"Δισκοπάθεια"

Ριχνει με τελειως δικο του στυλ , διδασκει μια παραλλαγη του Pull away. , το λεει Stretch away , μου αρεσε τρομερα οταν εριχνε με την καραμπινα κ τα pure gold
Οντως το ξεχωριζεις στο ριξιμο του..και τωρα με το DT δεν παει πισω ειναι καλος γι αυτο και τοσοι τιτλοι και αρκετα νεος
 
Δεν τον έχω δει αυτόν... Αυτό που μπαίνει από κάτω κ κλείνει την γωνία προς τον στόχο το έχει γενικά σαν τεχνική ο συγκεκριμένος?
Αυτο που στην ουσια λεει με δυο λογια , ειναι οτι αναλογα την ταχυτητα του δισκου προτεινει δυο τεχνικες , σε πολυ γρηγορα πιατα να παιξουμε σκηταδορικα εισαγοντας την προσκοπευση με το εμπρος χερι κ μπαμ , η σε πιο αργα πιατα να ακουμπησουμε το πιατο με την κανη κ μαλακα να τεντωσουμε την προσκοπευση κ μπαμ
 
Αυτο που στην ουσια λεει με δυο λογια , ειναι οτι αναλογα την ταχυτητα του δισκου προτεινει δυο τεχνικες , σε πολυ γρηγορα πιατα να παιξουμε σκηταδορικα εισαγοντας την προσκοπευση με το εμπρος χερι κ μπαμ , η σε πιο αργα πιατα να ακουμπησουμε το πιατο με την κανη κ μαλακα να τεντωσουμε την προσκοπευση κ μπαμ

ή όπως λέει ένας δάσκαλος ..................
σαν να τεντώνεις ένα λάστιχο μπροστά από το πιατάκι και όταν αισθανθείς ότι το λάστιχο σπάει ρίχνεις.
όσο και αν ακούγεται παλαβό , σας διαβεβαιώνω ότι όταν το "πιάσεις" δουλεύει 100%
 
ή όπως λέει ένας δάσκαλος ..................
σαν να τεντώνεις ένα λάστιχο μπροστά από το πιατάκι και όταν αισθανθείς ότι το λάστιχο σπάει ρίχνεις.
όσο και αν ακούγεται παλαβό , σας διαβεβαιώνω ότι όταν το "πιάσεις" δουλεύει 100%
Εχω τηλεπαθεια με τον συγκεκριμενο
 
ή όπως λέει ένας δάσκαλος ..................
σαν να τεντώνεις ένα λάστιχο μπροστά από το πιατάκι και όταν αισθανθείς ότι το λάστιχο σπάει ρίχνεις.
όσο και αν ακούγεται παλαβό , σας διαβεβαιώνω ότι όταν το "πιάσεις" δουλεύει 100%
Ακριβως αυτο διδασκει ο Matareze , το strech away αν το γραφω σωστα , τεντωσε μακρια δηλαδη
 
Τι διαφορά έχει από το pull away?
Μια πιο μαλακη γλυκια κινηση της κανης
Μα και το pull away για να πετύχει θέλει "μαλακή και γλυκιά κίνηση" της κάννης ... Αν τραβηχτεί η κάννη νευρικά και απότομα μπροστά, είναι σχεδόν σίγουρο το κλαμπάνισμα ... ... ;)
έχω "πικρή πείρα" από τέτοια ... :(.sarcastic. .yel.

Τι pull away ... τι stretch away ... Κατά την ταπεινή μου γνώμη το ίδιο πράγμα είναι, με διαφορετικές λέξεις ...
 
θα σου πω , πως το βλέπω εγώ.

αν πχ. το δισκάκι πάει με 60 χλμ/ώρα ,
με το pull βγαίνεις μπροστά στα 65 χλμ/ώρα
ενώ με το stretch στα 61χλμ/ώρα . σαν να είσαι σε αργή κίνηση ένα πράγμα.
ή αλλιώς το pull είναι πιό επιθετική η κίνηση .

η κλασσική εφαρμογή του stretch είναι το ψηλό εισερχόμενο που γέρνει πέφτοντας ελαφρά δεξιά ή αριστερά.
 
Back
Top