Fabarm Team

Δεν είναι έτσι, αυτό σου εξήγησα και πιο πάνω. Αλλιώς θα τα δοκίμαζαν όλοι στα 1630. Όπως σ είπα η SKB τα δοκίμαζε στα 1850.
Όταν μια επικίνδυνη υπεργομωση ή ένα εμπόδιο μέσα στην κάννη (πχ ξυλαράκι, φύλλο, χιόνι, χώμα) μπορεί και να φτάσει τις πιέσεις πάνω από 2000, το 1200, 1320, 1370, 1630 δεν έχει σημασία, όλα θα σκάσουν.
Στέλιο ζήτησες την άποψη μας για το όπλο. Δεν το κακολογησε κανείς. Αυτό που λέμε είναι ότι οι πιέσεις δοκιμής δεν είναι το Νο1 κριτήριο για το αν θα πάρεις ή όχι εάν όπλο.
Εφόσον εμφανισιακά το γουστάρεις, αυτό που πρέπει αμέσως μετά είναι να το επωμισεις. Κι εφόσον σου έρχεται καλά, να σκεφτείς τι κυνήγια κάνω; Άρα τι μήκος καννων χρειάζομαι; Το προσφέρει; Τι τσοκ δίνει; Τι ζύγισμα έχει; Τι κριτικές από κατόχους μπορώ να βρω; Τι αντοχή φαίνεται να δείχνει στο χρόνο και τη χρήση; Έχει βγάλει θέματα; Αν ναι, ποια είναι; επισκευάζονται; κοκ
Από κει και πέρα όσο θα το προσέχεις (συντηρείς σωστά), θα σε προσέχει πιστεύω!
Φίλε συμφωνώ με αυτά που λες.
Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι εσύ θεωρείς τη δοκιμή αυτή περιτη.

Το ξέρεις ότι ένα όπλο που περνάει δοκιμή 1200 πιέσεις ότι δεν επιτρεπεται να ρίχνει φυσίγγια 1050 bar ;

Τότε πως δεν παίζουν σημασία οι πιέσεις δοκιμών;
 
Στέλιο αυτο που προσπαθουν να σου πουν τα παιδια είναι οτι τα φαμπαρμ λόγω ιδιαιτερότητας της καννης τους που απο φαρδιά γινεται πιο στενη στη συνεχεια αναπτύσσει λιγο παραπανω πιέσεις. Οποτε πρεπει λογω κατασκευής να δοκιμαστει παραπανω
Από ότι έχω διαβάσει το τμήμα που δέχεται τις μεγαλύτερες πιέσεις είναι ακριβώς μετα τη θαλαμη.
Εκεί είναι φαρδιά.
Δεν ξέρω ίσως ισχύει αυτό που λες.
Εγώ λέω απ την αρχή του θέματος ότι η σφραγίδα δοκιμής μετράει για μένα το ότι την έχει το συγκεκριμένο οπλο.
Πολλοί από σας μου λέτε ότι και που την έχει δεν τρέχει κάτι.
Οκ παιδιά.
Εσείς ξέρετε!!!
 
Φίλε συμφωνώ με αυτά που λες.
Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι εσύ θεωρείς τη δοκιμή αυτή περιτη.

Το ξέρεις ότι ένα όπλο που περνάει δοκιμή 1200 πιέσεις ότι δεν επιτρεπεται να ρίχνει φυσίγγια 1050 bar ;

Τότε πως δεν παίζουν σημασία οι πιέσεις δοκιμών;
Όχι δε τη θεωρώ περιττή, μια χαρά σημαντική τη θεωρώ. Και γνωρίζω πολύ καλά και τις πιέσεις δοκιμής και τις ανώτερες επιτρεπτές αναπτυσσόμενες πιέσεις των φυσιγγίων.
Αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στη συζήτηση.
Όταν μιλάς για ασφάλεια, εννοείς την απευκταια περίπτωση να αναπτυχθούν για Χ λόγο, υπερβολικές πιέσεις στο κοίλο της κάννης σου, τόσες ώστε να υποστεί ρήξη.
Αυτό που λέω εγώ είναι,πως σε μια τέτοια περίπτωση, είναι τόσο υψηλές οι πιέσεις που δεν υπάρχει ατσάλι σε κυνηγετικό λειόκαννο να τις αντέξει, όποιο τεστ και να έχει περάσει.
Δεν υποβιβαζω το τεστ, αναβαθμιζω τον κίνδυνο μιας κακιάς στιγμής.
 
Όχι δε τη θεωρώ περιττή, μια χαρά σημαντική τη θεωρώ. Και γνωρίζω πολύ καλά και τις πιέσεις δοκιμής και τις ανώτερες επιτρεπτές αναπτυσσόμενες πιέσεις των φυσιγγίων.
Αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στη συζήτηση.
Όταν μιλάς για ασφάλεια, εννοείς την απευκταια περίπτωση να αναπτυχθούν για Χ λόγο, υπερβολικές πιέσεις στο κοίλο της κάννης σου, τόσες ώστε να υποστεί ρήξη.
Αυτό που λέω εγώ είναι,πως σε μια τέτοια περίπτωση, είναι τόσο υψηλές οι πιέσεις που δεν υπάρχει ατσάλι σε κυνηγετικό λειόκαννο να τις αντέξει, όποιο τεστ και να έχει περάσει.
Δεν υποβιβαζω το τεστ, αναβαθμιζω τον κίνδυνο μιας κακιάς στιγμής.
Ναι αλλά δεν είναι μόνο το όταν στραβώσει η κατάσταση.
Σημαίνει και ότι είναι καλό για καθημερινή χρήση και πολλές τουφεκιές για πολλά χρόνια.
Σημαίνει στιβαρή κατασκευή που δεν κουραζετε από τις πολλές τουφεκιές.
Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Επίσης σημαίνει ότι αν βάλεις μέσα ένα 1050 μπαρ το ρίχνει με άνεση ακόμη ακόμη και αν μπει ένα φυσιγγι που το έχουμε ξεχάσει στη ζέστη μέσα στο αμάξι κτλ....

Αν μπει σκουπίδι στην καννη Ε...ξέρουμε όλοι τι μπορεί να γίνει.
 
Σημαίνει και ότι είναι καλό για καθημερινή χρήση και πολλές τουφεκιές για πολλά χρόνια.
Σημαίνει στιβαρή κατασκευή που δεν κουραζετε από τις πολλές τουφεκιές.
Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.
Μακάρι να μεταφράζεται έτσι, τα δικαννα έχοντας πολλές αρθρικές επιφάνειες είναι κατά την άποψη μου πιο ευαίσθητα σε τζόγους σε μακροχρόνια βάση και έντονη καταπόνηση.
 
Σωστη η λογικη σου Στελιο..Αλλα....
Μακαρι σε ενα οπλο magnum εκτος της καννης να ηταν κ τα υπολοιπα εξαρτηματα magnum κ δοκισμασμενα στις ιδιες πιεσεις
..... οπως σιδηροδρομοι,κλειδια,κλπ...
Για αυτο βλεπουμε καννες να μην παθενουν απολυτως τιποτα απο την χρηση κ καποια στιγμη να τα φτυνουν τα υπολοιπα.....
 
Σωστη η λογικη σου Στελιο..Αλλα....
Μακαρι σε ενα οπλο magnum εκτος της καννης να ηταν κ τα υπολοιπα εξαρτηματα magnum κ δοκισμασμενα στις ιδιες πιεσεις
..... οπως σιδηροδρομοι,κλειδια,κλπ...
Για αυτο βλεπουμε καννες να μην παθενουν απολυτως τιποτα απο την χρηση κ καποια στιγμη να τα φτυνουν τα υπολοιπα.....
Κι όμως στις καραμπίνες η fabarm έχει χτυπημένο επάνω στο κλειστρο σηματακι της δοκιμής υπερπιεσης! Δε λέω ότι σε εξασφαλίζει, όμως νιώθεις μια ασφάλεια παραπάνω όταν ένα όπλο ειναι πιστοποιημένα στιβαρό!
 
Το όπλο που ίσως σε σώσει από λάθος γόμωση η κάποιου είδους έμφραξη είναι μόνο κάνα ρωσικό μπαικαλ για τα άλλα μην να μην είστε σίγουροι για τίποτα έχει συμβεί περιστατικό πριν πολλά χρόνια από ντουφέκια που δυστυχώς έχει απεβιώσει ο μάρτυρας που το είδε τι συνέβηκε σε έναν παππού που εξεσφενδονιστηκε δύο μέτρα πίσω ανάσκελα το ντουφέκι έκανε σα κανόνι δεν άκουγαν για καμιά ώρα ήταν ένα μπαικαλ και μετά από όλα αυτό δεν είχε πάθει τίποτα και εγώ με ένα verney caron με 70αρες θαλάμες κατά λάθος έβαλα ένα φυσιγγι 38γρ από τη ζώνη στην άκρη που είχα και έπαθε διόγκωση θαλάμης και ζοριζοταν να ανοίξει χέσε μέσα μακράν μπροστά ο Ρώσος σε αντοχές ειδικά σε όπλα πρώτα θα σπάσει η κλείδα σου και μετά το ντουφέκι
 
Δοκημη δικιά μου Baikal 153 πέντε τουφέκιες με tecna 3 gr 50 γρ σκάγια καθόλου αμορτισέρ ανάμεσα στα σκάγια και μπαρούτι 3 χαρτάκια άσπρα
Το όπλο δεμένο σε μια ελιά και τράβηξα σκανδάλη με σκοινί το όπλο δεν έπαθε τίποτα με 5 τουφέκιες το δε σκοινί χώθηκε μέσα στην ελιά 1 πόντο
Τώρα θα με ρωτήσετε γιατί το έκανα γιατί είχα σπάσει τη Ρήγα και ειχε βγει όλη και όταν πήρα το κυρία τηλ για κανη μου είπε δεν υπάρχουν και πρέπει να πάρω καινούριο όπλο
Τελικά το χάρισα σε φίλο γουρούνα και Πηνειού νερό στο όνομα της
 
Οταν λενε οτι τα...φτηνα baikal εχουν καλα μεταλλα αυτο ακριβως εννοουν..
και ειναι γνωστες οι παλιες ανεπιτυχεις αποπειρες καταστροφης των αγγλων στο Μπερμπινχαμ βαζωντας ενα φυσιγγι cal 20 στην καννη κ ενα 12αρι στην θαλαμη,οταν σε καποια αλλα πολυυ ακριβοτερα οπλα εβλεπαν εντελως αντιθετα αποτελεσματα......
οταν πηρα το baikal του παππου μου μεσα στα φυσιγγια που βρηκα ηταν κ ενα win super x 3" magnum και ακομα αναρωτιεμαι τα υπολοιπα 24 που πηγαν μιας κ ηταν απο εκεινους που οταν το φυσιγγι ηταν cal.12 εκανε κ για το οπλο τους..πηγενε στο μαγαζι κ ελεγε θελω ενα κουτι 5αρια.....τοσο απλα.......
Φετος που το εστειλα για βαφη του λεω δες τα κλειδια γιατι εχει ριξει πολλα σμπαρα, τα εχω τσεκαρει κ εγω με τους γνωστους τροπους κ δεν κουνανε πιθαμη αλλα θελω κ την γνωμη σου..τα κοιταξε κ μου λεει δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

Παρολα αυτα αν κ ειμαι baikalaκιας απο την κορφη εως τις φτερνες θα πω οτι ολα τα παραπανω ισως κ να ετυχαν...
ολα τα οπλα ειναι δυνατον καποιες φορες να ξεπερασουν τα ορια τους..αλλα καποτε και η σταμνα σπαει....
topic.
 
Ναι αλλά δεν είναι μόνο το όταν στραβώσει η κατάσταση.
Σημαίνει και ότι είναι καλό για καθημερινή χρήση και πολλές τουφεκιές για πολλά χρόνια.
Σημαίνει στιβαρή κατασκευή που δεν κουραζετε από τις πολλές τουφεκιές.
Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Επίσης σημαίνει ότι αν βάλεις μέσα ένα 1050 μπαρ το ρίχνει με άνεση ακόμη ακόμη και αν μπει ένα φυσιγγι που το έχουμε ξεχάσει στη ζέστη μέσα στο αμάξι κτλ....

Αν μπει σκουπίδι στην καννη Ε...ξέρουμε όλοι τι μπορεί να γίνει.
Το axis μου φάνηκε καλύτερο σαν κατασκευή
 
Μου έχει κάνει εντύπωση ένα fabarm Gama lux απίστευτες τουφέκιες έχω πάθει πλάκα το ξέρει κανείς αυτό το όπλο η βγενει μόνο Αμερική σε μαγαζιά δεν το έχω δει στην Ελλάδα
Νομίζω πως είχα δει στο car.gr ένα να πωλείται.
Πάει καιρός.
 
Back
Top