ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Η φωτιά στο ύπαιθρο και ιδιαίτερα στο δάσος είναι πολύ επικίνδυνο πράγμα. Επειδή τα τελευταία χρόνια
τα δάση μας έπαθαν μεγάλη φθορά από πυρκαγιές, υπάρχουν αυστηρές διατάξεις για το άναμμα φωτιάς
στο ύπαιθρο. Είμαστε πάντοτε προσεκτικοί στο άναμμα της φωτιάς και παίρνουμε όλες τις απαραίτητες
προφυλάξεις. Όταν λοιπόν μπορείς ν' ανάψεις φωτιά πάρε διπλάσιες προφυλάξεις. Για ατομικό η ομαδικό
μαγείρεμα υπάρχουν και συσκευές υγραερίου (γκαζάκια). Παρακάτω Θα μάθεις πώς μπορείς ν' ανάβεις
φωτιά, αλλά και πώς Θα προφυλαχθείς εσύ απ' αυτήν, προφυλάσσοντας έτσι και τους άλλους .

Φρόντισε το σημείο που Θα ανάψεις φωτιά να μην είναι κοντά σε:

Θάμνους η κάτω από δέντρα.

Καθάρισε καλά το χώρο, σε διάμετρο 6μ., γύρω από το σημείο που Θα ανάψεις φωτιά, από ξερά κλαδιά, πευκοβελόνες, πουρνάρια και ότι μπορεί να πάρει φωτιά.

Συγκέντρωσε: όλα τα ξύλα που σου χρειάζονται για τη φωτιά και τακτοποίησέ τα κοντά σου.

Μάζεψε: όσα ξύλα σου χρειάζονται πραγματικά, ούτε: λιγότερα ούτε περισσότερα.

Φρόντισε: να υπάρχει πάντα ένα δοχείο με νερό η χώμα κοντά στο σημείο της φωτιάς.

Διαπίστωσε: από που φυσάει ο αέρας, έτσι ώστε να αερίζεται σωστά φωτιά σου.

Αν φυσάει δυνατά απέφυγε να ανάψεις φωτιά.

Για να ανάψεις τη φωτιά σου, καλό είναι να μεταχειρισθείς για προσάναμμα πούσι (ξερές βελόνες από
πεύκα), η ξερά λεπτά κλαδάκια, η ξερά κουκουνάρια. Τα ξερά κλαδιά που βρίσκονται στο κατώτερο μέρος
των δένδρων είναι καλύτερα απ' αυτά που είναι πεσμένα χάμω. Αφού μαζευτούν τα ξύλα και κοπούν, τότε:
τα χωρίζεις σε: διαφορετικές στοίβες από χονδρά και λεπτότερα κομμάτια.
Αφού ετοιμάσεις το προσάναμμα, παίρνεις ένα κλαδί με διχάλα, μήκους 15 εκ. το χώνεις μέσα στη γη πλαγιαστό αφήνοντας τη διχάλα απ' έξω.
Τοποθέτησε το προσάναμμα γύρω από το ξυλάκι με την διχάλα, μετά βάλε ένα σπίρτο η ένα αναμμένο χαρτί κάτω από το προσάναμμα. Με αυτό το τρόπο εξασφαλίζεις επαρκή αερισμό για να ανάψει η φωτιά σου. Όταν ανάψει καλά το προσάναμμα, άρχισε να βάζεις πιο χοντρά ξύλα.

Μην βάζεις, μαζεμένα πολλά κλαδιά και ξύλα στη φωτιά γιατί έτσι Θα την "μπουκώσεις" δηλαδή δεν Θα
παίρνει αέρα και Θα σβήσει n αν είναι πολύ ισχυρή θα χάσεις τον έλεγχό της.

Ποτέ και για κανένα λόγο μην αφήσεις τη φωτιά να καίει χωρίς να βρίσκεσαι εσύ n κάποιος άλλος να
την παρακολουθεί.


Για να σβήσεις τη φωτιά σου, μη ρίχνεις το νερό που έχεις όλο μαζί, γιατί έτσι γίνεται ατμός και δημιουργεί
ρεύμα αέρα, που μπορεί να τονώσει τη φωτιά.
Ρίξε το νερό χούφτα‐χούφτα και ξανάριξε νερό μέχρι να είσαι σίγουρος, ότι η φωτιά έσβησε.
Για πιο σίγουρα σκέπασε την και με χώμα. Πρόσεξε όμως πριν φύγεις να έχει σβήσει και η τελευταία σπίθα.


Οι παραπάνω συμβουλές είναι από τον Ερευνητικό Οργανισμό Ελλήνων.
 
Εγώ προσωπικά έχω χαλάσει και κομμάτι σόλας από τα άρβυλα μου για να ανάψω φωτιά γιατί τα πάντα ήταν μούσκεμαbbq2. Από τότε έχω πάντα μαζί μου ένα κιτ σπινθιριστή με κάποια μικρά προσανάμματα έτοιμα για ευκολία.
 
Το καλύτερο εργαλείο της Mora το μοντελο Bushcraft,με σπινθηριστη και ακονοπετρα.
Με λάμα carbon ενισχυμένη στο πάχος και άνετη λαβή.
Υπάρχει και σε ανοξείδωτο και σε φωσφοριζε πορτοκαλί.
http://www.moraofsweden.se/adventure/bushcraft-survival-orange
Κων/νε αυτό είναι μια καλή αγορά πριν επιστρέψεις με το καλό.

host immagini
 
Last edited:
Γενικα οταν παμε για κυνηγι μπορει να συμβει κατι και να χρειαστει να αναψουμε μια μικρη φωτια. Δεν χρειαζεται να εχουμε πολλα πραγματα. Ενας αναπτηρας, ενα κουτι σπιρτα και βαμβακι ποτισμενο βαζελινη μαζι με ενα κομματακι σαμπρελα καλα στεγανοποιημενα ειναι υπερ αρκετα νομιζω αρκει να τα εχουμε παντα στο γιλεκο η στην κυνηγετικη τσαντα μας.
 
Οταν θελουμε να αναψουμε φωτια το πρωτο και βασικοτερο ειναι το προσαναμα.Η φυση δινει
απλοχερα υλικα.Αν υπαρχει πολλη υγρασια μπορουμε να κοψουμε ενα φυσιγγι και να αδειασουμε
την πυριτιδα πανω στο προσαναμα.Δινει μια εντονη φλογα και λυνει τα προβληματα.
 
Εγω παντα κουβαλαω εναν αναπτηρα εναν σπινθηρηστη και αρκετα κομματακια γυρω στα 5 εκ το καθενα κομματακια σαμπρελα ποδηλατου..αναβεις φωτια σε ολες τις συνθηκες
 
Καλησπέρα. Για την φωτιά μαζεύουμε ότι ξερό βρούμε, ψάχνουμε για πεύκο-δαδί να κόψουμε, παλιούς κάλυκες από καρτέρια, ότι πλαστικό σκουπίδι το μαζεύουμε, κουκουνάρια. Σαμπρέλα ποδηλάτου είναι από τα καλύτερα προσανάμματα, λωρίδες 10-20 εκατοστά (ανάβει και πάνω στο χιόνι). Οταν είχαμε χασει τραυματισμένο γουρουνόσκυλο στο Γράμμο με θερμοκρασίες -15 C, ο φλίος μου ο Σωτήρης, παλιός κυνηγός, βρήκε κάτι ξερά σαν αγκάθια, και σε χρόνο μηδέν είχαμε τεράστια φωτιά. Το σκύλι είχε λουφάξει σε τρύπα σε γρεμό από πάνω μας στα 200-300 μετρα και το βρήκαμε το πρωί , ευτυχώς. Η φωτιά είναι 1η ανάγκη τον χειμώνα στο βουνό. Χωρίς φωτιά την νύχτα στο βουνό είσαι σχεδόν τελειωμένος. Οι παλιοί κυνηγοί έψαχναν και εύρισκαν πεύκο δαδί, το άνοιγαν , έτρεχε το ρετσίνι , το άναβαν και ξενυχτούσαν εκεί. Πότε γυρισμένοι με το στήθος και πότε με την πλάτη στην φλόγα. Ευχαριστώ
 
Στο σακίδιο έχω πάντα μέσα σε ένα μικρό σακουλάκι έναν αναπτήρα και ένα κομμάτι άσπρο προσάναμα που ανάβουμε τα τζάκια.
Βαγγέλη τσεκαρε το προσάναμμα σου γιατί ο άσπρος κύβος ξεθυμενει και δεν ανάβει με τίποτα. Δοκιμασμένο.
 
Back
Top