Casting & Surfcasting

Δημήτρη σε τέτοια μέρη, που το αυτοκίνητο δεν είναι δίπλα, αν δεν είναι δύο άτομα η ταλαιπωρία είναι δεδομένη. Άμα βλέπεις και ανατολικό άνεμο.....
Τουλάχιστον στην Αττική, οπου το αμαξι ειναι δίπλα και μαλιστα τέτοια εποχή ,δεν είναι ούτε για σαλιγκαρακια.
Αυτος και ο λόγος που πηγαινα απο παλια σε τέτοιους τόπους..
Εκει που ήμουν χθες πριν 5χρονια ειχα παει αργα για να ριξω το παραγαδι. Είχα πάρει μαζι και δυο καλάμια για να παίξω καμια ωρα πριν τον παραγάδι και με μονο δόλωμα γαρίδα.
Εκεινο το απογευμα πολύ τσίμπημα .Σε μια ωρα έβγαλα σαργουδακια και καμπαναδες και 3 στήρες που η μια ηταν δίκιλη.
Τωρα ειναι μπανιέρα.
 
Αλλη μια εξόρμηση χθες ,απογευματινη αυτη τη φορα σε αλλο μέρος , πολύ βραχώδες και με πολύ μεγάλα βάθη . Είχα σκοπο να τοτραβηξω μεχρι αργα αν φυσικα άξιζε και ειχε ενδιαφέρον.
Μεχρι το πρωι η πρόγνωση έδινε βοριαδάκι 3 μποφόρ ,αλλα μετα άλλαξε και έγινε ενα ανακάτεμα απο Α.και ΝΑ. ώσπου εγινε πλήρης άπνοια οποτε και το αποτέλεσμα ηταν αναμενόμενο.
Δεν υπαρχουν λογια , η κατάσταση απλα τραγικη. Ειχα μαζι 5 καλάμια που τα εστησα απο διαφορετικές πλευρές και από δολώματα, ακροβάτη,μονοδόλι, γαρίδα, σουπιά και μύδια. Ολα αυτα μας κάνουν ενα πιάτο @rkidia ,γιατι τόσα ήταν τα ψάρια που κράτησα .
Δεν αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία ,να κουβαλας τοσα πραγματα 500μ διαδρομή σε βραχια φορτωμενος και στο τέλος ενω εχεις παει να χαλαρώσεις να σπάνε τα νεύρα σου ,οχι γιατι δεν έπιασες ψάρια ,αλλα γιατι ξέρεις τι εγινε σε ενα μερος που ειχε πολλά και καλα ψάρια.
Οτι και να ειχε ο καιρός το πρόβλημα ειναι αλλο. Είναι η υπεραλιευση με ολα τα μεσα , επιτρεπόμενο και μη και προφανώς η αδυναμία ελέγχου απο τις αρχές .
Όπως και ναχει ξέδωσα για μερικες ωρες μακρυά απ την τσιμεντουπολη .Την επόμενη θα παω με ενα καλάμι κι αυτο μικρό , ξεκούραστα και ήρεμα και μακαρι να υπάρχουν σπάροι που μου αρεσουν . Είδος προς εξαφάνιση κι αυτό πια .



Δημητρη,σε τι ψαρια στοχευεις εκει;
 
Οπως τα λες. Ειδικα Φθινόπωρο και μετά και με μποφόρια φουλ ,κάναμε τα καλύτερα ψαρέματα. Θυμαμαι κατι βράδυα να μας λούζει το κύμα πανω στα βράχια ,αλλα οι σαργοί τρένο.
Ασε που πριν λιγα χρόνια βρήκαμε βυθό γεμάτο ψαρια απο δυναμιτες.
Εγω θελω να μου πει κάποιος που ξερει ,γιτι εγω δεν το έψαξα . Επιτρέπονται δίχτυα κλπ στα 20μ απ την ακτογραμμή ;
image uploading
Δεν ξέρω αν επιτρέπετε Δημήτρη , και δεν το έψαξα , αυτό που ξέρω είναι , ότι επειδη την ξέρω την θάλασσα και από έξω και από μέσα , με τέτοια ανευθυνότητα που υπάρχει μπροστά στο μεροκάματο για κάποιους , και για την μ@λ@κια κάποιον άλλων δεν τα χαρίζω . Έχει τύχη καλοκαίρι βράδυ , να τραβάω δίχτυ ριγμένο από γιαλό , και τραβούσα και το αλάνη και το καΐκι έξω . Του έκοψα το δίχτυ , του πείρα τα ψάρια , και εγινε ένας χαμός .
 
Δημητρη,σε τι ψαρια στοχευεις εκει;
Θοδωρή τα μερη αυτα τα ψαρεύω απ πολυ νέος. Απο το 1984. Ήταν παράδεισος. Παρα το πολύ βραχωδες εξωτερικα ,εχει μικτο βυθο. Άμμο , φυκια ,βραχια,αποτομα κοψιματα που βαθαινουν κλπ. Η ποικιλία ηταν τρομερή. Σαργοί,καμπαναδες, σκαθάρια , μυλοκοπια μουρμούρες,μουσμουλια , μικρά φαγγρια και αλλα, ως και μπαρμπούνια εχω πιασει. Το ψαρι πιυ εκει δεν το είδαμε ποτέ , ήταν η τσιπούρα. Πλουσιος τοπος αλλα εκει το κυριως ψάρεμα ηταν εν πρώτα για σαργούς και σκαθάρια που κάποτε ειχε κοματια μεγάλα και μετα για μουρμούρες. Τωρα ποια πολυ για κανα εναπομείναντα σαργό και κανά καμπανά . Απο κει και μετα οτι προκύψει.
Όμως το μέρος το έκαψαν κυριολεκτικά.
Καποτε ειχα παει με δυο φιλους και ο βυθος ηταν γεμάτος σαργούς και αλλα ψαρια απο δυναμίτη.
Στη χωρα του κανω οτι γουσταρω και όπως γουστάρω γιατι δεν υπάρχει έλεγχος και τιμωρία ,αυτο ειναι το αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν επιτρέπετε Δημήτρη , και δεν το έψαξα , αυτό που ξέρω είναι , ότι επειδη την ξέρω την θάλασσα και από έξω και από μέσα , με τέτοια ανευθυνότητα που υπάρχει μπροστά στο μεροκάματο για κάποιους , και για την μ@λ@κια κάποιον άλλων δεν τα χαρίζω . Έχει τύχη καλοκαίρι βράδυ , να τραβάω δίχτυ ριγμένο από γιαλό , και τραβούσα και το αλάνη και το καΐκι έξω . Του έκοψα το δίχτυ , του πείρα τα ψάρια , και εγινε ένας χαμός .
Εχω στειλει mail με φωτογραφίες και λεπτομέρειες στο λιμεναρχείο Λαυρίου. Απάντηση δεν πήρα. Τους βαρέθηκα φιλε . Κάποτε δεν χαριζομουνα. Το έφτανα στην ακρη και έτρεχα και στα δικαστήρια. Ομως το σύστημα κάνει τα πάντα να σε αποτρέψει και στο τέλος το πετυχαίνει.
 
Θοδωρή τα μερη αυτα τα ψαρεύω απ πολυ νέος. Απο το 1984. Ήταν παράδεισος. Παρα το πολύ βραχωδες εξωτερικα ,εχει μικτο βυθο. Άμμο , φυκια ,βραχια,αποτομα κοψιματα που βαθαινουν κλπ. Η ποικιλία ηταν τρομερή. Σαργοί,καμπαναδες, σκαθάρια , μυλοκοπια μουρμούρες,μουσμουλια , μικρά φαγγρια και αλλα, ως και μπαρμπούνια εχω πιασει. Το ψαρι πιυ εκει δεν το είδαμε ποτέ , ήταν η τσιπούρα. Πλουσιος τοπος αλλα εκει το κυριως ψάρεμα ηταν εν πρώτα για σαργούς και σκαθάρια που κάποτε ειχε κοματια μεγάλα και μετα για μουρμούρες. Τωρα ποια πολυ για κανα εναπομείναντα σαργό και κανά καμπανά . Απο κει και μετα οτι προκύψει.
Όμως το μέρος το έκαψαν κυριολεκτικά.
Καποτε ειχα παει με δυο φιλους και ο βυθος ηταν γεμάτος σαργούς και αλλα ψαρια απο δυναμίτη.
Στη χωρα του κανω οτι γουσταρω και όπως γουστάρω γιατι δεν υπάρχει έλεγχος και τιμωρία ,αυτο ειναι το αποτέλεσμα.


Εχω στειλει mail με φωτογραφίες και λεπτομέρειες στο λιμεναρχείο Λαυρίου. Απάντηση δεν πήρα. Τους βαρέθηκα φιλε . Κάποτε δεν χαριζομουνα. Το έφτανα στην ακρη και έτρεχα και στα δικαστήρια. Ομως το σύστημα κάνει τα πάντα να σε αποτρέψει και στο τέλος το πετυχαίνει.
Καταλαβα,παντου τα ιδια.Εγω παντως,σε τετοιο μερος θα δοκιμαζα shore jigging.Προσφερεται για την τεχνικη.
 
Θοδωρή τα μερη αυτα τα ψαρεύω απ πολυ νέος. Απο το 1984. Ήταν παράδεισος. Παρα το πολύ βραχωδες εξωτερικα ,εχει μικτο βυθο. Άμμο , φυκια ,βραχια,αποτομα κοψιματα που βαθαινουν κλπ. Η ποικιλία ηταν τρομερή. Σαργοί,καμπαναδες, σκαθάρια , μυλοκοπια μουρμούρες,μουσμουλια , μικρά φαγγρια και αλλα, ως και μπαρμπούνια εχω πιασει. Το ψαρι πιυ εκει δεν το είδαμε ποτέ , ήταν η τσιπούρα. Πλουσιος τοπος αλλα εκει το κυριως ψάρεμα ηταν εν πρώτα για σαργούς και σκαθάρια που κάποτε ειχε κοματια μεγάλα και μετα για μουρμούρες. Τωρα ποια πολυ για κανα εναπομείναντα σαργό και κανά καμπανά . Απο κει και μετα οτι προκύψει.
Όμως το μέρος το έκαψαν κυριολεκτικά.
Καποτε ειχα παει με δυο φιλους και ο βυθος ηταν γεμάτος σαργούς και αλλα ψαρια απο δυναμίτη.
Στη χωρα του κανω οτι γουσταρω και όπως γουστάρω γιατι δεν υπάρχει έλεγχος και τιμωρία ,αυτο ειναι το αποτέλεσμα.


Εχω στειλει mail με φωτογραφίες και λεπτομέρειες στο λιμεναρχείο Λαυρίου. Απάντηση δεν πήρα. Τους βαρέθηκα φιλε . Κάποτε δεν χαριζομουνα. Το έφτανα στην ακρη και έτρεχα και στα δικαστήρια. Ομως το σύστημα κάνει τα πάντα να σε αποτρέψει και στο τέλος το πετυχαίνει.
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη , έχουν δει πολλά τα μάτια μας .
 
Καταλαβα,παντου τα ιδια.Εγω παντως,σε τετοιο μερος θα δοκιμαζα shore jigging.Προσφερεται για την τεχνικη.
Το εχω σκεφτεί Θοδωρή ,αλλα αντε άλλαξε εξοπλισμό κι αν μου κάτσει και πόσες φορές θα πάω. Παλιά ψάρευα και χειμώνα ,ειδικά φθινόπωρο. Τώρα το σταμάτησα.
 
Θοδωρή τα μερη αυτα τα ψαρεύω απ πολυ νέος. Απο το 1984. Ήταν παράδεισος. Παρα το πολύ βραχωδες εξωτερικα ,εχει μικτο βυθο. Άμμο , φυκια ,βραχια,αποτομα κοψιματα που βαθαινουν κλπ. Η ποικιλία ηταν τρομερή. Σαργοί,καμπαναδες, σκαθάρια , μυλοκοπια μουρμούρες,μουσμουλια , μικρά φαγγρια και αλλα, ως και μπαρμπούνια εχω πιασει. Το ψαρι πιυ εκει δεν το είδαμε ποτέ , ήταν η τσιπούρα. Πλουσιος τοπος αλλα εκει το κυριως ψάρεμα ηταν εν πρώτα για σαργούς και σκαθάρια που κάποτε ειχε κοματια μεγάλα και μετα για μουρμούρες. Τωρα ποια πολυ για κανα εναπομείναντα σαργό και κανά καμπανά . Απο κει και μετα οτι προκύψει.
Όμως το μέρος το έκαψαν κυριολεκτικά.
Καποτε ειχα παει με δυο φιλους και ο βυθος ηταν γεμάτος σαργούς και αλλα ψαρια απο δυναμίτη.
Στη χωρα του κανω οτι γουσταρω και όπως γουστάρω γιατι δεν υπάρχει έλεγχος και τιμωρία ,αυτο ειναι το αποτέλεσμα.


Εχω στειλει mail με φωτογραφίες και λεπτομέρειες στο λιμεναρχείο Λαυρίου. Απάντηση δεν πήρα. Τους βαρέθηκα φιλε . Κάποτε δεν χαριζομουνα. Το έφτανα στην ακρη και έτρεχα και στα δικαστήρια. Ομως το σύστημα κάνει τα πάντα να σε αποτρέψει και στο τέλος το πετυχαίνει.

Ειχα παρει τηλεφωνο το λιμεναρχειο Πρεβεζης γιατι ριχνανε διχτυα, καθημερινα , μπροστα στην παραλια.
Η απαντηση τους? -Αυτοι βγαζουν το μεροκαματο τους,κυριε...
-Ναι αλλα ειναι παρανομοι, να παω κ εγω να ληστεψω την τραπεζα να βγαλω μεροκαματο!
......

Απο τα 10 τηλεφωνηματα που γινονται στα λιμεναρχεια για καταγγελιες, στο 1 να γινεται ελεγχος , κι αν.
Δεν εχουν προσωπικο, σκαφος, βενζινη... Με εχουν περιμενει ομως 1μιση ωρα να βγω απο εκει που ψαρευα για να με ελεγξουν, μετα απο καταγγελια καποιου που περασα διπλα του (στα 100μ) οπως εμπαινα στη θαλασσα, μετα καβατζαρα τον καβο κ χαθηκα... Τοτε ειχαν προσωπικο!
Ρε αι σιχτιρ!
 
Ειχα παρει τηλεφωνο το λιμεναρχειο Πρεβεζης γιατι ριχνανε διχτυα, καθημερινα , μπροστα στην παραλια.
Η απαντηση τους? -Αυτοι βγαζουν το μεροκαματο τους,κυριε...
-Ναι αλλα ειναι παρανομοι, να παω κ εγω να ληστεψω την τραπεζα να βγαλω μεροκαματο!
......

Απο τα 10 τηλεφωνηματα που γινονται στα λιμεναρχεια για καταγγελιες, στο 1 να γινεται ελεγχος , κι αν.
Δεν εχουν προσωπικο, σκαφος, βενζινη... Με εχουν περιμενει ομως 1μιση ωρα να βγω απο εκει που ψαρευα για να με ελεγξουν, μετα απο καταγγελια καποιου που περασα διπλα του (στα 100μ) οπως εμπαινα στη θαλασσα, μετα καβατζαρα τον καβο κ χαθηκα... Τοτε ειχαν προσωπικο!
Ρε αι σιχτιρ!
Πάντως για να απαντήσουν σε ενα mail ή έστω στο τηλέφωνο να μου έλεγαν οτι ναι επιτρέπεται ή οχι,δεν χρειάζονται καύσιμα ουτε προσωπικό.
Για να πάρω αλήθεια το φιλαράκι στο Λιμενικό στη Σαγιάδα να δω τι θα μου πει.
 
Πάντως για να απαντήσουν σε ενα mail ή έστω στο τηλέφωνο να μου έλεγαν οτι ναι επιτρέπεται ή οχι,δεν χρειάζονται καύσιμα ουτε προσωπικό.
Για να πάρω αλήθεια το φιλαράκι στο Λιμενικό στη Σαγιάδα να δω τι θα μου πει.
Τον Κώστα;
 
Προς το σουρουπο πηρα το καλαμι κ ενα πεταχταρι κ αφου τους κοτσαρα ενα συρομενο μοναγκιστρο εφυγα για τα βραχια..δολωμα φιλετο σαρδελας τυλιγμενη με ελαστικο νημα...
τα μικροψαρα την εξαφανιζαν στο λεπτο..
το βραδακι χτυπησε ενα σαργοπουλο δινοντας μου ελπιδες...
Το επομενο χτυπημα στην μυτη του καλαμιου παροτι δεν ηταν δυνατο επεμενε αρκετα..
τι διαολο λεω ακομα τρωει..
Πιανω στα χερια το καλαμι κ σηκωνω αποτομα γιατι ψαρευα κ σε τοπο με διασπαρτα βραχακια..
Σαν να τραβαω σακι...καπου το εχω ξαναδει το εργο...μας την επεσε χταποδι κ ηταν κ ωραιο....το αγκιστρι γερα καρφωμενο γερα στο πλοκαμι του δεν του αφησε περιθωρια διαφυγης...
το πεταχταρι δολωμενο με σκαρτσινι δεν απεδωσε...

20200630_230019.jpg
 
Προς το σουρουπο πηρα το καλαμι κ ενα πεταχταρι κ αφου τους κοτσαρα ενα συρομενο μοναγκιστρο εφυγα για τα βραχια..δολωμα φιλετο σαρδελας τυλιγμενη με ελαστικο νημα...
τα μικροψαρα την εξαφανιζαν στο λεπτο..
το βραδακι χτυπησε ενα σαργοπουλο δινοντας μου ελπιδες...
Το επομενο χτυπημα στην μυτη του καλαμιου παροτι δεν ηταν δυνατο επεμενε αρκετα..
τι διαολο λεω ακομα τρωει..
Πιανω στα χερια το καλαμι κ σηκωνω αποτομα γιατι ψαρευα κ σε τοπο με διασπαρτα βραχακια..
Σαν να τραβαω σακι...καπου το εχω ξαναδει το εργο...μας την επεσε χταποδι κ ηταν κ ωραιο....το αγκιστρι γερα καρφωμενο γερα στο πλοκαμι του δεν του αφησε περιθωρια διαφυγης...
το πεταχταρι δολωμενο με σκαρτσινι δεν απεδωσε...

View attachment 14253
Ωραιος ο Τασος!!!
 
Το εχω σκεφτεί Θοδωρή ,αλλα αντε άλλαξε εξοπλισμό κι αν μου κάτσει και πόσες φορές θα πάω. Παλιά ψάρευα και χειμώνα ,ειδικά φθινόπωρο. Τώρα το σταμάτησα.
Ενα καλαμι παιρνεις και πλανους,συν ,οτι δεν χρειαζεται να κουβαλας ολοκληρονεξοπλισμο οπως στο casting.Εισαι και συνεχεια στο "τρεξιμο".Πολυ ενεργητικο ψαρεμα.
 
Back
Top