Το παραγόμενο έργο του φυσιγγίου

Σωστά όλα αυτά που γράφεις σίγουρα .
Λοιπόν για να υπεραπλουστεύσω αυτό που θέλω να πώ για να γίνει κατανοητό .
Έχω ένα φυσίγγι C7 686 1.67 X 34 6* N.7
Παράγει Α έργο η καύση της πυρίτιδας που δίδει VA στο στόμιο της κάνης .
Η κινητική ενέργεια που δίδουν στα σκάγια είναι ικανή να καταβάλει στα 35 μ πέρδικα -φάσσα κλπ
Αν αλλάξω από ν.7 σε ν.3 το ίδιο set up από μόνη της η κινητική ενέργεια του ν.3 λόγω μεγαλύτερης μάζας ΔΕΝ είναι αρκετή για να καταβάλει στην ίδια απόσταση ένα θήραμα(λαγό) πού απαιτεί μεγαλύτερη ενέργεια σκαγιών .
Καί παρότι λόγω χαμηλότερου βύσματος(μικρότερος θάλαμος καύσης ) στο SET UP με ν.3 θα έχουμε μεγαλύτερο VA απάυτό με νούμερο 7 εντούτοις η αύξηση της πυρίτιδας στο 1.72 είναι απαραίτητη .
Κι αν φτάσουμε και στο πιο "ακραίο" παράδειγμα ένα φυσίγγι Σπόρτινγκ 28γρ νο8 δε θα έχει την ίδια δοσολογία πυρίτιδας (ούτε βέβαια και την ίδια προοδευτικότητα πυρίτιδας) με ένα μονοβολο των 28γρ. Το μονοβολο θέλει πολύ πιο "ισχυρή" γεμισια, παρότι και τα δύο "είναι" 28γρ φορτίο
 
Κι αν φτάσουμε και στο πιο "ακραίο" παράδειγμα ένα φυσίγγι Σπόρτινγκ 28γρ νο8 δε θα έχει την ίδια δοσολογία πυρίτιδας (ούτε βέβαια και την ίδια προοδευτικότητα πυρίτιδας) με ένα μονοβολο των 28γρ. Το μονοβολο θέλει πολύ πιο "ισχυρή" γεμισια, παρότι και τα δύο "είναι" 28γρ φορτίο
Το μονόβολο 28γρ χρειάζεται πυρίτιδα με προοδευτικότητα 32 γρ τουλάχιστον καί δοσολογία τουλάχιστον + 10% πυρίτιδα απ'αυτή που χρησιμοποιούμε για τα 32 γρ απλά σκάγια
 
Αυτό που μετρά στην συγκέντρωση+φονικότητα είναι η ταχύτητα που βγάζει το φυσίγγι στο στόμιο (σε δεδομένες ατμοσφαιρικές συνθήκες), μέγεθος σκαγιού, ποιότητα σκαγιού (βάρος σφαιριδίου, σφαιρικότητα, σκληρότητα), συνολικός αριθμός σκαγιών και choke.

Τα σκάγια από την στιγμή μου θα αφήσουν την κάνη δεν θυμούνται ούτε τι πυρίτιδα τα επιτάχυνε, ούτε πόσο ακριβή ήταν η κάνη που τα έριξε, ούτε τι καψύλλι πυροδότησε την πυρίτιδα.
Έχουν την ΤΑΧΥΤΗΤΑ την ΜΑΖΑ και την ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ τους και τρέχουν προς τα εκεί που τα ρίξαμε.
Μοναδικές δυνάμεις που ενεργούν πάνω τους είναι το βάρος τους και η αντίσταση του αέρα.

Θα πουν κάποιοι ... ο κώνος ? ο αυλός ? η χρωμίωση ? το aftermarket choke ? το μέταλλο της κάνης ? η κρυογενή κατεργασία ? το tribore ? το κόστος αγοράς του όπλου ? το porting ? το λουρί της μάνας ? αυτά δεν μετράνε στην κατανομή ?
Εγώ λοιπόν πιστεύω πως έχουν ελάχιστη έως μηδαμινή σχέση.

Άρα παραφράζοντας την ερώτησή σου.
Αν έχω ένα φυσίγγι μάρκας Α και ένα μάρκας Β
με την ΙΔΙΑ ταχύτητα στομίου (μετρημένη)
με περίπου την ίδια καμπύλη καύσης
με την ίδια ποιότητα σκαγιών (βάρος, σφαιρικότητα, σκληρότητα)
με τον ίδιο συγκεντρωτήρα
με τα ίδια γραμμάρια σκαγιών
με το ίδιο μέγεθος σκαγιών
που βληθούν στις ίδιες ατμοσφαιρικές συνθήκες (θερμοκρασία, υγρασία, ατμ. πίεση)
με 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ όπλα που φοράνε ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ την ίδια σύσφιξη (μετρημένος αυλός και στόμιο)
θα δώσουν παραπλήσιες κατανομές και παραμένουσες ενέργειες.

Άμα βρείτε 2 τέτοια φυσίγγια από 2 διαφορετικές εταιρίες πείτε το και σε μένα.
Πάρτε λοιπόν 2 ίδια φυσίγγια από το ίδιο κουτί μιας τυχαίας εταιρίας και το σούπερ όπλο σας καθώς και ένα άλλο παλιο-όπλο με την ίδια ακριβώς σύσφιξη με το δικό σας (ΜΕΤΡΗΜΕΝΗ σωστά και όχι με κινέζικο παχύμετρο!!!) και δώστε τα σε έναν τρίτο άνθρωπο να τα ρίξει στα 36m και να σας φέρει τα χαρτόνια αλλά να πρέπει εσείς να βρείτε το χαρτόνι του όπλου σας.
Μην είστε καθόλου σίγουροι ότι θα το βρείτε.
Το έχω κάνει το πείραμα με tecnis beretta 67 cm 3* και με benelli 53cm 3* ίδια απόσταση ίδια φυσίγγια ,διάφορα καμία!!!!!
 
Σωστά όλα αυτά που γράφεις σίγουρα .
Λοιπόν για να υπεραπλουστεύσω αυτό που θέλω να πώ για να γίνει κατανοητό .
Έχω ένα φυσίγγι C7 686 1.67 X 34 6* N.7
Παράγει Α έργο η καύση της πυρίτιδας που δίδει VA στο στόμιο της κάνης .
Η κινητική ενέργεια που δίδουν στα σκάγια είναι ικανή να καταβάλει στα 35 μ πέρδικα -φάσσα κλπ
Αν αλλάξω από ν.7 σε ν.3 το ίδιο set up από μόνη της η κινητική ενέργεια του ν.3 λόγω μεγαλύτερης μάζας ΔΕΝ είναι αρκετή για να καταβάλει στην ίδια απόσταση ένα θήραμα(λαγό) πού απαιτεί μεγαλύτερη ενέργεια σκαγιών .
Καί παρότι λόγω χαμηλότερου βύσματος(μικρότερος θάλαμος καύσης ) στο SET UP με ν.3 θα έχουμε μεγαλύτερο VA απάυτό με νούμερο 7 εντούτοις η αύξηση της πυρίτιδας στο 1.72 είναι απαραίτητη .

Ίσως να είναι αυτός ο λόγος Λάμπη ...
ίσως ο μεγαλύτερος όγκος 1 σκαγιού και η "δυσκολία" στην παραμόρφωση αυτού του μεγαλύτερου όγκου, με παράλληλη αύξηση της αντίστασης του αέρα πάνω του να να επιτρέπουν την αύξηση της ταχύτητας χωρίς σημαντικό επηρεασμό της κατανομής.
Θέλει πολλά πειράματα για να καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα.
Πάντα όμως υπάρχει μια αιτία για οποιοδήποτε αποτέλεσμα.

Δεν διεκδηκώ το αλάθητο, το ανέφερα από την αρχή ότι αυτές είναι προσωπικές απόψεις με βάση κάποιες θεωρητικές γνώσεις που έχω και μάλιστα μπορεί να κάνω λάθη μεγατόνων :) κάτι να μου έχει ξεφύγει κτλ
Μπορώ να πειστώ για τα πάντα μετά από πειράματα, εμού όμως παρόντος στο πείραμα :)
 
Ίσως να είναι αυτός ο λόγος Λάμπη ...
ίσως ο μεγαλύτερος όγκος 1 σκαγιού και η "δυσκολία" στην παραμόρφωση αυτού του μεγαλύτερου όγκου, με παράλληλη αύξηση της αντίστασης του αέρα πάνω του να να επιτρέπουν την αύξηση της ταχύτητας χωρίς σημαντικό επηρεασμό της κατανομής.
Θέλει πολλά πειράματα για να καταλήξεις σε ασφαλή συμπεράσματα.
Πάντα όμως υπάρχει μια αιτία για οποιοδήποτε αποτέλεσμα.

Δεν διεκδηκώ το αλάθητο, το ανέφερα από την αρχή ότι αυτές είναι προσωπικές απόψεις με βάση κάποιες θεωρητικές γνώσεις που έχω και μάλιστα μπορεί να κάνω λάθη μεγατόνων :) κάτι να μου έχει ξεφύγει κτλ
Μπορώ να πειστώ για τα πάντα μετά από πειράματα, εμού όμως παρόντος στο πείραμα :)
Πλήρως κατανοητός .shake hands.
 
Η μετάβαση απο υποηχητηκη σε υπερηχητηκη ταχύτητά ειναι καταστροφική κ κύριος η στιγμη που τα σκαγια βγενουν απο την καννη κ δεχοντε αυτες τις δυνάμεις.
Τα ανάποδα δεν βλεπω τον λόγο να ειναι καταστροφηκη αυτη η μετάβαση

Γίνεται ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες (ραβδωτά, βλήματα γυροσκοπικά σταθεροποιημένα κτλ)
Το άρθρο είναι τυχαίο .. θα βρεις και άλλα πολλά.
http://bulletin.accurateshooter.com...zone-what-happens-to-bullet-stability-and-bc/

Φαντάσου τώρα αν επηρεάζει ένα βλήμα σταθεροποιημένο με spin, τι μπορεί να κάνει σε ένα παραμορφωμένο σκάγι.
Με πρόχειρους υπολογισμούς βρήκα ότι ένα 4άρι σκάγι που εκτοξεύεται με 400m/sec περνά προς τα κάτω την ταχύτητα του ήχου στα 4-5m από το στόμιο.
Εκεί τρελαίνεται ...
Η απόκλιση όμως που παρουσιάζει από την αντίσταση του αέρα πιστεύω ότι είναι είναι πολύ μεγαλύτερη από την αστάθεια στην transonic περιοχή, επηρρεάζει όμως και αυτό.
 
Ολα καλα βρε παιδια με τις θεωρίες αλλα δεν μου απαντήσετε τις διαφορές με 70χιλ. 36γρ με 76χιλ. 36γρ φισιγγιων. Οχι θεωρίες για να καταλαβαινουν ολοι μας τα βιβλια δεν λενε πάντα την αληθεια. Εγω θελω να μαθω τις διαφορες ποιο θα εχει περισσότερη διακριτικότητα, συγκεντρωση, ανοιγμα τουφεκιας κτλ.στον τοπο κυνηγίου, στην παγωνιά που επικρατει στις παπιες, χήνες που πηγαινουμε
 
Ολα καλα βρε παιδια με τις θεωρίες αλλα δεν μου απαντήσετε τις διαφορές με 70χιλ. 36γρ με 76χιλ. 36γρ φισιγγιων. Οχι θεωρίες για να καταλαβαινουν ολοι μας τα βιβλια δεν λενε πάντα την αληθεια. Εγω θελω να μαθω τις διαφορες ποιο θα εχει περισσότερη διακριτικότητα, συγκεντρωση, ανοιγμα τουφεκιας κτλ.στον τοπο κυνηγίου, στην παγωνιά που επικρατει στις παπιες, χήνες που πηγαινουμε
Εννοείς ίδια τα πάντα εκτός προφανως τον συγκεντρωτηρα και το μήκος κάλυκα;
Γιατί περιμένεις να δεις διαφορές ;
 
Last edited:
Tunsten. Βαρύτερα σκάγια στο ίδιο νούμερο από τα μολύβδινα, λιγότερο ανέμισμα, ρίχνεις 1-2 νούμερα μικρότερα σκάγια.
Μπαμ όμως και τάληρο. ;)

Για τι αποστάσεις μιλάς;

PS
Όλα τα προηγούμενα θεωρητικά που έγραψα ισχύουν για μολύβδινα σκάγια.
Μονόβολα, μπίλιες ... σε άλλη δόση.
 
Δηλαδη ποια ειναι η διαφορα ενος φισιγγιου magnum 76mm 36γρ vs ενος φισιγγιου 70mm 36γρ. Δηλαδη να πω και με την γλωσσα του παραδοσιακου κινηγου του χωριού τα γραμμαρια σκαγιων και των 2 φισιγγιων ειναι 36γρ( οπως αναφέρεται πανω στον καλυκα) όντως ειναι ίδια ή όχι επειδη το ενα ειναι μανγκνουμ και το αλλο κανονικο φισιγγι. Όντως έχει παραπάνω πυρίτιδα επειδη ειναι μανγκνουμ το ενα. Επειδή ειναι μαγκνουμ το ενα ριχνει πιο μακριά και θα εχει καλύτερη συγκεντρωση τουφεκιας. Αυτά θελω να μάθω
 
Δηλαδη ποια ειναι η διαφορα ενος φισιγγιου magnum 76mm 36γρ vs ενος φισιγγιου 70mm 36γρ. Δηλαδη να πω και με την γλωσσα του παραδοσιακου κινηγου του χωριού τα γραμμαρια σκαγιων και των 2 φισιγγιων ειναι 36γρ( οπως αναφέρεται πανω στον καλυκα) όντως ειναι ίδια ή όχι επειδη το ενα ειναι μανγκνουμ και το αλλο κανονικο φισιγγι. Όντως έχει παραπάνω πυρίτιδα επειδη ειναι μανγκνουμ το ενα. Επειδή ειναι μαγκνουμ το ενα ριχνει πιο μακριά και θα εχει καλύτερη συγκεντρωση τουφεκιας. Αυτά θελω να μάθω
1. Ξεκινάμε από την ασφάλεια.
Το όπλο σου πρέπει να ξέρεις ότι ρίχνει φυσίγγια 76mm αλλιώς δεν τα χρησιμοποιείς.

2. Αν όλα τα υλικά κατασκευής των 2 φυσιγγίων είναι τα ίδια εκτός από κάλυκα και συγκεντρωτήρα δεν θα δεις καμία διαφορά.

3. Αν μιλάμε για διαφορετικά φυσίγγια ίδιου ή διαφορετικού κατασκευαστή κάνεις μια δοκιμή στα μέτρα που συνήθως τουφεκάς σε χαρτόνι 1μχ1μ ή μεγαλύτερο και βλέπεις τα αποτελέσματα στο χαρτί.

4. Αν θες να δεις διάτρηση βάζεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο στα ίδια μέτρα και δοκιμάζεις.

5. Αν θες να αποφύγεις το 3 και 4 και είσαι σίγουρος ότι τουφεκάς πάνω στο θήραμα ρίχνεις 4-5 φυσίγγια σε παπιά που είσαι σίγουρος ότι θα πρέπει να τα πάρεις και αν δεν πέσουν βάζεις άλλα φυσίγγια και ξαναπροσπαθείς.

Δεν υπάρχουν μαγικά κόλπα.

Στα πόσα μέτρα τουφεκάς τα παπιά ? Με τι σκάγια, τι φυσίγγια, τι τσοκ και τι όπλο ?
 
1. Ξεκινάμε από την ασφάλεια.
Το όπλο σου πρέπει να ξέρεις ότι ρίχνει φυσίγγια 76mm αλλιώς δεν τα χρησιμοποιείς.

2. Αν όλα τα υλικά κατασκευής των 2 φυσιγγίων είναι τα ίδια εκτός από κάλυκα και συγκεντρωτήρα δεν θα δεις καμία διαφορά.

3. Αν μιλάμε για διαφορετικά φυσίγγια ίδιου ή διαφορετικού κατασκευαστή κάνεις μια δοκιμή στα μέτρα που συνήθως τουφεκάς σε χαρτόνι 1μχ1μ ή μεγαλύτερο και βλέπεις τα αποτελέσματα στο χαρτί.

4. Αν θες να δεις διάτρηση βάζεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο στα ίδια μέτρα και δοκιμάζεις.

5. Αν θες να αποφύγεις το 3 και 4 και είσαι σίγουρος ότι τουφεκάς πάνω στο θήραμα ρίχνεις 4-5 φυσίγγια σε παπιά που είσαι σίγουρος ότι θα πρέπει να τα πάρεις και αν δεν πέσουν βάζεις άλλα φυσίγγια και ξαναπροσπαθείς.

Δεν υπάρχουν μαγικά κόλπα.

Στα πόσα μέτρα τουφεκάς τα παπιά ? Με τι σκάγια, τι φυσίγγια, τι τσοκ και τι όπλο ?
Παιρνει μια μπενελι κ ξεχναει τα παντα ρε φιλε , με την αμερικανα βασανιστηκε ο φιλος , 40 γρ στη τσιχλα ριχνει κ δεν πεφτει
 
1. Ξεκινάμε από την ασφάλεια.
Το όπλο σου πρέπει να ξέρεις ότι ρίχνει φυσίγγια 76mm αλλιώς δεν τα χρησιμοποιείς.

2. Αν όλα τα υλικά κατασκευής των 2 φυσιγγίων είναι τα ίδια εκτός από κάλυκα και συγκεντρωτήρα δεν θα δεις καμία διαφορά.

3. Αν μιλάμε για διαφορετικά φυσίγγια ίδιου ή διαφορετικού κατασκευαστή κάνεις μια δοκιμή στα μέτρα που συνήθως τουφεκάς σε χαρτόνι 1μχ1μ ή μεγαλύτερο και βλέπεις τα αποτελέσματα στο χαρτί.

4. Αν θες να δεις διάτρηση βάζεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο στα ίδια μέτρα και δοκιμάζεις.

5. Αν θες να αποφύγεις το 3 και 4 και είσαι σίγουρος ότι τουφεκάς πάνω στο θήραμα ρίχνεις 4-5 φυσίγγια σε παπιά που είσαι σίγουρος ότι θα πρέπει να τα πάρεις και αν δεν πέσουν βάζεις άλλα φυσίγγια και ξαναπροσπαθείς.

Δεν υπάρχουν μαγικά κόλπα.

Στα πόσα μέτρα τουφεκάς τα παπιά ? Με τι σκάγια, τι φυσίγγια, τι τσοκ και τι όπλο ?
Εχω το Winchester sx3 supermagnum 89mm. Η αποσταση εξαρτάται απο τον άνεμο οσο πολύ δυνατός ο αέρας μποφορ δηλ.τοσο χαμηλά πετανε οι παπιες. Επειδή απαγορεύονται τα μολυβδινα σκάγια στους υδροβιότοπους ριχνω μονο ατσάλινα. Έχω δοκιμάσει τα περισσότερες μάρκες στα ατσάλινα αλλα λογο οικονομιας
επιλέγω πιο φτηνα φισιγγια επειδη τυχαίνει καποιες φορες ριχνεις περιπου 100 φισιγγια την ημέρα ( γιαυτο δεν μπορείς να αγορασεις φισιγγια 30-40€ το κουτι). Και στα ατσαλινα η κατανομή δεν ειναι οπως στα μολυβδινα δηλ. Το 3* τσοκ στα ατσάλινα ισούται με 1* τσοκ στα μολυβδινα. Δηλ. δεν υπαρχει διασποράς στα ατσαλινα οτι τσοκ κ να βάλεις κ αυτό σε δυσκολεύει να παρεις παπι απο κοντινή απόσταση. Στα ατσάλινα τα περισσότερα φισιγγια ειναι μαγκνουν. Υπαρχουν κ 70χιλ φισιγγια αλλά οταν ριχνεις δεν σε πείθει να πάρεις το παπί σε κανονική απόσταση πολυ ελαφρια φισιγγια δηλ. Λες και ειναι σαν αβοληδοτα. Δηλ. Εγω περνω καλύτερα
αποτέλεσματα με 70χιλ. bornaghi steel 36γρ. και lambro biturbo steel 76χιλ. 36γρ. Αλλά με τα bornaghi απο μακριά δυσκολεύομαι να παρω παπι και απο κοντα μια χαρα. Αλλά με τα lambro ανάποδα απο κοντα δυσκολεύομαι και απο μακρια μια χαρα. Γι'αυτό ρωταω τι διαφορα ενος μαγκνουμ καλυκα στα ιδια γραμμάρια σκαγια
 
Back
Top