Ψήφισμα για την πρόταση της ΚΣΕ

Συμφωνείτε με την πρόταση της ΚΣΕ για την αλλαγή της νομοθεσίας περί ΑΚΚΟ;

  • Συμφωνώ απόλυτα

    Votes: 4 3,8%
  • Συμφωνώ μερικώς

    Votes: 2 1,9%
  • Ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ

    Votes: 3 2,9%
  • Διαφωνώ μερικώς

    Votes: 8 7,7%
  • Διαφωνώ απόλυτα

    Votes: 87 83,7%

  • Total voters
    104
  • Poll closed .
Παιδες δεν ειναι κακο ο νεος κυνηγος να εχει μια εκπαιδευση.Γιατι μεχρι τωρα ηταν στο χερι καποιου
"εμπειρου"που λεει ο λογος.Βασικα αν επεφτες σε ταλιμπαν δασκαλο ταλιμπαν θα εβγαινες.Οι θανατοι
και οι τραυματισμοι καθως και ολα τα απιστευτα δηλωνουν την παιδεια που επικρατει στα βουνα.
Τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω καν....
 
Για το μόνο που συμφωνώ είναι ότι χρειάζεται εκπαίδευση,τα υπόλοιπα για μένα συμβάλουν και αυτό θέλουν σιγά σιγά η δραστηριότητα του κυνηγιού να συρρικνωθεί κ αυτοί που θα μείνουν να την πληρώνουν αδρά.
Πάνε να το κάνουν σαν τα πρόστιμα των ρύπων..!
 
Νίκο για ποια ανάρτηση μιλάς; Δεν θυμάμαι να σου έχουμε διαγράψει κάποια :rolleyes:
Διαγραφεί αυτή που έλεγα να βγάζουμε άδεια στα δασαρχεία
Όσο για την ασφάλεια είναι θέμα ασφαλιστικής, είτε ατομική είτε ομαδική το δασαρχείο είναι υποχρεωμένο να δεχτεί την ασφάλεια.
 
Διαγραφεί αυτή που έλεγα να βγάζουμε άδεια στα δασαρχεία
Όσο για την ασφάλεια είναι θέμα ασφαλιστικής, είτε ατομική είτε ομαδική το δασαρχείο είναι υποχρεωμένο να δεχτεί την ασφάλεια.
Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Και δεν νομίζω να σου διαγράψαμε αυτό το κείμενο εκτός και αν είχε περιεχόμενο υβριστικό ή προσβλητικό.
 
Παιδιά είμαστε τραγικοί.
Θηροφυλακες που κυνηγάνε παράνομα.
Θηροφυλακες που λένε σε παρέες που να πάνε να κυνηγήσουν παράνομα.
9.000.000€ όπως λένε στην θηροφυλακή (πολλά δεν είναι?) ... Φανταστείτε τα μισά να δίνονταν για εμπλουτισμό ζωικού κεφαλαίου.
Απελευθερωση φασιανών και σε 3 ημέρες δεν υπάρχει ψυχή.
Παπιοκυνήγι ΠΟΥ ???? Έχουν απαγορεύσει και έχουν αποξηρανθεί τα πάντα.
Απαγόρευση ασύρματων στο κυνήγι αγριόχοιρου λες και αν χρησιμοποιήσω τον 5watt στις ελεύθερες συχνότητες θα πέσει κανένα αεροπλάνο.
Χρήση φυτοφαρμακων κατά το δοκούν.
Φόλες στις ζώνες εκπαίδευσης που σε αναγκάζουν να παρανομήσεις.
Έτος 2020 και για να πάω για κυνήγι σε άλλο νομό πρέπει να πάρω τηλέφωνα να μάθω τις απαγορεύσεις. Ο Κένταυρος καλός αλλά δεν έχει Ζώνες εκγύμνασης. Επίσης δεν ξέρω αν είναι 100% εμπιστοσύνης. Πχ θηροφυλακας με ελέγχει και ο Κένταυρος με βγάζει οκ αλλά βάση κειμένων δεν είμαι οκ... Τι γίνεται στο δικαστήριο ?

Δεν είμαι μηδενιστής. Αλλά πρέπει να γίνουν ενέργειες για να δουν τον κουμπαρά να παχαίνει.

Και όλα τα παραπάνω με 1 λεπτό σκέψης.

Τα όπλα τους μάραναν.
 
Καμια προταση για διαχείριση του θηραματικου πλουτου θα κανουν? Η στα παπαρια μας ολα αρκει να βγουν αδειες?
Σχετικα με την οπλοκατοχη ειμαι επι της αρχης αντίθετος καθως θεωρω ότι στα πλαισια της ελευθεριας του ατομου, ειναι δικαιωμα του καθε ενος να κατεχει όπλο, αρκει να πληρεί της ψυχολογικες προϋποθέσεις να το κανει...το θεμα της εκπαίδευσης ορθης χρησης του οπλου, που αναφερουν αρκετοι συνκυνηγοι, ειναι απολυτως απαραίτητη προυποθεση, αλλα ασχετο σε σχεση με το θεμα "κατασχεσης" του όπλου αν δεν βγαλεις αδεια....
 
Ναι μπορείς αρκεί να μαζευτούν πολλά άτομα για την ομαδική ασφάλιση. Αλλιώς δεν σε συμφέρει οικονομικά.
Οπως ειχα αναφερει προ ημερων δυο συλλογοι εκτος ΚΣΕ αναγνωρισμενοι ΚΑΝΟΝΙΚΑ με κατατεθημενα καταστατικα στο πρωτοδικειο,ενας στην Αμαλιαδα και ο αλλος στη Ζακυνθο συνεργαζονται και ασφαλιζονται μαζι σε καποια Ασφαλιστικη!!!!μονο ετσι συμφερει....και κανουν κανονικα εκδοση αδειας στο Δασαρχειο χωρις να πληρωνουν το χαρατσι της Ομοσπονδιας!!!
 
Η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος που εκπροσωπεί όλους τους κυνηγούς προτείνει την δυνατότητα χορήγησης κυνηγετικού όπλου μόνο σε ανθρώπους που έχουν βγάλει άδεια κυνηγίου τα τελευταία δύο χρόνια ή που έχουν σκοπευτική άδεια με παρουσία σε 6 αγώνες κατά το τελευταίο έτος. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε τις παρακάτω φωτογραφίες:
Δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχει η ΚΣΕ με την ΣΚΟΕ..ας κοιταξουν μονο τη στραβομαρα τους οι γελοιοι...το τι θα κανει η ΣΚΟΕ ειναι δικη της δουλεια....και αφου κοπτονται τοσο πολυ για την ασφαλεια οχι της κοινωνιας ,αλλα την ασφαλεια της κονομας τους, ας κανουν μια προταση του στυλ οποιος κατοχος ΑΚΚΟ δεν επιθυμει να βγαλει αδεια κυνηγιου,ας προσκομισει το οπλο του στο δασαρχειο για ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ αλλα παλαια,και οταν γουσταρει να βγαλει αδεια να το ξεσφραγισει!!!αλλα ετσι ουτε οι κατοχοι θιγονται αλλα ουτε τα ΦΑΓΑΝΕΛΙΑ κονομανε χρημα!!!Αησιχτηρ αλητεια.......τραμπουκοι...ουτε στην ΚΑΤΟΧΗ ο παπους μου δεν εδωσε το ντουφεκι του αλλα το εχωσε στη γη,και τωρα με το ετσι θελω ο ΦΟΡΕΑΣ που εμεις πληρωνουμε, χωρις να βλεπω να μου προσφερει κατι ,θελει να μας παρουν τα ντουφεκια....αυτο και αν ειναι ανηκουστο!!!!!!!
 
Καλησπέρα,
όλα γίνονται για τις καρέκλες και το ταμείο.
Κανονικά θα έπρεπε να θεσμοθετηθούν : 1) ετήσια σεμινάρια χειρισμού και ασφάλειας κυνηγετικών όπλων τους 3 τελευταίους μήνες προ της έναρξης, διάρκειας δυο ΣΚ 2) με αφορμή τη γήρανση του γενικού πληθυσμού και κατ΄επέκταση των κυνηγών θεσμοθέτηση κρίσιμων εξετάσεων υγείας (καρδιολογικός έλεγχος, έλεγχος επιπέδου ζακχάρου, οφθαλμολογικοί και ακοής, τουλάχιστον από μια ηλικία και μετά... ), 3) σεμινάρια (σοβαρού επιπέδου) α΄ βοηθειών με κατά περιόδους επανάληψη, 4) σοβαρή ηλεκτρονική κατάδειξη επιτρεπόμενων περιοχών κυνηγίου, όλοι πλέον έχουμε από ένα τουλάχιστον smartphone, 5) μελέτη βιωσιμότητας και καταλληλότητας ειδών και κατόπιν επιστημονικό εμπλουτισμό συνοδευόμενη από αντίστοιχη για την πανίδα σε συνδιασμό με παρεμβάσεις επί αυτής.......
Και θα μπορούσα να γράψω σελίδες για σκυλιά, διατροφή κυνηγών και σκύλων, αντιμετώπιση άρπαγων.............
 
Δουλείες του Ποδαριού !

ΥΓ: Για τυχόν απορίες ευχαρίστως να τις συζητήσουμε .
Το μοντέλο στην Ελλάδα μας λέει οτι για να έχεις κατοχή κυνηγετικού όπλου αρκεί να έχεις καθαρό ποινικό μητρώο , έλεγχο απο ιατρό και να είσαι άνω των 18 .(ανανέωση κάθε δέκα χρονιά μεσώ της ΕΛ.ΑΣ)
Για το κυνήγι ζητάει ο νομοθέτης εξετάσεις .
Εδω που ζω τα τελευταία χρονιά ο νομοθέτης για την κατοχή όπλου ( κυνηγετικου 'η μη) ζητάει , να πάρω το μάθημα (course 8 ώρες εως 20 ώρες για πιστολιά κτλ) και να δώσω εξετάσεις / τεστ και εφόσον περάσω το τεστ να στείλω τα χαρτιά για έλεγχο σε υπηρεσία του κράτους που εχει να κάνει με τα όπλα και στη συνεχεία να στείλω ολο το φάκελο μαζί με δεκα σελίδες φόρμα συμπληρωμένη ( που εχει ερωτήσεις με προσωπικά στοιχειά , συμπεριφορά στην/στον πρώην σύζυγο , δυο εγγυητές ενυπόγραφα οτι δεν εχω προκαλέσει πότε κάποιο πρόβλημα / απειλήσει κτλ) στην κρατική ασφάλεια της χωράς , η οποια θα μου δώσει την άδεια 'η θα την απορρίψει αν θεωρήσει οτι κάτι δεν είναι σωστό. ( Ανανέωση κάθε πέντε χρονια ) (Δεν απαιτεί έλεγχο απο τον ιατρό ).
Για το κυνήγι ο νομοθέτης μου ζητάει να πάρω μάθημα (course 10 ωρες ) και να δώσω τεστ και εφόσον περάσω , το υπουργείο μου δίνει την άδεια κυνηγου με διάρκεια 3 χρονιά . ( με αυτήν την άδεια που κοστίζει 25 ευρώ περίπου τα 3 χρονιά δεν μπορώ να κυνηγήσω άλλα μπορώ να αγοράζω επιπλέον άδεια ανα θήραμα και να κυνηγήσω οτι επιθυμώ ) .

Επειδή έχω ζήσει και στις δυο καταστάσεις για αυτό και έγραψα για ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ . Οι άνθρωποι Δεν Θέλουνε !
 
Θα σου πω δύο παραδείγματα. Εγώ δεν θα κυνηγήσω για δύο χρόνια γιατί είμαι στο εξωτερικό. Θα πρέπει τον έναν χρόνο να βγάλω άδεια για να μην μου πάρουν τα όπλα. Δεύτερο παράδειγμα, ένας φίλος δεν κυνηγάει αλλά κληρονόμησε ένα H&H από τον πατέρα του. Θα πρέπει είτε να το πουλήσει (σχεδόν αδύνατον εκτός και αν το σκοτώσει) είτε να το δώσει στην αστυνομία. Φαντάσου πόσοι τέτοιοι θα πάνε να γράψουν τα όπλα τους σε φίλους κυνηγούς και θα τα κρατάνε οι ίδιοι σπίτι τους. Για τους σκοπευτές από την άλλη δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κατεβαίνουν κάθε χρόνο σε 6 αγώνες. Προσωπικά έχω γνωρίσει πολλά παιδιά που δεν κυνηγούν και έχουν όπλο για να πηγαίνουν στο σκοπευτήριο να ρίχνουν σε πιατάκια χωρίς να κατεβαίνουν σε αγώνες.
Στο πρώτο παράδειγμα Βασίλη θα το πάω λίγο παραπέρα , αν για παράδειγμα δεν έχεις τον χρόνο ή το χρήμα για το κυνήγι για τα επόμενα πέντε χρονιά σου λέω εγώ , το κράτος θα σου πάρει πίσω τα κυνηγετικά όπλα ? Με την ίδια λογική αν καταθέσεις πινακίδες στο αυτοκίνητο σου για τα επόμενα πέντε χρονιά ( και το κλειδώσεις στο γκαράζ σου ) , τότε θα πρέπει να στο κατασχέσει και αυτό? ...
 
Μπορούμε να δώσουμε συγκεκριμένες προτάσεις. Δόξα τον Θεό μέσα στο φόρουμ έχουμε πανέξυπνους ανθρώπους. :)
Εδω ίσως θα έπρεπε να το συνδυάσει ο νομοθέτης όπως είπα και πιο πάνω , και να έχουμε άδεια κυνηγίου με ένα πόσο χαμηλό ανά χρόνο ή τριετία και από εκεί και πέρα ανάλογα το είδος που θες να θηρεύσεις να πληρώνεις το ανάλογο πόσο. πχ υδρόβια 60 ευρω το χρόνο , αγριογουρουνο 75 ευρω το χρόνο και ούτω καθεξής.
 
Εδώ που τα λέμε όμως παίδες φταίμε και εμείς για την κατάντια αυτή. Γιατί οι ίδιοι αδιαφορούμε κ το μόνο που κάνουμε είναι απλά να πληρώνουμε την άδεια!!!!! Πόσοι από εμάς συμμετέχουν στις συνελεύσεις των συλλόγων??? Πόσοι από εμάς τους κοντραραμε με προτάσεις ???? Λογικά κανείς ή στην καλύτερη ελάχιστοι !!!! Όλοι έχουμε απλά μια δικαιολογια.....και τον κάθε Αραμπατζή να μας διαφεντεύει την περιουσία μας ( το τι θα πληρώσουμε και αν θα δώσουμε τα όπλα μας ή όχι).
 
Δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχει η ΚΣΕ με την ΣΚΟΕ..ας κοιταξουν μονο τη στραβομαρα τους οι γελοιοι...το τι θα κανει η ΣΚΟΕ ειναι δικη της δουλεια....και αφου κοπτονται τοσο πολυ για την ασφαλεια οχι της κοινωνιας ,αλλα την ασφαλεια της κονομας τους, ας κανουν μια προταση του στυλ οποιος κατοχος ΑΚΚΟ δεν επιθυμει να βγαλει αδεια κυνηγιου,ας προσκομισει το οπλο του στο δασαρχειο για ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ αλλα παλαια,και οταν γουσταρει να βγαλει αδεια να το ξεσφραγισει!!!αλλα ετσι ουτε οι κατοχοι θιγονται αλλα ουτε τα ΦΑΓΑΝΕΛΙΑ κονομανε χρημα!!!Αησιχτηρ αλητεια.......τραμπουκοι...ουτε στην ΚΑΤΟΧΗ ο παπους μου δεν εδωσε το ντουφεκι του αλλα το εχωσε στη γη,και τωρα με το ετσι θελω ο ΦΟΡΕΑΣ που εμεις πληρωνουμε, χωρις να βλεπω να μου προσφερει κατι ,θελει να μας παρουν τα ντουφεκια....αυτο και αν ειναι ανηκουστο!!!!!!!
Οι φωτο ειναι απο το προπολεμικο του παππου μου,καπως ετσι ξεχωθηκε μετα απο τρια χρονια στη γη!!!!ΕΝΘΥΜΙΟ...
 

Attachments

  • 20200315_235506.jpg
    20200315_235506.jpg
    236,7 KB · Προβολές: 23
  • 20200315_235537.jpg
    20200315_235537.jpg
    218,6 KB · Προβολές: 23
  • 20200315_235602.jpg
    20200315_235602.jpg
    228,7 KB · Προβολές: 22
Δουλείες του Ποδαριού !

ΥΓ: Για τυχόν απορίες ευχαρίστως να τις συζητήσουμε .
Κανεις λαθος δεν ειναι καθολου δουλειες του ποδαριου.....ειναι ενας πολυ μελετημενος τροπος για να αυξησουν εις βαρος μας τα εσοδα τους!!!!
 
Back
Top