Λεϊσμανίαση - Κουρτσχααρ

Καλησπέρα σε όλους,

δυστυχώς χθες είχα άσχημα νέα για το 1 από τα δύο σκυλάκια μου, το Κουρτσχααρ (2,5 ετών) καθώς μετά από εξέταση βρέθηκε πως πάσχει από λεισμανίαση.
Ο κτηνίατρος μου είπε να ξεκινήσω να του δίνω zylapour και να παραγγείλουμε την θεραπεία, κόστος 200€.
Δυστυχώς ο κτηνίατρος δεν μου είπε το ποσοστό (π.χ. 1/400 κλπ) που διάβασα σε άλλα threads.
Το μόνο καλό που βλέπω στο σκυλάκο είναι ότι δεν έχει πέσει σε ενέργεια, είναι κινητικό, τρώει κανονικά, αλλά δυστυχώς έχει κάποιες πληγές στα γόνατά του.
Θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία να τη μοιραστεί μαζί μου.
Να προχωρήσω με τη θεραπεία; (Κόστος 200€)
Μήπως να το δει και δεύτερος κτηνίατρος;

ευχαριστώ!
 
Αν δεν εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο, μπορείς να πας και σε άλλον για να πάρεις και δεύτερη γνώμη. Επίσης μπορείς να πας στον ίδιο και να του κάνεις μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις για οποιαδήποτε απορία έχεις. Ο χρόνος πάντως είναι σημαντικός παράγοντας για τον φιλο σου. Μην τον αφήνεις να περνάει. Ότι είναι να κάνεις κάνε το τις επόμενες μέρες και ξεκίνα την θεραπεία όσο νωρίτερα γίνεται.
 
Άμα έγινε το τέστ με το αίμα και βγήκε θετικό δύσκολα να είναι λάθος και σε συνδιασμό με τις πληγές φαντάζει 99.99%.

Είδες το στικ με τα μάτια σου?

Για να σου δώσει ποσοστό είναι άλλη αναλυτική εξέταση του αίματος κάνε την και αυτή για να ξέρεις αν έπεσε μετά που θα δώσεις το φάρμακο, Και να είσαι και σίγουρος μην έκανε το στικ λάθος.

Χώρισε τα σκυλιά και ψεκασε τον γύρο χώρο βάλε σκαριμπορ και στα 2 να μην κολλήσει και το άλλο.

Είναι στην κράση του σκύλου αν αντέξει το φάρμακο θα ζήσει. Ξέρω εγώ σκύλα Ποιντερ που είναι 15 χρονών τώρα στα δέκα πέρασε καλαζαρ και στα 14 πνευμονία και τώρα βγαίνει και 20 λεπτά εκπεδευτικο

Έχω δει και άλλο σκύλο νεαρό σε μια εβδομάδα τον σκότωσε το φάρμακο

Μακάρι να αντέξει
 
Last edited:
Άμα έγινε το τέστ με το αίμα και βγήκε θετικό δύσκολα να είναι λάθος και σε συνδιασμό με τις πληγές φαντάζει 99.99%.

Είδες το στικ με τα μάτια σου?

Για να σου δώσει ποσοστό είναι άλλη αναλυτική εξέταση του αίματος κάνε την και αυτή για να ξέρεις αν έπεσε μετά που θα δώσεις το φάρμακο, Και να είσαι και σίγουρος μην έκανε το στικ λάθος.

Χώρισε τα σκυλιά και ψεκασε τον γύρο χώρο βάλε σκαριμπορ και στα 2 να μην κολλήσει και το άλλο.

Είναι στην κράση του σκύλου αν αντέξει το φάρμακο θα ζήσει. Ξέρω εγώ σκύλα Ποιντερ που είναι 15 χρονών τώρα στα δέκα πέρασε καλαζαρ και στα 14 πνευμονία και τώρα βγαίνει και 20 λεπτά εκπεδευτικο

Έχω δει και άλλο σκύλο νεαρό σε μια εβδομάδα τον σκότωσε το φάρμακο

Μακάρι να αντέξει
Ναι φίλε το στικ το είδα, έβγαλε ξεκάθαρα λεισμανίαση.
Όσους και αν ρώτησα μου είπαν ότι ο κτηνίατρος είναι από τους καλύτερους στην περιοχή που μένω,
τελικά τον ρώτησα σήμερα και μου είπε πως πρέπει να γίνει επιπλέον εξέταση για να δούμε το ποσοστό (ότι ακριβώς είπες και εσύ)
αλλά δεν μου το προτείνει γιατί είναι επιπλέον χρήματα για κάτι που δεν έχει τόση σημασία, καθώς ότι και να βγάλει το αποτέλεσμα η θεραπεία θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για τη σκυλίτσα..
Σύμφωνα με την εμπειρία του είναι 100% λεισμανίαση και θεωρεί ένα ποσοστό 1/800 είναι το πιθανότερο, σύμφωνα με τα σημάδια που είδε.
Από ότι καταλαβαίνω η θεραπεία είναι μονόδρομος και ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 
Το σκαλιμπορ βοηθάει με το καλαζαρ; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω.
Ας πούμε ότι ενοχλεί τις σκνιπες δεν σε εξασφαλίζει αλλά βοηθάει.

Μια καθαρή σκνιπα μπορεί να κολλήσει από μολυσμένο σκύλο και μετά να κολλήσει τον καθαρό .
 
Ας πούμε ότι ενοχλεί τις σκνιπες δεν σε εξασφαλίζει αλλά βοηθάει.

Μια καθαρή σκνιπα μπορεί να κολλήσει από μολυσμένο σκύλο και μετά να κολλήσει τον καθαρό .
Εγώ του βάζω αμπούλα αλλά αν βοηθάει, που δεν το ήξερα, θα πρέπει να του βάλω και περιλαίμιο να μην έχω το άγχος αυτό
 
Ναι φίλε το στικ το είδα, έβγαλε ξεκάθαρα λεισμανίαση.
Όσους και αν ρώτησα μου είπαν ότι ο κτηνίατρος είναι από τους καλύτερους στην περιοχή που μένω,
τελικά τον ρώτησα σήμερα και μου είπε πως πρέπει να γίνει επιπλέον εξέταση για να δούμε το ποσοστό (ότι ακριβώς είπες και εσύ)
αλλά δεν μου το προτείνει γιατί είναι επιπλέον χρήματα για κάτι που δεν έχει τόση σημασία, καθώς ότι και να βγάλει το αποτέλεσμα η θεραπεία θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για τη σκυλίτσα..
Σύμφωνα με την εμπειρία του είναι 100% λεισμανίαση και θεωρεί ένα ποσοστό 1/800 είναι το πιθανότερο, σύμφωνα με τα σημάδια που είδε.
Από ότι καταλαβαίνω η θεραπεία είναι μονόδρομος και ελπίζω όλα να πάνε καλά.
Θεραπεία ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟΡΓΉ. Όλα θα πάνε καλά. Προσπάθησετο. Περαστικά
 
Εγώ του βάζω αμπούλα αλλά αν βοηθάει, που δεν το ήξερα, θα πρέπει να του βάλω και περιλαίμιο να μην έχω το άγχος αυτό
Η μόνη πρόληψη 100% είναι το σκυλί να βρίσκεται ειδικά κατα το ξημέρωμα και τη δυση του ηλίου να βρίσκεται σε κλειστό χώρο με εντομοαπωθητικη συσκευή στη πρίζα. Καθαριότητα πολλή καλή στο χώρο του, να μην έχει λιμνάζοντα νερά και χόρτα, φυσικά αμπουλα κι κολάρο.......και προσευχές....Μπορεί να τα κάνεις όλα αυτά αλλά και πάλι να τσιμπηθει από τη σκνιπα....μη σου λαχει το λαχείο είναι με αυτή την κολοαρρωστεια .....
 
Υπάρχει αλλά είναι πανάκριβο.... Και το χειρότερο της υπόθεσης είναι ότι δεν προστατεύει 100% η προστασία είναι περίπου στο 75%

Αν κάποιος έχει ένα 2 σκυλιά αξίζει αν πάλι έχεις πολλά είναι δυσβάσταχτο
 
Καλησπέρα σε όλους,
γράφω για να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της θεραπείας αλλά και να βοηθήσω όσους αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα (ελπίζω να μην το αντιμετωπίσει κανείς).
Αφού έμαθα λοιπόν ότι το σκυλάκι είχε λεισμανίαση, μετά από δύο μέρες ξεκίνησα θεραπεία milteforan (μία δόση κάθε πρωί) για ένα μήνα, με παράλληλη χρήση zylapour (πρωί βράδυ) το οποίο συνεχίζω και σήμερα και θα συνεχίζω για το επόμενο εξάμηνο (μετά το εξάμηνο θα αλλάξει η δοσολογία).
Άρχισα να βλέπω αποτελέσματα από την δεύτερη εβδομάδα της θεραπείας και μετά από ένα μήνα μπορώ να πω ότι το σκυλάκι έχει επανέλθει πλήρως. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η καλή κατάσταση καθώς αυτή η αρρώστεια είναι ύπουλη.
 
Καλησπέρα σε όλους,
γράφω για να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της θεραπείας αλλά και να βοηθήσω όσους αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα (ελπίζω να μην το αντιμετωπίσει κανείς).
Αφού έμαθα λοιπόν ότι το σκυλάκι είχε λεισμανίαση, μετά από δύο μέρες ξεκίνησα θεραπεία milteforan (μία δόση κάθε πρωί) για ένα μήνα, με παράλληλη χρήση zylapour (πρωί βράδυ) το οποίο συνεχίζω και σήμερα και θα συνεχίζω για το επόμενο εξάμηνο (μετά το εξάμηνο θα αλλάξει η δοσολογία).
Άρχισα να βλέπω αποτελέσματα από την δεύτερη εβδομάδα της θεραπείας και μετά από ένα μήνα μπορώ να πω ότι το σκυλάκι έχει επανέλθει πλήρως. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η καλή κατάσταση καθώς αυτή η αρρώστεια είναι ύπουλη.
Πως είναι το σκυλάκι σου τώρα?
 
Πως είναι το σκυλάκι σου τώρα?
Καλησπέρα, το σκυλάκι είναι πάρα πολύ καλά.
Όπως προανέφερα, μέσα σε ένα μήνα είχε επανέλθει και ποτέ ξανά δεν είχε πρόβλημα.
Να σημειώσω εδώ ότι, του δίνω 1 χάπι(zylapour)/ημέρα για 7 ημέρες τον μήνα και θα το δίνω για όλη του τη ζωή.
Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι οδηγίες του κτηνιάτρου!
 
Καλησπέρα σε όλους,
γράφω για να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα της θεραπείας αλλά και να βοηθήσω όσους αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα (ελπίζω να μην το αντιμετωπίσει κανείς).
Αφού έμαθα λοιπόν ότι το σκυλάκι είχε λεισμανίαση, μετά από δύο μέρες ξεκίνησα θεραπεία milteforan (μία δόση κάθε πρωί) για ένα μήνα, με παράλληλη χρήση zylapour (πρωί βράδυ) το οποίο συνεχίζω και σήμερα και θα συνεχίζω για το επόμενο εξάμηνο (μετά το εξάμηνο θα αλλάξει η δοσολογία).
Άρχισα να βλέπω αποτελέσματα από την δεύτερη εβδομάδα της θεραπείας και μετά από ένα μήνα μπορώ να πω ότι το σκυλάκι έχει επανέλθει πλήρως. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η καλή κατάσταση καθώς αυτή η αρρώστεια είναι ύπουλη.
Καλησπέρα, το σκυλάκι είναι πάρα πολύ καλά.
Όπως προανέφερα, μέσα σε ένα μήνα είχε επανέλθει και ποτέ ξανά δεν είχε πρόβλημα.
Να σημειώσω εδώ ότι, του δίνω 1 χάπι(zylapour)/ημέρα για 7 ημέρες τον μήνα και θα το δίνω για όλη του τη ζωή.
Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι οδηγίες του κτηνιάτρ
Να είναι καλά το σκυλάκι σου!

Κτηνίατρος ο Αϊδίν;
 
Back
Top