Fabarm Team

Εμενα η tribore δεν με έχει εντυπωσιάσει με τα σκοτωματα της!Εχουν κυνηγήσει όπλα δίπλα μου και δεν είδα τίποτα το διαφορετικο,ούτε να τρέχει πίσω από ζωντανά ο άλλος αλλά ούτε σκοτωματα που να τρομάζουν!
 
Α
Εμενα η tribore δεν με έχει εντυπωσιάσει με τα σκοτωματα της!Εχουν κυνηγήσει όπλα δίπλα μου και δεν είδα τίποτα το διαφορετικο,ούτε να τρέχει πίσω από ζωντανά ο άλλος αλλά ούτε σκοτωματα που να τρομάζουν!
Αυτό ρε Ηλία με τα ζωντανά δεν το έχω καταλάβει ποτέ , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα έχει κάποιος ζωντανά λόγω κάννης ,πιστεύω ακράδαντα ότι ζωντανά υπάρχουν είτε λόγω λάθος σκόπευσης είτε λόγω λάθους υπολογισμού απόστασης η γενικά τουφεκιές οριακές για το τσοκ που έχουμε πάνω ,πλέον πια πιστεύω ότι το 99%των Καννών θα στείλουν τα σκάγια εκεί που κοιτούν οι κάννες και στην απόσταση που ορίζει το τσοκ σε συνδυασμό με το φυσιγγι .
 
Α

Αυτό ρε Ηλία με τα ζωντανά δεν το έχω καταλάβει ποτέ , δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα έχει κάποιος ζωντανά λόγω κάννης ,πιστεύω ακράδαντα ότι ζωντανά υπάρχουν είτε λόγω λάθος σκόπευσης είτε λόγω λάθους υπολογισμού απόστασης η γενικά τουφεκιές οριακές για το τσοκ που έχουμε πάνω ,πλέον πια πιστεύω ότι το 99%των Καννών θα στείλουν τα σκάγια εκεί που κοιτούν οι κάννες και στην απόσταση που ορίζει το τσοκ σε συνδυασμό με το φυσιγγι .
Η διάτρηση Λευτέρη πιστεύεις δεν παίζει ρόλο;
 
Όταν ένα όπλο κάνει επαναλαμβανόμενα μακρινές τουφεκιές με ακαριαίες καταβολές και τα τραυματισμένα είναι λίγα μέσα στη χρονιά, με ποικιλία φυσιγγιων μάλιστα τότε προφανώς και έχει καλή κάννη. Μια καλή καννη είναι και η tribore.
 
Όταν ένα όπλο κάνει επαναλαμβανόμενα μακρινές τουφεκιές με ακαριαίες καταβολές και τα τραυματισμένα είναι λίγα μέσα στη χρονιά, με ποικιλία φυσιγγιων μάλιστα τότε προφανώς και έχει καλή κάννη. Μια καλή καννη είναι και η tribore.
Τάσο είχες άλλες κανες που δεν τρυπούσαν τόσο καλά όσο η tribore?Σε τι θηραματα απευθύνεσαι;
 
Τάσο είχες άλλες κανες που δεν τρυπούσαν τόσο καλά όσο η tribore?Σε τι θηραματα απευθύνεσαι;
Δεν μπορώ να πω απόλυτα αν τρυπουσαν λιγότερο γιατί δεν έκανα δοκιμές εκτεταμένες. Στο κυνήγι όμως γενικά σε όλα τα θηράματα που εγώ κυνηγάω τρυγονι, τσίχλα, φάσσα σε αυτά τουλάχιστον εβλεπα πιο ακαριαίες καταβολές με μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγιων με την xlr. Πολύ καλή επίσης σε απόδοση είναι και η Optima της beretta και αυτή η καννη δουλεύει μεγάλη γκάμα φυσιγγιων καλά. Δεν είχα πρόβλημα με τα υπόλοιπα όπλα. Όταν έβρισκες το σωστό φυσίγγι είχες καλά αποτελέσματα, γιατί κακα τα ψέμματα το φυσίγγι είναι πιο σημαντικό στην απόδοση. Πιστεύω και το έχω ξαναπεί πως είναι αστείο να πιστεύουμε πως υπάρχει όπλο που δεν σκοτώνει, σίγουρα όμως διαφορές στην απόδοση υπάρχουν, όπως υπάρχουν διαφορές αξιοπιστίας ποιότητας κλπ. Διαφορετικά δε θα υπήρχαν πολλές μάρκες όπλων. Θα υπήρχε μόνο μια εταιρεία που θα είχε κλείσει με τις πωλήσεις τις όλες τις υπόλοιπες. Εν τέλει εγώ θεωρώ πως με ικανοποίησαν καλύτερα τα παραπάνω όπλα, γι αυτό και τα έχω κρατήσει. Βλέπω λίγο πιο απλά τα πράγματα στο κυνήγι. Δεν μπαίνω σε άγχη φέρε το κοντακι μισή μοίρα δεξια φάε λίγο με τη ρασπα πάνω μετά φάει τη λαβή από κάτω μετά δοκιμές μετά μιση μοίρα ξανά δοκιμές και στο τέλος τελικά ότι κέρδισα να είναι μόνο ψυχολογικό. Το λέω αυτό γιατί πολλοί θα ρωτήσουν. Τα όπλα είχαν όλα με ακρίβεια χιλιοστού το ιδιο κοντακι κλπ. Τα όπλα είχαν τα βασικά μέτρα ίδια , μήκος μικρή κλίση μεγάλη κλίση και ήταν δοκιμασμένα να κεντραρουν. Από κει και πέρα δε κάθομαι να το ψάξω, δε μπορώ, δε το νιώθω ασχολία αυτό το νιώθω πίεση περισσότερο.Αλλωστε κυνηγός είμαι δεν είμαι...ολυμπιονίκης.
 
Last edited:
Η διάτρηση Λευτέρη πιστεύεις δεν παίζει ρόλο;
Η διάτρηση σαφέστατα και παίζει ρόλο ,όμως θεωρώ ότι δεν καθορίζεται από την κάννη του όπλου ,πέραν τούτου η διάτρηση σε λογικές αποστάσεις θα υπάρχει με ότι καννη και εάν ρίξεις,σε μη λογικές αποστάσεις επιζητούμαι την διάτρηση μιας και γνωρίζουμε ότι καταβολή με αρκετά σκάγια δεν θα έχουμε ,και ελπίζουμε ότι εάν αυτά τα 1 2 σκάγια έχουν διάτρηση θα κρατήσουμε το θήραμα κάτι το οποίο δεν ισχύει εκτός και εάν ελπίζουμε αυτό το σκαγι να το φάει στο κεφάλι ,οπότε έτσι και αλλιώς δεν ελπίζουμε ουσιαστικά σε μια καλή διάτρηση αλλά σε πολύ μεγάλη τύχη .
 
Η διάτρηση σαφέστατα και παίζει ρόλο ,όμως θεωρώ ότι δεν καθορίζεται από την κάννη του όπλου ,πέραν τούτου η διάτρηση σε λογικές αποστάσεις θα υπάρχει με ότι καννη και εάν ρίξεις,σε μη λογικές αποστάσεις επιζητούμαι την διάτρηση μιας και γνωρίζουμε ότι καταβολή με αρκετά σκάγια δεν θα έχουμε ,και ελπίζουμε ότι εάν αυτά τα 1 2 σκάγια έχουν διάτρηση θα κρατήσουμε το θήραμα κάτι το οποίο δεν ισχύει εκτός και εάν ελπίζουμε αυτό το σκαγι να το φάει στο κεφάλι ,οπότε έτσι και αλλιώς δεν ελπίζουμε ουσιαστικά σε μια καλή διάτρηση αλλά σε πολύ μεγάλη τύχη .
Εγώ πιστεύω ότι απλά υπάρχουν κάννες που σε συνδυασμό με καλό τσοκ και φυσιγγι απλά βγάζουν πιο καλές κατανομές ,δηλαδή η μια κάννη με το ίδιο νούμερο τσοκ και ίδιο φυσιγγι θα βάλει παραπάνω σκάγια στο θήραμα από μια άλλη κάννη ,σκέψου και κάτι άλλο μια κάννη που θα έχει καλύτερες υψηλότερες συγκεντρώσεις δεν είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχει και καλυτερη διάτρηση .
 
Εμενα η tribore δεν με έχει εντυπωσιάσει με τα σκοτωματα της!Εχουν κυνηγήσει όπλα δίπλα μου και δεν είδα τίποτα το διαφορετικο,ούτε να τρέχει πίσω από ζωντανά ο άλλος αλλά ούτε σκοτωματα που να τρομάζουν!
Τι θεωρείς εντυπωσιακό σκότωμα;
 
Να τρώει το πουλι την βολή και να σβήνει, να το παιρνει η βολη πισω! Πλέον μετά από κάποιες διαφορετικές εμπειρίες με όπλα και φυσίγγια αρχίζεις να καταλαβαίνεις!
Δεν θυμάμαι να είχα ρίξει τέτοιες βολές με την φαμπάρμ. Εγώ την κάννης της την θεωρώ πολύ καλή για δύο λόγους. Πρώτον έχω πάρει πουλιά σε πολύ μακρινές αποστάσεις πολλές φορές και δεύτερον έχει χωνέψει σχεδόν όλα τα φυσίγγια που είχα ρίξει. Δεν την συγκρίνω με κάποια άλλη κάννη, απλά αναφέρω τι είδα στα 13 χρόνια που την κυνήγισα σαν το μοναδικό μου όπλο.
 
Δεν θυμάμαι να είχα ρίξει τέτοιες βολές με την φαμπάρμ. Εγώ την κάννης της την θεωρώ πολύ καλή για δύο λόγους. Πρώτον έχω πάρει πουλιά σε πολύ μακρινές αποστάσεις πολλές φορές και δεύτερον έχει χωνέψει σχεδόν όλα τα φυσίγγια που είχα ρίξει. Δεν την συγκρίνω με κάποια άλλη κάννη, απλά αναφέρω τι είδα στα 13 χρόνια που την κυνήγισα σαν το μοναδικό μου όπλο.
Μπιλ η τσίχλα δεν είναι μετρό σύγκρισης μιας καννης βλητικα κατά την άποψη μου!
 
Μπιλ η τσίχλα δεν είναι μετρό σύγκρισης μιας καννης βλητικα κατά την άποψη μου!
Κι όμως, μπορεί να μην είναι σαν κάποια κυνηγια που απαιτούν διάτρηση, απαιτεί όμως μια πολύ καλή κατανομή ειδικά σε μακρινές τουφεκιές, καθώς είναι μικρό πουλί. Έχει ξεφτιλίσει αυτό το πουλάκι "σκοπευταραδες" " φυσιγγαρες και οπλάρες" ουκ ολίγες φορές...
 
Μπιλ η τσίχλα δεν είναι μετρό σύγκρισης μιας καννης βλητικα κατά την άποψη μου!
Παρε παιδακι μου τον μαυρο χαρο την Μ2 να δεις σκοτωματα φαρ ουεστ
Πάρτε Fabaaaaaaarm.....!!!
 
Κι όμως, μπορεί να μην είναι σαν κάποια κυνηγια που απαιτούν διάτρηση, απαιτεί όμως μια πολύ καλή κατανομή ειδικά σε μακρινές τουφεκιές, καθώς είναι μικρό πουλί. Έχει ξεφτιλίσει αυτό το πουλάκι "σκοπευταραδες" " φυσιγγαρες και οπλάρες" ουκ ολίγες φορές...
Το ξεφτιλίσει ακουγεται κάπως ρε Τάσο, θες να το εξηγήσεις;Δηλαδή πιστευεις πως σαν θηραμα απαιτεί καποια ιδιαιτερη γεωμετρία καννης;
 
Back
Top