Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το κοντάκι σου φταίει .yel.
Το ιδιο μου ελεγε και το πευκο .sarcastic.
Σε πληροφορώ τα μαγαζιά στην Πελοπόννησο τα βγάζουν πρώτα σε πωλήσεις επειδή την πάτησα και τα ψωνιζα χρόνια νομίζοντας ότι είναι ισπανικά στην επαρχία έτσι τα προμοταραν, τα είχαν προτωβγαλει με 50 ευρώ την κούτα και επειδή έκαναν τρελές πωλήσεις τώρα έχουν παραπλήσια τιμη με τα ισπανικά. Και όταν λέμε μαϊμού είναι μόνο στην ονομασία κατά τα άλλα είναι κανονικά εγκεκριμένο προϊόν και μάλιστα πρώτη θέση στα ράφια στα κυνηγομαγαζα .Υπάρχουν πολλοί που το χρησιμοποιούν ολη την κυνηγετική περίοδο αλλάζοντας μονο το νούμερο των σκαγιων
Το πιστευω.Εχω ακουσει οτι μαζι με την κουτα δινουν και ενα "καλο τσιγαρο" μαζι.
Τα φυσιγγια θεριζουν και ξαφνικα γεμιζει και ο ουρανος δρακους.Τεσπα γουστα ειναι αυτα.
Απο τα Ισπανικα στα Πυργιωτικα ξεχασα και αυτα που ηξερα.Ακομα θυμαμαι ενα κουτι
που ανοιξα.Στην πορτα να τα ειχαν μαγκωσει καλυτερο κλεισιμο θα ειχαν,την ωρα που
εμπαιναν τσιχλες τρενο.
 
Γενικά δν τα τα έχω ρίξει τα imperial (Pyrgos) αλλά δν είναι τυχαίο πως λανσάρωντε παντού στην αγορά...ρίχνονται από πολλούς τουλάχιστο στην ευρύτερη περιοχή....με 50€ την κούτα κ ποιός δν θα τα έπερνε....τώρα το 34gr με 5.50€ σε Νο:6,7,8,9 και στα 36gr με 6.00€ παίχτες.....ποιός φτωχός λαός δν θα τα έριχνε;;;;;;
Η μήπως αν τα έκαναν σε κάποιον ΔΩΡΟ θα τα άφηνε στο τουλάπι;;;;; Εκτός κ είμαστε όλοι μπρούκλιδες κ δίθεν μας φταίει η οικονομική κρίση.... .sarcastic. αναρωτιέμαι γιατί βλέπω κ κείμενα που κάποιοι γράφουν πως "η τσίχλα πέφτει με ότι να'ναι"....κι αφού πέφτει η τσίχλα με ότι να'ναι....ορίστε...5.00€ τα 32gr και με. lot.αν κάποιοι "κολλάνε" κ σε αυτό...
 
Το ιδιο μου ελεγε και το πευκο .sarcastic.

Το πιστευω.Εχω ακουσει οτι μαζι με την κουτα δινουν και ενα "καλο τσιγαρο" μαζι.
Τα φυσιγγια θεριζουν και ξαφνικα γεμιζει και ο ουρανος δρακους.Τεσπα γουστα ειναι αυτα.
Απο τα Ισπανικα στα Πυργιωτικα ξεχασα και αυτα που ηξερα.Ακομα θυμαμαι ενα κουτι
που ανοιξα.Στην πορτα να τα ειχαν μαγκωσει καλυτερο κλεισιμο θα ειχαν,την ωρα που
εμπαιναν τσιχλες τρενο.
Και εγώ που τα έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ενώ για χρόνια ήμουν ικανοποιημένος τα σταμάτησα γιατί σε μια παρτίδα ήταν κακοκλεισμενα και σαν φουσκωμένα συν του ότι στο μαγαζί στην Σπάρτη που τα προμηθευομουνα μου έλεγε ότι ήταν εισαγωγή από Ισπανία.Βλητικα πάντως ήταν ΣΟΎΠΕΡ
 
Γενικά δν τα τα έχω ρίξει τα imperial (Pyrgos) αλλά δν είναι τυχαίο πως λανσάρωντε παντού στην αγορά...ρίχνονται από πολλούς τουλάχιστο στην ευρύτερη περιοχή....με 50€ την κούτα κ ποιός δν θα τα έπερνε....τώρα το 34gr με 5.50€ σε Νο:6,7,8,9 και στα 36gr με 6.00€ παίχτες.....ποιός φτωχός λαός δν θα τα έριχνε;;;;;;
Η μήπως αν τα έκαναν σε κάποιον ΔΩΡΟ θα τα άφηνε στο τουλάπι;;;;; Εκτός κ είμαστε όλοι μπρούκλιδες κ δίθεν μας φταίει η οικονομική κρίση.... .sarcastic. αναρωτιέμαι γιατί βλέπω κ κείμενα που κάποιοι γράφουν πως "η τσίχλα πέφτει με ότι να'ναι"....κι αφού πέφτει η τσίχλα με ότι να'ναι....ορίστε...5.00€ τα 32gr και με. lot.αν κάποιοι "κολλάνε" κ σε αυτό...
Απο Πυργιωτη δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο....Λογικο μας ακουγετε....
Καντε οτι θελετε εκει κατω,το αυλακι να μην περασουν μονο ξανα .sarcastic.
 
Απο Πυργιωτη δεν περιμεναμε κατι διαφορετικο....Λογικο μας ακουγετε....
Καντε οτι θελετε εκει κατω,το αυλακι να μην περασουν μονο ξανα .sarcastic.
Πέρα από την πλάκα.
Είναι φθηνά τα φυσίγγια και ο κόσμος θα συνεχίσει να τα αγοράζει, διότι είναι μεγάλος ο πληθυσμός που δν ασχολείται ΚΑΝ με τα φυσίγγια κ ρίχνει ότι βρει οικονομικότερο.
 
Είναι ακριβώς το ίδιο με το 32 Άρι του Ρουμελιώτη.
Με το Πυργιωτικο να ειναι πιο μαλακο..αλλα σε αποδοση καλυτερο το Πατρινο...για εμενα τουλαχιστον..οχι οτι κ το αλλο δεν κανει δουλεια
Άμα δεν το ανοίξεις το φυσιγγι ποτέ δεν είσαι σίγουρος.
Οντως..τις προαλλες ανοιξα ενα imperial μπλε 36γρ "στο κουτι με την παπια" που ειχα αγορασει πανω απο 10 χρονια(τοτε υποτιθετε οτι δεν υπηρχαν τα γνησια..)κ βρηκα συγκεντρωτηρα maxam..
 
αναρωτιέμαι γιατί βλέπω κ κείμενα που κάποιοι γράφουν πως "η τσίχλα πέφτει με ότι να'ναι"....κι αφού πέφτει η τσίχλα με ότι να'ναι....ορίστε...5.00€ τα 32gr και με. lot.αν κάποιοι "κολλάνε" κ σε αυτό...
Εγώ Κωστή πιστεύω ότι το (τσιχλοφυσιγγο) γενικά είναι παρεξηγημενο ανεξάρτητου μάρκας, αν πάρει κάποιος το θέμα από την αρχή θα καταλάβει. Είναι το φυσιγγι που θα ρίχνει ο κυνηγός από τον Οκτώβριο μέχρι την λήξη, μερικοί έχουν την ευχέρεια να κυνηγούν καθημερινά και εδώ αρχίζουν οι ιδιαιτεροτητες. Στα υπόλοιπα κυνηγια δεν θα λυπηθεί κάποιος να δώσει το κάτι παραπάνω. Εδώ όμως θέλουμε το καλό και φθηνό που συχνά δεν συμβαδίζει με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ιδιαιτεροτητες λοιπόν είναι ότι κυνηγιεται καθημερινά και θα συναντήσουμε διάφορες κλιματικές συνθήκες Ένας ιδιογομωτης είναι πάντα καλυμμένος με διάφορα σετ απ να ανταπεξελθει σε αυτές τις αυτές τις περιστάσεις, αν δεν γεμίζεις όμως εκεί θέλει αρκετό ψάξιμο.
Και εδώ παει φίλε αυτο που τονιζεις ' ότι να ναι ' υπάρχουν μέρες δύσκολες κλιματικά που ας είναι και τσίχλα θέλει το κάτι παραπάνω και αυτή.
 
εγώ πάντως φέτος εμένα πάλι ευχαριστημένος με τα 3Α όπως και άλλες χρονιές στο παρελθόν αλλά και με της nobelsport τα grive με την μαλλινη αν και τα δευτερα ειχα απαγορευτικη τιμη αλλα με ετρωγε τοσο που πηρα δυο πακετα να τα δοκιμασω και δεν σας κρυβω οτι τα κατα ευχαριστηθηκα
 
Παλιότερα είχα ρίξει αρκετά από τα imperial του Καρδαρά σε 30,32γρ και κάποια 34. Τίμια φυσίγγια για την τιμή τους.
Το μόνο που με ενοχλεί προσωπικά είναι ότι πάει να το πασάρει στην αγορά ως ισπανικό,ενώ θα μπορούσε να δώσει ένα άλλο όνομα στη σειρά αυτή ως καθαρά δικό του προϊόν.
Και εγώ το ίδιο ρε φίλε, ακριβώς αυτό.
 
Εγώ Κωστή πιστεύω ότι το (τσιχλοφυσιγγο) γενικά είναι παρεξηγημενο ανεξάρτητου μάρκας, αν πάρει κάποιος το θέμα από την αρχή θα καταλάβει. Είναι το φυσιγγι που θα ρίχνει ο κυνηγός από τον Οκτώβριο μέχρι την λήξη, μερικοί έχουν την ευχέρεια να κυνηγούν καθημερινά και εδώ αρχίζουν οι ιδιαιτεροτητες. Στα υπόλοιπα κυνηγια δεν θα λυπηθεί κάποιος να δώσει το κάτι παραπάνω. Εδώ όμως θέλουμε το καλό και φθηνό που συχνά δεν συμβαδίζει με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ιδιαιτεροτητες λοιπόν είναι ότι κυνηγιεται καθημερινά και θα συναντήσουμε διάφορες κλιματικές συνθήκες Ένας ιδιογομωτης είναι πάντα καλυμμένος με διάφορα σετ απ να ανταπεξελθει σε αυτές τις αυτές τις περιστάσεις, αν δεν γεμίζεις όμως εκεί θέλει αρκετό ψάξιμο.
Και εδώ παει φίλε αυτο που τονιζεις ' ότι να ναι ' υπάρχουν μέρες δύσκολες κλιματικά που ας είναι και τσίχλα θέλει το κάτι παραπάνω και αυτή.
Σωστά τα λες Κωστή.
Ας υποθέσουμε ότι ΔΕΝ είμαι ιδιογομωτής κ ψωνίζω εμπορικά....
Υποτήθετε είμαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση ΑΛΛΑ κάνω το σκατό μου παξημάδι να στοκάρο τσιχλοφύσιγγα τα πιο φθηνά που υπάρχουν....ωραία;;;;
Βρίσκω Π.Χ.(τα Πυργιώτικα) με 5.00€ το κουτί, τα αγοράζω, κυνηγάω τσίχλες και στο τέλος κάνω κ το σταυρό μου που κατάφερα να βρω οικονομικά φυσίγγια πάνω στην αφραγκία μου, για να κάνω το κέφι μου κ ας κυνηγήσω και 5 τσίχλες κοψόφτερες κ ας πάρω 10 πουλιά μπούρα στο αίμα.....δν θα τν νοιάξει φίλε μου το "φτωχό κυνηγό" για τα τραυματισμένα πουλιά ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ γιατί κοιτάει να κάνει το κέφι του....ξέρω αρκετά άτομα έτσι...όχι πως εγώ είμαι φραγκάτος φυσικά!!!
Τα παραπάνω τα γράφω υποθετικά έτσι....!!!
Οστόσο από ένα φθηνό φυσίγγι με 5.00€ μην περιμένεις τρελή λειτουργεία....πρωτείνω να γκρινιάζουμε μόνο όταν έχουμε ακριβοπληρώσει ένα τσιχλοφύσιγγο γιατί βλέπω πολλούς που γκρινιάζουν μετά τα 7.00€ για 32gr.....και δίκιο έχουν...αν γκρινιάζουν για τα 7.00€ να πάνε στα 6.00 ή στα 5.00 αλλά μην ζητάμε κ πολλά στην τελική γιατί δν ξέρουμε και τη θέλουμε επιτέλους....
 
Σωστά τα λες Κωστή.
Ας υποθέσουμε ότι ΔΕΝ είμαι ιδιογομωτής κ ψωνίζω εμπορικά....
Υποτήθετε είμαι σε δύσκολη οικονομική κατάσταση ΑΛΛΑ κάνω το σκατό μου παξημάδι να στοκάρο τσιχλοφύσιγγα τα πιο φθηνά που υπάρχουν....ωραία;;;;
Βρίσκω Π.Χ.(τα Πυργιώτικα) με 5.00€ το κουτί, τα αγοράζω, κυνηγάω τσίχλες και στο τέλος κάνω κ το σταυρό μου που κατάφερα να βρω οικονομικά φυσίγγια πάνω στην αφραγκία μου, για να κάνω το κέφι μου κ ας κυνηγήσω και 5 τσίχλες κοψόφτερες κ ας πάρω 10 πουλιά μπούρα στο αίμα.....δν θα τν νοιάξει φίλε μου το "φτωχό κυνηγό" για τα τραυματισμένα πουλιά ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ γιατί κοιτάει να κάνει το κέφι του....ξέρω αρκετά άτομα έτσι...όχι πως εγώ είμαι φραγκάτος φυσικά!!!
Τα παραπάνω τα γράφω υποθετικά έτσι....!!!
Οστόσο από ένα φθηνό φυσίγγι με 5.00€ μην περιμένεις τρελή λειτουργεία....πρωτείνω να γκρινιάζουμε μόνο όταν έχουμε ακριβοπληρώσει ένα τσιχλοφύσιγγο γιατί βλέπω πολλούς που γκρινιάζουν μετά τα 7.00€ για 32gr.....και δίκιο έχουν...αν γκρινιάζουν για τα 7.00€ να πάνε στα 6.00 ή στα 5.00 αλλά μην ζητάμε κ πολλά στην τελική γιατί δν ξέρουμε και τη θέλουμε επιτέλους....
κοινώς της κοντής και της στραβής ψ***** τις φταίνε οι τρίχες που λέει και ο σοφός λαός,και πιστεύω ότι αυτό δεν θα το αποβάλλουμε ποτέ από πάνω μας γτ ακόμα και αν μας έδιναν το ''καλύτερο'' φυσεκι σε μηδαμινό κόστος πάλι κάτι θα μας έφταιγε πάλι θα γκρινιάζαμε
 
κοινώς της κοντής και της στραβής ψ***** τις φταίνε οι τρίχες που λέει και ο σοφός λαός
Μιχάλη είπα να τη γράψω εγώ αυτή τη φράση, αλλά στο τέλος ή θα με μπανάρει η ίδια η διαχείριση ή θα μπαναριστώ μόνος μου... .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top