Beretta a400 Xtreme plus vs benelli s.b.e.3 vs browning a5 grande passage

Βρε Ηλία πως θα συγκριθουν 3 τελείως διαφορετικά όπλα στη φιλοσοφία και στα τεχνικά χαρακτηριστικά?ένα 18,6 με 36 πόντους κώνο ένα 18,4 -18,5 με κοντό κώνο κι ένα 18,7 18,8 με στενό κώνο κι αυτό που η βασική του αποστολη είναι να ρίχνει ατσάλινα και πρέπει να πας σε αφτερ μάρκετ τσοκ?τα πράματα είναι απλά.γουσταρεις αέρια ? Πας στη Μπερέτα γουστάρεις αδράνεια?πας μπενελουα γουστάρεις πειράματα?πας στην α5
 
Βρε Ηλία πως θα συγκριθουν 3 τελείως διαφορετικά όπλα στη φιλοσοφία και στα τεχνικά χαρακτηριστικά?ένα 18,6 με 36 πόντους κώνο ένα 18,4 -18,5 με κοντό κώνο κι ένα 18,7 18,8 με στενό κώνο κι αυτό που η βασική του αποστολη είναι να ρίχνει ατσάλινα και πρέπει να πας σε αφτερ μάρκετ τσοκ?τα πράματα είναι απλά.γουσταρεις αέρια ? Πας στη Μπερέτα γουστάρεις αδράνεια?πας μπενελουα γουστάρεις πειράματα?πας στην α5
Αποτελούν τις βασικές επιλογές σαν βαλτοντουφεκα στις 3 από τις μεγαλύτερες εταιρίες Κατασκευής αυτογεμων και όχι μόνο!Διαφορετικη φιλοσοφία το καθένα αλλά για ακριβώς τον ίδιο σκοπό!αντιπροσωπευουν διαφορετικές σχολές αλλά απευθύνονται για το ίδιο κυνηγι!
 
Εγώ πάντως σαν μπερετακιας ορίτζιναλ θα πήγαινα αυτή τη στιγμή στην xtreme που την έχω τουφεκισει έχω δει κατανομές και ξέρω τι κάνει.δεν αμφισβητώ τη plus αν και την έχω επωμισει αλλά ούτε την έχω τουφεκισει ούτε έχω δει από πρώτο χέρι δοκιμές.περιμενα τον φίλο μου τον Νικολή να φέρει στα Χανιά τον 3 να τον τουφεκισουμε να δούμε τι γίνεται αλλά μας έπιασε ο κορονοιος.οσο για την auto 5 δεν θα ήταν μέσα στις επιλογές μου αλλά αυτό είναι εντελώς προσωπικο
 
Φίλε μου Ηλία με απογοητευεις όμως γιατί δεν έβαλες στο παιχνίδι το απόλυτο μυδραλιο το κανόνι τον σκορπω τον θάνατο την απόλυτη οικολογική καταστροφή την 350 gti turbo ijection intercooler και δε συμμαζευεται να ουμε
.yelling. .yelling. .yelling.
 
Last edited:
Φίλε μου Ηλία με απογοητευεις όμως γιατί δεν έβαλες στο παιχνίδι το απόλυτο μυδραλιο το κανόνι τον σκορπω τον θάνατο την απόλυτη οικολογική καταστροφή την 350 gri rurbo ijection intercooler και δε συμμαζευεται να ουμε
.yelling. .yelling. .yelling.
Είναι μια κατηγορία μόνο του,είναι εκτός ανταγωνισμού γιατί θα ήταν αδικία για τα υπόλοιπα .my man.
 
Πάντως οποίος έχει όρεξη μπορεί να δει αρκετά βιντεάκια στο youtube με δοκιμές απ' αυτά τα όπλα με ατσάλινα βέβαια σκάγια οι περισσότερες από Αμερικανούς κατόχους ιδιώτες και με πολλά διαφορετικά τσοκ οι οποίοι δεν χαϊδεύουν τ αυτιά καμμιας εταιρείας και τα βγάζουν όλα στη φόρα όρεξη να χετε να βλέπετε μόνο να βγάλετε τα συμπεράσματά σας
 
Εάν ήμουν συστηματικός βαλτοκυνηγός, το Νο1 κριτήριο για να διαλέξω όπλο θα ήταν η αξιοπιστία. Θα ήθελα κάθε φορά που θα τραβώ τη σκανδάλη το όπλο να ρίχνει απροβλημάτιστα, χωρίς εξαιρέσεις και αστερίσκους. Θα μου ήταν εξαιρετικά δυσάρεστο να βρεθώ στο κατάλληλο σημείο, την κατάλληλη στιγμή του χρόνου για υδρόβια και να με κρεμάσει το όπλο ή να γίνει έστω μονόκαννο. ΤοΝο2 κριτήριο θα ήταν η αντοχή του στην κακομεταχείριση και η αντίσταση στην οξείδωση. Θα κοιτούσα να πάρω αυτό που η βαφή του είναι η πιο ανθεκτική, δοκιμασμένα. Το Νο3 θα ερχόταν στην κάννη, εν προκειμένω και τα τρία θεωρώ ότι έχουν καλές κάννες για χρήση ατσάλινων σκαγίων. Βέβαια, εάν κυνηγούσα συστηματικά υδρόβιο θα ασχολιόμουν παράλληλα με ιδιογόμωση, άρα ό,τι κάννη να έπαιρνα θα έφτιαχνα το κατάλληλο φυσίγγι να αποδώσει τα μέγιστα.
 
Εγω θα έπαιρνα την extreme. Την είχε και μια προσφορά σε 76άρα καννη 1500 ευρώ τιμή πολύ καλή για τέτοιο όπλο. Πολύ καλή καννη, τσοκ που μετράνε όσο γράφουν κι όχι αλλά αντί άλλων, αεροβόλο στην ανακρουση και θεωρώ ένας καλός μηχανισμός, επιστρωση για να μη σκουριάσει τι άλλο να ζητήσεις. Ή plus έχει κάποια πραγματάκια παραπάνω, αλλά αν ήθελα όπλο για βάλτο δε θα με χάλαγε η απλή extreme της προσφοράς με 1500.
 
Εγω θα έπαιρνα την extreme. Την είχε και μια προσφορά σε 76άρα καννη 1500 ευρώ τιμή πολύ καλή για τέτοιο όπλο. Πολύ καλή καννη, τσοκ που μετράνε όσο γράφουν κι όχι αλλά αντί άλλων, αεροβόλο στην ανακρουση και θεωρώ ένας καλός μηχανισμός, επιστρωση για να μη σκουριάσει τι άλλο να ζητήσεις. Ή plus έχει κάποια πραγματάκια παραπάνω, αλλά αν ήθελα όπλο για βάλτο δε θα με χάλαγε η απλή extreme της προσφοράς με 1500.
Φίλους μου πήρε την μαύρη της προσφοράς σε αριστερή 66 πόντους και είναι απαράδεκτη!!!πολλα αστοχίες υλικού!απο την λειτουργία της στα λίγα φυσίγγια που έχει ριξει δεν έχει παράπονο!
 
Φίλους μου πήρε την μαύρη της προσφοράς σε αριστερή 66 πόντους και είναι απαράδεκτη!!!πολλα αστοχίες υλικού!απο την λειτουργία της στα λίγα φυσίγγια που έχει ριξει δεν έχει παράπονο!
Ε τότε κάτι γίνεται με τά όπλα προσφοράς τι να πω... Και πάλι παντως και με κανονική τιμή εννοώ, την extreme plus ψηφίζω.
 
Πριν κανα 2μηνο μπηκα και εγω στους προληματισμούς αυτούς για τα ίδια οπλα.τα έπιασα τα επώμισα τελικά κατέληξα αλλού.
Με κέρδισε μια Fabarm xlr 5 camo παραλλαγη βαλτου που με το που το επιασα στα χέρια μου το ενιωθα προεκταση του εαυτού μου,ειχε το τέλειο ζύγισμα με κάννη στα 71cm και επίσης πάρα πολύ στιβαρό,οπότε και κατέληξα εκέι..Περιμένω να ξεκινησουν πάλι οι διαδικασίες για έκδοση αδειών να το πάρω....View attachment 12244
Όχι τέτοια ποσταρίσματα Άγγελε σε παρακαλώ.......love.
θα σου ρίξω ban.....yel. .sarcastic.
 
Φίλε μου Ηλία με απογοητευεις όμως γιατί δεν έβαλες στο παιχνίδι το απόλυτο μυδραλιο το κανόνι τον σκορπω τον θάνατο την απόλυτη οικολογική καταστροφή την 350 gti turbo ijection intercooler και δε συμμαζευεται να ουμε
.yelling. .yelling. .yelling.
Ποιο ειναι το απολυτο ρε Ευριπιδη ;
 
Τεσσερα είναι τα βασικά χαρακτηριστικά του βαλτοντουφεκου.Πρωτον το νερό και πόσο μάλλον το υφάλμυρο θέλουν οπωσδήποτε βαφη με @ρχιδι@.Δευτερον κατ εμέ είναι αυλός άνω του 18,5 με μακρύ κωνο γιατι ρίχνουμε φορτωμενα.Τριτον παραλλαγή και όλοι ξέρουμε τους λογους.Και τέταρτον αξιοπιστία ....με και με αυτά φωτογράφισα αναμεσα σε αυτά τα τρία την extrema plus όσο και αν με πονάει μιας και είμαι benellakias...
 
Εάν ήμουν συστηματικός βαλτοκυνηγός, το Νο1 κριτήριο για να διαλέξω όπλο θα ήταν η αξιοπιστία. Θα ήθελα κάθε φορά που θα τραβώ τη σκανδάλη το όπλο να ρίχνει απροβλημάτιστα, χωρίς εξαιρέσεις και αστερίσκους. Θα μου ήταν εξαιρετικά δυσάρεστο να βρεθώ στο κατάλληλο σημείο, την κατάλληλη στιγμή του χρόνου για υδρόβια και να με κρεμάσει το όπλο ή να γίνει έστω μονόκαννο. ΤοΝο2 κριτήριο θα ήταν η αντοχή του στην κακομεταχείριση και η αντίσταση στην οξείδωση. Θα κοιτούσα να πάρω αυτό που η βαφή του είναι η πιο ανθεκτική, δοκιμασμένα. Το Νο3 θα ερχόταν στην κάννη, εν προκειμένω και τα τρία θεωρώ ότι έχουν καλές κάννες για χρήση ατσάλινων σκαγίων. Βέβαια, εάν κυνηγούσα συστηματικά υδρόβιο θα ασχολιόμουν παράλληλα με ιδιογόμωση, άρα ό,τι κάννη να έπαιρνα θα έφτιαχνα το κατάλληλο φυσίγγι να αποδώσει τα μέγιστα.
Αν ήσουν συστηματικός βάλτο κυνηγός δεν θα επερνες κανένα από τα τρία .sarcastic. .sarcastic.
 
Ε τότε κάτι γίνεται με τά όπλα προσφοράς τι να πω... Και πάλι παντως και με κανονική τιμή εννοώ, την extreme plus ψηφίζω.
Την 391 που πήρα σε προσφορά, η κάννη της ήταν ματ και χωρίς σκοπευτρο οπτικής ίνας. Μπορεί όντως τα όπλα προσφοράς να έχουν κάτι υποδιαιστερο από τα άλλα. Αλλά ως ο ος την λειτουργία της είναι απροβληματιστη
 
Φίλους μου πήρε την μαύρη της προσφοράς σε αριστερή 66 πόντους και είναι απαράδεκτη!!!πολλα αστοχίες υλικού!απο την λειτουργία της στα λίγα φυσίγγια που έχει ριξει δεν έχει παράπονο!
Φίλος που έχει πάρει την extreme, πέρισυ στις φασες τον τρέλανε στις εμπλοκες..
 
Αν ήσουν συστηματικός βάλτο κυνηγός δεν θα επερνες κανένα από τα τρία .sarcastic. .sarcastic.
Με είδες να επιλέγω κανένα; ;)
Τα κριτήρια μου παρέθεσα... ;)

edit: Άντε να πω και το τέταρτο! Δε θα έδινα πάνω από 2.000€ για να το έχω στα λασπόνερα!
 
Αν ήσουν συστηματικός βάλτο κυνηγός δεν θα επερνες κανένα από τα τρία .sarcastic. .sarcastic.
Να καθεσαι με την φορμα μεσα στο βουρκο με παγο , να εχεις παγωσει ολος να εχει κ πουλια , κ να εχεις κ το μαραζι να σε βασανιζει
 
Σε ευχαριστώ να είσαι καλά.'Οσο για τα κοντακια μην το λες γιατι ηθελε αλλαγη το οπλο 5mm cast off και η benelli που κυνηγαγα τοσο καιρο ηθελε 8mm cast off οποτε για φτιαξιμο και τα δυο

Εμεις θελουμε + 4 cm προσθεση (oτι οπλο και να παρουμε ) κοντάκι, με τις αναλογες κλισεις.....και εσεις συζητατε για 5mm .sarcastic.????
 
Back
Top