Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Να πω κάτι πάνω σε αυτό, που το διαπίστωσα πρόσφατα ... Για χρόνια, μετά τον καθαρισμό και πριν βιδώσω τα τσοκ έβαζα στο σπείρωμα λίγο λάδι. Λοιπόν πάντα μετά από μερικές τουφεκιές χαλάρωναν και ήθελαν πάλι σφίξιμο. Αυτό συνέβαινε και στη Mossberg και στο δίκαννο SKB, τόσο με τα μαμά εσωτερικά τσοκ, όσο και με τα έσω-έξω Briley που πήρα αργότερα, το ίδιο και με τα BRAIN που πήρα πρόπερσι. Γι'αυτό κάθε τόσο έπρεπε να τα τσεκάρω και να τα σφίγγω. Και τα μεν έσω-έξω τα σφίγγω μόνο με το χέρι, για τα εσωτερικά όμως έπρεπε να έχω στην τσέπη το κλειδάκι, είτε στο βατήρα είτε στο κυνήγι. Στην ανάγκη βέβαια, και με ένα κέρμα έκανα δουλειά ... (Γι'αυτό το λόγο κυρίως προτιμούσα τα έσω-έξω ...);)
Φέτος το καλοκαίρι για πρώτη φορά ξεκίνησα να βάζω στο σπείρωμα λίγο γράσσο ... Ε λοιπόν από τότε ποτέ δεν ξέσφιξαν από τις τουφεκιές !!! Τα δοκίμασα όλα, και τα μαμά εσωτερικά, και τα BRILEY και τα BRAIN, και τα τσέκαρα κάθε τόσο στους βατήρες ... ποτέ δεν τα βρήκα να έχουν χαλαρώσει ούτε κατ' ελάχιστον !!!
Αυτό, ότι με το γράσσο δεν ξεσφίγγουν, το είχε κάπου γράψει παλιότερα ο Παύλος @Pavlos αν θυμάμαι καλά, κι έτσι σκέφτηκα να το δοκιμάσω, και πράγματι είδα ότι ισχύει.
Εγώ βάζω αυτό, απλά επειδή το είχα από χρόνια ... Το είχα πάρει για το δίκαννο (κλειδιά, πίρους, γενικά επιφάνειες τριβής) αλλά δεν το είχα χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Και εκεί λάδι έβαζα συνήθως ... .yel.
View attachment 6387
Να είσαι καλά Στέλιο για την ενημέρωση ..shake hands.
 
Φίλε Στέλιο θέλει συγκεκριμένο είδος γρασου η μπορούμε να βάλουμε και διαφόρων τύπων... επίσης έχω διαβάσει κάπου και για βαζελίνη δεν ξέρω κατά πόσο στέκι?
Δε νομίζω να θέλει ειδικό γράσσο, ο Παύλος πρέπει να σου απαντήσει, δε θυμάμαι ποιο γράσσο χρησιμοποιεί, αλλά είναι κάποιο του εμπορίου και όχι κάποιο "ειδικό" (και πανάκριβο) για τσοκ ... ;)
Βαζελίνη εγώ δεν θα συνιστούσα, είχα βάλει κάποτε στο τσοκ της Mossberg, και απ' ότι θυμάμαι έλιωνε από τη ζέστη (από τις τουφεκιές και τη ζέστη του καλοκαιριού στο σκοπευτήριο) κι έτρεχε και μέσα στην κάννη κι απ'έξω στο στόμιο !!! Και δεν θυμάμαι να έκανε και τίποτα στο θέμα της χαλάρωσης του τσοκ από τις τουφεκιές.
 
Οκ σε ευχαριστώ φίλε μου.....έλεγα μήπως έκανε το κίτρινο γρασο που βάζουμε στα μηχανήματα λόγο αγροτικών μηχανημάτων έχω μπόλικο χαχα
Αρεωνε το με βενζίνη. Βουτάς τα εξαρτήματα του όπλου, αφήνεις να στεγνώσουν, σκουπίζει κ έτοιμα. Αν θες ρυθμίζεις την άρεωση για να αφήνει ένα στρώμα στα εξαρτήματα για μακρά αποθήκευση
 
Δε νομίζω να θέλει ειδικό γράσσο, ο Παύλος πρέπει να σου απαντήσει, δε θυμάμαι ποιο γράσσο χρησιμοποιεί, αλλά είναι κάποιο του εμπορίου και όχι κάποιο "ειδικό" (και πανάκριβο) για τσοκ ... ;)
Βαζελίνη εγώ δεν θα συνιστούσα, είχα βάλει κάποτε στο τσοκ της Mossberg, και απ' ότι θυμάμαι έλιωνε από τη ζέστη (από τις τουφεκιές και τη ζέστη του καλοκαιριού στο σκοπευτήριο) κι έτρεχε και μέσα στην κάννη κι απ'έξω στο στόμιο !!! Και δεν θυμάμαι να έκανε και τίποτα στο θέμα της χαλάρωσης του τσοκ από τις τουφεκιές.
Αρεωνε το με βενζίνη. Βουτάς τα εξαρτήματα του όπλου, αφήνεις να στεγνώσουν, σκουπίζει κ έτοιμα. Αν θες ρυθμίζεις την άρεωση για να αφήνει ένα στρώμα στα εξαρτήματα για μακρά αποθήκευση
Σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας Στέλιο και Γιάννη!!!
 
Για τα σπιροματα τα καλύτερα γρασο είναι του μολιβδενιου κ του γραφιτη. Του λιθυου κ χαλκού είναι για. Κινούμενα μεροι
Δεν θα το έλεγα, το έχω διαπιστώσει και λόγο της δουλειάς μου, συμβουλή φιλική μακριά από γράσο γραφίτη εκεί όπου αναπτύσονται θερμοκρασίες έχει καεί το πετσί μου. Χαλκού και λιθίου είναι για όλες τις δουλειές
 
Α
Πόση θερμοκρασία να αναπτυχθεί στο σπείρωμα των τσοκ ;
ακομα και ελάχιστη να αναπτυχθεί μετατρέπει το γράσο γραφίτη σε σκόνη και σφίγγει το όλο θέμα όσο δεν μπορείς να φανταστείς, να σκεφτείς πολλοί το χρησιμοποιούν ως «κόλλα» σπειρωμάτων όταν θέλεις κάτι να σου σφίξει αφάνταστα πολυ
 
Γραφίτη δεν βάζω και ούτε πρόκειται απλά δεν αναπτύσονται τόσο μεγάλες θερμοκρασίες στο σημείο για να ανησυχούμε,θέλει πολλά φυσίγγια για να φτάσει η θερμότητα στο άκρο της κάννης κάτι το οποίο δεν πρόκειται να γίνει στα δικά μας κυνηγοτοπια

Αυτό βάζω με μολυβδαίνιο,δεν είχα ποτέ θέμα ακόμα και το καλοκαίρι σε πουλά σκοπευτήριο μόνος που έπαιζα όπου η κάννη παίρνει φωτιά
6396
 
Last edited:
Ωραιο αυτο το γρασο, δυστυχως ομως το χω σε κουτακι απο φωτογραφικο φιλμ και δε βοηθαει στο να το χρησιμοποιω εκτος σπιτιου. Ομοιως πολυ καλη ειναι και η πουδρα της ιδιας εταιριας για λιπανση και μακροχρονια αποθηκευση
 
χμμμ με 20 ευρω εμαθα ενα μηχανουργειο που σου κανει τρυπητηρι το τζεμινι το εσω εξω.

κι εγω στο εξτρα βαρος μπροστα πονταρα, ο Στρατος λεει δεν ειδε πρακτικη διαφορα.

το κοντακι σιγουρα δεν ειναι κουστουμι ραμμενο, αλλα ειναι αρκετα καλα. πιθανως ενα σεταρισμενο απολυτα κοντακι να μειωνε την αναπηδηση??
σιγουρα στο τουφεκι το κοντακι παιζει τον πρωτο και κυριο ρολο γενικοτερα,
αλλα ειμαι απο χωριο εγω και δεν ψαχνομαι πολυ με τετοιαfgr2 .sarcastic.
Πόσο κάνει ένα gemini jolly για κάνεις κάτι τέτοιο?
Κανένα τσοκ εκτός από τα κικς δεν κάνει δουλειά στο θέμα αυτό. Επίσης είναι το μόνο τσοκ που έχω θέμα με θορυβο
 
Back
Top