Springer Spaniel

Μετά από αρκετό άγχος και υπομονή ήρθε στα χέρια μου με την βοήθεια ενός φίλου από δω μέσα, ένα πανέμορφο σπριγκερακι, που είναι ένα από τα αδερφάκια του Σπίθα που έβαλε παραπάνω ο Κώστας!

Ο Δίας....!

View attachment 5529View attachment 5528View attachment 5527

Το βλέμμα και ο τρόπος που σε κοιτάζει απλά δεν υπάρχει....
Δεν το έχω ξαναζήσει με άλλη ράτσα σε αυτήν την ηλικία...
Να σου ζήσει και να είναι καλότυχο Μύρο, έχουμε και το ίδιο όνομα στα σκυλάκια μας......
 
Nα τα χαίρεστε. Να είναι γερά και καλότυχα ....
Να σου ζήσει και να είναι καλότυχο Μύρο, έχουμε και το ίδιο όνομα στα σκυλάκια μας......
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Χρήστο το όνομα το επέλεξαν οι κόρες μου! :) ;)
 
Καλημέρα,ως ιδιοκτήτης και όχι ως καθηγητής.Το να το αφήνει στη μέση της διαδρομής και να έρχεται σε εσας είναι μια πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά λόγω της λάθος χρήσης της ανταμοιβής.Πολλες φορές χρησιμοποιούμε την ανταμοιβή σαν δέλεαρ.Προφανώς αυτό έχει συμβεί και στην ουσία εσείς προτρέψατε τον σκύλο να το αφήνει βλέποντας την λιχουδια, ανοίγει το στόμα του για να το φτύσει και να έρθει να πάρει την λιχουδια.Η λιχουδια δεν πρέπει να είναι σε κοινή θέα,ούτε καν το χέρι μας στην τσέπη.Απο τα πρώτα πρώτα εισαγωγικά μαθήματα πετάμε το μπαλάκι ή το ντάμι έρχεται ο σκύλος τον χαϊδεύουμε λίγα δευτερόλεπτα και έπειτα παίρνουμε με το ένα χέρι το μπαλάκι και με το άλλο ανταμοιβουμε.Τον χαϊδεύουμε....όχι στο κεφάλι ή γενικά κοντά στο στόμα του!Τον αφήνουμε να το κρατήσει να το ευχαριστηθεί.Τωρα που ο σκύλος έχει δημιουργήσει το συσχετισμό αυτό,θα πρέπει να κάνετε τα μαθήματα σε μικρό χώρο να πετάτε το μπαλάκι μπροστά σας 1-2 μέτρα και αν το φτύνει γυρίζοντας να το ξαναπετατε κλωτσοντας το μπαλάκι και παρακινοντας ταυτόχρονα το σκύλο να το πιάσει.Αυτο γινεται ξανα και ξανά μέχρι να το κρατήσει στο στόμα να προλάβετε να το πάρετε εσείς ,όχι να το φτύσει και έπειτα να επιβραβεύσετε.Μπορειτε να αλλάξετε και αντικείμενο στην αρχή έτσι ώστε να είναι κάτι καινούργιο.Υπαρχουν και άλλες μέθοδοι....οι οποίες όμως είναι πιο επιβολής πάνω στο σκύλο και σίγουρα χρειάζονται θεωρώ πάρα πάνω γνώσεις έτσι ώστε να μην δημιουργηθεί αρνητικός συσχετισμός.Οσο για το μπαλάκι στο κλουβί, προφανώς και είναι λάθος.Κανενα εργαλείο εκπαίδευσης του σκύλου σε κοινή θέα.Μονο κατά την διάρκεια των μαθημάτων θα τα βλέπει.Επισης σε αυτή την ηλικία θεωρώ πως το πλήθος των επαναφορων για να μην βαριέται το κουτάβι,θα πρέπει να είναι το πολύ 2-3 επαναφορες ανά 2-3 μέρες.Ισως έχετε δοκιμάσει πιο συχνά οπότε και αυτό λειτούργησε αρνητικά.

Ναι το εκανα πολυ πιο συχνα και το προβλημα δεν υπηρχε εξ αρχης. Σας ευχαριστω θερμα.
 
Μετά από αρκετό άγχος και υπομονή ήρθε στα χέρια μου με την βοήθεια ενός φίλου από δω μέσα, ένα πανέμορφο σπριγκερακι, που είναι ένα από τα αδερφάκια του Σπίθα που έβαλε παραπάνω ο Κώστας!

Ο Δίας....!

View attachment 5529View attachment 5528View attachment 5527

Το βλέμμα και ο τρόπος που σε κοιτάζει απλά δεν υπάρχει....
Δεν το έχω ξαναζήσει με άλλη ράτσα σε αυτήν την ηλικία...
Καλότυχος Μύρο!
 
Μιας και το είχα καημό αρκετό καιρό τώρα....μου δόθηκε η ευκαιρία και απέκτησα ένα διαβολάκο 3,5 μηνών πλέον. Συνεργάσιμο ζώο και ήρεμο δείχνει για την ώρα. Για να δούμε τι εμπειρίες θα αποκτήσουμε κυνηγώντας και με αυτή τη φυλή!! Για την ώρα δείχνει να με κερδίζει πολυ η συμπεριφορά του!!
Ο Σπίθας μου
View attachment 5521
Μετά από αρκετό άγχος και υπομονή ήρθε στα χέρια μου με την βοήθεια ενός φίλου από δω μέσα, ένα πανέμορφο σπριγκερακι, που είναι ένα από τα αδερφάκια του Σπίθα που έβαλε παραπάνω ο Κώστας!

Ο Δίας....!

View attachment 5529View attachment 5528View attachment 5527

Το βλέμμα και ο τρόπος που σε κοιτάζει απλά δεν υπάρχει....
Δεν το έχω ξαναζήσει με άλλη ράτσα σε αυτήν την ηλικία...
Κώστα, Μύρο, εύχομαι να είναι καλότυχα και να σας συντροφεύουν όπως ονειρεύεστε!!!
 
Μιας και το είχα καημό αρκετό καιρό τώρα....μου δόθηκε η ευκαιρία και απέκτησα ένα διαβολάκο 3,5 μηνών πλέον. Συνεργάσιμο ζώο και ήρεμο δείχνει για την ώρα. Για να δούμε τι εμπειρίες θα αποκτήσουμε κυνηγώντας και με αυτή τη φυλή!! Για την ώρα δείχνει να με κερδίζει πολυ η συμπεριφορά του!!
Ο Σπίθας μου
View attachment 5521
Καλά κυνήγια Κώστα πολύ ωραίος !!!
 
Μιας και το είχα καημό αρκετό καιρό τώρα....μου δόθηκε η ευκαιρία και απέκτησα ένα διαβολάκο 3,5 μηνών πλέον. Συνεργάσιμο ζώο και ήρεμο δείχνει για την ώρα. Για να δούμε τι εμπειρίες θα αποκτήσουμε κυνηγώντας και με αυτή τη φυλή!! Για την ώρα δείχνει να με κερδίζει πολυ η συμπεριφορά του!!
Ο Σπίθας μου
View attachment 5521
Μετά από αρκετό άγχος και υπομονή ήρθε στα χέρια μου με την βοήθεια ενός φίλου από δω μέσα, ένα πανέμορφο σπριγκερακι, που είναι ένα από τα αδερφάκια του Σπίθα που έβαλε παραπάνω ο Κώστας!

Ο Δίας....!

View attachment 5529View attachment 5528View attachment 5527

Το βλέμμα και ο τρόπος που σε κοιτάζει απλά δεν υπάρχει....
Δεν το έχω ξαναζήσει με άλλη ράτσα σε αυτήν την ηλικία...
Καλότυχα να είναι και υγιέστατα!! Καλά κυνήγια με τους νέους σας συντρόφους κύριοι!! Φοβερά ζώα, τρομεροί συνεργάτες, άψογοι "εργάτες"....
 
Καλότυχος Μύρο!
Κώστα, Μύρο, εύχομαι να είναι καλότυχα και να σας συντροφεύουν όπως ονειρεύεστε!!!
Καλότυχα να είναι και υγιέστατα!! Καλά κυνήγια με τους νέους σας συντρόφους κύριοι!! Φοβερά ζώα, τρομεροί συνεργάτες, άψογοι "εργάτες"....

Ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά!
 
Στο βίντεο αυτό φαίνεται η διαφορά της οπτικής.Στα πλάνα από το ντρόουν όλα δείχνουν πολύ εύκολα.Στα πλάνα από την κάμερα στο κεφάλι τα πράγματα λόγω βλάστησης αρχίζουν να δυσκολέυουν.Αναλογιστείτε πόσο πιο δύσκολο είναι από το ύψος των ματιών του σκύλου.Κάτι το οποίο είναι η επόμενη μας πρόκληση.
 
Καλησπερα σας.

Ειδα σε ενα βιντεο του κ. Νικολοπουλου οτι χρησιμοποιουμε την σφυριχτα σφυριζοντας διακεκομενα οταν ο σκυλος αλλαζει πορεια για να μαθει στο σφυριγμα να αλλαζει πορεια κ να ψαχνει χωρις να αφηνει κενα. Γνωριζει καποιος τι σφυριχτρα θα πρεπει να προμηθευτω? Ολες ιδιες ειναι? Εχουν νουμερα? Δεν βρηκα καποια πληροφορια στο διαδυκτιο. Ε
 
Καλησπερα σας.

Ειδα σε ενα βιντεο του κ. Νικολοπουλου οτι χρησιμοποιουμε την σφυριχτα σφυριζοντας διακεκομενα οταν ο σκυλος αλλαζει πορεια για να μαθει στο σφυριγμα να αλλαζει πορεια κ να ψαχνει χωρις να αφηνει κενα. Γνωριζει καποιος τι σφυριχτρα θα πρεπει να προμηθευτω? Ολες ιδιες ειναι? Εχουν νουμερα? Δεν βρηκα καποια πληροφορια στο διαδυκτιο. Ε
Καλησπέρα σας.Αρχικα μάλλον θέλατε να γράψετε Νικολακόπουλου και όχι Νικολόπουλου,το αναφέρω επειδή υπάρχουν και τα δύο ονόματα στο χώρο των σκύλων.Η σφυρίχτρα αυτή είναι η Acme 210,5 .Για την αλλαγή πορείας χρησιμοποιούμε συνήθως δύο κοφτά σφυρίγματα πιπ-πιπ.Το διακεκομενο συνεχόμενο είναι για την εντολή έλα "πιπ-πιπ-πιπ-πιπ-πιπ".Αφού έχετε δει το βίντεο θα έχετε καταλάβει και την διαδικασία.
 
Καλησπέρα σας.Αρχικα μάλλον θέλατε να γράψετε Νικολακόπουλου και όχι Νικολόπουλου,το αναφέρω επειδή υπάρχουν και τα δύο ονόματα στο χώρο των σκύλων.Η σφυρίχτρα αυτή είναι η Acme 210,5 .Για την αλλαγή πορείας χρησιμοποιούμε συνήθως δύο κοφτά σφυρίγματα πιπ-πιπ.Το διακεκομενο συνεχόμενο είναι για την εντολή έλα "πιπ-πιπ-πιπ-πιπ-πιπ".Αφού έχετε δει το βίντεο θα έχετε καταλάβει και την διαδικασία.
Σωστα! Ευχαριστω πολυ! Το φανταστηκα οτι δεν ειμαι καταλληλη οποιαδηλοτε σφυριχτρα.
 
View attachment 6775View attachment 6777το καινούργιο μου απόκτημα ο Μαξ 8 μηνων το 2ο σπριγκερ που έρχεται μαζί μου προσεχώς θα δούμε πως θα τα πάει φέτος...πως σας φαίνεται;;;
Κούκλος, καλορίζικος και να γίνει ένας άριστος κυνηγετικος συντροφος .
Από που αν επιτρέπεται Δημήτρη, πολύ την γουστάρω αυτή την φυλη.
 
Back
Top