Αναγνώριση Μανιταριών

Όταν δεν είστε σίγουροι για το μανιτάρι, πέρα του ότι πολύ απλά δεν το τρώτε, μπορείτε απλά να το μαζέψετε και να φτιάξετε ένα αποτύπωμα των σπορίων του. Πολλά μανιτάρια που μοιάζουν μορφολογικά, έχουν διαφορετικά χρώματα σπορίων και είναι ένα ακόμη εργαλείο για την αναγνώριση, μαζί με την μορφολογία και τον τόπο που μαζεύτηκε..
 
Μετά από τις βροχές των τελευταίων ημερών στην περιοχή, βρήκα σήμερα στο δάσος κοντά στο καρτέρι μου τα μανιτάρια των φωτογραφιών.
Μανιτάρια ποτέ δε μαζεύω διότι δε ξέρω να αναγνωρίζω ποιά είναι βρώσιμα και ποιά δηλητηριώδη, βλέπω όμως ότι στο φόρουμ υπάρχουν συνάδελφοι κυνηγοί που τα αναγνωρίζουν και τα μαζεύουν.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τα αναγνωρίζει και αν μπορούν να φαγωθούν ή όχι.
Ευχαριστώ.


33c0vid.jpg


s63rt5.jpg


2yzfxoh.jpg


1zzgil3.jpg


5kj8f6.jpg


14vu4uw.jpg


2ahgnbt.jpg

χόρτα φάε όσα βρείς μανιτάρια όσα ξέρεις......λέει μια παλιά παλιά λαική παροιμία
σαλιαρομανίτες τις λέμε εμείς και συνήθως όπου φυτρώνουν δεν υπάρχουν δηλητηριώδη
τελειώνει γρήγορα τον κύκλο ύπαρξης του γιατί είναι μανιτάρι που προτιμά προσήλια και με πολλή υγρασία μέρη
μέτρια προς καλή γεύση τηγανητό αλλά και στο φούρνο όπου όταν αρχίζει να μαραζώνει ρίχνουμε κρέμα γάλακτος με κόκκινο πιπέρι γλυκό :)
πολύ ωραία και ωμά(όπως όλα τα μανιτάρια)με σφηνάκια βότκα russian standard η stoli
 
Last edited:
χόρτα φάε όσα βρείς μανιτάρια όσα ξέρεις......λέει μια παλιά παλιά λαική παροιμία
σαλιαρομανίτες τις λέμε εμείς και συνήθως όπου φυτρώνουν δεν υπάρχουν δηλητηριώδη
τελειώνει γρήγορα τον κύκλο ύπαρξης του γιατί είναι μανιτάρι που προτιμά προσήλια και με πολλή υγρασία μέρη
μέτρια προς καλή γεύση τηγανητό αλλά και στο φούρνο όπου όταν αρχίζει να μαραζώνει ρίχνουμε κρέμα γάλακτος με κόκκινο πιπέρι γλυκό :)
πολύ ωραία και ωμά(όπως όλα τα μανιτάρια)και σφηνάκια βότκα russian standard η stoli
Stolι μαστορα;)
 
Πανω κατω οτι σου ειπαν και οι προηγουμενοι,αλευρακι τηγανισμα και τσιπουρακι απο διπλα!Πολυ ωραια μανιταρια ειχα βρει στην Κρητη οταν καναμε πεζοπορια στον Ψηλορειτη περσι που πηγα με ενα πακετο της WorldVentures .Κατεβαινοντας δε σταματησαμε σε ενα ρακαδικο και μολις ειδαν την πραματια μας προσφερθηκαν να μας τα μαγειρεψουν.Εκει τα τηγανισαν σε ενα κουρκουτι και οχι σε απλο αλευρι.Μιλαμε για ονειρο!
 
Αυτό μήπως ξέρερι κανένας πως ονομάζεται και αν τρώγεται ή όχι;

View attachment 6385

View attachment 6386
Γιατί να το παίξεις κορώνα ή γράμματα ρε πατριώτη.........
Πάρε 2 κουτάκια μανιτάρια κονσέρβα από το My Market να είσαι ήσυχος...... :)
 
Γιατί να το παίξεις κορώνα ή γράμματα ρε πατριώτη.........
Πάρε 2 κουτάκια μανιτάρια κονσέρβα από το My Market να είσαι ήσυχος...... :)
Εσύ Κώστα γιατί παίρνεις τα όπλα και πηγαίνεις στο βουνό και παίζεις τη ζωή σου κορώνας-γράμματα;
Πάρε 2 κιλά χοιρινό από το My Market και είσαι ήσυχος... :)

ΥΣ: Το νήμα ονομάζεται "Αναγνώριση Μανιταριών" Νομίζω είμαι τελείως on topic ;)
 
Back
Top