GPS Σκύλων

Πέρσυ δοκίμασα το A-100 του κουμπάρου μου στις μπεκάτσες.... φανταστικό εργαλείο. Επιπλέον επικρατεί ησυχία στο βουνό και όχι πανζουρλισμος ειδικά αν έχετε δύο ή τρία σκυλιά οπότε τρεις διαφορετικούς ήχους. Φέτος με το συγκυνηγο μου αγοράσαμε το Α 50 με δύο κολάρα Τ5. Πολύ ακριβές με εύκολο τρόπο να κατεβάσεις δορυφορικές εικόνες που βοηθούν πολύ στην παρακολούθηση του σκύλου. Σε πολύ πυκνά μέρη όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα μπιπερ μόνο στη φερμα. Ιδανικό θα ήταν να μπορείς να το κλείνεις με τηλεχειρισμό όταν δεις το σκύλο
 
Εννοώ μπιπερ ταυτόχρονα με το gps.... Και επειδή διάβασα για αλλά συστήματα παρακολούθησης μέσω κινητού κτλ.... αυτά χρειάζονται δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και δεδομένα ίντερνετ για να σου δίνουν στίγμα. Στο βουνό και ειδικά στη μπεκάτσα με το έντονο ανάγλυφο είναι δύσκολο το σήμα....Το Garmin δουλεύει και με gps και glonas δηλαδή και με αμερικανικούς και ρωσικούς δορυφόρους οπότε έχει μεγαλύτερη ακρίβεια. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ορειβασία διαδρομές με αυτοκίνητο και ποδήλατο όπως τα gps tracker που χρησιμοποιούνται για να επιστρέψει κάποιος στο αυτοκίνητο κτλ
 
Πέρσυ δοκίμασα το A-100 του κουμπάρου μου στις μπεκάτσες.... φανταστικό εργαλείο. Επιπλέον επικρατεί ησυχία στο βουνό και όχι πανζουρλισμος ειδικά αν έχετε δύο ή τρία σκυλιά οπότε τρεις διαφορετικούς ήχους. Φέτος με το συγκυνηγο μου αγοράσαμε το Α 50 με δύο κολάρα Τ5. Πολύ ακριβές με εύκολο τρόπο να κατεβάσεις δορυφορικές εικόνες που βοηθούν πολύ στην παρακολούθηση του σκύλου. Σε πολύ πυκνά μέρη όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα μπιπερ μόνο στη φερμα. Ιδανικό θα ήταν να μπορείς να το κλείνεις με τηλεχειρισμό όταν δεις το σκύλο
Για αυτό το πήρα και εγώ όταν είμαστε 2 άτομα παρέα με 4-5 σκυλιά τι να πρωτοβαλεις μπιπερ κουδούνια πόλεμος γίνεται .

Και ακόμα ένας λόγος, Να μην τρέχουν τα νεαρά στην εύκολη λύση του μπιπ να κάνουν συνενεση.

Τηλεχειριστήριο που να κλείνει έχει το καινούργιο μπερετι αν δεν κάνω λάθος
 
https://www.ehunter.gr/product/systima-entopismoy-skyloy-dog-trace-gps-x20-orange/

Αυτό το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Διάβασα κάποιες καλές κριτικές στα αμερικανικά φόρουμ .

Για πέρδικα το θέλω να αποφεύγω την ταλαιπωρία του μπιπ μπιπ πάνω στον σκύλο και γενικά λιγότερη φασαρία
Καλησπέρα παίδες είμαι καινούριος στο hl και είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου gps εδώ και ένα χρόνο και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.το εργαλειο είναι καταπληκτικό όπου και αν το έχω δοκιμάσει είμαι από Εύβοια και κυνηγώ μπεκάτσα και περδικα το συστήνω ανεπιφύλακτα αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες πείτε μου
 
Καλησπέρα παίδες είμαι καινούριος στο hl και είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου gps εδώ και ένα χρόνο και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.το εργαλειο είναι καταπληκτικό όπου και αν το έχω δοκιμάσει είμαι από Εύβοια και κυνηγώ μπεκάτσα και περδικα το συστήνω ανεπιφύλακτα αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες πείτε μου
Τώρα μου φέρανε το άστρο 900 αλλά ευχαριστούμε για την πληροφορία. Τα γκαρμιν εδώ έχουν ξεφύγει δυστυχώς οπότε μόνο καλό κάνει να υπάρχει αξιόλογος ανταγωνιστής
 
Νίκο ήμουν και εγώ δύσπιστος στην αρχή αλλά μίλησα με τον άνθρωπο και μου είπε να το πάρω και να το δοκιμάσω και αν μου κάνει το επιστρέφω και μου δίνει τα χρήματα πίσω με την μόνη επιβάρυνση τα έξοδα αποστολής και λέω για να δίνει κάποιος χρήματα πίσω μετά από δοκιμή είναι πολύ σίγουρος για το εργαλείο και έτσι το πήρα και μόνο θετικά έχω να πω
 
Ε γενικά βλέπω όλα τα γκαρμιν είναι η άστρο η άλφα από 2-3 το καθένα αλλά στα χαρακτηριστικά δεν βλέπω ιδιετερες διαφορες
 
Ε γενικά βλέπω όλα τα γκαρμιν είναι η άστρο η άλφα από 2-3 το καθένα αλλά στα χαρακτηριστικά δεν βλέπω ιδιετερες διαφορες
Άλφα 50 και 100 υποστηρίζουν το tt15 κολάρο που έχει και ρεύμα για εκπαίδευση. Επικοινωνία κολάρου δεκτή κάθε 2,5 δευτ, ενώ άστρο κάθε 5. Επίσης α50 και α100 βλέπουν το ένα τη θέση του άλλου. Και φυσικά το α100 οθόνη αφής. Και κάποιες μικροδιαφορές στον επεξεργαστή...
 
Άλφα 50 και 100 υποστηρίζουν το tt15 κολάρο που έχει και ρεύμα για εκπαίδευση. Επικοινωνία κολάρου δεκτή κάθε 2,5 δευτ, ενώ άστρο κάθε 5. Επίσης α50 και α100 βλέπουν το ένα τη θέση του άλλου. Και φυσικά το α100 οθόνη αφής. Και κάποιες μικροδιαφορές στον επεξεργαστή...
Το άστρο 900 είναι και αυτό κάθε 2.5.

Αλλά κατάλαβα
 
Πέρσυ δοκίμασα το A-100 του κουμπάρου μου στις μπεκάτσες.... φανταστικό εργαλείο. Επιπλέον επικρατεί ησυχία στο βουνό και όχι πανζουρλισμος ειδικά αν έχετε δύο ή τρία σκυλιά οπότε τρεις διαφορετικούς ήχους. Φέτος με το συγκυνηγο μου αγοράσαμε το Α 50 με δύο κολάρα Τ5. Πολύ ακριβές με εύκολο τρόπο να κατεβάσεις δορυφορικές εικόνες που βοηθούν πολύ στην παρακολούθηση του σκύλου. Σε πολύ πυκνά μέρη όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα μπιπερ μόνο στη φερμα. Ιδανικό θα ήταν να μπορείς να το κλείνεις με τηλεχειρισμό όταν δεις το σκύλο
Φιλε μου κ εγω εχω το αλφα 50 αλλα το πηρα μεταχειρισμενο με ποιο προγραμμα κατεβαζεις εικονες;;; ευχαριστω
 
Φιλε μου κ εγω εχω το αλφα 50 αλλα το πηρα μεταχειρισμενο με ποιο προγραμμα κατεβαζεις εικονες;;; ευχαριστω
Για ένα χρόνο μετά την αγορά του μηχανήματος έχει δικαίωμα ο αγοραστής να κατεβάσει δωρεάν εικόνες από το google map.... μέσω της εφαρμογής της garmin αν είναι μέσα στο χρόνο το μηχάνημα μπορείς να κατεβάσεις... ειδάλλως θα πρέπει να πληρώσεις συνδρομή για να τις κατεβάσεις. Η εφαρμογή πρέπει να είναι η birds eye..
 
Μη λέτε ανακρίβειες ... ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ
Ποιο κολαρο ρε αδερφέ δεν θα δουλέψει; Διάβασε πρώτα να αντιληφθείς και μετά κατέληξε στο συμπέρασμα αν γράφω ανακριβειες... Πακέτο δέκτης κολάρο από Αμερική δεν δουλεύουν Ελλάδα;
 
Πακετο μάλλον δουλεύουν ... Αλλά με μια αναβάθμιση μπορεί να αποφασίσει η garmin να τα κλειδώσει. Προτίμησε ελληνικό. Το θέμα είναι ότι τα αμερικανικά δουλεύουν σε συχνότητες μη επιτρεπτές εδώ οπότε αν θέλει να εφαρμόσει νομοθεσία ή την αναγκάσουν θα τα κλειδώσει.

Για το 320 η garmin γράφει.
Changes made from firmware version 3.40 to 3.60:

  • Disabled dog tracking when used in countries for which the radio frequencies are not authorized.
 
Last edited:
Και σου δουλεύει ελλάδα ? το έχεις δοκιμάσει ? Μήπως αγόρασαν ευρωπαική version ?
Πάντως το 360 usa με κολάρα usa μετά την 3.40 version δεν δουλεύει ελλάδα ... μόνο με πείραγμα firmware

Αν είναι δώρο καλώς
 
Back
Top