Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Οταν ηθελα να αγορασω εγω οπλο πριν 2 χρονια μπορουσα να διαθεσω μεχρι 800 ευρω(βλεπε οικογενεια με 2 παιδια). Κοιτουσα λοιπον 3 οπλα την 155 μια franchi affinity και μια μεταχειρισμενη breda (δε θυμαμαι μοντελο αλλα πολυ ομορφο οπλο). Τα super magnum τα εβγαλα απ τη λιστα κατευθειαν γιατι σκεφτηκα οτι ο πατερας μου εκανε κηδειες σε λαγους και περδικες με 28 γραμ. (cal 16)κι εγω θα ριχνω 50 γραμ. Ασε που τα κυνηγια στη Κρητη δε χρειαζοντε πολλα πολλα... Αφου εφαγα το διαδικτυο για να βρω πληροφοριες για τα οπλα που με ενδιεφεραν κατεληξα στην 155, πηρα και καμια 20αρια κουτια διαφορα φυσιγγια και εβγαλα και την αδεια εκεινης της χρονιας. Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως οτι οπλο και να ειχα, ηθελα οταν εβγαινα για κυνηγι να ευχαριστηθω το ΚΥΝΗΓΙ!!! Παρεπιπτοντως σε οτι αφορα τα Benelli δεν ξερω αν κανουν εμπλοκες γιατι δεν εχω Benelli οποτε δεν εχω και αποψη γι αυτα....αλλα ειναι τα ομορφοτερα οπλα της αγορας...
 
ΤΑ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΦΙΛΕ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΟΛΟΙ ΜΠΕΝΕΛΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΈΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΛΟ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΕΠΩΜΙΣΗ ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΗΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΖΗΜΙΕΣ ΜΠΕΝΕΛΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΕΠΙΠΛΟ ΚΑΙ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΟΜΩΣ
 
Φιλε μου για τα κυνηγια στην Ελλαδα η χρηση ακομα και του magnum οπλου και φυσιγγιων ειναι υπερβολη...........
Τα σημερινα οπλα και φυσιγγια με την τεχνολογια που εχουν μπορουν να σε καλυψουν σε οτι κυνηγι θελεις με ολες τις συνθηκες που εχουμε εδω.....με τα καταλληλα φυσιγγια σε νουμερο για το θυραμα και το καταλληλο τσοκ και την σωστη προσκοπευση εισαι καλυμενος 100%......
Ολα τα αλλα ειναι θεμα Marketing για να πουλανε ''αχρηστα'' για χρηση σε ανημερωτους καταναλωτες......
Οι λεξεις magnum-super magnum οπου υπαρχουν σου δινουν την εντυπωση πως εχεις δυναμη στα χερια σου και με την χρηση magnum και super magnum φυσιγγιων δεν προκειται να χασεις θυραμα...πολυ μεγαλο λαθος με αποτελεσμα πολλων τραυματισμων θυραματων σε πολυ μεγαλες αποστασεις που τελικα πανε χαμενα.
Η βλητικη του λειοκαννου οπλου εχει αναλυθει πολλακις και εχει αλαξει απο τοτε που τα οπλα και πυρομαχικα εχουν εξελιχθει......μην ''τσιμπατε'' σε τετοιες προκλησεις με τα οπλα και φυσιγγια.......για μενα προσωπικα ειναι ''το τυρακι στη φακα''
Υπαρχει μεγαλη αγνοια στον κυνηγετικο κοσμο και πολυ μεγαλη ελειψη ενημερωσης σε κυνηγετικα θεματα στους Ελληνες κυνηγους.......η ενημερωση απο τα καφενεια ειναι ισως η πρωτη ''πηγη'' που ''ξεδιψουν'' αρκετοι θα ελεγα και αυτο εχει φανει σε πολλες περιπτωσεις.
Σημερα μπορω να σου πω υπευθηνα και με αποδηξεις πως ενα 16αρι ειναι οτι καλιτερο για τα θυραματα που κυνηγαμε εδω....και ενοω ολα...απο ορτυκι μεχρι γουρουνι......απο φασσα μεχρι παπι.....δεν υαρχει περιπτωση οταν ολα γινωνται σωστα να μην σε καλυψουν στο οποιοδηποτε κυνηγι κανεις......εδω το 20αρι αρχισε και μπαινει δυναμικα με απιστευτες δυνατοτητες για το μεγεθος του!!!!
Δωσε σημασια στα μετρα του οπλου σου και στην σωστη σκοπευση και προσκοπευση και θα δεις πως δια μαγειας ενα απλο 12αρι κανει θαυματα!!!
Πολύ ωραία όλα αυτά που μου είπες... Η εμπειρία σου πιστεύω να με βοηθήσει με αυτά που μυ μετέφερες. Σε ευχαριστώ πολύ
 
Μήκος κάνης ... τι σκέφτεσαι ?

Επίσης για τα baikal 155 έχω ακούσει τουλάχιστον 2 άτομα να μην είναι ευχαριστημένοι (εμπλοκές). Για το 153 κανέναν.

Το super magnum είναι υπερβολή. Ακόμα και αν κάποια στιγμή το χρειαστείς (πολύ αμφιβάλλω) αγοράζεις δεύτερο όπλο με άλλο ένα χιλιάρικο και ξεμπερδεύεις. Έχεις έτσι και δεύτερο όπλο εφεδρικό !!! ;)

Προσοχή σε αυτό που σου έγραψα για τα γουρούνια στο πυκνό.

Έχεις άλλο όπλο τώρα ? Αυτά που γράφουν τα παιδιά για 10άρια, 16άρια, 20άρια καλά είναι αλλά όλοι έχουν τουλάχιστον 1 δωδεκάρι καβάντζα.

Δες και άλλα όπλα !!! Όταν έψαχνα όπλο κοίταζα κάτι μόνο σε Benelli, Beretta, Winchester, Browning, Remington.
Αν δεν είσαι επιμελής με το καθάρισμα διάλεξε κάτι από τα 2 πρώτα.

Αυτά για την ώρα ... και πάλι μην βιαστείς ...
Σκεφτόμουν για μήκος 71 ή 76. Με βλέπω για το browning για αρχή, που το έπιασα σήμερα στε χέρια μου και είχε πολύ ωραία αισθητική.
 
Η mp155 smag κανει εμπλοκές με κατω απο 30γρ σκάγια. Αν ρυθμιστούν τα αερια με βαση το εγχειρίδιο δεν εχει θέμα. Τα μεταλικα-μηχανηκα της μέρη θελουν πέρασμα με γιαλοχαρτο γιατι θα σου κοψουν τα χέρια. Λειτουργικά σε συγκριση με μια beretta που έχω η beretta γλυστρανε τα πάντα γλυκά κ εναρμονισμένα, η mp155 κουδουνιζουν όλα (οχι απο ελιψη σταθερότητας) κ με δυσκολια τραβας το κλειστρο πίσω.
Το super mag αν δεν εισαι καλος ιδιογομοτης να το εκμεταλλευτείς οπως πρέπει είναι αχρείαστο
 
Η mp155 smag κανει εμπλοκές με κατω απο 30γρ σκάγια. Αν ρυθμιστούν τα αερια με βαση το εγχειρίδιο δεν εχει θέμα. Τα μεταλικα-μηχανηκα της μέρη θελουν πέρασμα με γιαλοχαρτο γιατι θα σου κοψουν τα χέρια. Λειτουργικά σε συγκριση με μια beretta που έχω η beretta γλυστρανε τα πάντα γλυκά κ εναρμονισμένα, η mp155 κουδουνιζουν όλα (οχι απο ελιψη σταθερότητας) κ με δυσκολια τραβας το κλειστρο πίσω.
Το super mag αν δεν εισαι καλος ιδιογομοτης να το εκμεταλλευτείς οπως πρέπει είναι αχρείαστο
Ειδεικα αν πας τσιχλα και εχει πραμα μενεις και χωρις αντιχειρα ειδικα το νυχι παει
 
Ο πατερας μου με remington 1100 αχρωμιωτη και αρτεμις κατέβαζε πουλια απτο θεο. Εγω με το πλαγιοκανο εριχνα εκτός από maionchi tordo (αστραπιαίο φυσιγγι) κοκκινα και μαυρα. Με το που εβλεπα θηραμα κατεβαινε. Κ σε αποστάσεις ακραίες και μιλαω για πανω απο 20 χρονια πριν που δεν υπηρχαν τσοκ φρενου κωνοι μυδια φρύδια κλπ. Αναμνήσεις και εικονες χαραγμένες στο μυαλό μου.

Το πράσινο το ξέρω αλλα δεν το είχα ρίξει νομιζω super το ελεγαν. Και επισης θυμαμαι και το πορτοκαλι derby αλλα και τα διασπορας.
Το είχα γράψει σε άλλο τοπικ και δεν αδικώ τους πιο νέους που δε τα έχουν δει αυτά που περιγράφεις. Η αλήθεια είναι πως τα φυσίγγια τα εμπορικά ήταν καλύτερα τότε, όσοι είμαστε κοντά ή πάνω από 40 τα θυμόμαστε τι διαφορά είχαν. Τα υπόλοιπα με αναλύσεις των αναλύσεων είναι περιττά. 8 τσιχλοφυσιγγα θα πω που δουλεύαμε και θα συμφωνήσουν όλοι ότι γαζωναν. Πυρκαλ derby , Άρτεμις, μαυρο, ideal για δικαννο. Νeo velox το παλιό, rottweill lambro κόκκινο lambro άσπρο. Δορκάς εξπορτ. Μaionchi tordo και s4 και τόσα άλλα που αν τα συγκρίνεις με σημερινά θα κλάψεις. Τεσπα καλύτερα να μεταφερθεί το παρόν στο θέμα φυσίγγια...
 
η αγορά ακόμα πολύ παγωμένη δυστυχώς, είχα κάνει προ τριμήνου παραγγελία όπλου και σμρ μου επέστρεψαν την προκαταβολή, σε αλλά τρία όπλα που ρώτησα διαθεσιμότητα μηδέν και με αναμονή άνω των 4 μηνών. δεν το βλέπω για καινούριο τουφέκι φετος
 
Σκεφτόμουν για μήκος 71 ή 76. Με βλέπω για το browning για αρχή, που το έπιασα σήμερα στε χέρια μου και είχε πολύ ωραία αισθητική.
66 η 71-72 θα πάρεις για καραμπίνα είναι υπέρ αρκετά μετά γίνονται πολύ εμπροστοβαρα . Εσύ το θέλεις για γενικό κυνήγι θα περπατάς θα σηκώνεις και ξαφνικά

76 αργότερα αν πας για δικανο
 
Last edited:
Η mp155 smag κανει εμπλοκές με κατω απο 30γρ σκάγια. Αν ρυθμιστούν τα αερια με βαση το εγχειρίδιο δεν εχει θέμα. Τα μεταλικα-μηχανηκα της μέρη θελουν πέρασμα με γιαλοχαρτο γιατι θα σου κοψουν τα χέρια. Λειτουργικά σε συγκριση με μια beretta που έχω η beretta γλυστρανε τα πάντα γλυκά κ εναρμονισμένα, η mp155 κουδουνιζουν όλα (οχι απο ελιψη σταθερότητας) κ με δυσκολια τραβας το κλειστρο πίσω.
Το super mag αν δεν εισαι καλος ιδιογομοτης να το εκμεταλλευτείς οπως πρέπει είναι αχρείαστο
Καταλαβαίνω να μην έχει καλό φινίρισμα ένα οικονομικό όπλο, αλλά να σου κόβει τα χέρια και να θέλει γυαλοχαρτο καινούργιο όπλο δε θα μου άρεσε καθόλου όσο καλό και να ήταν...
 
Καλημερα παιδια, εγω κλειδωσα σε cal.16...
To τι θα παρω, θια εξαρτηθει πρωτίστως, εαν μπορω να φερω( ή να μου φερουν) καποιο που επελεξα απο τας ευρώπας ;)
Αλλιώς, θα βολευτω με οτι υπαρχει( Και ειναι λιγοστά σε σχεση με τα 20άρια) απο εδώ...
Τι σκέφτεσαι να φέρεις μπας και ζηλέψω και εγώ!
 
Καταλαβαίνω να μην έχει καλό φινίρισμα ένα οικονομικό όπλο, αλλά να σου κόβει τα χέρια και να θέλει γυαλοχαρτο καινούργιο όπλο δε θα μου άρεσε καθόλου όσο καλό και να ήταν...
Έχει δίκιο την είχε φίλος κόβει σα ξυράφι ειδικά από την μέσα μεριά είχα κάποτε μια 1100πλαστική που επίσης κάθε φορά που την καθάριζα εάν δεν προσεχα ξυριζε
 
Έχει δίκιο την είχε φίλος κόβει σα ξυράφι ειδικά από την μέσα μεριά είχα κάποτε μια 1100πλαστική που επίσης κάθε φορά που την καθάριζα εάν δεν προσεχα ξυριζε
Ελλατωμα αυτό... Ειδικά σε όπλο που θέλει σχολαστικό καθάρισμα...
 
Καταλαβαίνω να μην έχει καλό φινίρισμα ένα οικονομικό όπλο, αλλά να σου κόβει τα χέρια και να θέλει γυαλοχαρτο καινούργιο όπλο δε θα μου άρεσε καθόλου όσο καλό και να ήταν...
Και η ρεμι κωβει χερια και δε τη λες και οικονομικη
 
Το φινίρισμα πιστεύω είναι το 20-30% του κόστους μιας κατασκευής. Μην πω πολύ περισσότερο.
Μιλάω για φινίρισμα μετάλλου όχι για σχεδια, χαράξεις κτλ.
@Στρατος155
Στράτο αν το όπλο σου δουλεύει και είσαι ευχαριστημένος τότε μην ακούς κανέναν.
Εξάλλου δεν σκοτώνουν τα όπλα, αλλά ο κυνηγός και τα φυσίγγια.
Ούτε εγώ είχα χρήματα για όπλο αναγκαστικά το πήρα γιατί η rem έπαθε ζημιά.
Παρεμπιπτόντως την Μ2 την αγόρασα γύρω στο χιλιάρικο. Οπότε το budget μας είναι περίπου το ίδιο.
Ούτε εμένα μου περισσεύουν.
Κολλητός μου με Μ2 είχε και αυτός εμπλοκές και έφταιγε ένα γρεζι στη διαδρομή του κλείστρου. Το αφαιρέσαμε και 5 χρόνια τώρα χωρίς 1 εμπλοκή.
Το ότι δεν κοίταξα για baikal δεν είχε να κάνει με το ότι υποτιμώ το όπλο αυτό.
Απλά δεν μου άρεσε.

Καταρχήν ήθελα ένα απλό όπλο με ελάχιστα κινητά μέρη χωρίς πολύ συντηρηση που να μην σκουριαζει και πάνω απ' όλα αξιόπιστο.

Για την στατιστική τώρα.
Τι προτείνουν για αξιοπιστία φίλοι που τους έχω εμπιστοσύνη;
Benelli.
3 gun championship. Χιλιάδες φυσιγγια.
Τι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι;
Μ2 άρα κάτι θα λέει από αξιοπιστία.

Τόσο απλά.

Ούτε μαγαζί έχω, ούτε προσπαθώ να επηρρεάσω κανέναν, ούτε συμφέροντα έχω αν κάποιος πάρει το ένα όπλο ή το άλλο.

Κουβέντα κάνουμε.
 
η αγορά ακόμα πολύ παγωμένη δυστυχώς, είχα κάνει προ τριμήνου παραγγελία όπλου και σμρ μου επέστρεψαν την προκαταβολή, σε αλλά τρία όπλα που ρώτησα διαθεσιμότητα μηδέν και με αναμονή άνω των 4 μηνών. δεν το βλέπω για καινούριο τουφέκι φετος
Γιατι ρε γαμωτο; ποια εταιρία είναι αυτή; έχω παραγγείλει εγώ ένα browning και μου είπαν σε 2 με 3 μήνες παραλαβή.
 
Καταλαβαίνω να μην έχει καλό φινίρισμα ένα οικονομικό όπλο, αλλά να σου κόβει τα χέρια και να θέλει γυαλοχαρτο καινούργιο όπλο δε θα μου άρεσε καθόλου όσο καλό και να ήταν...
ΤΗ γλώσσα όταν θα πας να βάλεις φυσίγγια αν δεν την πάρεις με γιαλοχατρο θα μείνει το νύχι στην αποθήκη χωρίς υπερβολές.
Πέρα από αυτά την εμπιστεύομαι λειτουργικά την έχω δουλέψει λίγο όμως
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top