Αυτοάμυνα στο σπίτι

Καλείς την αστυνομία , δεν αγγίζεις άνθρωπο !
Η διάφορα είναι ότι η αστυνομία θα έρθει σε λιγότερο απο πέντε λεπτά και αυτό το έχω διαπιστώσει κατά λάθος.
Όταν αγόρασα το σπίτι και έβαλα συναγερμό μου δώσανε κωδικούς και ένας εξ αυτόν είναι σε περίπτωση που με πάει κάποιος μέσα καρότσι με μαχαίρι 'η όπλο στο κεφάλι ...πάτησε η γυναικά μου κατά λάθος αυτόν το κωδικό , σε 3 λεπτά είχαν σκάσει δυο περιπολικά ο ένας με πιστόλι και ο άλλος με καραμπίνα έξω απο το σπίτι !

ΥΓ: Ήρθε μετά από ενα μήνα με το ταχυδρομείο ο λογαριασμος πληρωμής για άσκοπη κλήση των αρχών , 270 δολαρια !
 
Καλείς την αστυνομία , δεν αγγίζεις άνθρωπο !
Η διάφορα είναι ότι η αστυνομία θα έρθει σε λιγότερο απο πέντε λεπτά και αυτό το έχω διαπιστώσει κατά λάθος.
Παντως σε οσα περιστατικα εχω δει απο τις ΗΠΑ,δεν τους εκαναν τπτ..Θυμαμαι μια γυναικα που πηρε το 911 και τους ειπε οτι καποιοι προσπαθουν να μπουν μεσα και οτι εχει μικρα παιδια..Της ειπαν κανε οτι μπορεις να τα προστατεψεις μεχρι να ερθουμε..Σκοτωσε τον εναν με πιστολι και ολα καλα .big smile.
 
Παντως σε οσα περιστατικα εχω δει απο τις ΗΠΑ,δεν τους εκαναν τπτ..Θυμαμαι μια γυναικα που πηρε το 911 και τους ειπε οτι καποιοι προσπαθουν να μπουν μεσα και οτι εχει μικρα παιδια..Της ειπαν κανε οτι μπορεις να τα προστατεψεις μεχρι να ερθουμε..Σκοτωσε τον εναν με πιστολι και ολα καλα .big smile.
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει στις πολιτείες άλλα σε κάποιες απο αυτές μπορεί να επιτρέπεται αυτό που λες . Τώρα για εδώ ο κάνονας είναι πάρε την αστυνομία και η διάφορα είναι οτι έρχονται πολύ γρήγορα και αν έχεις δώσει απειλή για όπλο έρχονται πολλοί και πολύ γρήγορα !
 
Και κάτι ακόμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι η αστυνομία δεν το έχει το όπλο για βόλτα , αν θεωρήσουν οτι πρέπει τότε πυροβολανε κανονικά .
Άσε αυτούς να κάνουν την δουλειά τους .sarcastic. .
 
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει στις πολιτείες άλλα σε κάποιες απο αυτές μπορεί να επιτρέπεται αυτό που λες . Τώρα για εδώ ο κάνονας είναι πάρε την αστυνομία και η διάφορα είναι οτι έρχονται πολύ γρήγορα και αν έχεις δώσει απειλή για όπλο έρχονται πολλοί και πολύ γρήγορα !
Ναι αλλα τα λιγα λεπτα που θα κανουν να ερθουν τιγινεται;;;
Για μενα,αν εχεις φτιαξει και κοντακι ειδικα,ειναι μια ευκαιρια,με το που θα σκασει ο κλεφτης μπροστα σου,για τεστ churchill .big smile...Να δεις λιγο αν ερχεται στα μετρα σου.big smile.
 
Οτι σε φωτισει ο Θεός!!
αν αποδιχθει οτι κυνδινεβε η ζωη σου αθοωνεσε κ πας για παρανομη οπλοχρισια . αν τους αποθισεις κ μετα πιροβολισεις τοτε ναι πας μεσα
τραβασ κ μια μαχερια στο μπρατσο σου οτι παλεψες κ γεια
 
Νομίζω ότι το 70% των διαρρηκτων που εισβάλλουν σε λαϊκές γειτονιές
δεν είναι τόσο επικίνδυνοι από πλευράς οπλισμού και αν έχουν στην κατοχή τους κανένα κουμπουρι δύσκολα το χρησιμοποιούν ποιο πολύ για εκφοβισμο
Οι μεγάλες μπάζες γίνονται σε περιοχές Α κατηγορίας όπου εκεί σίγουρα είναι αποφασισμένοι για όλα αλλά έχουν και ένα κέρδος οικονομικο
Από την στιγμή που θα εισβάλλει στο σπίτι σου είναι δύσκολο να προλάβεις να δέσεις όπλο εκτός αν το πάρεις από πριν μυρωδιά
Αν μπορείς με κάποιο άλλο τρόπο να αντισταθείς έχει καλος
αλλιώς σώζων εαυτόν σωθητω
 
Last edited:
Ενας πρωην καταδικος ειχε πει σε μια εκπομπη" Η καλυτερη προστασια,ειναι ο σκυλος,οταν αυτος βρισκεται ΜΕΣΑ στο σπιτι..Σε παιρνει πρεφα την ωρα που προσπαθεις να μπεις και χαλαει τον κοσμο...Πολυ δυσκολα ρισκαρει ο διαρρηκτης να συνεχισει..Εχει χρονο ο ενοικος να παρει αστυνομια,να βαλει μπρος το συναγερμο,να βγαλει οπλο κλπ..Ειδικα το οπλο το φοβουνται οι διαρρηκτες..Δεν ρισκαρουν να συνεχισουν με την πιθανοτητα να βρεθουν αντιμετωποι μεσα με ενα τουλαχιστον κουμπουρι και πιθανων 1-2 σκυλια φυλακες..Μεσα στο σπιτι εχει το πλεονεκτημα ο ενοικος,γιατι ισως εχει οπλο,θα ειναι κρυμμενος μες στο σκοταδι σε κανα επιπλο πισω κλπ"
 
Καταρχην η κυνηγετικη καραμπινα ειναι αποκλειστικα για κυνηγετικη χρηση και οχι για αυτοαμυνα.Σιγουρα θα πας αυτοφωρο με κατηγορια για "αποπειρα ανθρωποκτονιας"......δυσκολο να υπαρχει αθωωση.Με τα φυσιγγια τα πλαστικα πας και παλι κατηγορουμενος για "σωματικη βλαβη".
Ευχαριστώ..Απορία τότε γιατί κυκλοφορούν στην αγορά ως προς τι η χρήση τους??
 
Ευχαριστώ..Απορία τότε γιατί κυκλοφορούν στην αγορά ως προς τι η χρήση τους??
Και οι διόπτρες - σκοπευτικά θέλουν ειδική άδεια αλλα πωλούνται αέρα πάτερα ! Και οι βαλλίστρες απαγορευονται αλλά τις πουλάνε κανονικά ! Θέατρο του παραλόγου ! Πολλοί οι Τραγικοί.... η Επίδαυρος μικρή αδερφέ !
 
Αν έχω σπαθί???σε εκείνη τη φάση ...σιγά μην μετρήσουμε κ τις τσεςπου μας...κ σιγά να μην ποντάρω ότι μόλις πάρουν τα ανύπαρκτα φράγκα...θα φύγουν ειρηνικά....δεν λέω να ρίξει κάποιος στο ψαχνό με το καλημέρα...αλλά αν τα αλάνια ποντάρουν ότι δεν θα κάνω μπαμ θα είναι πεθαμένα γελασμενοι...αν ήταν μόνο για την πάρτη μου μπορεί κ στα αρχ...μου αλλά όταν μιλάμε για οικογένεια!εκεί γαμ...κ δέρνεις...άποψη μου!
Συμφωνώ απόλυτα..Ένας οικογενειάρχης θα πράξει ανάλογα για την ασφάλεια της οικογένειάς του!!
 
Αναλογα τον δικαστη..Πας σιγουρα αυτοφωρο...Εξαρταται αν ηταν ενας ή πολλοι,τι οπλα ειχε/ειχαν,τι οπλο ειχες εσυ,αν εχεις παιδια σπιτι κλπ...Συνηθως αθωωνονται πρωτοδικα..Το 2011-2012 περιπου,ενας πατερας με τον πεθερο του,ριξανε με κυνηγετικα σε 3 διαρρηκτες..Ενας σκοτωθηκε επι τοπου,ο αλλος τραυματιστηκε και αν θυμαμαι καλα εξεπνευσε στο νοσοκομειο και ο τριτος τη γλιτωσε...Ειχαν γυναικες και παιδια σπιτι..Δεν τους εκαναν τπτ..Πιο προσφατα στην κορινθο νομιζω με τους γυφτους,αθωωθηκε πρωτοδικα αλλα θα ξαναπερασει δικη παλι καποια στιγμη στο μελλον..Λογικα θα τελεσιδικησει και θα αθωωθει...
Μπράβο ρε φίλε ναι το θυμάμαι το περιστατικό π έψαχναν κότες τάχα μ η κάτι τέτοιο..και θέλανε και τα ρέστα!!
 
Αν τύχει σε κανένα η άσχημη να ξέρετε η τουφεκιά να είναι από μπροστά ποτέ από πίσω γιατί λένε ότι είναι σε φυγή και δεν θα σας κάνουν τίποτα αν δεν εχει όπλο τότε πάρτε ένα ψεύτικο βάλτο στο χέρι του θύματος και είσαι κομπλέ αυτά είναι από ανθρώπο της δουλειάς δικηγόρο
Το πρώτο το έχω διαβάσει ναι...για το δεύτερο πολύ δύσκολο!!
 
Όταν αγόρασα το σπίτι και έβαλα συναγερμό μου δώσανε κωδικούς και ένας εξ αυτόν είναι σε περίπτωση που με πάει κάποιος μέσα καρότσι με μαχαίρι 'η όπλο στο κεφάλι ...πάτησε η γυναικά μου κατά λάθος αυτόν το κωδικό , σε 3 λεπτά είχαν σκάσει δυο περιπολικά ο ένας με πιστόλι και ο άλλος με καραμπίνα έξω απο το σπίτι !

ΥΓ: Ήρθε μετά από ενα μήνα με το ταχυδρομείο ο λογαριασμος πληρωμής για άσκοπη κλήση των αρχών , 270 δολαρια !
Απο ένα button όλο αυτό!! Κοστίζει όμως δυστυχώς!!
 
Παντως σε οσα περιστατικα εχω δει απο τις ΗΠΑ,δεν τους εκαναν τπτ..Θυμαμαι μια γυναικα που πηρε το 911 και τους ειπε οτι καποιοι προσπαθουν να μπουν μεσα και οτι εχει μικρα παιδια..Της ειπαν κανε οτι μπορεις να τα προστατεψεις μεχρι να ερθουμε..Σκοτωσε τον εναν με πιστολι και ολα καλα .big smile.
Εδώ είμαστε πιο πολιτισμένοι κάνουμε οτι κοιμόμαστε γιατί ο άλλος μπαίνει μέσα ν φέρει σοκολάτες!!
 
Back
Top