Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός καινουριου μαύρου αετού 3. Κάποιοι μου προτείνουν με
Διαφορα επιχειρήματα να πάρω την maxus.. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ
Καλησπέρα καλώς ήρθες.
Ειμαι κάτοχος του sbe3 με τα ξύλινα μέρη, τον επέλεξα για την εργονομία του και την αντοχή του, έχεις το καλύτερο ζύγισμα σε σύγκριση με τα περισσότερα αυγεμή που επώμισα. Σε δύσκολα σημεία θέσης στάσης σώματος η εργονομία του τον μετατρέπει σε σπαθί του νίντζα.
Δεν ρίχνει ψηλά όπως φημολογείται ο πλαστικός.
Πριν αγοράσεις οποιοδήποτε τουφέκι επωμισε το πολλές φορές να δεις αν ταιριάζετε. Το καλύτερο σε εμένα μπορεί να είναι το χειρότερο σε εσένα.
 
Διάβασα πιο πάνω ότι ενδιαφέρεσαι για το μαύρο αετό 3 το 2 που έχω έχει ελάχιστες διαφορές και στο λέω αυτό γιατί έχει ένα ο Καλκατζακος προσφοράς 1300 καινούργιο παραλλαγής σε 66 στα χρήματα αυτά πίστεψε με δεν θα βρεις αυτή την στιγμή κάτι εφάμιλλο σε ποιότητα όπλου. Αλλά παίζουν και πολλά μεταχειρισμένα που είναι διαμάντια αρκεί να έχεις υπομονή

Δεν υπάρχει διαθέσιμο πλέον αυτο το οπλο στον καλκαντζακο.
 
Βλητικα από την μαξους θα δεις καλυτερα πραγματα με τον καλυτερο μηχανισμό αερίων στα τελευταία μοντέλα αυτογεμων! Η μπενελα θέλει ελάχιστη πςριποιηση σου δίνει τη αίσθηση πιο στιβαρου όπλου και με αφτερ μάρκετ τσοκακια είναι Αξιοπρεπεστατη βλητικα!καλυτερη σκανδάλη η μαξους, καλυτερη συναρμοληγηση η μπενελα! (Περί βλητικης υπεροχής μόνο τα νουμερα μπορουν να πουν αλήθεια, τα υπόλοιπα ειναι εντυπώσεις)
 
Κατεβηκα Θεσσαλονίκη και δυστυχώς δεν βρήκα τα συγκεκριμένα όπλα.. είπα για τι ενδιαφέρομαι, και μου έδειχναν άλλα όπλα για να μου παρομοιάσουν την επωμιση τους.. Το ενδεχόμενο να αγοράσω ένα όπλο και να κάνω προπονήσεις για να μάθω το όπλο καλά, χωρίς να χρειαστεί να μπω σε διαδικασία να το αλλάξω, παίζει; Ειναι εφικτο; Ή μπορεί με όσες προσπάθειες και να κάνω να έχω πρόβλημα;
Μα καλα πηγες καρασαββιδη και δενειχε οπλα
 
Όπως είπα και σε έναν προηγούμενο φιλο, θέλω να έχω ένα όπλο για να πάω σε όλα τα κυνήγια
Φιλε μου για τα κυνηγια στην Ελλαδα η χρηση ακομα και του magnum οπλου και φυσιγγιων ειναι υπερβολη...........
Τα σημερινα οπλα και φυσιγγια με την τεχνολογια που εχουν μπορουν να σε καλυψουν σε οτι κυνηγι θελεις με ολες τις συνθηκες που εχουμε εδω.....με τα καταλληλα φυσιγγια σε νουμερο για το θυραμα και το καταλληλο τσοκ και την σωστη προσκοπευση εισαι καλυμενος 100%......
Ολα τα αλλα ειναι θεμα Marketing για να πουλανε ''αχρηστα'' για χρηση σε ανημερωτους καταναλωτες......
Οι λεξεις magnum-super magnum οπου υπαρχουν σου δινουν την εντυπωση πως εχεις δυναμη στα χερια σου και με την χρηση magnum και super magnum φυσιγγιων δεν προκειται να χασεις θυραμα...πολυ μεγαλο λαθος με αποτελεσμα πολλων τραυματισμων θυραματων σε πολυ μεγαλες αποστασεις που τελικα πανε χαμενα.
Η βλητικη του λειοκαννου οπλου εχει αναλυθει πολλακις και εχει αλαξει απο τοτε που τα οπλα και πυρομαχικα εχουν εξελιχθει......μην ''τσιμπατε'' σε τετοιες προκλησεις με τα οπλα και φυσιγγια.......για μενα προσωπικα ειναι ''το τυρακι στη φακα''
Υπαρχει μεγαλη αγνοια στον κυνηγετικο κοσμο και πολυ μεγαλη ελειψη ενημερωσης σε κυνηγετικα θεματα στους Ελληνες κυνηγους.......η ενημερωση απο τα καφενεια ειναι ισως η πρωτη ''πηγη'' που ''ξεδιψουν'' αρκετοι θα ελεγα και αυτο εχει φανει σε πολλες περιπτωσεις.
Σημερα μπορω να σου πω υπευθηνα και με αποδηξεις πως ενα 16αρι ειναι οτι καλιτερο για τα θυραματα που κυνηγαμε εδω....και ενοω ολα...απο ορτυκι μεχρι γουρουνι......απο φασσα μεχρι παπι.....δεν υαρχει περιπτωση οταν ολα γινωνται σωστα να μην σε καλυψουν στο οποιοδηποτε κυνηγι κανεις......εδω το 20αρι αρχισε και μπαινει δυναμικα με απιστευτες δυνατοτητες για το μεγεθος του!!!!
Δωσε σημασια στα μετρα του οπλου σου και στην σωστη σκοπευση και προσκοπευση και θα δεις πως δια μαγειας ενα απλο 12αρι κανει θαυματα!!!
 
Φιλε μου για τα κυνηγια στην Ελλαδα η χρηση ακομα και του magnum οπλου και φυσιγγιων ειναι υπερβολη...........
Τα σημερινα οπλα και φυσιγγια με την τεχνολογια που εχουν μπορουν να σε καλυψουν σε οτι κυνηγι θελεις με ολες τις συνθηκες που εχουμε εδω.....με τα καταλληλα φυσιγγια σε νουμερο για το θυραμα και το καταλληλο τσοκ και την σωστη προσκοπευση εισαι καλυμενος 100%......
Ολα τα αλλα ειναι θεμα Marketing για να πουλανε ''αχρηστα'' για χρηση σε ανημερωτους καταναλωτες......
Οι λεξεις magnum-super magnum οπου υπαρχουν σου δινουν την εντυπωση πως εχεις δυναμη στα χερια σου και με την χρηση magnum και super magnum φυσιγγιων δεν προκειται να χασεις θυραμα...πολυ μεγαλο λαθος με αποτελεσμα πολλων τραυματισμων θυραματων σε πολυ μεγαλες αποστασεις που τελικα πανε χαμενα.
Η βλητικη του λειοκαννου οπλου εχει αναλυθει πολλακις και εχει αλαξει απο τοτε που τα οπλα και πυρομαχικα εχουν εξελιχθει......μην ''τσιμπατε'' σε τετοιες προκλησεις με τα οπλα και φυσιγγια.......για μενα προσωπικα ειναι ''το τυρακι στη φακα''
Υπαρχει μεγαλη αγνοια στον κυνηγετικο κοσμο και πολυ μεγαλη ελειψη ενημερωσης σε κυνηγετικα θεματα στους Ελληνες κυνηγους.......η ενημερωση απο τα καφενεια ειναι ισως η πρωτη ''πηγη'' που ''ξεδιψουν'' αρκετοι θα ελεγα και αυτο εχει φανει σε πολλες περιπτωσεις.
Σημερα μπορω να σου πω υπευθηνα και με αποδηξεις πως ενα 16αρι ειναι οτι καλιτερο για τα θυραματα που κυνηγαμε εδω....και ενοω ολα...απο ορτυκι μεχρι γουρουνι......απο φασσα μεχρι παπι.....δεν υαρχει περιπτωση οταν ολα γινωνται σωστα να μην σε καλυψουν στο οποιοδηποτε κυνηγι κανεις......εδω το 20αρι αρχισε και μπαινει δυναμικα με απιστευτες δυνατοτητες για το μεγεθος του!!!!
Δωσε σημασια στα μετρα του οπλου σου και στην σωστη σκοπευση και προσκοπευση και θα δεις πως δια μαγειας ενα απλο 12αρι κανει θαυματα!!!
Ενα από τα επόμενα οπλα μου θα είναι σίγουρα 20αρακι η γνώση και η σοφία έρχεται μεγαλώνοντας
 
Καλημερα παιδια, εγω κλειδωσα σε cal.16...
To τι θα παρω, θια εξαρτηθει πρωτίστως, εαν μπορω να φερω( ή να μου φερουν) καποιο που επελεξα απο τας ευρώπας ;)
Αλλιώς, θα βολευτω με οτι υπαρχει( Και ειναι λιγοστά σε σχεση με τα 20άρια) απο εδώ...
 
Θα προτιμήσω το λίγο πιο οικονομικό με αυτά τα δεδομένα της εμπειρίας σας... οικονομικό αλλά εξίσου καλό και ισάξιο
Μήκος κάνης ... τι σκέφτεσαι ?

Επίσης για τα baikal 155 έχω ακούσει τουλάχιστον 2 άτομα να μην είναι ευχαριστημένοι (εμπλοκές). Για το 153 κανέναν.

Το super magnum είναι υπερβολή. Ακόμα και αν κάποια στιγμή το χρειαστείς (πολύ αμφιβάλλω) αγοράζεις δεύτερο όπλο με άλλο ένα χιλιάρικο και ξεμπερδεύεις. Έχεις έτσι και δεύτερο όπλο εφεδρικό !!! ;)

Προσοχή σε αυτό που σου έγραψα για τα γουρούνια στο πυκνό.

Έχεις άλλο όπλο τώρα ? Αυτά που γράφουν τα παιδιά για 10άρια, 16άρια, 20άρια καλά είναι αλλά όλοι έχουν τουλάχιστον 1 δωδεκάρι καβάντζα.

Δες και άλλα όπλα !!! Όταν έψαχνα όπλο κοίταζα κάτι μόνο σε Benelli, Beretta, Winchester, Browning, Remington.
Αν δεν είσαι επιμελής με το καθάρισμα διάλεξε κάτι από τα 2 πρώτα.

Αυτά για την ώρα ... και πάλι μην βιαστείς ...
 
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος κυνηγός και ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός καινουριου μαύρου αετού 3. Κάποιοι μου προτείνουν με
Διαφορα επιχειρήματα να πάρω την maxus.. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ
Καλημερα και τα 2 όπλα που ενδιαφέρεσαι να πάρεις είναι πολύ καλά όπλα, εγώ έχω 2 benelli την S90 την becacia, και πέρσι πήρα και την maxus. αυτό που είδα εγώ στην maxus σε σχέση με της Benelli είναι λιγοτερη ανάκρουση, και καλύτερα σκοτώματα, ποιο χρονοβόρα στον καθαρισμό που έμενα έχοντας συνηθίσει 24 χρόνια με Benelli δεν ήταν και ότι το καλύτερο.
Από της Benelli που έχω όσα χρονιά της έχω δεν μου έχουν παρουσίαση κανένα πρόβλημα, απλός μηχανισμός και ο ποιο αξιόπιστος, καλυτερη ποιοτητα κατασκευης
 
Μήκος κάνης ... τι σκέφτεσαι ?

Επίσης για τα baikal 155 έχω ακούσει τουλάχιστον 2 άτομα να μην είναι ευχαριστημένοι (εμπλοκές). Για το 153 κανέναν.

Το super magnum είναι υπερβολή. Ακόμα και αν κάποια στιγμή το χρειαστείς (πολύ αμφιβάλλω) αγοράζεις δεύτερο όπλο με άλλο ένα χιλιάρικο και ξεμπερδεύεις. Έχεις έτσι και δεύτερο όπλο εφεδρικό !!! ;)

Προσοχή σε αυτό που σου έγραψα για τα γουρούνια στο πυκνό.

Έχεις άλλο όπλο τώρα ? Αυτά που γράφουν τα παιδιά για 10άρια, 16άρια, 20άρια καλά είναι αλλά όλοι έχουν τουλάχιστον 1 δωδεκάρι καβάντζα.

Δες και άλλα όπλα !!! Όταν έψαχνα όπλο κοίταζα κάτι μόνο σε Benelli, Beretta, Winchester, Browning, Remington.
Αν δεν είσαι επιμελής με το καθάρισμα διάλεξε κάτι από τα 2 πρώτα.

Αυτά για την ώρα ... και πάλι μην βιαστείς ...
Για τις 155 που λες οτι εκαναν εμπλοκες ποιες ηταν magnum η super magnum;
Η magnum που εχω δεν εχει κανει καμια εμπλοκη στα 2 χρονια που την εχω... Την καθαριζω βεβαια καθε εβδομαδα ασχετα αν εχω ριξει 5 η 100 φυσιγγια...
 
Για τις 155 που λες οτι εκαναν εμπλοκες ποιες ηταν magnum η super magnum;
Η magnum που εχω δεν εχει κανει καμια εμπλοκη στα 2 χρονια που την εχω... Την καθαριζω βεβαια καθε εβδομαδα ασχετα αν εχω ριξει 5 η 100 φυσιγγια...
Δεν γνωρίζω ούτε ζήτησα επιπλέον πληροφορίες μιας και ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για baikal. Σου είπα τι έχω ακούσει. Δεν ξέρω πως φρόντιζαν ή αν φρόντιζαν καθόλου το όπλο τους.
Έχω δει όπλο με λάσπες, κομμάτια ξύλα και φύλλα μέσα στον μηχανισμό. Για αυτό όταν ακούω για εμπλοκές είμαι πολύ επιφυλακτικός.
Από την άλλη το ότι δεν εμφανίζει προβλήματα ένα όπλο δεν σημαίνει ότι δεν εμφανίζει κανένα του ίδιου τύπου. Στατιστικά πρέπει να το βλέπεις.
Ακόμα και εδώ μέσα κάποιες benelli λένε ότι παθαίνουν εμπλοκές.
 
Πάντως το πιο σημαντικό είναι να πιάσεις τα δυο όπλα να δείς πως σου έρχονται. Τι λαβή έχουν και αν σου " έρχεται καλά η ρίγα στο μάτι". Ακομα κ αν δεν εχεις την τέλεια επώμιση οκ δεν πειράζει δεν πάς για πρωτάθλημα, θα διαπιστώσεις όμως την αίσθηση. Δεύτερον όποιο όπλο και να πάρεις αν του δώσεις χρόνο και το κυνηγήσεις αρκετά για να το συνηθίσεις τότε θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τρίτον εσύ ξέρεις αν σου αρέσει να ασχολείσαι πολύ με το όπλο. Το αερίων θέλει καλύτερο καθάρισμα ενώ το αδρανείας δεν θέλει τόσο κόπο. Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ με το τι αυλό να έχει κλπ. Σε όποιο όπλο καταλήξεις θα κάνεις τις δοκιμές σου σε φυσίγγια θα δείς ποιά σου πάνε καλά και μιά χαρά. Αλλιώς η κουβέντα όπλο μηχανισμός αυλός κώνος κάννη φυσίγγια τσόκ δεν τελειώνει ποτέ. Μπορεί να αλλάξεις 10 όπλα και άλλα τόσα τσόκ καθώς και φυσίγγια και ακόμα να μην εχεις καταλήξει τι θές. Οταν ξεκίνησα το κυνήγι δεν διάλεξα όπλο. Μου έδωσαν το πλαγιόκαννο του παππού μου. Αχρωμίωτο σταθερο τσοκ 1-3. Ούτε που έψαξα τι και πως. Δοκίμασα καποια φυσίγγια καταλαβα ποιά μου πήγαιναν και έτσι απλά χωρίς προβληματισμούς εμαθα το οπλο και απολάμβανα εξωπραγματικες τουφεκιές. Αφού το έφερε η κουβέντα, για την ιστορία, με τρία φυσίγγια έκανα πάρτυ. Maionchi tordo, πυρκαλ κοκκινο (ideal) και πυρκάλ μαύρο.
 
Πάντως το πιο σημαντικό είναι να πιάσεις τα δυο όπλα να δείς πως σου έρχονται. Τι λαβή έχουν και αν σου " έρχεται καλά η ρίγα στο μάτι". Ακομα κ αν δεν εχεις την τέλεια επώμιση οκ δεν πειράζει δεν πάς για πρωτάθλημα, θα διαπιστώσεις όμως την αίσθηση. Δεύτερον όποιο όπλο και να πάρεις αν του δώσεις χρόνο και το κυνηγήσεις αρκετά για να το συνηθίσεις τότε θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τρίτον εσύ ξέρεις αν σου αρέσει να ασχολείσαι πολύ με το όπλο. Το αερίων θέλει καλύτερο καθάρισμα ενώ το αδρανείας δεν θέλει τόσο κόπο. Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ με το τι αυλό να έχει κλπ. Σε όποιο όπλο καταλήξεις θα κάνεις τις δοκιμές σου σε φυσίγγια θα δείς ποιά σου πάνε καλά και μιά χαρά. Αλλιώς η κουβέντα όπλο μηχανισμός αυλός κώνος κάννη φυσίγγια τσόκ δεν τελειώνει ποτέ. Μπορεί να αλλάξεις 10 όπλα και άλλα τόσα τσόκ καθώς και φυσίγγια και ακόμα να μην εχεις καταλήξει τι θές. Οταν ξεκίνησα το κυνήγι δεν διάλεξα όπλο. Μου έδωσαν το πλαγιόκαννο του παππού μου. Αχρωμίωτο σταθερο τσοκ 1-3. Ούτε που έψαξα τι και πως. Δοκίμασα καποια φυσίγγια καταλαβα ποιά μου πήγαιναν και έτσι απλά χωρίς προβληματισμούς εμαθα το οπλο και απολάμβανα εξωπραγματικες τουφεκιές. Αφού το έφερε η κουβέντα, για την ιστορία, με τρία φυσίγγια έκανα πάρτυ. Maionchi tordo, πυρκαλ κοκκινο (ideal) και πυρκάλ μαύρο.
Υπήρχε εποχή που πυρκαλ μαύρο κόκκινο μικρα θηράματα Άρτεμις τρυγόνια πράσινο πάπια φάσσες ΟΛΛΑ ΜΕ ΠΥΡΚΑΛ ΤΙ ΜΟΥ ΘΎΜΗΣΕΣ???
 
Πάντως το πιο σημαντικό είναι να πιάσεις τα δυο όπλα να δείς πως σου έρχονται. Τι λαβή έχουν και αν σου " έρχεται καλά η ρίγα στο μάτι". Ακομα κ αν δεν εχεις την τέλεια επώμιση οκ δεν πειράζει δεν πάς για πρωτάθλημα, θα διαπιστώσεις όμως την αίσθηση. Δεύτερον όποιο όπλο και να πάρεις αν του δώσεις χρόνο και το κυνηγήσεις αρκετά για να το συνηθίσεις τότε θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τρίτον εσύ ξέρεις αν σου αρέσει να ασχολείσαι πολύ με το όπλο. Το αερίων θέλει καλύτερο καθάρισμα ενώ το αδρανείας δεν θέλει τόσο κόπο. Μην προβληματίζεσαι τόσο πολύ με το τι αυλό να έχει κλπ. Σε όποιο όπλο καταλήξεις θα κάνεις τις δοκιμές σου σε φυσίγγια θα δείς ποιά σου πάνε καλά και μιά χαρά. Αλλιώς η κουβέντα όπλο μηχανισμός αυλός κώνος κάννη φυσίγγια τσόκ δεν τελειώνει ποτέ. Μπορεί να αλλάξεις 10 όπλα και άλλα τόσα τσόκ καθώς και φυσίγγια και ακόμα να μην εχεις καταλήξει τι θές. Οταν ξεκίνησα το κυνήγι δεν διάλεξα όπλο. Μου έδωσαν το πλαγιόκαννο του παππού μου. Αχρωμίωτο σταθερο τσοκ 1-3. Ούτε που έψαξα τι και πως. Δοκίμασα καποια φυσίγγια καταλαβα ποιά μου πήγαιναν και έτσι απλά χωρίς προβληματισμούς εμαθα το οπλο και απολάμβανα εξωπραγματικες τουφεκιές. Αφού το έφερε η κουβέντα, για την ιστορία, με τρία φυσίγγια έκανα πάρτυ. Maionchi tordo, πυρκαλ κοκκινο (ideal) και πυρκάλ μαύρο.
Δύσκολο να ξαναυπαρξουν τέτοια φυσίγγια. Και τα 3 αυτά γαζωναν...
 
Θα προτιμήσω το λίγο πιο οικονομικό με αυτά τα δεδομένα της εμπειρίας σας... οικονομικό αλλά εξίσου καλό και ισάξιο
Λοιπον παρε φιλε μου μια μ2 και μια μπαικαλ mp153super magnum για οταν και αν χριαστεις ολα με 1350€ περιπου και κρατα τα ρεστα για πανσετες να με θυμασε
 
Δεν γνωρίζω ούτε ζήτησα επιπλέον πληροφορίες μιας και ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για baikal. Σου είπα τι έχω ακούσει. Δεν ξέρω πως φρόντιζαν ή αν φρόντιζαν καθόλου το όπλο τους.
Έχω δει όπλο με λάσπες, κομμάτια ξύλα και φύλλα μέσα στον μηχανισμό. Για αυτό όταν ακούω για εμπλοκές είμαι πολύ επιφυλακτικός.
Από την άλλη το ότι δεν εμφανίζει προβλήματα ένα όπλο δεν σημαίνει ότι δεν εμφανίζει κανένα του ίδιου τύπου. Στατιστικά πρέπει να το βλέπεις.
Ακόμα και εδώ μέσα κάποιες benelli λένε ότι παθαίνουν εμπλοκές.
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα στατιστικα δεν μπορω να το δω....
Τελοσπαντων topic.
 
Δεν γνωρίζω ούτε ζήτησα επιπλέον πληροφορίες μιας και ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για baikal. Σου είπα τι έχω ακούσει. Δεν ξέρω πως φρόντιζαν ή αν φρόντιζαν καθόλου το όπλο τους.
Έχω δει όπλο με λάσπες, κομμάτια ξύλα και φύλλα μέσα στον μηχανισμό. Για αυτό όταν ακούω για εμπλοκές είμαι πολύ επιφυλακτικός.
Από την άλλη το ότι δεν εμφανίζει προβλήματα ένα όπλο δεν σημαίνει ότι δεν εμφανίζει κανένα του ίδιου τύπου. Στατιστικά πρέπει να το βλέπεις.
Ακόμα και εδώ μέσα κάποιες benelli λένε ότι παθαίνουν εμπλοκές.
Φιλικα παντα μιλαω ετσι που εγραψες το κειμενο ειναι σαν να υποτιμας την επιλογες -οικονομικες δυνατοτες του αλλου χωρις παρεξυγηση αλλα φενεσε καπως προσβλητικος στο συγκεκριμενο κειμενο
 
Υπήρχε εποχή που πυρκαλ μαύρο κόκκινο μικρα θηράματα Άρτεμις τρυγόνια πράσινο πάπια φάσσες ΟΛΛΑ ΜΕ ΠΥΡΚΑΛ ΤΙ ΜΟΥ ΘΎΜΗΣΕΣ???
Ο πατερας μου με remington 1100 αχρωμιωτη και αρτεμις κατέβαζε πουλια απτο θεο. Εγω με το πλαγιοκανο εριχνα εκτός από maionchi tordo (αστραπιαίο φυσιγγι) κοκκινα και μαυρα. Με το που εβλεπα θηραμα κατεβαινε. Κ σε αποστάσεις ακραίες και μιλαω για πανω απο 20 χρονια πριν που δεν υπηρχαν τσοκ φρενου κωνοι μυδια φρύδια κλπ. Αναμνήσεις και εικονες χαραγμένες στο μυαλό μου.

Το πράσινο το ξέρω αλλα δεν το είχα ρίξει νομιζω super το ελεγαν. Και επισης θυμαμαι και το πορτοκαλι derby αλλα και τα διασπορας.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top