Springer Spaniel

Φίλε έχει ήδη συμπτώματα το σκυλάκι; Δηλαδή πονάει, κουτσαίνει κλπ; Τα χειρουργεία που αναφέρεις είναι ολικής αρθροπλαστικης έτσι;
Το σκυλάκι έχει δυσκολία στο τρέξιμο (τα δυο του πίσω πόδια είναι κολλημένα σαν λαγού), κουράζεται πολύ γρήγορα, όταν είναι ξαπλωμένο δεν σηκώνεται απευθείας στα τέσσερα, αλλα στα πίσω πρώτα και μετά βάζει το βάρος του μπροστά για να σηκωθεί. Κάναμε ακτινογραφίες οι οποίες έδειξαν ότι έχει δυσπλασία και στα δυο πόδια, με περισσότερο σοβαρή περίπτωση αυτή του αριστερού. Πόνο δεν δείχνουν τα σπριγκεράκια εύκολα, αλλα υποθέτω ότι πονάει και δυσκολεύεται για αυτό εκδηλώνει και τα παραπάνω συμπτώματα...Τα χειρουργεία είναι ολικής αρθροπλαστικής οπως αναφέρατε, και έχουμε ραντεβού σύντομα στον χειρουργό για εξέταση εκ νέου ( Η πρώτη εξέταση έγινε στον κτηνίατρο μας και προωθήθηκε σε έναν εξαιρετικό ορθοπεδικό ο οποίος μας παραπέμπει σε ακόμα-πιο-εξειδικευμένο.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!
 
Τα χαρτιά δεν θα σας εξασφαλίζαν την καλή του υγεία, εκτός και αν είχαν περαστεί στο πεντιγκρί οι εξετάσεις των προγόνων του.Βεβαια αν δεν έχει χαρτιά,προφανώς ο εκτροφέας δεν θα είχε κάνει και εξετάσεις δυσπλασίας.
Τα σπρίνγκερ δεν έχουν τόσο μεγάλη συχνότητα εμφάνισης δυσπλασίας....και ειδικά σε τέτοιο βαθμό που να χρειάζεται εγχείρηση.Ρωτησατε και την γνώμη κάποιου άλλου γιατρού για την αναγκαιότητα της επέμβασης; Επίσης όπως αναφέρει και πιο πάνω ο συνάδελφος ο σκύλος έχει συμπτώματα έντονα;
Εάν βέβαια ο σκύλος όντως χρειάζεται την επέμβαση... δυστυχώς είστε σε δύσκολη κατάσταση
Δεν είχε pedigree, αυτό είναι το λάθος που κάναμε, ενώ όλα μας τα σκυλάκια έχουν (όπως μάλιστα και μια Σπριγκερίνα που προέρχεται από εσάς!) εκτός από ένα αδεσποτάκι που υιοθετήσαμε. Κάναμε ακτινογραφίες με τον κτηνίατρο μας, ο οποίος έκανε τη διάγνωση, ύστερα τις προώθησε σε ορθοπεδικό ο οποίος μας είπε ότι το σκυλάκι δεν χρειάζεται απλή εγχείρηση και μας προώθησε -εκ νέου- σε ακόμα πιο εξειδικευμένο γιατρό, που θα τον δει την ερχόμενη εβδομάδα. Τα συμπτώματα είναι αρκετά έντονα, με πολλές δυσκολίες στο βάδισμα, στον τρόπο που κάθεται-σηκώνεται, στον καναπέ που με μεγάλη δυσκολία ανεβαίνει όταν τον βάζουμε στο σπίτι και στην γενική ισορροπία του. Δυο γιατροί μας έχουν επιβεβαιώσει την άμεση ανάγκη για εγχείρηση και περιμένουμε και τη γνώμη του τρίτου. Αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι να έχει μια γεμάτη και χωρίς-πόνο ζωή, και ας μην κυνηγήσει!
Είναι όντως ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση, είμαστε αποκαρδιωμένοι...
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας κε Τσαμπούκο.
 
Δεν είχε pedigree, αυτό είναι το λάθος που κάναμε, ενώ όλα μας τα σκυλάκια έχουν (όπως μάλιστα και μια Σπριγκερίνα που προέρχεται από εσάς!) εκτός από ένα αδεσποτάκι που υιοθετήσαμε. Κάναμε ακτινογραφίες με τον κτηνίατρο μας, ο οποίος έκανε τη διάγνωση, ύστερα τις προώθησε σε ορθοπεδικό ο οποίος μας είπε ότι το σκυλάκι δεν χρειάζεται απλή εγχείρηση και μας προώθησε -εκ νέου- σε ακόμα πιο εξειδικευμένο γιατρό, που θα τον δει την ερχόμενη εβδομάδα. Τα συμπτώματα είναι αρκετά έντονα, με πολλές δυσκολίες στο βάδισμα, στον τρόπο που κάθεται-σηκώνεται, στον καναπέ που με μεγάλη δυσκολία ανεβαίνει όταν τον βάζουμε στο σπίτι και στην γενική ισορροπία του. Δυο γιατροί μας έχουν επιβεβαιώσει την άμεση ανάγκη για εγχείρηση και περιμένουμε και τη γνώμη του τρίτου. Αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι να έχει μια γεμάτη και χωρίς-πόνο ζωή, και ας μην κυνηγήσει!
Είναι όντως ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση, είμαστε αποκαρδιωμένοι...
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας κε Τσαμπούκο.
Εύχομαι να περάσει και να περάσετε την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία.
Μια ερώτηση, όταν λέτε μια σπρινγκερίνα που προέρχεται από εμένα τι εννοείται;Εγώ δεν έχω κάνει γέννα ποτέ μέχρι τώρα,ούτε έχω δώσει κάποιο ενήλικο σκύλο-α!
 
Εύχομαι να περάσει και να περάσετε την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία.
Μια ερώτηση, όταν λέτε μια σπρινγκερίνα που προέρχεται από εμένα τι εννοείται;Εγώ δεν έχω κάνει γέννα ποτέ μέχρι τώρα,ούτε έχω δώσει κάποιο ενήλικο σκύλο-α!
Σας ευχαριστώ πολύ!
Ναι εννοώ έμμεσα όχι άμεσα...
 
"Κοινωνικοποιήστε" με σωστό τρόπο από μικρά τα σκυλιά σας σε αυτή την διαδικασία.Θα καταφέρετε να είναι μια ευχάριστη διαδικασία και για εσάς αλλά και για εκείνα(σε σημείο να φτάνουν να κοιμούνται).
Πολλοί θα θεωρούν πως ειναι μια χρονοβόρα και κοπιαστική ενασχόληση.Όχι...εαν γίνεται τακτικά,εγώ προσωπικά το κάνω κάθε 40-50 μέρες,διαρκεί και για τους δύο σκύλους σχεδόν όσο διαρκούν τα βίντεο που δημοσίευσα.
Σημείωση πως χρησιμοποιείται μόνο ψαλίδι αραιώματος για να μην γίνονται γραμμές κοψίματος στο τρίχωμα του σκύλου.
 
Καλησπέρα.εγεινα καί εγώ κάτοχος ενός σπριγκερ.
Μου τό χάρισε ένας φίλος,είναι ο Τζακ. 2,5χρονων.
Έχω πάθει πλάκα με το σκυλί,δεν είχα ποτέ επαφή με σκυλιά σαν τα σπριγκερ.
Κυνηγούσα μπεκάτσα και περδικα με σεττερ.και τώρα πού πήρα αυτό θέλω να δώσω το σεττερ καί τό επανιελ.χαχαχα.πλακα κάνω.
Θέλω την βοήθεια σας,το σκυλάκι αυτό έχει κάνει απορτ κανονικά απλά δεν το κυνηγούσε πολύ ο φιλος μου.
Το είχε στο σπίτι και έπαιζαν τα ανιψάκια του,.
Δεν έχει καθόλου βασική εκπαίδευση,το ερώτημα είναι μπορώ να ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία;
 
Καλησπέρα.εγεινα καί εγώ κάτοχος ενός σπριγκερ.
Μου τό χάρισε ένας φίλος,είναι ο Τζακ. 2,5χρονων.
Έχω πάθει πλάκα με το σκυλί,δεν είχα ποτέ επαφή με σκυλιά σαν τα σπριγκερ.
Κυνηγούσα μπεκάτσα και περδικα με σεττερ.και τώρα πού πήρα αυτό θέλω να δώσω το σεττερ καί τό επανιελ.χαχαχα.πλακα κάνω.
Θέλω την βοήθεια σας,το σκυλάκι αυτό έχει κάνει απορτ κανονικά απλά δεν το κυνηγούσε πολύ ο φιλος μου.
Το είχε στο σπίτι και έπαιζαν τα ανιψάκια του,.
Δεν έχει καθόλου βασική εκπαίδευση,το ερώτημα είναι μπορώ να ξεκινήσω σε αυτή την ηλικία;
Καλησπέρα σας.Φυσικά και μπορείτε.... θα χρειαστεί σίγουρα περισσότερη προσπαθεία και χρόνος από το να ήταν κουτάβι...αλλά μπορείτε κάλλιστα να τον εκπαιδεύσετε και σε αυτήν την ηλικία
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.πρωτα να ξεκινήσω να μάθει με το λουράκι βόλτα, γιατί ήταν ελεύθερος και δεν ξέρει.
Μετά να μάθει το κάτσε και το μείνε;
Με ποια σειρά πρέπει να γίνουν τα παραγγέλματα;;
Τον έχω μία βδομάδα, πότε είναι σωστό να ξεκινήσω;
 
Εγώ θα περίμενα πρώτα να νιώσει ο σκύλος άνετα και ασφάλεια μαζί μου πριν μπω σε διαδικασια εκπαίδευσης.Αυτο δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια... ειδικά σε έναν ενήλικο σκύλο.Σιγουρα δεν είναι μια βδομάδα μόνο,θα περίμενα το λιγότερο ένα μήνα.Σε αυτό το διάστημα θα προσπαθούσα να τον κάνω να νιώσει άνετα μαζί μου και να εμπιστευτεί, προσπαθόντας μέσα από το φαγητό και το παιχνίδι.Επειτα θα άρχιζα σιγά σιγά την εκπαίδευση ξεκινούσε από το περπάτημα όπως αναφέρετε... ύστερα το κάτσε....το μείνε....την επαναφορά....το έλα.Ολες αυτές οι εντολές έχουν παραλλαγές και διάφορες εκδοχές,για παράδειγμα το κάτσε μαθαίνετε με την λέξη ,με χειροσινιαλο,με σφυρίχτρα,με παλαμάκι,με το σήκωμα του όπλου,με πυροβολισμό και τέλος με το ξεσήκωμα θηραματος.Καθε εντολή και κάθε στάδιο εντολής δεν έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια.... προχωράμε στο επόμενο μόλις κατοχυρώσει το προηγούμενο.
 
Ένα μεγάλο ζήτημα ανάμεσα στους ιδιοκτήτες σκύλων, ειδικά όσων η εργασία τους αναγκάζει να λείπουν πολλές ώρες καθημερινά, είναι ότι δεν μπορούν να συντηρήσουν την εκπαίδευση των σκύλων τους.Στο παρακάτω βίντεο συνολικής διάρκειας ΟΧΤΩΜΙΣΗ λεπτών δείχνουμε μια καθημερινή προπόνηση ΔΥΟ σκύλων.Μέσα σε αυτά τα λεπτά κάνουμε το κάτσε (λεκτικά,με σφυρίχτρα,με σινιάλο,με παλαμάκι),το έλα,το μείνε,το στοπ ενώ φεύγει για επαναφορά, δείξεις,το περπάτημα στο πλάι και προφανώς επαναφορά.Δεν είναι ίδια η σειρά ασκήσεων ούτε οι ασκήσεις κάθε μέρα.Οταν ο ένας σκύλος εργάζεται ο άλλος είναι στο μείνε,στο κλουβί τους με ανοιχτή πόρτα και έχει οπτική επαφή.Οπότε και αυτός στην ουσία εκπαιδεύεται.
Εαν αυτό σε συνδυασμό με ένα μισάωρο τρέξιμο, προσοχή τρέξιμο όχι απλά βόλτα, γίνεται καθημερινά....θα σας βοηθήσει πάρα πολύ στο να έχετε τα σκυλιά σας σε φόρμα.Τόσο σωματική όσο και πνευματική.
Οι μίνι ασκήσεις όπως είπαμε δεν είναι πάντα ίδιες....εάν δούμε ότι σε κάποια υστερεί ο σκύλος....την επόμενη μέρα θα επιμείνουμε λίγο σε αυτό.
Ακομα και εάν δεν μπορούμε καθημερινά...αν γίνεται κάθε δεύτερη μέρα και συνδυαστεί με μια εβδομαδιαία κανονική εκπαίδευση σε ώρα και ασκήσεις...πάλι θα έχετε ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.Οι καθημερινές ασκήσεις δεν έχουν τόσο ως σκοπό την απολυτότητα εκτέλεσης των ασκήσεων όσο την υπενθύμιση ότι υπάρχουν όρια,κανόνες και μέθοδος.Παρατηρούμε σε τι υστερούμε εμείς ή ο σκύλος, και στην εβδομαδιαία μας εκπαίδευση δουλεύουμε στο να βελτιώσουμε αυτά.Η εβδομαδιαία (μια φορά την εβδομάδα) πλήρης εκπαίδευση είναι κάτι απαραίτητο και στην εκδοχή που προπονούμε κάθε μέρα είτε κάθε δεύτερη μέρα.Φυσικά όποιος έχει την δυνατότητα να αυξήσει την συχνότητα και τον χρόνο...θα έχει και καλύτερα αποτελέσματα.Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι οποίος έχει χρόνο και τον διαθέτει....θα έχει και καλύτερα αποτελέσματα.Δυστυχως τις περισσότερες φορές παρατηρούμε προπόνηση ή εκπαίδευση με λάθος τρόπο και μέθοδο,κάτι το οποίο μάλλον περισσότερη σύγχυση δημιουργεί στο σκύλο.
 
Προπόνηση στην επαναφορά από νερό!Όσοι κυνηγούν υδρόβια γνωρίζουν ότι η επαναφορά από νερό είναι κάτι πολύ κουραστικό για το σκύλο.Η καταπόνηση είναι μεγάλη ειδικά έαν ο σκύλος δεν προλαβαίνει να ξεκουράζεται ενδιάμεσα.Συνήθως εαν κάνουν 2 ή 3 επαναφορές απανωτά μετά πέφτουν πολύ οι δυνάμεις τους. Στο βίντεο αυτό θα δείτε σε 20 λεπτά 30+ επαναφορές,συνολικά ήταν πάνω από 40 με τις εκτός κάμερας.Ο σκύλος πρέπει να έχει υψηλό ταπεραμέντο και πολύ μεγάλο ψυχισμό για να συμπεριφέρεται όπως τα σκυλιά στο βίντεο,ίσως και λίγη τρέλα.Ακόμα και στις τελευταίες επαναφορές...δρουν σαν να ήταν η πρώτη τους.
 
Back
Top