Μαγκάλια και Σούβλες

Πρώτα κόβεις ξύλα να κουραστείς κ μετά πλακόνεσαι στα κοψήδια Δημητράκι.... .my man. .yel..yel. .sarcastic. .sarcastic.
Έχουμε κ εμείς κάποιες ιδιαιτερότητες βλέπεις...........!!!!!!!!
Δεν αντιλέγω ,αλλα εμεις τις φωτογραφίες βλέπουμε ,τα ξυλα άλλος τα εκοψε .Ο άνθρωπος μας έβαλε τόσα προκλητικά στις φωτογραφίες ,στο πριόνι θα μείνουμε ; .yel.
 
Ντοπιο γουρουνι....bbq2
τον γουνακι τον γιωργο ρε ση στρατο που ειχανε ταβερνα στην παλια πολη τον ξερης;; εχη και κανα δυο αδελφια ακωμη νωμιζο και παιζουνε λαουτο,,εκη να δης τι μασες παιζανεεεεεε,,με τον γιωργο ειμασταν μαζι στον στρατοο
 
τον γουνακι τον γιωργο ρε ση στρατο που ειχανε ταβερνα στην παλια πολη τον ξερης;; εχη και κανα δυο αδελφια ακωμη νωμιζο και παιζουνε λαουτο,,εκη να δης τι μασες παιζανεεεεεε,,με τον γιωργο ειμασταν μαζι στον στρατοο
Οχι προσωπικα Σακη...αλλα ειναι πολυ καλος και αναγνωρισμενος καλλιτεχνης στο χωρο της κρητικης μουσικης.... Ο ενας ειναι και συνονοματος μου...και πολυ καλος λυραρης...
 
Τρώτε και γλεντάτε την παλιοζωή γιατί φεύγει και δεν ξανάρχεται.
Σκοτούρες και μπελάδες σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα.
Μόλις τελειώσαμε το κασόνι με τσι μπύρες και ώρα για γλυκό.
Το κρασί για το βράδυ να δροσίσει λίγο...
 
στην κρητη φιλε θωδορη επειδη εχω παη για διακοπες αρκαιτεςςςςς φωρες αμα πας σε γλεντια κατω απο 45 νουμερω μπιζολα δεν εχηηηη.hair.bbq2.very funny.
Όταν είχα κατέβει πρώτη φορά Κρήτη για να σπουδάσω πάω και παραγγέλνω δύο πίτες να φάω συνηθισμένος από τα μεγέθη της Σύρου. Με το ζόρι έφαγα την μία. Μεγάλες οι μερίδες σε όλα τα μαγαζιά στην Κρήτη. Και πολύ γευστικά φυσικά!
 
Γενικα στην Κρήτη τρως πολυ καλά . Οι μερίδες πέρα από πλούσιες είναι και νόστιμες. Οπου κι αν ειχα πάει ,το φαγητό ήταν πολυ καλό αλλα και φθηνο και θυμάμαι πόσο εντυπωση μου εκανε αυτό.
Για πολλά χρόνια εκανα ταξίδια με τη δουλεια και εχω εμπειρία . Άσε τις διακοπές και την κουμπαριά που εχω .
Ισως απ του χρόνου να μου δοθεί η ευκαιρία να ξανακατέβω και να... συνφάγω με τα παλικάρια ...
Οσο για το πιτόγυρο ,θυμάμαι εκει στο Ηρακλειο που ηταν εξωφρενικά μεγάλο ,αλλα θυμάμαι οτι ηταν και σχετικά ακριβό. Το μονο που δεν με εντυπωσίασε.
 
Last edited:
Γενικα στην Κρήτη τρως πολυ καλά . Οι μερίδες πέρα από πλούσιες είναι και νόστιμες. Οπου κι αν ειχα πάει ,το φαγητό ήταν πολυ καλό αλλα και φθηνο και θυμάμαι πόσο εντυπωση μου εκανε αυτό.
Για πολλά χρόνια εκανα ταξίδια με τη δουλεια και εχω εμπειρία . Άσε τις διακοπές και την κουμπαριά που εχω .
Ισως απ του χρόνου να μου δοθεί η ευκαιρία να ξανακατέβω και να... συνφάγω με τα παλικάρια ...
Οσο για το πιτόγυρο ,θυμάμαι εκει στο Ηρακλειο που ηταν εξωφρενικά μεγάλο ,αλλα θυμάμαι οτι ηταν και σχετικά ακριβό. Το μονο που δεν με εντυπωσίασε.
Εμείς μια περίοδο πηγαίναμε σε όλα τα γυράδικα του Ηρακλείου για να δούμε ποιος έχει το μεγαλύτερο και πιο νόστιμο σουβλακι. Θυμάμαι τότε το μεγαλύτερο το είχε ο Πετούσης αλλά έβαζε και μισό κιλό πατάτα μέσα .sarcastic.
 
Ηταν και ενα μαγαζι στο ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ πριν το μπουρναζι το ειχε Κρητικος και εφτιαχνε και αυτος τουμπανιασμενα πιτογυρα για XXL στομαχια :p
Συνηθως η μεριδα μου σε αλλα σουβλατζιδικα ηταν τεσσερα πιτογυρα
αλλα σε αυτον ετρωγα δυο και ακολουθουσε κανενα μισαωρο περπατητο για χωνεψη .tired.
 
Όποιος έρθει Κρήτη....να ενημερώσει...
Δεν θα φάμε πιτογυρο...
Βραστο κρέας με πιλάφι
Αντικριστο
Απακια
Λουκάνικα ξυδατα
Χοχλιούς μπουμπουριστους
Αρνί με σταμναγκαθι
Καλιτσουνια και σφακιανες πίτες με μέλι....
Συνοδεία μπύρας το καλοκαίρι και κόκκινο κρασί τον χειμώνα...
Η τσικουδιά είναι για να χωνέψεις....
ΥΓ. Μη κανονίσετε εξετάσεις για ένα μήνα μετά από τα παραπάνω...
 
Back
Top