Παλιά φυσίγγια

Ωραιος Νικηφορε!
Μου θυμησες αρκετα......
Τα ισπανικα faisan (UEE) τα εριχνα στο cal.36 οπως κ τα Σταρ Ελλας που αυτα ηταν κλεισμενα με αστερι..
(Ηταν στα ιδια κουτια με τα cal.32 που εβαλες)
 
Από ότι είδα όλες οι παλιές φωτογραφίες που είχα ανεβάσει έχουν σβηστεί! Κρίμα! Πολύ δύσκολο να κάτσω να τα ξανά φωτογραφισω.
Το browning 40 δυστυχώς είναι μόνο το κουτί, το ρεμ είναι γεμάτο και θα το φωτογραφίσω
 
Από ότι είδα όλες οι παλιές φωτογραφίες που είχα ανεβάσει έχουν σβηστεί! Κρίμα! Πολύ δύσκολο να κάτσω να τα ξανά φωτογραφισω.
Το browning 40 δυστυχώς είναι μόνο το κουτί, το ρεμ είναι γεμάτο και θα το φωτογραφίσω
Καλημέρα δεν πειράζει.. Ότι μπορείς.
 
Αν και το 12cal μαζεύω συνήθως έχω 2 κουτία ιμπεριαλ 20ρακια ωραία και τα μικρά διαμετρήματος
Imperial Canada ή Maxam?
Για το 20 έχω σχεδόν από όλες τις αμερικάνικες μάρκες και πολλά από ευρωπαικές. Αν μαζεύεις είναι τρέλα, δεν έχει τελειωμό.....
 
Καλησπέρα κύριοι, δηλώνω και γω λάτρης των παλιών φυσιγγίων .sarcastic. Μπορεί κάποιος να ταυτοποιήσει το συγκεκριμένο φυσίγγι? Έπεσε στα χέρια μου από έναν φίλο ο οποίος με πληροφόρησε ότι το κουτί έγραφε 2.500δρχ αλλά δεν φαινόταν η μάρκα.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .shake hands.
 

Attachments

  • IMG_20200331_204653.jpg
    IMG_20200331_204653.jpg
    117,6 KB · Προβολές: 43
  • IMG_20200331_204712.jpg
    IMG_20200331_204712.jpg
    139,6 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20200331_204722.jpg
    IMG_20200331_204722.jpg
    97,2 KB · Προβολές: 45
Καλησπέρα κύριοι, δηλώνω και γω λάτρης των παλιών φυσιγγίων .sarcastic. Μπορεί κάποιος να ταυτοποιήσει το συγκεκριμένο φυσίγγι? Έπεσε στα χέρια μου από έναν φίλο ο οποίος με πληροφόρησε ότι το κουτί έγραφε 2.500δρχ αλλά δεν φαινόταν η μάρκα.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων .shake hands.
Θυμίζουν τα ελληνικά nobels δεν ξέρω ποιός τα εφτιαχνε .
 
Κάτι τέτοιο θυμόμουν Γιάννη, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα φτιάχνε και ο ίδιος?

Τα πρωτα Nobels(με το "s" στο τελος) τα γεμιζε o Νικος Γιαννακης στο κορωπι κ μετα απο χρονια τα πηρε κ τα γεμιζε ο Ναυπλιωτης οπου τα αφησε σχεδον στα ιδια κουτια αλλα δεν τα κρατησε κ πολυ..
 
Τα πρωτα Nobels(με το "s" στο τελος) τα γεμιζε o Νικος Γιαννακης στο κορωπι κ μετα απο χρονια τα πηρε κ τα γεμιζε ο Ναυπλιωτης οπου τα αφησε σχεδον στα ιδια κουτια αλλα δεν τα κρατησε κ πολυ..
Τάσο θυμάμαι έφερνε το κυνηγομαγαζο, μάλλον επί εποχής Ναυπλιωτη κόκκινος καλυκας μάλλον 36γρ κλείσιμο με τζαμακι και η πράσινη τελεια με το νούμερο σκαγιων. Τα έριχναν ένα δύο στις πέρδικες και έλεγαν ότι ήταν καλά.
 
Back
Top