Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Από τον γοφό τις ονομάζουμε Eastwood (Clint Eastwood ...) :)

Στα σοβαρά τώρα, αν γνωρίζεις (που εσύ γνωρίζεις) τεχνική σκόπευσης λειόκαννου, είναι λογικό η μπηχτή να είναι όπως στο τεστ Churchill.

Έλα όμως που ο ΜΗ ΓΝΩΣΤΗΣ έχει άλλους 100 τρόπους να σε μπερδέψει με το τι εφαρμόζει ...

Βάλε και ότι αρκετοί πιάνουν όπλο για 1η φορά σε ηλικία στράτευσης, άλλοι σκοπεύουν όπως στα αεροβόλα, άλλοι χωρίς ρίγα και στόχαστρο ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ και ελάχιστοι εφαρμόζουν τεχνικές σκόπευσης λειόκαννου.

Γι' αυτό σε κάθε ποστ, πριν απαντήσω, ψάχνω ΠΟΙΟΣ ΡΩΤΗΣΕ και αν είναι δυνατόν εντοπίζω ΠΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ περί σκόπευσης/όπλων/κλπ. Έτσι ώστε να του απαντήσω στη δική του γλώσσα. ΛΟΓΙΚΟ είναι άλλοι να αντιλαμβάνονται την απάντησή μου με τα δικά τους κριτήρια (τις δικές τους γνώσεις και εμπειρίες δηλαδή).

Από το ποσοστό % για τα σεταρισμένα κοντάκια στον σωματότυπο του κάθε χρήστη, αντιλαμβάνεται κάποιος γνώστης, ΠΟΣΟΙ γνωρίζουν τεχνικές σκόπευσης λειόκαννων ...

Καλό μεσημέρι, συνεχίζω εργασίες συντήρησης οικίας και το βραδάκι αργά τα λέμε :)
Είσαι ωραίος!!!μπράβο!!!
 
Ζητησα απο τον φιλο τον Γιωργο να ανεβαση μια δοκιμη μου.....να δειξω οχι αν ειναι καλη ή ασχημη
η τουφεκια ( δοκιμη ) αλλα για να πω πως πρεπει να ειναι και να γραφονται οι δοκιμες.... Ετσι βοηθαμε
τους συναδελφους.....γραφοντας ολοκληρωμενο το σεταπ.....και το ξανα λεω....ιδιογομωση κανουμε
και ανταλασσουμε αποψεις ωστε να ειμαστε ποιο ασφαλεις παιδια!!!!
Δεν μιλαμε για κρατικα μυστικα.......!!!! ;) ;)
 
Ταχύτητα > από 400 m/sec ??


Δεν ξερω.....πιστευω καπου εκει. Δυστυχως δεν εχω ταχογραφο....Ειναι ενα απο τα βασικα εργαλεια που μου λειπουν.
Ειναι η επομενη αγορα που θα κανω. Εναν πινακα της ΜΒ32 που ειδα δινει το 1,75χ34 με 616-Ν5 το λεει
V1-394,8m/s , αλλα ρελιασμενο στα 58. Σε διαβαζω παντα.....γνωριζεις αριστα την βλητικη.....οποτε μπορεις να
καταλαβεις ποσο κοντα ή μακρια ειμαι με ρελιασμα στα 56,5 και με cx2000- 1,80χ34. Eιλικρινα εγω δεν ξερω.
Ουτε τις γνωσεις εχω.....ωστε να υπολογισω, :)
 
Δεν ξερω.....πιστευω καπου εκει. Δυστυχως δεν εχω ταχογραφο....Ειναι ενα απο τα βασικα εργαλεια που μου λειπουν.
Ειναι η επομενη αγορα που θα κανω. Εναν πινακα της ΜΒ32 που ειδα δινει το 1,75χ34 με 616-Ν5 το λεει
V1-394,8m/s , αλλα ρελιασμενο στα 58. Σε διαβαζω παντα.....γνωριζεις αριστα την βλητικη.....οποτε μπορεις να
καταλαβεις ποσο κοντα ή μακρια ειμαι με ρελιασμα στα 56,5 και με cx2000- 1,80χ34. Eιλικρινα εγω δεν ξερω.
Ουτε τις γνωσεις εχω.....ωστε να υπολογισω, :)
Κάπου στα 400 m/sec αναμένω να είσαι με αυλό 18.4, ίσως και παραπάνω με φαρδύτερο αυλό Το Kikcs δούλεψε άψογα !!
 
Κάπου στα 400 m/sec αναμένω να είσαι με αυλό 18.4, ίσως και παραπάνω με φαρδύτερο αυλό Το Kikcs δούλεψε άψογα !!

Αυλο εχω 18,3....το δε Kikcs σε σημερινες πρωινες δοκιμες μου.....συναγωνιζεται επαξια τα 2* μαμα τσοκ!!!!
Με sipe και γνησια μαλλινη ταπα!:)
 
Και κατι ακομα και κλεινω εδω . Δεν υπαρχουν ανταγωνιστες ιδιογομωσης στο σαιτ. Ο μονος
ανταγωνιστης ειναι ο ΕΑΥΤΟΣ μας!!!! Αυτον συναγονιζομαι.....και προσπαθω να τον κανω καλυτερο..... και
καλυτερα και ασφαλη τα φυσεκια μου. Εχοντας αυτο σαν κριτηριο μοιραζομαι αυτες τις λιγες γνωσεις
που εχω απλοχερα. Ετσι πιστευω.....σεβεσαι και τιμάς τον χωρο που σε φιλοξενει..... το σαιτ!!!!! :)
ΥΓ.Αλοιμονο εαν ο καθε ενας απο εμας κραταει τις γνωσεις του για τον εαυτο του!!!
 
Ενημερωτικά το γράφω κ επειδή διαβάζω πολλούς να δουλεύουν ΜΒ 32, η συνταγή με 1.80 x 34 σε 18.3 αυλό με cx 2000 καψουλι, ξεπερνάει τα 425 μ/δ στο 1. 5 μέτρο
Τοσο την ειχα βρει και γω καπου εξ ιταλιας και την πηγα λιγο παρακατω σε ισπανικο καλυκα και λιγο ταιμπημα στην πυριτιδα με lb6 για χαλαρες καταστασεις βαλτου
 
Κάναμε κανα 2 δοκιμές με την Affinity ενός φίλου σήμερα για να δούμε λιγο τα μαμά τσοκ πως πάνε με του ρουμελιώτη τα φυσίγγια και έριξα και εγώ μερικά με την supersport γιατι ως τώρα οι δοκιμές μου ήταν σε τενεκέδες και δεν είχα "εικόνα"...


35μέτρα
B.Supersport 4*
Φυσίγγι PSB Ρουμελιώτης 34γρ Ν6
To χαρτόνι ειναι 1χ1 και ο κύκλος εχει διάμετρο 70εκ.
76178144_450185348967985_4267485093058052096_n.jpg


ΥΓ: ανέβασα την αντίθεση για τα σκάγια αλλα παλι δεν μου φαινόταν καλα,τα μισα ηταν σαν σβησμένα, τελικά το πλάκωσα στο PS και εβαψα την καθε τελεία μια μια...(σε μια φωτο μόνο,τις αλλες θα τις κανω αλλη στιγμή)
 
Last edited:
Κάναμε κανα 2 δοκιμές με την Affinity ενός φίλου σήμερα για να δούμε λιγο τα μαμά τσοκ πως πάνε με του ρουμελιώτη τα φυσίγγια και έριξα και εγώ μερικά με την supersport γιατι ως τώρα οι δοκιμές μου ήταν σε τενεκέδες και δεν είχα "εικόνα"...


35μέτρα
B.Supersport 4*
Φυσίγγι PSB Ρουμελιώτης 34γρ Ν6
76178144_450185348967985_4267485093058052096_n.jpg


ΥΓ: ανέβασα την αντίθεση για τα σκάγια αλλα παλι δεν μου φαινόταν καλα,τα μισα ηταν σαν σβησμένα, τελικά το πλάκωσα στο PS και εβαψα την καθε τελεία μια μια...(σε μια φωτο μόνο,τις αλλες θα τις κανω αλλη στιγμή)

Ηλία μην βάλεις άλλο τσόκ στα κυνήγια σου!
Αν πετυχαίνεις τέτοια συγκέντρωση με το τεσσάρι δεν θέλεις τίποτα άλλο!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top