Ξηρά τροφή

Όντως η αλήθεια είναι οτι ξέφυγαν....διάβασα χτες από την αρχή όλα το θέμα από το πρώτο μήνυμα...ποια προτείνετε με 30/20 αναλογία (πρωτεϊνη / λίπος) και όχι εάν είναι δυνατόν καλαμπόκια κλπ. ;;; Να έχουμε και μια πιο φρέσκια γνώμη και άποψη;
Δες τις καλές σειρές της Brit ενέργειας

Αν και οι κτηνίατροι τις έχουν κάνει καρτέλ ..

Η την high energy της ζοζερα

20% λίπος δίνω μετά τις 15 του Νοέμβρη γιατί έχει πολύ ζέστη ακόμα εδώ τουλάχιστον
 
Δες τις καλές σειρές της Brit ενέργειας

Αν και οι κτηνίατροι τις έχουν κάνει καρτέλ ..

Η την high energy της ζοζερα

20% λίπος δίνω μετά τις 15 του Νοέμβρη γιατί έχει πολύ ζέστη ακόμα εδώ τουλάχιστον
Όντως Νίκο η Brit πολύ αξιόλογη τροφή...
 
Δες τις καλές σειρές της Brit ενέργειας

Αν και οι κτηνίατροι τις έχουν κάνει καρτέλ ..

Η την high energy της ζοζερα

20% λίπος δίνω μετά τις 15 του Νοέμβρη γιατί έχει πολύ ζέστη ακόμα εδώ τουλάχιστον


H πρώτη που αναφέρεις (Brit) στην καλή σειρά της όπως λες και εσύ (endurance όπως την λέει), έχει καλά στοιχεία...... η sport έχει βρώμη, σιτάρι, καλαμπόκι κλπ που εγώ τουλάχιστον δεν το δέχομαι για τροφή σε σκύλο.....μάλιστα βρήκα ότι παράγεται από το ίδιο εργοστάσιο στην Τσεχία που φτιάχνει και την Sam's field power που έγραψε ο Δημήτρης παραπάνω...

  • Brit - VAFO PRAHA s.r.o. is a privately-owned family company
  • Production, Distribution, and Development of premium & super premium Pet Food
  • Established in June 1994 – 25 years tradition & experience
  • Export to over 60 countries worldwide
  • Company brands: Brit, Carnilove, HauHau, PrimaDog, PrimaCat, Profine, Sam´s Field, Canvit
  • Private label production

για την άλλη την Jojera θα διαφωνήσω Νίκο....με πρώτα συστατικά .....πρωτεΐνες πουλερικών (αποξηραμένες), αλεύρι ολικής άλεσης από καλαμπόκι, ρύζι, κατάλοιπα λίπους κλπ. που γράφει....μάλλον όχι.....
Εγώ προσωπικά για να μην παρεξηγηθώ αποφεύγω όσο γίνεται τα σιτηρά στις τροφές των σκύλων...
 
Για τις τροφες της naturea εχει κανεις καμια αποψη..εχω δει οτι εχει αρκετη ποικιλια και απο συστατικα τουλαχιστον στην 51%κρεας και αυγο δεν ειδα σιτηρα μεσα
 
H πρώτη που αναφέρεις (Brit) στην καλή σειρά της όπως λες και εσύ (endurance όπως την λέει), έχει καλά στοιχεία...... η sport έχει βρώμη, σιτάρι, καλαμπόκι κλπ που εγώ τουλάχιστον δεν το δέχομαι για τροφή σε σκύλο.....μάλιστα βρήκα ότι παράγεται από το ίδιο εργοστάσιο στην Τσεχία που φτιάχνει και την Sam's field power που έγραψε ο Δημήτρης παραπάνω...

  • Brit - VAFO PRAHA s.r.o. is a privately-owned family company
  • Production, Distribution, and Development of premium & super premium Pet Food
  • Established in June 1994 – 25 years tradition & experience
  • Export to over 60 countries worldwide
  • Company brands: Brit, Carnilove, HauHau, PrimaDog, PrimaCat, Profine, Sam´s Field, Canvit
  • Private label production

για την άλλη την Jojera θα διαφωνήσω Νίκο....με πρώτα συστατικά .....πρωτεΐνες πουλερικών (αποξηραμένες), αλεύρι ολικής άλεσης από καλαμπόκι, ρύζι, κατάλοιπα λίπους κλπ. που γράφει....μάλλον όχι.....
Εγώ προσωπικά για να μην παρεξηγηθώ αποφεύγω όσο γίνεται τα σιτηρά στις τροφές των σκύλων...
Είναι αξιόλογη για 40-45 ευρώ και τα σκυλιά έχουν πολύ καλή εικόνα και αντοχή.

Σίγουρα το ιδανικό είναι βρώμη ρύζι γλυκοπατάτα για υδατάνθρακες αλλά όσο και το ψάξουμε στο εμπόριο φτάνουν 70 ευρώ και πάνω τέτοιες τροφές.

Και επίσης να έχουμε στο μυαλό μας ότι μπορεί 2 τροφές να λένε σιτάρι ας πούμε οκ ένα μέτριο συστατικό αλλά στην μια να είναι πρωτογενές υλικό β διαλογής και στην άλλη καμένες φρυγανιές από εργοστάσιο. Μέρα με την νύχτα δηλαδή.

Οπότε καταλαβαίνουμε ότι αν δεν δοκιμάσεις καμιά φορά δεν βγάζεις άκρη

Και η σειρά με πατάτα της ζοζερα είναι καλή που όντος δεν έχει σιτάρι καλαμπόκι

https://www.petclick.gr/product/16995/josera-adult-active-nature-15kg
 
Συμφωνώ και εγώ ότι ο σκύλος από κάπου πρέπει να πάρει τους υδατάνθρακες για ενέργεια....
Υπάρχουνε σκυλιά που μπορεί να έχουν δυσανεξία στο σιτάρι και το καλαμπόκι..... Αλλά και ακόμη ( λιγότερα βεβαίως)
στη βρώμη στο ρύζι στη γλυκοπατάτα που θεωρούνται και καλύτερες πηγές υδατανθράκων .
Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τις πρωτεΐνες..σε άλλα δεν τους κάθεται το αρνί και σε αλλά το κοτόπουλο κτλ.
Για αυτό υπάρχουν τόσες στροφές εκεί έξω, για την οικονομική κατάσταση του καθενός.
Το καθήκον από την μεριά μας είναι ,να καταλάβουμε ....από τα κόπρανα ,το τρίχωμα ,και την διάθεση του σκύλου μας ποια του κάθεται καλύτερα.....
 
Για τις τροφες της naturea εχει κανεις καμια αποψη..εχω δει οτι εχει αρκετη ποικιλια και απο συστατικα τουλαχιστον στην 51%κρεας και αυγο δεν ειδα σιτηρα μεσα

Είδα την NATUREA NATURALS ADULT CHICKEN, για συντήρηση καλά είναι τα συστατικά της. Δεν βρήκα ενέργειας.
 
Είδα την NATUREA NATURALS ADULT CHICKEN, για συντήρηση καλά είναι τα συστατικά της. Δεν βρήκα ενέργειας.
Και γω την ειδα και οντως τα συστατικα της τουλαχιστον για τωρα που τα σκυλια καθονται μας καλυπτει..για ενεργειας δεν κοιταξα αλλα ελεγα φετος να δοκιμασω καποια αλλη απο την svestonof που χρησιμοποιω
 
Εχω ταΐσει στο δικό μου κυνηγόσκυλο δύο τσουβάλια naturea. Από ενέργεια είχε μια χαρά. Λίγο παραπάνω όμως να του έδινα τον έπιανε διάρροια. Σαν τροφή πρέπει να είναι καλή. Απλα δεν του κάθισε τόσο καλά. Τώρα του δίνω acana. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Επειδή ειμαι στην δεύτερη εβδομάδα είναι νωρίς να την κρίνω.

Θα ήθελα να επισημάνω κατι που έχω παρατηρήσει.

Πολλές φορές, διαβάζουμε θετικές κριτικές καταναλωτών που χρησιμοποιούν διάφορες ξηρές τροφές και παρασυρόμαστε.
Οι περισσότεροι από αυτούς, έχουν σκυλιά που κάνουν με το ζόρι ενα χιλιόμετρο την μέρα περπατόντας στα πεζοδρόμια μαζί τους.
Ένα κυνηγόσκύλο, θα κάνει ένα χιλιόμετρο μέσα σε 3 λεπτά αφού το λύσεις στο βουνό.
Στο κυνηγι θα κάνει πολλά χιλιόμετρα μέσα σε λίγες ώρες.
Οι ανάγκες του λοιπόν είναι διαφορετικές.
Καλό θα ήταν λοιπόν να προσαρμόσουμε την διατροφή του βασει των αναγκών του.
Μπορεί να έχουμε κυνηγοσκυλο και τους μηνες που δεν κυνηγάμε να έχει την δραστηριότητα ενος σκύλου καναπέ. Δεν πρέπει να του δίνουμε δυνατές τροφές με υψηλή πρωτεΐνη. Μακροχρόνια ίσως τον βλαψουν.
Όπως επίσης δεν πρέπει να δίνουμε χαμηλής πρωτεΐνης και ενέργειας τροφές οταν κυνηγάμε μέρα παρά μέρα.

Προσωπική αποψη:

Ο μέσος κυνηγός, θα βγει μια φορά την εβδομάδα για 4 ώρες κυνηγι περίπου σε νορμάλ έδαφος και νορμάλ θερμοκρασία.
Μια επώνυμη τροφη κοντά στο 30% πρωτεΐνη είναι μια χαρά.
Τις μέρες που ο σκυλος αράζει ή εχει ζέστη τους καλοκαιρινούς μήνες, του βάζουμε λιγότερη τροφη.
Από εκεί και πέρα, παρατηρούμε τον σκύλο. βάρος, διάθεση, κόπρανα και πράττουμε αναλόγως.
Δυστυχώς δεν μιλάνε!
Συγγνώμη για το μεγάλο post!
Είμαι παθών και είπα να πω την γνώμη μου μήπως και βοηθήσω κανέναν!
 
Εχω ταΐσει στο δικό μου κυνηγόσκυλο δύο τσουβάλια naturea. Από ενέργεια είχε μια χαρά. Λίγο παραπάνω όμως να του έδινα τον έπιανε διάρροια. Σαν τροφή πρέπει να είναι καλή. Απλα δεν του κάθισε τόσο καλά. Τώρα του δίνω acana. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Επειδή ειμαι στην δεύτερη εβδομάδα είναι νωρίς να την κρίνω.

Θα ήθελα να επισημάνω κατι που έχω παρατηρήσει.

Πολλές φορές, διαβάζουμε θετικές κριτικές καταναλωτών που χρησιμοποιούν διάφορες ξηρές τροφές και παρασυρόμαστε.
Οι περισσότεροι από αυτούς, έχουν σκυλιά που κάνουν με το ζόρι ενα χιλιόμετρο την μέρα περπατόντας στα πεζοδρόμια μαζί τους.
Ένα κυνηγόσκύλο, θα κάνει ένα χιλιόμετρο μέσα σε 3 λεπτά αφού το λύσεις στο βουνό.
Στο κυνηγι θα κάνει πολλά χιλιόμετρα μέσα σε λίγες ώρες.
Οι ανάγκες του λοιπόν είναι διαφορετικές.
Καλό θα ήταν λοιπόν να προσαρμόσουμε την διατροφή του βασει των αναγκών του.
Μπορεί να έχουμε κυνηγοσκυλο και τους μηνες που δεν κυνηγάμε να έχει την δραστηριότητα ενος σκύλου καναπέ. Δεν πρέπει να του δίνουμε δυνατές τροφές με υψηλή πρωτεΐνη. Μακροχρόνια ίσως τον βλαψουν.
Όπως επίσης δεν πρέπει να δίνουμε χαμηλής πρωτεΐνης και ενέργειας τροφές οταν κυνηγάμε μέρα παρά μέρα.

Προσωπική αποψη:

Ο μέσος κυνηγός, θα βγει μια φορά την εβδομάδα για 4 ώρες κυνηγι περίπου σε νορμάλ έδαφος και νορμάλ θερμοκρασία.
Μια επώνυμη τροφη κοντά στο 30% πρωτεΐνη είναι μια χαρά.
Τις μέρες που ο σκυλος αράζει ή εχει ζέστη τους καλοκαιρινούς μήνες, του βάζουμε λιγότερη τροφη.
Από εκεί και πέρα, παρατηρούμε τον σκύλο. βάρος, διάθεση, κόπρανα και πράττουμε αναλόγως.
Δυστυχώς δεν μιλάνε!
Συγγνώμη για το μεγάλο post!
Είμαι παθών και είπα να πω την γνώμη μου μήπως και βοηθήσω κανέναν!

Για μένα όπως είπα και στην αρχή του δίνεις μια από τις καλύτερες που υπάρχουν....
 
Ρε παιδιά πήρα μία τροφή δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς πώς λέγεται στην αρχή την έτρωγε το σκυλάκι τώρα μετά από βόλτα τού βάζω νερό πίνει μετά φαγητό και ούτε πλησιάζει δεν είναι φτηνή ούτε ακριβή πριν είχα μία άλλη και τη έτρωγε σαν τρελό τι να κάνω νά την μπερδέψω με λίγο από αυτήν?
 
Εχω ταΐσει στο δικό μου κυνηγόσκυλο δύο τσουβάλια naturea. Από ενέργεια είχε μια χαρά. Λίγο παραπάνω όμως να του έδινα τον έπιανε διάρροια. Σαν τροφή πρέπει να είναι καλή. Απλα δεν του κάθισε τόσο καλά. Τώρα του δίνω acana. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Επειδή ειμαι στην δεύτερη εβδομάδα είναι νωρίς να την κρίνω.

Θα ήθελα να επισημάνω κατι που έχω παρατηρήσει.

Πολλές φορές, διαβάζουμε θετικές κριτικές καταναλωτών που χρησιμοποιούν διάφορες ξηρές τροφές και παρασυρόμαστε.
Οι περισσότεροι από αυτούς, έχουν σκυλιά που κάνουν με το ζόρι ενα χιλιόμετρο την μέρα περπατόντας στα πεζοδρόμια μαζί τους.
Ένα κυνηγόσκύλο, θα κάνει ένα χιλιόμετρο μέσα σε 3 λεπτά αφού το λύσεις στο βουνό.
Στο κυνηγι θα κάνει πολλά χιλιόμετρα μέσα σε λίγες ώρες.
Οι ανάγκες του λοιπόν είναι διαφορετικές.
Καλό θα ήταν λοιπόν να προσαρμόσουμε την διατροφή του βασει των αναγκών του.
Μπορεί να έχουμε κυνηγοσκυλο και τους μηνες που δεν κυνηγάμε να έχει την δραστηριότητα ενος σκύλου καναπέ. Δεν πρέπει να του δίνουμε δυνατές τροφές με υψηλή πρωτεΐνη. Μακροχρόνια ίσως τον βλαψουν.
Όπως επίσης δεν πρέπει να δίνουμε χαμηλής πρωτεΐνης και ενέργειας τροφές οταν κυνηγάμε μέρα παρά μέρα.

Προσωπική αποψη:

Ο μέσος κυνηγός, θα βγει μια φορά την εβδομάδα για 4 ώρες κυνηγι περίπου σε νορμάλ έδαφος και νορμάλ θερμοκρασία.
Μια επώνυμη τροφη κοντά στο 30% πρωτεΐνη είναι μια χαρά.
Τις μέρες που ο σκυλος αράζει ή εχει ζέστη τους καλοκαιρινούς μήνες, του βάζουμε λιγότερη τροφη.
Από εκεί και πέρα, παρατηρούμε τον σκύλο. βάρος, διάθεση, κόπρανα και πράττουμε αναλόγως.
Δυστυχώς δεν μιλάνε!
Συγγνώμη για το μεγάλο post!
Είμαι παθών και είπα να πω την γνώμη μου μήπως και βοηθήσω κανέναν!
Ευχαριστούμε Γιώργο....χρήσιμες οι πληροφορίες σου... ;)
 
Ρε παιδιά πήρα μία τροφή δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς πώς λέγεται στην αρχή την έτρωγε το σκυλάκι τώρα μετά από βόλτα τού βάζω νερό πίνει μετά φαγητό και ούτε πλησιάζει δεν είναι φτηνή ούτε ακριβή πριν είχα μία άλλη και τη έτρωγε σαν τρελό τι να κάνω νά την μπερδέψω με λίγο από αυτήν?
Πετα την στα σκουπιδια, μην την δινεις ουτε στα αδεσποτα , σιγουρα ειναι πολυ κακη τροφη , πιθανον το αρωμα την εκανε ελκυστικη και το σκυλακι την εφαγε αλλα μετα σιγουρα πονεσε η κοιλια του και δεν ξανατρωει απο αυτη και αν την φαει μαζι με καποια αλλη μαζι θα του δημιουργησει προβληματα και γενικοτερη κακουχια
 
Πετα την στα σκουπιδια, μην την δινεις ουτε στα αδεσποτα , σιγουρα ειναι πολυ κακη τροφη , πιθανον το αρωμα την εκανε ελκυστικη και το σκυλακι την εφαγε αλλα μετα σιγουρα πονεσε η κοιλια του και δεν ξανατρωει απο αυτη και αν την φαει μαζι με καποια αλλη μαζι θα του δημιουργησει προβληματα και γενικοτερη κακουχια
Ευχαριστώ πολύ
 
Back
Top