινούργια αμορτισέρ??
https://www.ebay.com/itm/Firestone-...Spring-Kit-Fits-07-12-Outlander-/143025126610

https://www.4x4styling.com/Air-Auxi...-coil-springs-at-the-rear-axle-not-for-Pickup
 
Αυτές οι προσθήκες μπαίνουν μπρος πίσω??


Τι να τις κανεις τι προσθηκες εμπρος βρε Παναγιωτη ?? Να κανει το αυτ/το ''σουζες'' ??
Το προβλημα σου ειναι στο πισω μερος του αυτ/του απο το βαρος ξυλοκουτας.
Η ποιο σωστη λυση ειναι αυτη που εργαψε ποιο πανω ο Δημητρης....ελατηρια στο ιδιο υψος και ποιο
σκληρα....Οι προσθηκες ειναι μια λυση.....αλλα παραλληλα μπορει να δημιουργησουν προβλημα στα
αμορτισερ. Εαν τα αμορτισερ τερματισουν στο ανοιγμα τους σε καποιο νεροφαγωμα του δρομου....
τοτε τα ''πηρες στο χερι'' . Το αμορτισερ οσο και σκληρο να ειναι ....ειναι μονο για σε ''κραταει'' στον
δρομο.....το υψος του αυτ/του εξαρταται μονο απο τα ελατηρια. ;)
 
Αυτές οι προσθήκες μπαίνουν μπρος πίσω??
ναι πισω θα τις χρειαστεις μονο.κοιτα για να μην παρεξηγηθω κιολας η ποιο σωστη λυση ειναι αγορα ελατηριων με οτι αυτο συνεπαγετε.απλα με τις προσθηκες μειωνουμε το κοστος αρκετα τοποθετουμε εως 5 ποντους για να μην υπαρχουν αλλες επιπλοκες στο αυτοκινητο και ειναι σχετικα ευκολη η τοποθετηση -αφαιρεση τους.
 
εσύ δεν ξέρεις τίποτα..... χαχαχαχα
εσυ τι θες και ανακατευεσαι?εδω λεει θεματα συνεργειου οχι μπεκατσας.παρε την ομαδα και κανε καμια εξοδο με τετοιο καιρο και τοση βροχη εσυ θα βρεις μπεκατσες και ασε εμας εδω να φτιαχνουμε ελατηρια χα χα χα.
 
Back
Top