Σφεντόνα

Για λέγε Αλέξανδρε,
Θα σου πω εγω..:D
Ενα χειμωνιατικο βραδυ ειχα σπασει ολες τις λαμπες δεη του χωριου..:eek:
Ο πατερας μου λεει θα παρω την δεη να τους πω γιατι δεν εχει φως..:p
Οχι μην παρεις μωρε του λεω θα ερθει μονο του..κατι βλαβη εγινε...sarcastic.
Τα σημαδια απο της πετρες υπαρχουν ακομα...sarcastic.
 
9-10 χρονων και γυρναγα με το πριονι να βρω διχαλες που βολευουν για σφεντονες.Ειχαμε εναν τσαγκαρη στην γειτονια
ο οποιος ειχε χοντρα φαρδια λαστιχα αλλα και μαλακα δερματα για το πετσακι.Ολοι οπλισμενοι και ετοιμοπολεμοι.sarcastic..sarcastic.
Στην Αθηνα το 1990 κατεβαιναμε στο Μπαρουταδικο του Αιγαλεω για σπουργιτια και κοτσυφια.Πρεπει να ημουν γυρω στα 12
οταν με επιασε ενα γεροντακι στο χωριο στην Μεσσηνια και μου εδωσε την σφεντονα του δωρο.Ειχε μουσκεψει το πετσακι
και ασκωντας πιεση στο κεντρο ειχε κανει πατουρα για χρηση σκαγιων.Πηγαινα στον παππου μου που εφτιαχνε φυσιγγια στο χερι
και μου εδεινε 7αρια σκαγια,δεν γλυτωνε σχεδον τιποτα απο τα χερια μου.Τα καλοκαιρια στο χωριο εφευγα απο το Πανοραμα
και κατεβαινα με τα ποδια στις Καρυες κοντα στα θερμοκηπια που ειχε κερασιες.Ολη μερα,ολα τα παιδια δεν αφηναμε πουλι
ησυχο να κατσει.Ολα γινονταν με την σφεντονα.....σκοποβολη-κυνηγι αλλα και τζαμια.Ειχε ενα κουμασι καποιος κοντα στο
κτημα με γιδες αλλα και εναν τραγο θυριο,πηγαινα και του αναβα τα λαμπακια με την σφεντονα.Κουτουλαγε την πορτα και εβγαινε
εξω τρεχοντας,απο πισω και εγω να του χωνω πετρες.Με παιρνει ενας ματι και με δινει στον χωριανο μας,ερχεται σπιτι και το λεει
στον παππου μου ο οποιος μου ριχνει ενα χερακι ξυλο:(Ο χωριανος (ρουφιανος) ειχε πολλες κοτες ελευθερες στο σπιτι του.
Βρισκω εναν ντενεκε με σαπουνι ασπρο,παιρνω ενα μαχαιρι και κοβω κομματακια,τα βαζω σε μια σακουλα και παω.Ανεβαινω
πανω σε μια μεγαλη συκια και αρχιζω να στελνω τα κομματακια με την σφεντονα μεσα στην αυλη.Οι κοτες οταν ακουσαν το
σαπουνι να πεφτει αρχισαν να τρεχουν και να το τρωνε.Πιαστηκαν τα χερια μου να πεταω,τελειωνω και γυριζω σπιτι.Γινεται
ενας σαματας στο χωριο,ερχεται ενας θειος μου τρεχοντας και λεει στον παππoυ......Μητσο τρεξε βαλε τις κοτες μεσα!
Τις εχει βαρεσει αρρωστια!Του Κ.............. εχουν πεσει ξαπλα και αφριζουν.sarcastic.Αισθανομαι τυχερος οταν τα θυμαμαι που
τα εζησα ολα αυτα.Φτιαχναμε σφεντονες-φυσοκαλαμα-χαρταετους και πολλα αλλα.Ο ελευθερος χρονος ηταν για πραγματικο
παιχνιδι στις αλανες η τα αλωνια του χωριου μου,τωρα δυστυχως τα πραγματα εχουν αλλαξει προς το χειροτερο.
 
Last edited:
Θα σου πω εγω..:D
Ενα χειμωνιατικο βραδυ ειχα σπασει ολες τις λαμπες δεη του χωριου..:eek:
Ο πατερας μου λεει θα παρω την δεη να τους πω γιατι δεν εχει φως..:p
Οχι μην παρεις μωρε του λεω θα ερθει μονο του..κατι βλαβη εγινε...sarcastic.
Τα σημαδια απο της πετρες υπαρχουν ακομα...sarcastic.
Άχτι τους είχες ε.sarcastic. Τάσο . Έχουμε κάμει και χειρότερα .pray to God. . Κυριακή πρωί με τον αδερφό μου με το αεροβόλο κάτω από τους ευκαλυπτους στο χωριό, ξαφνικά μας φωνάζει μια γειτόνισσα γρήγορα γρήγορα ,τρέχουμε να δούμε τι συμβαίνει και τι να δεις ένας κοκινολαιμης πάνω στον καθρέπτη τον παραδοσιακό που είχαν τότε όλα τα σπίτια καθόταν αραχτός στην κορφή τις κορνίζας και καμάρωνε . Από κάτω όμως ήταν καμία 15γυναικες που μόλις είχαν έρθει από την εκκλησία για καφέ και κουτσομπολιό, φαγώθηκαν πως θα το πιάσουμε πως θα το πιάσουμε?.yel. το τρελοκομείο ο αδερφός μου χωρίς δεύτερη σκέψη και μέσα στο σαλόνι όπως ήταν όλος ο κόσμος μαζεμένος σηκώνει το αεροβολο ρίχνει και πάρτον κάτω πίσω από το κάδρο του συνχωρεμενου .sarcastic. . Η μάνα αυτηνης που μας φώναξε ήταν θεοκουφη και νόμιζε ότι ήταν το καναρίνι του εγγονού της και είχε βγει από το κλουβί ,την είχε πάρει το παράπονο και αναφωνουσε μετά λύπης πάει το καναρίνι του Νικήτα μού .very funny..very funny.
 
Με έχουν πιάσει τα γέλια από τις ιστορίες σας!! Απολαυστικές!!
Μεγάλη τρέλα η σφεντόνα ... δεν είχα αφήσει τσιχλοκότσυφα και ψαρόνια σε ησυχία και το απόγευμα στην κούρνια για τσονάκια και σπουργίτια....ωραία χρόνια :rolleyes:
Πολλές επιτυχίες είχα με μπίλιες από ρουλεμαν στο μέγεθος του 8μπαλου περιπου... και επειδή καρφωνόταν στο πουλί το ξαναχρησιμοποιούσαμε ;)
Πόσες φορές έφαγα τα λάστιχα στα μούτρα επειδή κοβόταν ... τώρα κάπου την έχω αφημένη σε κάποιο συρτάρι αλλά θα με κάνετε να την ψάξω να την ξαναφτιάξω με το θέμα που ανοίξατε .sarcastic.
 
Παντα στο γιελεκο παντα μαζι μου παρεα γιατι και στο καρτερι ολο και κατι θα περασει
 

Attachments

  • 20190709_110450.jpg
    20190709_110450.jpg
    188,3 KB · Προβολές: 32
  • 20190709_110531.jpg
    20190709_110531.jpg
    245,9 KB · Προβολές: 34
  • 20190709_110538.jpg
    20190709_110538.jpg
    242,6 KB · Προβολές: 40
  • received_321581578460827-1.jpg
    received_321581578460827-1.jpg
    322,9 KB · Προβολές: 47
  • 20181111_091649.jpg
    20181111_091649.jpg
    685,1 KB · Προβολές: 47
Πραγματι και πάνε πολλά χρόνια που έχω να δω τέτοια λάστιχα. Να υπάρχουν κάπου άραγε ;
Σαμπρέλα ποδηλάτου βάζαμε, αλλά την κόκκινη. Παίρναμε σβάρνα τα ποδηλατάδικα για να βρούμε και η έννοια μας ήταν να τις κόψουμε ίσια.
 
Από μικρός τέτοια λάστιχα είχα και θυμάμαι την πρώτη "φούρκα"(σφεντόνα) που μου έφτιαξε ο παππούς μου από αγριελιά που την είχε διαμορφώσει και στεγνώσει στο τζάκι.
Ωραίες αναμνήσεις
 
Από όλα είχαμε δοκιμάσει, τα δυνατότερα ήταν το στρογγυλό λάστιχο που χρησιμοποιήσουν στα ιατρεία και το λάστιχο του καθετήρα.
https://www.medicoshop.gr/products/Catheters
Τα φραγγοσυκοφυλλα ήταν το βαλιστικο τζελ όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο.
 
Από όλα είχαμε δοκιμάσει, τα δυνατότερα ήταν το στρογγυλό λάστιχο που χρησιμοποιήσουν στα ιατρεία και το λάστιχο του καθετήρα.
https://www.medicoshop.gr/products/Catheters
Τα φραγγοσυκοφυλλα ήταν το βαλιστικο τζελ όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο.
Σαν τα 16αρια λαστιχα απο ψαροντουφεκο δεν ειναι τιποτα πανω στην σφεντονα.
Ιδρωνεις για να τεντωσει αλλα το ρουλεμαν περναει πορτα αυτοκινητου.
 
Back
Top