Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χθες είχα μια συζήτηση με ένα ξάδελφο,ο οποίος πάει κάποιες φορές για υδρόβια και αγόρασε τις προάλλες ένα κουτάκι Gorilla Over Max 40gr No:5....
Επιδή δν είχα ρίξει ποτέ γοριλοφύσιγγα μήπως ξέρεται (ενημερωτικά πάντα) τα υλικά του....;;;
Το έχετε ρίξει;;
Διστυχώς έχω ένα μόνο κ θέλω να το ρίξω στο χαρτόνι κ να τσεκάρω ανάκρουση, επιδεί μου είπε πως έχει ανάκρουση αεροβόλου κ παραξενεύτικα.....Όταν μου το είπε κατάλαβα αμέσως το λόγο κ δν έπεσα έξω τελικά.... .sarcastic.
Χάλια το κλείσιμό του κ γι'αυτό δν έχει κ πιέσεις.....

View attachment 5811
View attachment 5812
Παλιοτερα ειχα θεσει κ εγω ερώτημα εδώ στο φόρουμ για παρόμοιο κλείσιμο,οχι στο συγκεκριμένο βέβαια, αλλα στα eco 31, κοκκινο 32, μπλε 32 και τόρντο 33. Ειναι σαν να ειναι μόνο πατημένα και οχι ρελιασμένα.Κάνουν και ελαφριές γωνίες στο κλείσιμο. Τα παιδιά εδω μου είπαν οτι ειναι εν γνώσει του κατασκευαστή και το έχει υπολογισει. Γιατί ομως να μην ρελιάζονται κανονικά αλλα με λίγο ελαφρύτερο σετάπ;
Ωραία φυσιγγάκια όμως, οφείλω να το πω.
 

Attachments

  • 1573065794437.jpg
    1573065794437.jpg
    225,1 KB · Προβολές: 38
Εριξα και εγω ενα τετοιο προσφατα νομιζω σε 42γρ, δεν θελω να αναφερω επωνυμια αλλα μου εκανε και εμενα εντυπωση το κλεισιμο, νομιζα οτι θα μου βγαλει τα ματια οταν το ριξω, μετα το κατλαβα και εγω οτι οντος ηταν ετσι επιτειδες για χαμηλη ανακρουση, αλλα με το comfortech ηταν λες και εριχνα δυναμιτακι

5818
 
......θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με την λογική ¨ρυθμίζω τις πιέσεις΄ αφήνοντας τα φυσίγγια αρέλιαστα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άλλοι τρόποι για να γίνει αυτό. Προσωπικά το θεωρώ προχειρότητα, άσχετα αν σε κάποιους ταιρίαζει το φυσίγγι.
 
Χθες είχα μια συζήτηση με ένα ξάδελφο,ο οποίος πάει κάποιες φορές για υδρόβια και αγόρασε τις προάλλες ένα κουτάκι Gorilla Over Max 40gr No:5....
Επιδή δν είχα ρίξει ποτέ γοριλοφύσιγγα μήπως ξέρεται (ενημερωτικά πάντα) τα υλικά του....;;;
Το έχετε ρίξει;;
Διστυχώς έχω ένα μόνο κ θέλω να το ρίξω στο χαρτόνι κ να τσεκάρω ανάκρουση, επιδεί μου είπε πως έχει ανάκρουση αεροβόλου κ παραξενεύτικα.....Όταν μου το είπε κατάλαβα αμέσως το λόγο κ δν έπεσα έξω τελικά.... .sarcastic.
Χάλια το κλείσιμό του κ γι'αυτό δν έχει κ πιέσεις.....

View attachment 5811
View attachment 5812
και εμενα δεν μου αρεσει !τι ειναι αυτο?λες και κανει ενα πατημα με την lee και τελος.
 
Εγω
Καλησπέρα...τι τσοκ να χρησιμοποιήσω για καλύτερη κατανομή σε lambro Direct με κάνη 66cm για βολές περίπου 20m???
Απο δοκιμες που εχω κανει μεχρι τα 20 μετρα 4* . Αν θες για λιγο παραπανω (25 μετρα) 3*. Ο αποκεντρωτηρας αφηνει μια "τρυπα " στο κεντρο της τουφεκιας που οσο κλεινεις τα τσοκ τοσο κλεινει και η τρυπα. Ριξε 2 τουφεκιες στα 20 κ στα 25 μετρα που θες στο χαρτι και θα καταλαβεις αμεσως ποιο τσοκ θα χρησιμοποιεις.
 
Εγω

Απο δοκιμες που εχω κανει μεχρι τα 20 μετρα 4* . Αν θες για λιγο παραπανω (25 μετρα) 3*. Ο αποκεντρωτηρας αφηνει μια "τρυπα " στο κεντρο της τουφεκιας που οσο κλεινεις τα τσοκ τοσο κλεινει και η τρυπα. Ριξε 2 τουφεκιες στα 20 κ στα 25 μετρα που θες στο χαρτι και θα καταλαβεις αμεσως ποιο τσοκ θα χρησιμοποιεις.
Στα 25μ ψιλορισκαρεις με το συγκεκριμένο. Αρχίζει και ανοίγει πολύ.
 
Καλησπέρα...τι τσοκ να χρησιμοποιήσω για καλύτερη κατανομή σε lambro Direct με κάνη 66cm για βολές περίπου 20m???
3 αστρα ,αλλα για μενα πηγαινε σε αλλο φυσιγγι με ελικοειδη διασπορεα και 4 αστρα για πρωτο.
 
Χθες είχα μια συζήτηση με ένα ξάδελφο,ο οποίος πάει κάποιες φορές για υδρόβια και αγόρασε τις προάλλες ένα κουτάκι Gorilla Over Max 40gr No:5....
Επιδή δν είχα ρίξει ποτέ γοριλοφύσιγγα μήπως ξέρεται (ενημερωτικά πάντα) τα υλικά του....;;;
Το έχετε ρίξει;;
Διστυχώς έχω ένα μόνο κ θέλω να το ρίξω στο χαρτόνι κ να τσεκάρω ανάκρουση, επιδεί μου είπε πως έχει ανάκρουση αεροβόλου κ παραξενεύτικα.....Όταν μου το είπε κατάλαβα αμέσως το λόγο κ δν έπεσα έξω τελικά.... .sarcastic.
Χάλια το κλείσιμό του κ γι'αυτό δν έχει κ πιέσεις.....

View attachment 5811
View attachment 5812
Εγώ πάντως....αυτά που ακόμη έχω....είναι πολύ ζωηρά με μείον τα είχα ρίξει....έτσι από περιέργεια....δεν το σφάζεις να δούμε πόσο πενταρια είναι? :D
 
Εγώ πάντως....αυτά που ακόμη έχω....είναι πολύ ζωηρά με μείον τα είχα ρίξει....έτσι από περιέργεια....δεν το σφάζεις να δούμε πόσο πενταρια είναι? :D
Το έχω σφάξει απλά δν βρείκα χρόνο να το παρουσιάσω..... .big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top