Remington Team

Πως μπορουμε να διακρινουμε καταβολες σε τρια οπλα οταν εχουν 3 διαφορετικα κοντακια ; πως μπορουμε να κρινουμε 3 οπλα που το καθενα ριχνει οπου θελει ;; μονο σε χαρτονι η καταλογο με σημαδεμα μπορουμε να παρουμε μια εικονα
Όπως λες μια εικόνα μπορούμε να την πάρουμε από τον πίνακα.
Από εκεί και πέρα, όταν βλέπεις ότι με το Χ ντουφέκι ακόμη και όταν είσαι ορτσα παίρνεις με την Περιφέρεια άψογες καταβολές εκεί βλεπεις και το ποιοτικό σκότωμα. Καθαρά εμπειρικά.
Οταν φερεις τα μέτρα καλύτερα τότε τα σκοτωματα γίνονται πιο ζωηρά.
Και πάλι εμπειρικα το καταλαβαίνεις.

Προϋπόθεση να χεις κάνει προσπάθεια σε όλα σου τα ντουφέκια να τα φέρεις απάνω σου
 
Ένας έμπειρος κυνηγός καταλαβαίνει από την πρώτη επωμιση τη θέλει το όπλο πάνω του αυτό που κάνει ένα όπλο καλύτερο από άλλο ακόμα και της ίδιας Εταιρείας είναι η φονικοτητα του ακόμα και με τα περιφερειακά σκάγια ακόμα και όταν λες η καταλαβαίνεις ότι σου έφυγε η τουφεκιά και το πουλί πέφτει. Από τα δεκάδες οπλα που έχω αλλάξει αυτό το συνάντησα σε ένα με δύο οπλα.Ειναι η εμπιστοσύνη που νιώθεις και η σιγουριά ότι ακόμη και αν δεν είσαι κέντρο το πουλί θα πέσει
 
Ένας έμπειρος κυνηγός καταλαβαίνει από την πρώτη επωμιση τη θέλει το όπλο πάνω του αυτό που κάνει ένα όπλο καλύτερο από άλλο ακόμα και της ίδιας Εταιρείας είναι η φονικοτητα του ακόμα και με τα περιφερειακά σκάγια ακόμα και όταν λες η καταλαβαίνεις ότι σου έφυγε η τουφεκιά και το πουλί πέφτει. Από τα δεκάδες οπλα που έχω αλλάξει αυτό το συνάντησα σε ένα με δύο οπλα.Ειναι η εμπιστοσύνη που νιώθεις και η σιγουριά ότι ακόμη και αν δεν είσαι κέντρο το πουλί θα πέσει
Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι από την επωμιση μπορείς να καταλάβεις αν σου έρχεται σωστά το ντουφέκι.
Μόνο ο πίνακας το δειχνει και απαραίτητη προϋπόθεση να ρίχνεις σταθερά και αβίαστα.
 
Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι από την επωμιση μπορείς να καταλάβεις αν σου έρχεται σωστά το ντουφέκι.
Μόνο ο πίνακας το δειχνει και απαραίτητη προϋπόθεση να ρίχνεις σταθερά και αβίαστα.
Εάν 2 άτομα μπουν σε οποιοδήποτε κυνηγετικό μαγαζί και επωμισουν10 όπλα τότε η διαφορά ενός έμπειρου και ενός απειρου κυνηγού θα φανεί ααμέσως. Ο έμπειρος με τις πρώτες επωμισεις θα καταλάβει αμέσως τι δεν του κάθεται καλά και τι του ταιριάζει. Ο πίνακας θα επιβεβαίωσει η καλύτερα θα βοηθήσει τον σκοπευτή να προσαρμόσει ακριβώς το όπλο πάνω του.Μια τέτοια περίπτωση μου έτυχε πηγαίνοντας ένα σουπερ ποζε στον Λιάκο για αλλαγή ρυθμιζόμενης σκανδαλης και λέγοντας του να μου προσαρμόσει το ρυθμιζόμενο κοντακι καλύτερα στα μέτρα μου μου απάντησε (Αυτό είναι μια χρονοβόρα διαδικασία και θα κλείσουμε ραντεβού γιατι μπορεί να πάρει ώρα και για το όπλο και για σένα αν κάτι κάνεις λάθος)στην προτροπή μου να ρίξει μια ματιά έτσι ώστε να δει χοντρικά και έπειτα από δεκάδες επωμισεις μου είπε μην πειράξεις τίποτε είσαι κέντρο. Πληροφοριακά το όπλο το ειχα ρυθμίσει απο το σπίτι και οταν πηγα σκοπευτήριο και το δοκίμασα έριχνε 60 /40 οπως ακριβώς ήθελα. Το ιδιο μου ειχε συμβεί με μια καραμπίνα με υπερυψωμένη Ρίγα μετα τις πρώτες τουφεκιές κατάλαβα αμέσως οτι ψιλοντουφεκαει και μόλις έβαλα την d το οπλο μου έκατσε ακριβώς.Με όλα αυτά θέλω να πω ότι ολα τα οπλα δεν ταιριάζουν σε όλους γι αυτο βλέπουμε τόσες αντιπαλότητες σχετικά με τις μάρκες ότι για σένα σκοτώνει για μένα μπορεί να είναι άχρηστο,ένος εμπειρου όμως το χέρι του πάει κατευθείαν εκεί που του ταιριάζει
 
Είχα πάει σε ένα κυνηγομαγαζο πρόσφατα και χαζευα διάφορα όπλα και μεταχειρισμένα και επωμιζα κάποια από αυτά αρκετά θα έλεγα ,επωμιζω ένα dt 10 skeetοντουφεκο ,όταν το επωμισα έμεινα στην επωμιση αρκετή ώρα και το όπλο ήταν εκπληκτικά καλά επάνω μου δεν ήθελα να το κατεβάσω , πετάγεται ο μαγαζατορας και μου λέει ,είδες ρε όταν ένα οπλο σου κάθεται τέλεια πως δεν θες να το κατεβάσεις ,είδες με τα άλλα που επωμιζες πόσο γρήγορα τα ξανά επωμιζες ,ενώ αυτό που ήταν επάνω σου πως το μυαλό σου και τω σώμα σου δεν ήθελε να το αφήσεις κατω.Εχει μια δόση αληθειας αυτό .Όντως αυτό το όπλο επάνω μου κούμπωσε εκπληκτικά πιστεύω ότι εάν έριχνα με αυτό το ποιο πιθανόν να μην ήθελε τίποτα στο κοντάκι .
 
Είχα πάει σε ένα κυνηγομαγαζο πρόσφατα και χαζευα διάφορα όπλα και μεταχειρισμένα και επωμιζα κάποια από αυτά αρκετά θα έλεγα ,επωμιζω ένα dt 10 skeetοντουφεκο ,όταν το επωμισα έμεινα στην επωμιση αρκετή ώρα και το όπλο ήταν εκπληκτικά καλά επάνω μου δεν ήθελα να το κατεβάσω , πετάγεται ο μαγαζατορας και μου λέει ,είδες ρε όταν ένα οπλο σου κάθεται τέλεια πως δεν θες να το κατεβάσεις ,είδες με τα άλλα που επωμιζες πόσο γρήγορα τα ξανά επωμιζες ,ενώ αυτό που ήταν επάνω σου πως το μυαλό σου και τω σώμα σου δεν ήθελε να το αφήσεις κατω.Εχει μια δόσηλ αληθειας αυτό .Όντως αυτό το όπλο επάνω μου κούμπωσε εκπληκτικά πιστεύω ότι εάν έριχνα με αυτό το ποιο πιθανόν να μην ήθελε τίποτα στο κοντάκι .
Μεγα λαθος φιλε , για να πουμε το κοντακι ειναι τελειο πανω μας θελει τουλαχιστον 1000 φυσιγγια ριξιμο, παρα πολλες δοκιμες σε ολες τις γωνιες κ φυσικα πολλες αλλαγες , δεν εχει καμια σχεση το απολυτο φιταρισμα στα χερια σου κ στο σωμα κ προσωπο σου με την αισθηση οταν επωμιζουμε ενα οπλο απο βιτρινα
 
Σε ενα πλαγιοκαννο Beretta που του εχω φτιαξει κοντακι στα μετρα μου ειχα μεγαλη διαφορα αυτο να λεγεται, ομως οποτε απο ατζαμωσινη δεν ημουν πανω στο πουλι οπως επρεπε και το χτυπαγαν τα περιφεριακα σκαγια το εβλεπα να χανεται στον οριζοντα. Με τη Remington δεν μου εχει συμβει να βλεπω να τρωει τις τουφεκιες να φευγουν πουπουλα και να συνεχιζει. Το πηρε? επεσε. Αυτο μου εχει κανει εντυπωση με αυτο το οπλο.
 
Σε ενα πλαγιοκαννο Beretta που του εχω φτιαξει κοντακι στα μετρα μου ειχα μεγαλη διαφορα αυτο να λεγεται, ομως οποτε απο ατζαμωσινη δεν ημουν πανω στο πουλι οπως επρεπε και το χτυπαγαν τα περιφεριακα σκαγια το εβλεπα να χανεται στον οριζοντα. Με τη Remington δεν μου εχει συμβει να βλεπω να τρωει τις τουφεκιες να φευγουν πουπουλα και να συνεχιζει. Το πηρε? επεσε. Αυτο μου εχει κανει εντυπωση με αυτο το οπλο.
Αυτό φίλε μου έχω πάθει και γω με την Remington και σε όσους την έχω δώσει να ρίξουν έχουν πάθει το ίδιο λες και το όπλο αυτό είναι για όλα τα σώματα
 
Οποιο φυσιγγι και να εχω δοκιμασει, λιγοτερο ευχαριστιμενος μπορει να εχω μεινει αλλα απογοητευμενος ποτε. Γενικα ειμαι υπερ ευχαριστημενος απο την αποδοση του οπλου και αυτος ηταν και ο λογος που εψαξα να δω εντυπωσεις και απο αλλους στο ιντερνεν μιας και ποτε πριν δεν ειχα ριξει με καμια Remington η πρωτη που επιασα σε κυνηγι ηταν η δικη μου αλλα απο οτι εχω διαβασει οι περισσοτεροι εχουν να πουν καλα λογια για την βλητικη τους αποδοση.
 
Αυτό φίλε μου έχω πάθει και γω με την Remington και σε όσους την έχω δώσει να ρίξουν έχουν πάθει το ίδιο λες και το όπλο αυτό είναι για όλα τα σώματα
Μεγα λαθος φιλε , για να πουμε το κοντακι ειναι τελειο πανω μας θελει τουλαχιστον 1000 φυσιγγια ριξιμο, παρα πολλες δοκιμες σε ολες τις γωνιες κ φυσικα πολλες αλλαγες , δεν εχει καμια σχεση το απολυτο φιταρισμα στα χερια σου κ στο σωμα κ προσωπο σου με την αισθη
Μεγα λαθος φιλε , για να πουμε το κοντακι ειναι τελειο πανω μας θελει τουλαχιστον 1000 φυσιγγια ριξιμο, παρα πολλες δοκιμες σε ολες τις γωνιες κ φυσικα πολλες αλλαγες , δεν εχει καμια σχεση το απολυτο φιταρισμα στα χερια σου κ στο σωμα κ προσωπο σου με την αισθηση οταν επωμιζουμε ενα οπλο απο βιτρινα
Ποιο ακριβώς είναι το μέγα λάθος ; Το ότι έγραψα ότι η αίσθηση που μου έδωσε ήταν ότι κούμπωσε εκπληκτικά καλά επάνω μου ! η ότι έγραψα ότι πιθανόν το κοντάκι να μην ήθελε τίποτα ,το πιθανόν που έγραψα έχει την σημασία του ! Σαφεστατα και τουφεκωντας θα βγάλεις τα τελικά συμπεράσματα .Εσύ Δημήτρη εάν επωμισεις 10 όπλα δεν μπορείς να καταλάβεις ποιο όπλο στέκεται καλύτερα επάνω σου από τα 10 ,σαφέστατα και μπορείς για κάτι τέτοιο μιλάω και εγώ .
 
Ποιο ακριβώς είναι το μέγα λάθος ; Το ότι έγραψα ότι η αίσθηση που μου έδωσε ήταν ότι κούμπωσε εκπληκτικά καλά επάνω μου ! η ότι έγραψα ότι πιθανόν το κοντάκι να μην ήθελε τίποτα ,το πιθανόν που έγραψα έχει την σημασία του ! Σαφεστατα και τουφεκωντας θα βγάλεις τα τελικά συμπεράσματα .Εσύ Δημήτρη εάν επωμισεις 10 όπλα δεν μπορείς να καταλάβεις ποιο όπλο στέκεται καλύτερα επάνω σου από τα 10 ,σαφέστατα και μπορείς για κάτι τέτοιο μιλάω και εγώ .
Αναφερομαι στο να μην θελει τπτ το κοντακι αλλαγη οπως εγραψες , οσο αφορα αν μπορω να καταλαβω ποιο στεκεται οπως γραφεις καλυτερα πανω μου , μονο για το υψος στο χτενι , την παρεκλιση κ το μηκος μπορω να εχω μια χοντρικη ιδεα , απιθανο να βρεθει κοντακι να μου ταιριαζει στο χερι μου κ στο σωμα μου
 
Η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση όταν ασχολείσαι χρόνια το νιώθεις απόλυτα τι σου έρχεται καλύτερα οι πινελιές μπαίνουν στο σκοπευτήριο η στον ειδικό. Υπάρχουν Κοντάκια που ταιριάζουν σε κάποιους σωματοτυπους είτε καλά είτε όχι,και υπάρχουν και Κοντάκια που δεν ταιριάζουν και δεν έρχονται με τίποτα γιατί στους κατόχους τους φταίνε πάντα οι ρυθμίσεις και ποτέ οι ίδιοι. Έχω δει πολλάκις και πολλοί από εδώ σίγουρα,τα πιο απίθανα πράγματα από αυτοσχέδιες Ράχες,έως κορδέλες,έως Άλεν κατσαβιδια,και σε 10 λεπτά άλλες ρυθμίσεις και άλλες γιατί???Αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά ρυθμίζουν το όπλο τους αρχικά εάν απαιτείται και από εκεί και πέρα δεν το ξαναπειραζουν ποτέ αρκεί είτε να γνωρίζουν να το κάνουν είται να τους το έχει ρυθμίσει κάποιος ειδικός.
 
Η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση όταν ασχολείσαι χρόνια το νιώθεις απόλυτα τι σου έρχεται καλύτερα οι πινελιές μπαίνουν στο σκοπευτήριο η στον ειδικό. Υπάρχουν Κοντάκια που ταιριάζουν σε κάποιους σωματοτυπους είτε καλά είτε όχι,και υπάρχουν και Κοντάκια που δεν ταιριάζουν και δεν έρχονται με τίποτα γιατί στους κατόχους τους φταίνε πάντα οι ρυθμίσεις και ποτέ οι ίδιοι. Έχω δει πολλάκις και πολλοί από εδώ σίγουρα,τα πιο απίθανα πράγματα από αυτοσχέδιες Ράχες,έως κορδέλες,έως Άλεν κατσαβιδια,και σε 10 λεπτά άλλες ρυθμίσεις και άλλες γιατί???Αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά ρυθμίζουν το όπλο τους αρχικά εάν απαιτείται και από εκεί και πέρα δεν το ξαναπειραζουν ποτέ αρκεί είτε να γνωρίζουν να το κάνουν είται να τους το έχει ρυθμίσει κάποιος ειδικός.
Εγω παλι εχω ενα φιλαρακι οτι χασει απλα δε το τρυπησαν τα σκαγια ακομα και στα 10 μετρα
 
Αναφερομαι στο να μην θελει τπτ το κοντακι αλλαγη οπως εγραψες , οσο αφορα αν μπορω να καταλαβω ποιο στεκεται οπως γραφεις καλυτερα πανω μου , μονο για το υψος στο χτενι , την παρεκλιση κ το μηκος μπορω να εχω μια χοντρικη ιδεα , απιθανο να βρεθει κοντακι να μου ταιριαζει στο χερι μου κ στο σωμα μου
Αναφερομαι στο να μην θελει τπτ το κοντακι αλλαγη οπως εγραψες , οσο αφορα αν μπορω να καταλαβω ποιο στεκεται οπως γραφεις καλυτερα πανω μου , μονο για το υψος στο χτενι , την παρεκλιση κ το μηκος μπορω να εχω μια χοντρικη ιδεα , απιθανο να βρεθει κοντακι να μου ταιριαζει στο χερι μου κ στο σωμα μου
Δημήτρη εάν μπορούσαν οι περισσότεροι που κρατούν όπλο να αντιληφθούν τις παραπάνω παραμέτρους που αναφέρεις και να τις διορθώσουν θα βελτίωναν την σκόπευση τους και τις επιτυχίες του εκπληκτικά ,σαφέστατα και εγώ ήμουν υπερβολικός λέγοντας να μην θέλει τίποτα το κοντάκι απλά ήθελα να καταγράψω πόσο πολύ όμορφα το αισθάνθηκα επάνω μου .
 
Δημήτρη εάν μπορούσαν οι περισσότεροι που κρατούν όπλο να αντιληφθούν τις παραπάνω παραμέτρους που αναφέρεις και να τις διορθώσουν θα βελτίωναν την σκόπευση τους και τις επιτυχίες του εκπληκτικά ,σαφέστατα και εγώ ήμουν υπερβολικός λέγοντας να μην θέλει τίποτα το κοντάκι απλά ήθελα να καταγράψω πόσο πολύ όμορφα το αισθάνθηκα επάνω μου .
Καθολου υπερβολικος φιλε , εγω εγραψα λαθος
 
Το όπλο ανήκει σε μία χήρα στην Θεσσαλονίκη και θέλει να το δώσει. Τώρα μένει αθηνα αλλά για να το φέρει θέλει υπεύθυνη δήλωση ότι θα το αγοράσω και έτσι θα το μεταφέρει γιατι είναι στο όνομα του συζύγου της.
Δυστυχώς δεν έχει φώτο και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω. Είναι μου είπε πάντως σε καλή κατάσταση
 
Back
Top