Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

Ο Καλκατζάκος είναι ο ακριβότερος ίσως όλων και καθόλου 'ανοιχτοχέρης' σε δώρα και εκπτώσεις όταν πας να ψωνίσεις σε εκνευριστικό βαθμό, αλλά έχει τρομερή ποικιλία ετοιμοπαράδοτων και όποτε ήθελα μοντέλο και δεν είχε εκείνη τη στιγμή (και στην SX3 Field και στο Β725 Sporter II έγινε) έφερνε και είχε απο 4 να διαλέξω όποιο ήθελα όταν θα ξαναπήγαινα με βαση τα ξύλα και πώς μου ερχόταν το όπλο. Και ναι στις συννενοήσεις του σπαθί και σε χρήματα και σε ημερομηνίες.
 
Ο Καλκατζάκος είναι ο ακριβότερος ίσως όλων και καθόλου 'ανοιχτοχέρης' σε δώρα και εκπτώσεις όταν πας να ψωνίσεις σε εκνευριστικό βαθμό, αλλά έχει τρομερή ποικιλία ετοιμοπαράδοτων και όποτε ήθελα μοντέλο και δεν είχε εκείνη τη στιγμή (και στην SX3 και στο Β725 έγινε) έφερνε και είχε απο 4 να διαλέξω όποιο ήθελα όταν θα ήταν με βαση τα ξύλα και πως μου ερχόταν το όπλο. Και ναι στις συννενοήσεις του σπαθί και σε χρήματα και σε ημερομηνίες.
Δώρα ξέχασε το... Είχα πάρει το όπλο που η αλήθεια μου έκοψε γιατί ήταν 20αρι και όταν είδα ότι είναι σταθερό άσσος κομπιασα και θα του έφευγε δύσκολα

Αλλά μαζί με το όπλο μου έστειλε και ένα μοχλουδακι για την μαξους που έκανε 5-6 ευρώ κάτι τέτοιο και το χρέωσε κανονικά... Οκ τελείως απρόσωπο έως γυφτιά αλλά τι να κάνεις που έχει τα πάντα ετοιμοπαραδοτα όπως το είπες
 
Εχω αγορασει καποια πραγματα απο Καλκαντζακο γιατι ειναι κοντα στη δουλεια μου και με βολευει αλλα για οπλο παω στη Νεα Μακρη Αφοι Μπεκιαρη, ευτηχως δεν ειναι κοντα γιατι θα εμπαινα συχνα σε εξοδα και κανουν πολυ καλες τιμες.
 
Δώρα ξέχασε το... Είχα πάρει το όπλο που η αλήθεια μου έκοψε γιατί ήταν 20αρι και όταν είδα ότι είναι σταθερό άσσος κομπιασα και θα του έφευγε δύσκολα

Αλλά μαζί με το όπλο μου έστειλε και ένα μοχλουδακι για την μαξους που έκανε 5-6 ευρώ κάτι τέτοιο και το χρέωσε κανονικά... Οκ τελείως απρόσωπο έως γυφτιά αλλά τι να κάνεις που έχει τα πάντα ετοιμοπαραδοτα όπως το είπες
Πας βλέπεις τι θες και το αγοράζεις από άλλο μαγαζί. Παλιά δεν ήταν έτσι. Οι επαγγελματίες πρέπει να βελτιώνονται στα πάντα. Όχι μου δίνει κάτι αλλά μου παίρνει από αλλού.
 
Οκ τελείως απρόσωπο έως γυφτιά αλλά τι να κάνεις που έχει τα πάντα ετοιμοπαραδοτα όπως το είπες


Από το κέντρο μιας και είναι κοντά που δουλεύω ψωνίζα συχνά από τα πάντα (όπλα, φυσίγγια, ρουχισμό) και από τον Κηφισό επίσης. Χώρια από όσα είχα πάρει ήδη, πάω και παίρνω την SX3 Field όλα τα λεφτά μετροιτής (1200+) και σε 2 χρόνια πήρα και το 725 όλα τα λεφτά μετροιτής (2500+) πάλι. Ε και στα δυο μόλις πλήρωσα λέω φεύγοντας δώσε μου 1 και 2 φυσίγγια αδρανείας αντίστοιχα. Και τις δυο φορές τα πλήρωσα, ούτε κίνηση να μου πει δώρο αυτό ή κατι άλλο...

Τη δεύτερη φορά μου την έδωσε απίστευτα και έχω κόψει πολύ πια... Μόνο για τα Imperial και τα Rio αν πάω να πάρω μιά κούτα τη σεζόν...
 
Πέρισυ κ εγώ, τν Ιούλιο του '19 πήρα το Rizzini το S.P από το κατάστημα Ζαπαντούλης στο Βόλο.....όταν τν πήρα τηλ. για την αγγελία του δίκαννου ήταν συνεργάσιμος,κατατοπηστικός κ ντόμπρο παιδί....αφού μου εξήγησε τα στοιχεία του όπλο με λεπτομέρια σε ότι τν ρώτησα, μου τόνισε από το τηλ. πως το όπλο έχει στην κάννη κ στην πάπια από μια αμυχή...όλα καλά...εξάλλου μεταχειρισμένο όπλο έπερνα.
Του έδωσα προκαταβολή 150€ θυμάμαι κ όταν τν εξόφλησα, την ίδια μέρα το μεσημέρι κιόλας το όπλο ήταν στην ACS Βόλου για αποστολή.
Επίσης μου είπε πως αν πάθει κάτι το όπλο πάνω στο χρόνο, μου είπε να του το στείλω να μου το φτιάξει δωρεάν ως εγγύηση.
Θα τν ξανά προτειμούσα κ θα τν ξανά εμπιστευόμουν στο μέλλον....
 
Εγω παιδια εχω αγορασει οπλα απο Καλκαντζακο και Πλαστουργο χωρις να εχω κανενα προβλημα (ο Πλαστουργος ειχε δωσει κ θηκη δωρο)...εχω εμπειρια και απο αλλους εμπορους με αλλα προιοντα ενδυσης και υποδυσης .....οπως με εναν εμπορο (με καλο ονομα) προσφατα με ενα ζευγαρι αρβυλα ο οποιος αλλη τιμη μου ειπε απο το τηλ. και αλλη με χρεωσε (παρολο που του το υπενθυμισα).....προτιμω να ειναι ψυχρος επαγγελματιας ο αλλος και να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του....τωρα για το αν θα κανει "δωρα".....πιστευω θα τα βγαλει απο αλλου.....!!! Επισης κ με αλλον εμπορο που αλλη τιμη μου ειπε για φυσιγγι απο το τηλ. και αλλη μου χρεωσε στο ταμειο....!!! Θα μου πεις εγω εφταιξα που δεν τα αφησα να φυγω.....αλλα τυχαινουν συγκυριες που πιεζεσαι χρονικα.....ή δεν βρισκεις το προιον που θες αλλου!!
 
Πέρισυ κ εγώ, τν Ιούλιο του '19 πήρα το Rizzini το S.P από το κατάστημα Ζαπαντούλης στο Βόλο.....όταν τν πήρα τηλ. για την αγγελία του δίκαννου ήταν συνεργάσιμος,κατατοπηστικός κ ντόμπρο παιδί....αφού μου εξήγησε τα στοιχεία του όπλο με λεπτομέρια σε ότι τν ρώτησα, μου τόνισε από το τηλ. πως το όπλο έχει στην κάννη κ στην πάπια από μια αμυχή...όλα καλά...εξάλλου μεταχειρισμένο όπλο έπερνα.
Του έδωσα προκαταβολή 150€ θυμάμαι κ όταν τν εξόφλησα, την ίδια μέρα το μεσημέρι κιόλας το όπλο ήταν στην ACS Βόλου για αποστολή.
Επίσης μου είπε πως αν πάθει κάτι το όπλο πάνω στο χρόνο, μου είπε να του το στείλω να μου το φτιάξει δωρεάν ως εγγύηση.
Θα τν ξανά προτειμούσα κ θα τν ξανά εμπιστευόμουν στο μέλλον....
Σωστά και εγώ ξέχασα να πω για την εγγύηση 6 μήνες ο καλκ και ένα χρόνο ο big Hunter
 
Σωστά και εγώ ξέχασα να πω για την εγγύηση 6 μήνες ο καλκ και ένα χρόνο ο big Hunter
Δες το προηγούμενο μήνυμά μου και ξεκινάμε.

Είναι γραπτή η εγγύηση ή προφορική ?
Τι καλύπτει και τι δεν καλύπτει ?
Αν πάθει μεγάλη ζημιά το όπλο θα σε καλύψουν νομίζεις ή θα σε ρωτάνε τι φυσίγγια έριξες και το κατάντησες έτσι ?
Αν το δούνε ταλαιπωρημένο το όπλο γρατζουνισμένο κτλ θα ισχύει ακόμα η εγγύηση ?

Λέω εγώ τώρα ...
 
Δηλαδή δν εμπιστεύεσαι κανέναν;;;
Πιο πολύ θα εμπιστευόσουν έναν άγνωστο ιδιώτη για π.χ. αγορά όπλου;;;
Φυσικά και δεν εμπιστεύομαι κανέναν ... (από άγνωστο ιδιώτη δεν θα αγόραζα ούτε βίδα ενός όπλου) :)

Ποτέ δεν θα αγόραζα μεταχειρισμένο όπλο που δεν ξέρω τον ιδιοκτήτη του.
Αν αφορά καινούργιο θα προτιμούσα ένα μεγάλο γνωστό κατάστημα λόγω ποσότητας όπλων και δοκιμών.
Το ότι προτίμησα ένα μη γνωστό κατάστημα της επαρχίας ήταν γιατί έπρεπε να κατέβω Αθήνα μόνο για αυτόν τον λόγο, γιατί είχα καταλήξει στο μοντέλο και γιατί η συσκευασία ανοίχτηκε από εμένα.
 
Δηλαδή δν εμπιστεύεσαι κανέναν;;;
Πιο πολύ θα εμπιστευόσουν έναν άγνωστο ιδιώτη για π.χ. αγορά όπλου;;;
Πρώτα πρέπει να εμπιστευτείς τα μάτια σου και μετά τον πωλητή. Όταν βλέπεις ποιός είχε το όπλο, αν αγοράστηκε καινούργιο, σε τι κυνήγια χρησιμοποιήθηκε, έχεις κάποια στοιχεία επιπλέον που στην περίπτωση του εμπόρου δεν τα έχεις. Ακόμα καλύτερα αν σου δοθεί η δυνατότητα να το δει κάποιος ειδικός, με έναν ιδιώτη μπορείς να συνενοηθείς να το πάτε σε έναν οπλουργό της εμπιστοσύνης σου
 
Ο Καλκατζάκος είναι ο ακριβότερος ίσως όλων και καθόλου 'ανοιχτοχέρης' σε δώρα και εκπτώσεις όταν πας να ψωνίσεις σε εκνευριστικό βαθμό, αλλά έχει τρομερή ποικιλία ετοιμοπαράδοτων και όποτε ήθελα μοντέλο και δεν είχε εκείνη τη στιγμή (και στην SX3 Field και στο Β725 Sporter II έγινε) έφερνε και είχε απο 4 να διαλέξω όποιο ήθελα όταν θα ξαναπήγαινα με βαση τα ξύλα και πώς μου ερχόταν το όπλο. Και ναι στις συννενοήσεις του σπαθί και σε χρήματα και σε ημερομηνίες.

Τον Καλκατζακο ειναι πως θα τον "παιξεις μπαλα"...Εγω οταν ηθελα το verney carron,γυρισα καποια μαγαζια μεχρι να βρω ποιος μου το δινει σε χαμηκοτερη τιμη..Τελος πηγα Καλκατζακο και του λεω:"Κοιτα να δεις,το οπλο επισημως κανει τοσο,ο πιο φθηνος μου το κατεβαζει καμια 100 ευρω..Εσυ ποσο;;;;;;"
Μου το κατεβασε 170-200 ευρω περιπου...
Δωρα δεν κανει..Ισχυει.
 
Όλοι οι επαγγελματίες κοιτάζουν την δουλειά τους.

Η δουλειά τους, όπως όλων των εμπόρων, είναι να αγοράζουν φθηνά και να πουλάνε ακριβά.
Το θέμα είναι πως καλυπτόμαστε εμείς σαν αγοραστές από μια αγοραπωλησία καινούργιου ή μεταχειρισμένου.
Και κάνω μερικές ερωτήσεις ...
1. Ποιος επαγγελματίας όταν αγοράζει μεταχειρισμένο όπλο ρίχνει 30-50 φυσσίγια διαφορετικών γομώσεων για να δει ότι το όπλο δεν έχει πρόβλημα πριν το μεταπουλήσει ?
2. Ποιος επαγγελματίας δεν θα πουλήσει μεταχειρισμένο όπλο που έχει κάποιο μικρό πρόβλημα ή θα σας το αναφέρει κατά την πώληση ?
3. Αν εγώ κάνω τέτοιες επεμβάσεις στην κάνη που είναι επικίνδυνες και μετά αποφασίσω να πουλήσω το όπλο ποιος επαγγελματίας θα το καταλάβει ?
4. Ποιος επαγγελματίας θα προσπαθήσει να δώσει στον πελάτη το καλύτερο δυνατό στα χρήματα που διαθέτει και όχι να τον οδηγήσει σε αυτό το προϊόν από το οποίο έχει το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους ?
5. Ποιος επαγγελματίας θα τρέξει για τυχόν βλάβη μέσα στην εγγύηση και δεν θα πει απλά τηλ. αντιπροσωπείας = τάδε.

Αν ξέρετε κανέναν με τα παραπάνω χαρακτηριστικά να μου τον πείτε να τον στηρίξω με ότι δυνάμεις διαθέτω.
 
Εγώ από την άλλη έδωσα αυτοκίνητο για καταστροφή (απόσυρση) για να μην το φορτωθεί κανένας καημένος και με σιχτιρίζει.
Κρατάω την 1187 με την "σχισμή" στην βάση γιατί θεωρώ ανήθικο να την φορτώσω σε άλλον.
κτλ

Προφανώς δεν κάνω για έμπορος ...
 
Υπάρχουν πιστεύω και "αργόσχολοι " περνάνε έξω από οπλοπωλεια, μπαίνουν, ρωτάνε και παραγγέλνουν χωρίς να έχουν καμία πρόθεση να αγοράσουν. Άσχετοι εντελώς που "σκοπεύουν " ΝΑ ασχοληθούν με το κυνήγι. Τους έχω ζήσει στον Καλκατζακο που Έχουμε πάρει τα όπλα μας όλοι της παρέας. Ένας έδωσε παραγγελία και μόλις του είπε "πολυ ωραία, θα πρέπει να δώσετε προκαταβολή " λέει :
"καλά θα το ξανασκεφτω" και φεύγει .
 
Καλκατζακος επαγγελματίας 110% ποικιλία εξυπηρέτηση αλλα στις τιμές τσιγκουνιά μέχρι αηδίας Υπάρχουν οπως εχω ξαναγράψει επαρχιακά μαγαζιά με 300 εως 400 ευρω κατω σε όπλα με παράδοση εως 3με 4 ημέρες και φυσίγγια και αρβυλα έως 20% κατω από Αθήνα. Οι
ψαγμένοι στο φόρουμ έχουν ψωνίσει πολλάκις από τον συγκεκριμένο στην επαρχια.Το μακρινό 2005 είχα αγοράσει berreta b fast 686 e sporting Καλκατζακος 2200 ακατεβατα victoros Νέα Μάκρη 1800 και ένα αδιάβροχο μπουφαν διπλής αξίας 150 ευρώ δώρο.Και επειδή σε κανέναν δεν περισσεύουν τα χαρτιά ψαχτειτε και κάντε υπομονή. Προσφορές σε μεγάλα μαγαζιά υπάρχουν μόνο όταν θέλουν να ξεστοκαρουν
 
Υπάρχουν οπως εχω ξαναγράψει επαρχιακά μαγαζιά με 300 εως 400 ευρω κατω σε όπλα με παράδοση εως 3με 4 ημέρες
Συμφωνώ απόλυτα. Πήρα τον Δεκέμβριο του 19 το Baikal μου Καινούριο από τοπικό κατάστημα. Το ίδιο που πήρε Ο πατέρας μου πριν 10 χρόνια την sx3. Η τιμή που μας έκανε δεν περιγράφεται. 200 ευρώ κάτω από Την καλύτερη που βρήκα στο ίντερνετ και δώρο θήκη και φυσίγγια αδράνειας αλουμινίου. Το παίρνω όλα καλά. Δοκιμάζω το όπλο και μοου φουσκώνει τον παφυλα στον εξωκλεα, το πάω πίσω και επιτόπου περνάει την τον αντιπρόσωπο και του το στέλνει, το όπλο επιστρέφει σε εμένα σε 2 μέρες, πάλι το ίδιο πρόβλημα μέχρι που περνά ο καλυκας από τον εξωλκεα, ξανά πίσω στο μαγαζί, πάλι τηλέφωνο το κατάστημα στο μαγαζί, το τι άκουσε ο οπλουργος του αντιπροσωπου από καταστηματάρχη δεν λέγεται, ξανά το όπλο Θεσσαλονίκη και σε 2 μέρες το όπλο επιστρέφει, με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει έλα να το δοκιμάσουμε, πάω και ρίχνουμε μαζί περίπου 100 φυσίγγια διαφορά, το περνω και τον ρωτάω τι χρωστάω τουλάχιστον για τα φυσίγγια και η απάντηση του ήταν "δεν χρωστάς τίποτα και χίλια συγγνώμη για την ταλαιπωρία " μετά πας ή δεν ξαναπάς σε αυτό μαγαζί;
 
Back
Top