υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Σωστό και αυτό ... χαμήλωσε την ρίγα και πες μας εντυπώσεις ...
;)
Θα την αλλαξω με αλλη φλατ και ενα διακριτικο μικρο στοχαστρο και τπτ αλλο συν μια επιπλεον καννη slug για τα γουρουνια...
Και φυσικα πρωτη δουλεια, κοντακι!
 
Τολη και της benelli θεωρητικα υπεριψωμενη την λες γιατι βρισκεται σε αποσταση απο την καννη..η χρησικοτητα της ειναι οτι σου μεγαλωνει λιγο την περιφερειακη οραση εξου και η χρηση της στο doyble trap που εχεις να διαχειριστεις 2 δισκους με διαφορετικες κατευθυνσεις..εμενα προσωπικα παντως με βοηθαει στο κυνηγι βεβαια ειναι το κοντακι στα μετρα μου και το σκαλι δεν το βλεπω καθολου..ερχεται η ριγα ακριβως στην ιδια ευθεια με το ματι και εχω ριξει καραβιες απο φυσιγγια απο μονοβολα μεχρι και ψιλα...ξερεις και συ οτο το κοντακι κανει ολη τη δουλεια τα υπολοιπα ειναι να χουμε να κανουμε κουβεντα
Μιλτο ειναι πολοι αυτοι που ριχνουν σημαδευτα και εκει ειναι το θεμα
 
Οργιάσατε στα μηνύματα από χτες βλέπω :):) τα διάβασα όλα και είναι ενδιαφέρον να ακούγονται πολλά για να λύνονται και μερικά θέματα πάντα βέβαια χωρίς να θέλω ή να διεκδικώ το αλάθητο θα γράψω μερικά συμπεράσματα που προσωπικά πιστεύω οτι θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας....κατ'αρχάς η σκόπευση με λειόκαννο και η σκόπευση με ραβδωτό πολεμικό δεν έχει καμία σχέση μεταξύ τους...στο ραβδωτό γίνεται σκόπευση ενώ στο λειόκαννο κατάδειξη του στόχου....στα ραβδωτά πολεμικά (έχω ρίξει και εγώ με κάποια) όπως π.χ. στο ΑΚ 47 ή σε άλλα, όπως σωστά ανέφερε και ο συμφορίτης τα σκοπευτικά δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με την κάννη αλλά πολύ ψηλότερα και βέβαια είναι ρυθμιζόμενα για την κάθε απόσταση που θέλει ο χρήστης να στείλει το βλήμα λόγω καμπύλης τροχιάς κλπ κλπ...στα λειόκαννα με υπερυψωμένη ρίγα και σκαλοπάτι αναφέρθηκε από άλλον φίλο οτι τον εμποδίζει στην όραση στο σημείο που δημιιουργεί το σκαλοπάτι....δεν φταίει η ρίγα γι'αυτό.... αλλά το κοντάκι....το ύψος του χτενιού πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να βλέπεις λίγο ρίγα από το σκαλοπάτι και μπροστά όχι πιο πίσω ή καθόλου ρίγα παρά μόνο το σκόπευτρο ανάλογα τί θέλει ο καθένας.....το εάν χαλοντουφεκάει ή ψιλοντουφεκάει το όπλο δεν έχει σχέση με την υπερυψωμένη ρίγα.....το ξαναείπα και έβαλα και ένα βίντεο παραπάνω στα μηνύματα το οποίο δείχνει με ρυθμιζόμενη υπερυψωμένη ρίγα ότι μπορούμε να ρυθμίσουμε το που θα στείλουμε το κέντρο της τουφεκιάς μας. Η ύπαρξη αυτής της ρίγας προέρχεται από το double trap και το trap και εκεί έχει λόγω ύπαρξης γιάυτό την προτιμούν αρκετοί. Τελος στο κυνήγι προσωπικά εάν με ρωτήσει κάποιος δεν βλέπω καμμιά χρησιμότητα της αλλά ούτε και θα με ενοχλούσε η ύπαρξη της εάν το κοντάκι μου ήταν στο ύψος που έπρεπε....αυτά πάντα με τα όσα λίγα γνωρίζω
 
;)
Θα την αλλαξω με αλλη φλατ και ενα διακριτικο μικρο στοχαστρο και τπτ αλλο συν μια επιπλεον καννη slug για τα γουρουνια...
Και φυσικα πρωτη δουλεια, κοντακι!

Ο πίνακας θα δείξει το αποτέλεσμα φίλε μου.

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως πως ο μάστορας σκοπεύει να προσαρμόσει την ρίγα και να πετύχει παραλληλότητα με τον άξονα της κάνης μιας και η εξωτερική επιφάνεια της κάνης ΔΕΝ είναι κυλινδρική.
Δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο αλλά (όπως το φαντάζομαι) θέλει λεπτοδουλειά.

Καλή μετατροπή και μακάρι να πάει καλά.
Στείλε και μια φωτό μετά την μετατροπή ...

Και φυσικα πρωτη δουλεια, κοντακι!
+1
 
Last edited:
Ο πίνακας θα δείξει το αποτέλεσμα φίλε μου.

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως πως ο μάστορας σκοπεύει να προσαρμόσει την ρίγα και να πετύχει παραλληλότητα με τον άξονα της κάνης μιας και η εξωτερική επιφάνεια της κάνης ΔΕΝ είναι κυλινδρική.
Δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο αλλά (όπως το φαντάζομαι) θέλει λεπτοδουλειά.

Καλή μετατροπή και μακάρι να πάει καλά.
Στείλε και μια φωτό μετά την μετατροπή ...


+1
Παιδια νομιζω καλο θα ταν να παμε στην ενοτητα οπλουργοι για να γινει η συνεχεια της συζητησης αλλαγη της υπερυψωμενης ριγας!Απο οσα λιγα γνωριζω αλφαδιαζει το οπλο σε μεγκενη ο εκαστοτε οπλουργος και αφου αλφαδιασει με ραμμα και τη ευθυγράμμιση του κεντρου της καννης τοτε με αλλο ραμμα παραλληλο προς αυτην παιρνει ευθεια για να τοποθετησει την νεα παραλληλη χαμηλη φλατ ριγα .Αν θελετε παμε στην καταλληλη ενοτητα να κανουμε κουβεντα
 
Παιδια νομιζω καλο θα ταν να παμε στην ενοτητα οπλουργοι για να γινει η συνεχεια της συζητησης αλλαγη της υπερυψωμενης ριγας!Απο οσα λιγα γνωριζω αλφαδιαζει το οπλο σε μεγκενη ο εκαστοτε οπλουργος και αφου αλφαδιασει με ραμμα και τη ευθυγράμμιση του κεντρου της καννης τοτε με αλλο ραμμα παραλληλο προς αυτην παιρνει ευθεια για να τοποθετησει την νεα παραλληλη χαμηλη φλατ ριγα .Αν θελετε παμε στην καταλληλη ενοτητα να κανουμε κουβεντα
Ρίγα βρήκες?
 
Ρίγα βρήκες?
Εγω να βρω?Οταν παει στον οπλουργο το οπλο θα βρει αυτος, ας φτιαξει στη τελικη!Τσαμπα θα πληρωθει για να μου ξεκολισει τη παλια ριγα ειτε απο ασημοκολιση που ειναι ειτε απο χαλκοκολλιση?Εγω θα κανω τη δουλεια του?
 
Πρέπει να κατεβάσει και το χτένι μετά αν πας σε ίσια γιατί θα ρίχνει ψηλά
Τεο δε χρειαζετε γτ ετσι κι αλιως κανονικο κοντακι εχει εκτως κι ανα ενωεις με τις φλαντζες
 
Εχω σκεφτει και κατι ακομα!Ισως και να μην γινεται, αλλα δυσκολο να μην γινεται, ολα γινοντε!Το να βγει τελειως αυτη η ρηγα μου απαντησε ο Παπατσαρουχας και βγαινει οκ, για αλλαγη ομως με αλλη ριγα μου ειπε δε γινεται!Γινεται να τοποθετηθει μια απλη ραμπα μπροστα για το στοχαστρο!Και λεω εγω σκεφτομαι, γτ να μην κοπει με ακριβεια η ηδη υπαρχουσα (οταν βγει) ρηγα και να κολληθεί οπως πριν?
 
Εχω σκεφτει και κατι ακομα!Ισως και να μην γινεται, αλλα δυσκολο να μην γινεται, ολα γινοντε!Το να βγει τελειως αυτη η ρηγα μου απαντησε ο Παπατσαρουχας και βγαινει οκ, για αλλαγη ομως με αλλη ριγα μου ειπε δε γινεται!Γινεται να τοποθετηθει μια απλη ραμπα μπροστα για το στοχαστρο!Και λεω εγω σκεφτομαι, γτ να μην κοπει με ακριβεια η ηδη υπαρχουσα (οταν βγει) ρηγα και να κολληθεί οπως πριν?
Γενικά το κόψε κ καλοράψε μιας ρίγας δεν είναι εύκολο.
Υπολόγισε καινούρια ρίγα κ αφαίρεση της παλιάς ΑΝ σου το αναλάβει κάποιος σωστός σαν αυτόν που αναφέρεις ,μαζί με το βάψιμο υπολόγισε αρκετά πάνω από 250€
Κάνε μια ερώτηση στον Απακουλέ αν έχει ρίγες ακόμα και βλέπεις πως θα κινηθείς.
Κοίτα μήπως βολεύει κ από ανθρακόνημα φτιάχνοντας μόνο κουμπώματα στην γυμνή κάννη.
 
Γενικά το κόψε κ καλοράψε μιας ρίγας δεν είναι εύκολο.
Υπολόγισε καινούρια ρίγα κ αφαίρεση της παλιάς ΑΝ σου το αναλάβει κάποιος σωστός σαν αυτόν που αναφέρεις ,μαζί με το βάψιμο υπολόγισε αρκετά πάνω από 250€
Κάνε μια ερώτηση στον Απακουλέ αν έχει ρίγες ακόμα και βλέπεις πως θα κινηθείς.
Κοίτα μήπως βολεύει κ από ανθρακόνημα φτιάχνοντας μόνο κουμπώματα στην γυμνή κάννη.
Τωρα μου εβαλες πολυ ωραια ιδεα με το ανθρακονημα!Αυτο θα ναι ακομα καλυτερο και πιο ελαφρυ!Δλδ οτι κουμπωμα θα μου εβαζε μονο για τη ραμπα μπροστα να μου βαλει σε ολη τη καννη ανα 20 ποντους φερει πιν και πανω να μπει μια απο ανθρακονημα!! like like .shake hands.
 
Τωρα μου εβαλες πολυ ωραια ιδεα με το ανθρακονημα!Αυτο θα ναι ακομα καλυτερο και πιο ελαφρυ!Δλδ οτι κουμπωμα θα μου εβαζε μονο για τη ραμπα μπροστα να μου βαλει σε ολη τη καννη ανα 20 ποντους φερει πιν και πανω να μπει μια απο ανθρακονημα!! like like .shake hands.


Δες και εδώ ...
https://www.shopbenelli.com/61183.html
 
Ισιες ριγες , υπερυψωμενες , στοχαστρα , ολα σβηνουν πριν τον πυροβολισμο , το μυαλο για να δωσει εντολη να πατησει το δαχτυλο την σκανδαλη , θελει με καθε τροπο να ΔΕΙ καλα τον στοχο , παντα απο κατω θα ειναι η κανη ρε μαγκες
 
20200505_110403.jpg
Παιδια να η καννη, να και η ριγα της που δεν ειναι καν υπερυψωμένη! παρα μονο εχει αυτο το σκαλι *αγγαθι*Και γυρναω στη συζητηση μας, ο Παπατσακωνας μου ειπε επι λεξη!*Μπορουμε να την αφαιρεσουμε τελειως αλλα δεν γινεται να την αντικαταστησουμε με αλλη παρα μονο να βαλουμε μια ραμπα μπροστα για το στοχαστρο*Και ρωταω εγω *αν σου εφερνα μια carbon ρηγα με τις διαστασεις που θα μου πεις εσυ δεν θα μπορεις να τη βαλεις?* Η απαντηση ενος φημισμενου και καλα οπλουργου ηταν οχι!Τι να πω δλδ?Με μια καλη κολλα και μονο 2 συστατικων την βαζει ο καθενας!Παμε σε αλλον *καλο φημισμενο οπλουργο* Κουρκουλος απαντηση : Δεν μπορουμε να κανουμε τπτ απολυτως !* (χωρις καμια εξηγηση)
Πειτε μου τωρα εδω στο Ελλαδισταν τι ακρη να βγαλω?Ξερετε τι?Θα παω να την βγαλω και θα την φτιαξω μονος μου!Ολοι μα ολοι αχρηστοι και παιρνουνε και λεφτα!Αυτα εχω να πω εγω
 
Back
Top