Γυαλιά προστασίας.

Πάντως πέρα από τα εξειδικευμενα που συζητούν οι συμφορουμιτες αν κάποιος θέλει ένα απλό γυαλί προστασίας για κυνήγι και σκοπευτήριο με τρεις φακούς (μαυρο/πορτοκαλι/διαφανο) και δν θέλει να δώσει πολλά χρήματα ας ρίξει μια ματιά στα swiss eye raptor να κάνει τη δουλειά του και φοριούνται έξω άνετα σε δουλειά μηχανή και παμφθηνα. Τα έχω ένα χρόνο και δν έχω κανένα παράπονο.
 
Έχετε υπόψη εάν υπαρχει κάποιο μοντελο εταιρείας μόνο με καφέ η μωβ φακούς; τα θέλω για μερες με ηλιοφάνεια, νομίζω ότι βοηθάνε λίγο κ στη δυσχρωματοψια .
 
Εδω και καιρο εχω στο μυαλο μου να περω γυαλια για το κυνηγι γιατι με τα πυκνα που μπλεκω δεν αργει να γινει η στραβη και επειδη εχω ευαισθησια στα ματια εχω καταληξει σ αυτα εδω..και διαβαζω πολυ καλες κριτικες ειναι και προτιμηση του αμερικανικου στρατου
https://oyk-shop.gr/αξεσουάρ/γυαλιά...ber-ad-smokelight-rust-matte-black-frame.html
 
Εδω και καιρο εχω στο μυαλο μου να περω γυαλια για το κυνηγι γιατι με τα πυκνα που μπλεκω δεν αργει να γινει η στραβη και επειδη εχω ευαισθησια στα ματια εχω καταληξει σ αυτα εδω..και διαβαζω πολυ καλες κριτικες ειναι και προτιμηση του αμερικανικου στρατου
https://oyk-shop.gr/αξεσουάρ/γυαλιά...ber-ad-smokelight-rust-matte-black-frame.html
Πολύ καλή επιλογή πρέπει να είναι. Δεν τα έχω δει βέβαια από κοντά, αλλά τα ξέρω (σαν εταιρεία) πολλά χρόνια, από αμερικανικά περιοδικά, κι έχω διαβάσει και εγώ πολύ καλές κριτικές και παρουσιάσεις ... Όταν αργότερα άρχισα να μπαίνω στο ίντερνετ, και αποφάσισα να πάρω γυαλιά για το σκοπευτήριο, δεν με "τράβηξαν" τότε λόγω του πολύ μοντέρνου για κείνη την εποχή ντιζάιν τους, και προτίμησα τα Randolph Ranger που ήταν σε πιο κλασικό σχέδιο, και ήταν επίσης τότε στις επιλογές των top σκοπευτών ...
 
Πολύ καλή επιλογή πρέπει να είναι. Δεν τα έχω δει βέβαια από κοντά, αλλά τα ξέρω (σαν εταιρεία) πολλά χρόνια, από αμερικανικά περιοδικά, κι έχω διαβάσει και εγώ πολύ καλές κριτικές και παρουσιάσεις ... Όταν αργότερα άρχισα να μπαίνω στο ίντερνετ, και αποφάσισα να πάρω γυαλιά για το σκοπευτήριο, δεν με "τράβηξαν" τότε λόγω του πολύ μοντέρνου για κείνη την εποχή ντιζάιν τους, και προτίμησα τα Randolph Ranger που ήταν σε πιο κλασικό σχέδιο, και ήταν επίσης τότε στις επιλογές των top σκοπευτών ...
Τα συγκεκριμενα τα χουν βγαλει Στελιο για το 2020 απ τα πιο value for money γυαλια..εχουν αρκετα καλη τιμη και ποικιλια στους εναλλαξιμους φακους..για αρχη θα μεινω σ αυτους που εχει το ανοιχτο γκρι και το ξεθωριασμενο πορτοκαλι και βλεπουμε..αν και τα ιδανικα θα ταν ενα ζευγαρι pilla λογω φακων zeiss αλλα δεν μου παει η καρδια να βγαλω στο βουνο τοσο ακριβο γυαλι
 
Τα συγκεκριμενα τα χουν βγαλει Στελιο για το 2020 απ τα πιο value for money γυαλια..εχουν αρκετα καλη τιμη και ποικιλια στους εναλλαξιμους φακους..για αρχη θα μεινω σ αυτους που εχει το ανοιχτο γκρι και το ξεθωριασμενο πορτοκαλι και βλεπουμε..αν και τα ιδανικα θα ταν ενα ζευγαρι pilla λογω φακων zeiss αλλα δεν μου παει η καρδια να βγαλω στο βουνο τοσο ακριβο γυαλι
Φαίνονται όντως πολύ vfm αφού με δυο φακούς και αυτές τις κριτικές δύσκολο να θες κάτι παραπάνω. Ελπίζω να σε βολέψουν κιόλας.
 
Καλησπέρα σε όλους!
Ρίξτε μια ματιά στα Shoot-Off.
Έχουμε τρία διαφορετικά μοντέλα και όλα δέχονται διορθωτικούς φακούς.
Ειδικά το NextGen είναι πρωτοποριακό, έχει φακούς Nylon και η αλλαγή τους γίνεται ακαριαία λόγο τον τριών μαγνητών neodymium που διαθέτουν.
ΓΥΑΛΙΑ SHOOT-OFF
 

Attachments

  • kit optique-NextGen.jpg
    kit optique-NextGen.jpg
    8,7 KB · Προβολές: 9
  • kit optique-premium_master.jpg
    kit optique-premium_master.jpg
    5,4 KB · Προβολές: 9
Εδω και καιρο εχω στο μυαλο μου να περω γυαλια για το κυνηγι γιατι με τα πυκνα που μπλεκω δεν αργει να γινει η στραβη και επειδη εχω ευαισθησια στα ματια εχω καταληξει σ αυτα εδω..και διαβαζω πολυ καλες κριτικες ειναι και προτιμηση του αμερικανικου στρατου
https://oyk-shop.gr/αξεσουάρ/γυαλιά...ber-ad-smokelight-rust-matte-black-frame.html
Ωραία γυαλιά Μίλτο!!!!
Εγώ βέβαια ποτέ δν κυνήγησα με γυαλιά γιατί δν τα έχω συνηθείσει......ένα φιλαράκι κυνηγά με γυαλιά ηλίου Carrera...πως διάολο το καταφέρνει ήθελα να ήξερα.... .sarcastic. .sarcastic.
Χρειάζονται όμως τελικά τα γυαλιά προστασίας γιατί με κόντρα αέρα έρχετε για πλάκα η άκαυτη στα μάτια....έχω πάρει παράδειγμα από εμπορικά, κ το δάκρυ πήγε κορόμηλο....
 
Πάντως αυτό με το διορθωτικό φακό το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές. Ορισμένες φορές όταν κάνω επωμίσεις μετά από μια κουραστική ημέρα στον υπολογιστή το αριστερό μου μάτι παίρνει την κυριαρχία. Ίσως κάτι τέτοιο που να διορθώνει την όραση μου λόγο αστυγματισμού να βηθούσε.
 
Ωραία γυαλιά Μίλτο!!!!
Εγώ βέβαια ποτέ δν κυνήγησα με γυαλιά γιατί δν τα έχω συνηθείσει......ένα φιλαράκι κυνηγά με γυαλιά ηλίου Carrera...πως διάολο το καταφέρνει ήθελα να ήξερα.... .sarcastic. .sarcastic.
Χρειάζονται όμως τελικά τα γυαλιά προστασίας γιατί με κόντρα αέρα έρχετε για πλάκα η άκαυτη στα μάτια....έχω πάρει παράδειγμα από εμπορικά, κ το δάκρυ πήγε κορόμηλο....
Πραγματι ωραια γυαλια ειναι αλλα με κανονησε ενα φιλαρακι πατριωτακι σου γυαλικο με το ελαφακι .sarcastic. .sarcastic.
Με γυαλια ηλιου εχω κυνηγησει και γω μερικες φορες αλλα πηγαινε το κλαμπανισμα σ αλλο τοπο...τα γυαλια ειναι απαραιτητα οσο και να μην τους δινουμε τοσο σημασια περα απο την ακαυτη που αν πεσει στο ματι σε πεθαινει στον πονο ακομα και στο μπεκατσικυνηγι ενα τσαλι να χτυπησει στο ματι θα τα δεις ολα κωλιομενα και δεν υπαρχει χειροτερο να χτυπησεις στο κυριαρχο ματι να ξερεις..επειδη την εχω παθει και η πιο προσφατη πριν 4 μερες φαντασου οτι ακομα και τωρα εχω ζαλαδα και πονοκεφαλους απο το χτυπημα στο δεξι
 
Πραγματι ωραια γυαλια ειναι αλλα με κανονησε ενα φιλαρακι πατριωτακι σου γυαλικο με το ελαφακι .sarcastic. .sarcastic.
Με γυαλια ηλιου εχω κυνηγησει και γω μερικες φορες αλλα πηγαινε το κλαμπανισμα σ αλλο τοπο...τα γυαλια ειναι απαραιτητα οσο και να μην τους δινουμε τοσο σημασια περα απο την ακαυτη που αν πεσει στο ματι σε πεθαινει στον πονο ακομα και στο μπεκατσικυνηγι ενα τσαλι να χτυπησει στο ματι θα τα δεις ολα κωλιομενα και δεν υπαρχει χειροτερο να χτυπησεις στο κυριαρχο ματι να ξερεις..επειδη την εχω παθει και η πιο προσφατη πριν 4 μερες φαντασου οτι ακομα και τωρα εχω ζαλαδα και πονοκεφαλους απο το χτυπημα στο δεξι
Το πατριωτάκι μου "τσάμπα" στα έκανε τα γυαλιά... .my man.τυχερός είσαι!!
 
Παιδιά πάντως καλό θα ήταν όλοι να φοράμε γυαλιά και ειδικά στο κυνήγι ,όσα δεν φέρνει ο χρόνος όλος τα φέρνει αυτή η ρημαδα η κακιά στιγμή,εγώ προσωπικά και ειδικά μετά από περιστατικό που μου ανέφερε κάποιος φίλος κυνηγός τελευταία ο οποίος ναι μεν βλέπει μάλλον τυχερός ήταν αλλά νέο παιδί και η όραση του είναι σαν την όραση ενός 70 χρόνου ,και το κακό έγινε από φίλο του που κυνηγούσαν μαζί πολλά χρόνια και παιδικη φίλη ,όταν έφαγε την τουφεκιά στα μούτρα δεν μπορούσε να καταλάβει και δεν μπορούσε να χωνέψει και ούτε τώρα μπορεί βέβαια πως ο φίλος του πάτησε την σκανδάλη ,ποτέ δεν πίστευε πως θα γίνει κάτι τέτοιο και ιδιαίτερα από τον φίλο του, από αυτόν που κυνηγούσαν τόσα χρόνια μαζί μπεκάτσα και όμως το κακό έγινε .Παιδιά γυαλιά γυαλιά γυαλιά και ειδικά στο κυνήγι .


.
 
Last edited:
Εγω λογω μειωπίας + αστιγματισμού (μικρών μεν τιμών αλλα των γυαλιών απαραίτητων σε απόσταση) χρησιμοποιώ γυαλιά για οδήγηση, κυνηγι, τηλεόραση.
Διάφανα για βραδυ και με φακούς σκούρους με τους απαραίτητους βαθμούς της συνταγής, στην ηλιοφάνεια (δυστυχώς όχι ανθεκτικούς στις τουφεκιές)
Όμως πέρα απο την καθαρή όραση πάρα πολλές φορές με έχουν προστατεύσει απο κλαριά, αγκάθια κτλ. τα οποία απορροφημένος με το κυνηγι δεν είχα προσέξει και θα πάθαινα ζημιά.
Τα γυαλιά όπως και οι ωτοασπίδες σώζουν αισθήσεις.
Οι νεότεροι μην .....προσπερνάτε τις ωτοασπίδες.
Κάθε τουφεκιά προσθέτει (μικρή εστω) ζημιά.
Αλλα με τα χρόνια θα χάσετε. την ακοή σας λίγο ή πολύ, σίγουρα!!!'
Αυτο βέβαια πολλοί ηλικιωμένοι το θεωρούν και ....καλό.
Δεν ακούνε την γκρίνια της γυναίκας τους .big smile.
 
Εγω λογω μειωπίας + αστιγματισμού (μικρών μεν τιμών αλλα των γυαλιών απαραίτητων σε απόσταση) χρησιμοποιώ γυαλιά για οδήγηση, κυνηγι, τηλεόραση.
Διάφανα για βραδυ και με φακούς σκούρους με τους απαραίτητους βαθμούς της συνταγής, στην ηλιοφάνεια (δυστυχώς όχι ανθεκτικούς στις τουφεκιές)
Όμως πέρα απο την καθαρή όραση πάρα πολλές φορές με έχουν προστατεύσει απο κλαριά, αγκάθια κτλ. τα οποία απορροφημένος με το κυνηγι δεν είχα προσέξει και θα πάθαινα ζημιά.
Τα γυαλιά όπως και οι ωτοασπίδες σώζουν αισθήσεις.
Οι νεότεροι μην .....προσπερνάτε τις ωτοασπίδες.
Κάθε τουφεκιά προσθέτει (μικρή εστω) ζημιά.
Αλλα με τα χρόνια θα χάσετε. την ακοή σας λίγο ή πολύ, σίγουρα!!!'
Αυτο βέβαια πολλοί ηλικιωμένοι το θεωρούν και ....καλό.
Δεν ακούνε την γκρίνια της γυναίκας τους .big smile.
Καλύτερα να της βάλω φίμωτρο!!!

Γυαλιά φοράω πάντα.

Τώρα κανονικά ηλίου.
Είχα πάρει όμως και με αθραυστους φακούς αλλά μου χάλασε ο σκελετός.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω ξανά.

Όσο για την ακοή αν δεν τη χάσω από τις τουφεκιές θα τη χάσω από τα αεροπλάνα.
Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω και αυτό.
 
Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα...
Δεν ξέρω πόσα χρόνια έχω να ακούσω τσίχλα, πρέπει να είναι πάνω από 10, ίσως και 15.... Βαριά βαρηκοία άμφο στις πολύ ψηλές συχνότητες διέγνωσε ο γιατρός, ότι χάσεις εν τω μεταξύ δεν επανέρχεται ούτε στο ελάχιστο, μπορείς απλά να σταματήσεις την κατηφόρα... Δεν με επηρεάζει καθόλου στην καθημερινότητα, οι "κανονικες" συχνότητες που μιλάμε και που ανήκει το 90% των ήχων δεν έχουν επηρεαστεί αρνητικά. Το βουητό όμως στα αυτιά μου είναι μόνιμο και ασταμάτητο, το έχω δε συνηθίσει σε τέτοιο βαθμό που αν σταματήσει νομίζω ότι θα κουφαθω .sarcastic.
 
Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα...
Δεν ξέρω πόσα χρόνια έχω να ακούσω τσίχλα, πρέπει να είναι πάνω από 10, ίσως και 15.... Βαριά βαρηκοία άμφο στις πολύ ψηλές συχνότητες διέγνωσε ο γιατρός, ότι χάσεις εν τω μεταξύ δεν επανέρχεται ούτε στο ελάχιστο, μπορείς απλά να σταματήσεις την κατηφόρα... Δεν με επηρεάζει καθόλου στην καθημερινότητα, οι "κανονικες" συχνότητες που μιλάμε και που ανήκει το 90% των ήχων δεν έχουν επηρεαστεί αρνητικά. Το βουητό όμως στα αυτιά μου είναι μόνιμο και ασταμάτητο, το έχω δε συνηθίσει σε τέτοιο βαθμό που αν σταματήσει νομίζω ότι θα κουφαθω .sarcastic.
Μην ακουω τετοια νεο παιδι .yel. Αν καποια στιγμη σταματησω να ακουω τις τσιχλες πριν τις δω καλυτερα να σταματησω
το κυνηγι.Εχω μαθει ετσι και ειμαι μια χαρα προς το παρον βεβαια.Απο το heavy metal θα την αρπαξες....Ασε τις ντουφεκιες
στην ακρη Κυριακο.sarcastic.
 
Μ
Μην ακουω τετοια νεο παιδι .yel. Αν καποια στιγμη σταματησω να ακουω τις τσιχλες πριν τις δω καλυτερα να σταματησω
το κυνηγι.Εχω μαθει ετσι και ειμαι μια χαρα προς το παρον βεβαια.Απο το heavy metal θα την αρπαξες....Ασε τις ντουφεκιες
στην ακρη Κυριακο.sarcastic.
Όλα μαζί μου έκαναν τη ζημιά. Και το metal και οι βαθιές καταδύσεις αλλά κυρίως φταίνε οι ντουφεκιές Άλεξ. Γι'αυτό εσύ που είσαι νέο παιδί καλό είναι να μην το περνάς χαβαλε, ξέρω είναι σπαστικές οι ωτοασπίδες αλλά κάνουν δουλειά φίλε...
 
Back
Top