SUV

Σύμφωνα με αρχιμηχανικό της Daihatsu που είχα μιλήσει..ίσως έναν από τους καλύτερους για terios στα 1300 δεν έπρεπε να τα μετατρέπουν σε αέριο...στα 1500 γινόταν με κιτ που ήταν σύνθεση της daihatsu
Είχε ένας φίλος και είχε πάρει τη μηχανή στα χέρια από το αέριο
 
Είχε ένας φίλος και είχε πάρει τη μηχανή στα χέρια από το αέριο

Εμένα πριν μου το κλέψουν το είχα μετατρέψει και είχα κάνει γύρω στα 20000 χιλιόμετρα...μέχρι τότε δεν είχα θέμα...είναι και πως θα κάτσει πολλές φορές με αυτές τις μετατροπές...το καλύτερο είναι να μην το πειράξει κανείς σίγουρα...αλλά....
 
Εμένα πριν μου το κλέψουν το είχα μετατρέψει και είχα κάνει γύρω στα 20000 χιλιόμετρα...μέχρι τότε δεν είχα θέμα...είναι και πως θα κάτσει πολλές φορές με αυτές τις μετατροπές...το καλύτερο είναι να μην το πειράξει κανείς σίγουρα...αλλά....
Το θέμα είναι να σε έβγαζε εκεί που πήγαινες και να μην σε τραβάει αλλος
 
Εγώ θα σου πω για το 2 δεν ξέρω πόσο ισχύουν για το 1 αλλά νομίζω πως πιθανόν να ισχύουν,1) το αμάξι είναι αργό και σίγουρα ήθελε και μια έκτη ταχύτητα 2) καίει τον πάτο του 3) σε γενικές γραμμές αξιόπιστο αλλά εάν σου βγάλει κάτι κάνεις τον σταυρό σου πανάκριβα ανταλλακτικά ,φαντάσου ο διακόπτης παραθύρων οδηγού πάνω από 300€,και το χειρότερο πλέον δεν βρίσκεις εύκολα και κάποια ανταλλακτικά 4)ειδικά το μικρό το terios δεν έχεις χώρους 5) εγώ στο δικό μου έχω βάλει υγραέριο 3 χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα ,έβαλα βέβαια καλό σύστημα και το έχω ρυθμίσει να ψεκάζει και βενζίνη πολύ παραπάνω από αυτό που μου έλεγε αυτός που μου το έβαλε ,εγώ το έχω βάλει να ψεκάζει μετά τις 2000 στροφές 20% βενζίνη .
 
Υπάρχει κάποιος που να έχει Suzuki Jimny από το 2005 και μετά είτε πετρέλαιο είτε βενζίνη και να το χρησιμοποιεί για καθημερινό αυτοκίνητο πέρα από τις off - road ασχολίες? Να μου πει 2 3 πραγματάκια που ψάχνομαι για κατανάλωση και κυκλοφορία πετρελαίου σε πόλη (θεσσαλονικη).
 
Υπάρχει κάποιος που να έχει Suzuki Jimny από το 2005 και μετά είτε πετρέλαιο είτε βενζίνη και να το χρησιμοποιεί για καθημερινό αυτοκίνητο πέρα από τις off - road ασχολίες? Να μου πει 2 3 πραγματάκια που ψάχνομαι για κατανάλωση και κυκλοφορία πετρελαίου σε πόλη (θεσσαλονικη).
Εχω jimny του 2007,τι θες να μαθεις;
 
Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω αυτοκίνητο για καθημερινή χρήση αλλά και για το κυνήγι πιστεύετε ότι θα τα καταφέρει στο βουνό;

https://www.4troxoi.gr/4tlibrary/article.php?year=2004&month=8&issue=343&cat=Γνωριμίες&number=10051
Μπα... για κανά χιονάκι κανα δυό πόντους καλό είναι.Στο βουνό θα σκορπίσει.
 
Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω αυτοκίνητο για καθημερινή χρήση αλλά και για το κυνήγι πιστεύετε ότι θα τα καταφέρει στο βουνό;

https://www.4troxoi.gr/4tlibrary/article.php?year=2004&month=8&issue=343&cat=Γνωριμίες&number=10051
οπου θελεις πας αρκει να προσεχεις να μην βρει απο κατω .
 
Ευχαριστώ για την απάντηση, κατά βάση θέλω να μάθω πόσο είναι η κατανάλωση του σε καθημερινή χρήση με νορμάλ ταχύτητες? Βενζίνη έχεις?
Καλημέρα φίλε, το έχω κι εγώ από το 2006. Βενζίνη. Εμένα μου καίει γύρω στα 8 - 8,5 λίτρα/100χλμ. σε μικτή χρήση. Δεν το έχω μετρήσει σε διαδρομές αποκλειστικά εντός πόλης, ή μόνο εκτός πόλης. Συντηρητική οδήγηση και νορμάλ ταχύτητες.
Τα πρώτα χρόνια με τα μαμά λάστιχα έκαιγε γύρω στα 7,5. Μόλις έβαλα Yokohama geolandar ανέβηκε στα 8,5+ ... Τώρα κανα 7μηνο έχω τα Michelin Latitude cross, το έχω μέτρήσει 3-4 φορές και είναι εκεί γύρω στα 8 - 8,2 λίτρα/100χλμ .
 
Καλημέρα φίλε, το έχω κι εγώ από το 2006. Βενζίνη. Εμένα μου καίει γύρω στα 8 - 8,5 λίτρα/100χλμ. σε μικτή χρήση. Δεν το έχω μετρήσει σε διαδρομές αποκλειστικά εντός πόλης, ή μόνο εκτός πόλης. Συντηρητική οδήγηση και νορμάλ ταχύτητες.
Τα πρώτα χρόνια με τα μαμά λάστιχα έκαιγε γύρω στα 7,5. Μόλις έβαλα Yokohama geolandar ανέβηκε στα 8,5+ ... Τώρα κανα 7μηνο έχω τα Michelin Latitude cross, το έχω μέτρήσει 3-4 φορές και είναι εκεί γύρω στα 8 - 8,2 λίτρα/100χλμ .
Σε ευχαριστώ, γιατί θέλω να πάρω ένα βενζίνη 2007 μοντέλο για μικτή χρήση εντός πόλης 20χλμ την μέρα και κάθε Σ.Κ περίπου στα 220χλμ συνολικά. Οπότε θα έχω περίπου ένα κύκλο 1200χλμ τον μήνα και θέλω να υπολογίζω τα κόστη,
Μετα βέβαια βρίσκω και το ίδιο σε πετρέλαιο το 1,5DDIS αλλά εκεί σκέφτομαι το πρόβλημα με το EURO 4 που είναι παρόλο που θα το έχω δηλωμένο στην Χαλκιδική.
 
Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω αυτοκίνητο για καθημερινή χρήση αλλά και για το κυνήγι πιστεύετε ότι θα τα καταφέρει στο βουνό;

https://www.4troxoi.gr/4tlibrary/article.php?year=2004&month=8&issue=343&cat=Γνωριμίες&number=10051
Η τετρακινηση του είναι από τις καλυτερες που υπαρχουν σε χιονι και λασπη απλα δεν παιζεται!Τωρα στο βουνο λογω διπλων ψαλιδιων ισως είναι κριμα να το σπασεις.κατά τα αλλα το αυτοκινητο δεν υπαρχει οδηγικα .
 
Back
Top