"Δισκοπάθεια"

Μα σε όλο αυτό απλά απουσιάζει αυτό που πρέπει να διέπει τον άνθρωπο .
Η λογική .
Δέν υπάρχει λογική στην απαγόρευση υπαίθριου αθλήματος
Λαμπη το παραδοξο ειναι οτι ο νομος λεει οτι σε υπαιθριο χωρο με αδεια λειτουργιας που χρησιμοποιει αθλητικος συλλογος ή ομιλος επιτρεπεται στα μελη η προπονηση ακομα και στη σκοποβολη αλλα σε αθλητικο χωρο επιτρεπεται μονο για τους αθλητες που συμνετεχουν στους ολυμπιακους..οτι να ναι δηλαδη αχταρμας
 
Ειναι λιγο κουραστικη η αγγλικη του προφορα αλλα σ ολο το βιντεο πεταει στα ψιλα γραμματα και ωραιες συμβουλες συν το οτι ειναι απολαυση να τον βλεπεις να ριχνει
Εμενα τα βιντεάκια με βοήθησαν αρκετά όταν ξεκινούσα,μου προσέφεραν πράγματα!
 
Εμενα τα βιντεάκια με βοήθησαν αρκετά όταν ξεκινούσα,μου προσέφεραν πράγματα!
Και μενα Ηλια..μπορει δυστυχως να μην μπορω να ασχοληθω με την σκοποβολη που την γουσταρω τοσο αλλα εχω δει απειρα βιντεακια απο μεγαλους αθλητες και ολα αυτα που λενε εχουν χρηση και στο κυνηγι
 
Και μενα Ηλια..μπορει δυστυχως να μην μπορω να ασχοληθω με την σκοποβολη που την γουσταρω τοσο αλλα εχω δει απειρα βιντεακια απο μεγαλους αθλητες και ολα αυτα που λενε εχουν χρηση και στο κυνηγι
Το κακό στο κυνηγι είναι είναι ότι δεν έχεις το επαναλαμβανόμενο του σκοπευτηρίου που μπορείς να διορθώσεις λάθη,είναι λίγες οι φορές που έχει τόσα πολλά θηραματα!Αλλα είναι πολύ σημαντικό που μπορείς και βρίσκεις εφαρμογή στο κυνηγι σου!
 
Δεν μασαμε ρε φιλε , απλως φουντωνει πιο πολυ η δισκοπαθεια

εγώ να σου πω την μαύρη αλήθεια , έχω σπαστεί αρκετά.
όλη αυτή η απίστευτη και αδικαιολόγητη ( για εμένα πάντα ) βλακεία.

................... έλεος.

άμα δε ακούσω ακόμα έναν καραγκιόζη να μου λέει ............... ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ........... θα του ρίξω μία μουτζα ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....
 
Το κακό στο κυνηγι είναι είναι ότι δεν έχεις το επαναλαμβανόμενο του σκοπευτηρίου που μπορείς να διορθώσεις λάθη,είναι λίγες οι φορές που έχει τόσα πολλά θηραματα!Αλλα είναι πολύ σημαντικό που μπορείς και βρίσκεις εφαρμογή στο κυνηγι σου!
Οντως στο κυνηγι εχεις να κανεις με απροβλεπτες τροχιες που δυσκολα θα σε βοηθησουν να διορθωσεις λαθη..εμενα να σου πω με βοηθαει περισσοτερο στο πως θα στηθω απεναντι στο θηραμα και απο θεμα τεχνικης που θα ριξω..με τον καιρο πιστευω μετα θα δεις και τα λαθη σε σχετικα παρομοιες τροχιες..αλλα το σκοπευτηριο ειναι μεγαλο σχολειο και δυστυχως δεν εχω προσβαση
 
Οντως στο κυνηγι εχεις να κανεις με απροβλεπτες τροχιες που δυσκολα θα σε βοηθησουν να διορθωσεις λαθη..εμενα να σου πω με βοηθαει περισσοτερο στο πως θα στηθω απεναντι στο θηραμα και απο θεμα τεχνικης που θα ριξω..με τον καιρο πιστευω μετα θα δεις και τα λαθη σε σχετικα παρομοιες τροχιες..αλλα το σκοπευτηριο ειναι μεγαλο σχολειο και δυστυχως δεν εχω προσβαση
Το σκοπευτήριο έχει πολλά καλά αλλά αφήνει και κουσούρια στην έναρξη μέχρι να συνέλθεις ξανά από τις ταχύτητες κ τα στησίματα...
 
Ειναι λιγο κουραστικη η αγγλικη του προφορα αλλα σ ολο το βιντεο πεταει στα ψιλα γραμματα και ωραιες συμβουλες συν το οτι ειναι απολαυση να τον βλεπεις να ριχνει
................. και παραδόξως έχει ένα ωραιότατο κοκκινουλί στόχαστρο .............. χεχεχεχε .......... ( Δημήτρη ακούς ........)
 
Το σκοπευτήριο έχει πολλά καλά αλλά αφήνει και κουσούρια στην έναρξη μέχρι να συνέλθεις ξανά από τις ταχύτητες κ τα στησίματα...
Άρη προσωπικά όταν έχω μια γεμάτη off season με φουλ σκοπευτήριο κάνω πολύ δυναμική έναρξη ανάλογα και με τα θηραματα που θα βρω βεβαια!
 
Το σκοπευτήριο έχει πολλά καλά αλλά αφήνει και κουσούρια στην έναρξη μέχρι να συνέλθεις ξανά από τις ταχύτητες κ τα στησίματα...

στην έναρξη έχεις τα τρυγόνια , που από ταχύτητα είναι μιά χαρά.
μετά με τις τσίχλες ( στην αρχή ) είμαι μονίμως μπροστά..................

αλλά φέτος όπως πάει το πράγμα μάλλον θα είναι ανάποδα τα έργα..............
 
Κάτι ήξερα και Αγόρασα μια παλέτα δίσκους για να ρίχνω στο κτήμα...... Εγώ πέρασα την καλύτερη καραντίνα μπορώ να πω

με τι τους "πέταγες" ρε φίλε.
ρωτάω γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε και συνέχεια κάποια στιγμή στο μέλλον ( όχι γενική αλλά ίσως τοπικές απαγορεύσεις ) και θέλω να προετοιμαστώ καταλλήλως .
 
με τι τους "πέταγες" ρε φίλε.
ρωτάω γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε και συνέχεια κάποια στιγμή στο μέλλον ( όχι γενική αλλά ίσως τοπικές απαγορεύσεις ) και θέλω να προετοιμαστώ καταλλήλως .
Έχω κατασκευάσει ένα ηλεκτρονικό μηχάνημα εκτόξευσης μέχρι και 2 δίσκους ταυτόχρονα και έτσι οπότε θέλω μπορώ να χρωματιζω το χωράφι με πορτοκαλί χρώμα .sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
low risk.JPG

απόσπασμα από τις δηλώσεις ,όπως αναφέρονται στα διάφορα sites , του Υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, .

προσέξτε ότι η σκοποβολή αναφέρετε σαν άθλημα χαμηλής επικινδυνότητας και επιτρέπετε η προπόνηση σε ανοιχτούς χώρους π.χ. σκοπευτήρια πήλινου στόχου.

τώρα γιατί η ΣΚΟΕ δεν το επιτρέπει , ας βρούνε τρόπο οι ιδιοκτήτες των σκοπευτηρίων να το λύσουν.
αυτοί εξ' άλλου έχουν και το οικονομικό ερέθισμα.

και ίσως .............. λέω εγώ τώρα ,

ίσως , να είναι μία καλή ευκαιρία κάποιοι να ξεκινήσουν μία διαδικασία απεγκλωβισμού από την ΣΚΟΕ και δημιουργίας ενός νέου φορέα για τον πήλινο στόχο.

................. λέω εγώ τώρα.
 
View attachment 12775

απόσπασμα από τις δηλώσεις ,όπως αναφέρονται στα διάφορα sites , του Υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, .

προσέξτε ότι η σκοποβολή αναφέρετε σαν άθλημα χαμηλής επικινδυνότητας και επιτρέπετε η προπόνηση σε ανοιχτούς χώρους π.χ. σκοπευτήρια πήλινου στόχου.

τώρα γιατί η ΣΚΟΕ δεν το επιτρέπει , ας βρούνε τρόπο οι ιδιοκτήτες των σκοπευτηρίων να το λύσουν.
αυτοί εξ' άλλου έχουν και το οικονομικό ερέθισμα.

και ίσως .............. λέω εγώ τώρα ,

ίσως , να είναι μία καλή ευκαιρία κάποιοι να ξεκινήσουν μία διαδικασία απεγκλωβισμού από την ΣΚΟΕ και δημιουργίας ενός νέου φορέα για τον πήλινο στόχο.

................. λέω εγώ τώρα.
Έτσι ακριβώς τα είπε ο Αυγενάκης, το επιβεβαιώνω γιατί τον είδα στην τηλεόραση, και μάλιστα τη ζωντανή μετάδοση των ανακοινώσεων.
Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση η χθεσινή ανακοίνωση της ΣΚΟΕ που απαγορεύει τα πάντα !!!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, η ΣΚΟΕ (και δεν είναι η πρώτη φορά, ούτε στο μοναδικό θέμα) αλλά και η ΚΣΕ (σε πολλά θέματα επίσης) φροντίζουν να εμφανίζονται "βασιλικότερες του βασιλέως" !!! :mad:
 
ίσως γιατί οι ιθύνοντες της ΣΚΟΕ ή της ΚΣΕ ( να πω την αμαρτία μου , δεν τους ξέρω τους ανθρώπους ) ,
να έχουν σχέση ( και "κάψα" ) για την σκοποβολή ,

όσο έχω εγώ για το χόκευ επί χόρτου ....................:mad::mad::mad:
 
Back
Top