Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Φιλοι σε περίπτωση που χαθεί το δελτίο κατοχής όπλου τι δικαιολογητικά και ποια διαδικασία απαιτείται?
Μάριε πηγαίνεις στο τμήμα το δηλώνεις και κάνεις αίτηση για καινούργια
αν έχει περάσει 3ετια από από την έκδοση της χαμένης θα σου ζητηθεί και χαρτί γιατρού γιατί η <<καινούργια>>Α.Κ.Κ.Ο θα εκδοθεί με τρέχουσα ημερομηνία :)
 
Καλησπέρα θελω να μου πει κάποιος αν γνωρίζει πριν 3 μηνες αγορασα την m2 και τωρα θελω να την ανταλαξω με να ποζε που βρηκα πηγε κάποιος γνωστο μου να ρωτησει και του είπε οτι δεν γίνεται τωρα γτ πρέπει να κλεισω ενα χρονο με το οπλο ισχύει κατι τέτοιο γνωρίζει κάποιος??
 
Καλησπέρα θελω να μου πει κάποιος αν γνωρίζει πριν 3 μηνες αγορασα την m2 και τωρα θελω να την ανταλαξω με να ποζε που βρηκα πηγε κάποιος γνωστο μου να ρωτησει και του είπε οτι δεν γίνεται τωρα γτ πρέπει να κλεισω ενα χρονο με το οπλο ισχύει κατι τέτοιο γνωρίζει κάποιος??
Όχι κάτι τέτοιο δεν ισχύει,μπορείς να πας στο αρμόδιο τμήμα που ανήκεις να βγάλεις άδεια αγοράς και να προχωρήσεις στην ανταλλαγή.Επισης και ο φίλος με το ποζε θα βγάλει άδεια αγοράς για να πάρει το δικό σου.
 
Όχι κάτι τέτοιο δεν ισχύει,μπορείς να πας στο αρμόδιο τμήμα που ανήκεις να βγάλεις άδεια αγοράς και να προχωρήσεις στην ανταλλαγή.Επισης και ο φίλος με το ποζε θα βγάλει άδεια αγοράς για να πάρει το δικό σου.
Αυτο νόμιζα και γω και έτσι του ειπαν απο την ασφάλεια και του είπε πρέπει να παμε κατω και οι δυο για να το συζητήσουμε γιατι υπάρχει κάτι με το νόμο
 
Αυτο νόμιζα και γω και έτσι του ειπαν απο την ασφάλεια και του είπε πρέπει να παμε κατω και οι δυο για να το συζητήσουμε γιατι υπάρχει κάτι με το νόμο
Πάντως η διαδικασία δεν ισχύει που λένε 1 μήνα κάτι σάιτ για έκδοση άδειας όπλου και κάτι τέτοια σε 6 μέρες το πολύ είσαι έτοιμος
 
Βάζω στο τόπικ αυτό μια ερώτηση αν και δεν αφορά καθαρά την αγορά όπλου. Φιλαράκι μου πέρυσι πούλησε το μοναδικό όπλο που είχε. Τώρα σκέφτεται να βγάλει άδεια θήρας και να κυνηγήσει με ένα από τα δυο όπλα του πατέρα του. Γνωρίζετε πια είναι πιο σύντομη διαδικασία ώστε να θεωρήσει την άδεια θήρας; Η μεταβίβαση του όπλου ή μια εξουσιοδότηση από τον πατέρα του; Για τη δεύτερη επιλογή ποια είναι η διαδικασία;
 
Βάζω στο τόπικ αυτό μια ερώτηση αν και δεν αφορά καθαρά την αγορά όπλου. Φιλαράκι μου πέρυσι πούλησε το μοναδικό όπλο που είχε. Τώρα σκέφτεται να βγάλει άδεια θήρας και να κυνηγήσει με ένα από τα δυο όπλα του πατέρα του. Γνωρίζετε πια είναι πιο σύντομη διαδικασία ώστε να θεωρήσει την άδεια θήρας; Η μεταβίβαση του όπλου ή μια εξουσιοδότηση από τον πατέρα του; Για τη δεύτερη επιλογή ποια είναι η διαδικασία;
Χρειάζεται για την ανανέωση βεβαίωση κο-6 από την αστυνομία ότι είναι ικανός να φέρει όπλο... Τουλάχιστον αυτό ζητούν στον δικό μας σύλλογο αν δεν έχει κάποιος όπλο στο όνομα του... Το κακό με αυτή τη βεβαίωση είναι ότι θέλει κανονικά όλα τα χαρτιά της άδειας κυνηγετικού όπλου κ διαρκεί δύο μήνες, μετά θέλει πάλι από την αρχή....
 
Χρειάζεται για την ανανέωση βεβαίωση κο-6 από την αστυνομία ότι είναι ικανός να φέρει όπλο... Τουλάχιστον αυτό ζητούν στον δικό μας σύλλογο αν δεν έχει κάποιος όπλο στο όνομα του... Το κακό με αυτή τη βεβαίωση είναι ότι θέλει κανονικά όλα τα χαρτιά της άδειας κυνηγετικού όπλου κ διαρκεί δύο μήνες, μετά θέλει πάλι από την αρχή....
Οποτε χρονικα μιλαμε για το ιδιο πραγμα κσι στις δυο περιπτωσεις...
Ευχαριστω Αρη
 
Καλησπέρα σας εχει τύχει περίπτωση μεταβίβασης κυνηγετικού όπλου με εξουσιοδότηση.Συγκεκριμενα ο πατέρας μου με εξουσιοδότησε να μεταβιβάστουν τα όπλα του στο. όνομα μου μέσω ΑΤ της γενέτειράς μου. Ερχόμενος Αθήνα επουδενι δεν αναγνωρίζουν την εξουσιοδότηση από το ΑΤ και μου είπαν ότι οι συνάδελφοι είναι άσχετοι και ότι μεταβίβαση υπάρχει μόνο με άδεια αγοράς υπογεγραμμένη και από τους δύο.Γνωρίζει κανείς ανάλογη περίπτωση καθώς από ότι γνωρίζω η εξουσιοδότηση επικυρωμένη δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από καμία δημόσια υπηρεσία
 
Μεταβιβαση με εξουσιοδοτηση ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Χρειαζεται αδεια αγορας για καθε οπλο χωριστα. Υποθετω οτι γνωριζεις
την διαδικασια εκδοσης αγορας κυνηγητικου οπλου. Οταν με το καλο εχεις τις αδειες στα χερια σου, συπληρωνετε τα στοιχεια
των οπλων, υπογραφετε (εσυ στην θεση του αγοραστη), παιρνετε οπλα, παλιες αδειες κατοχης κυν.οπλων και τις νεες αδειες αγορας,
πατε στο Α/Τ της περιοχης σου, τα καταθετετε, ελεγχονται τα οπλα και σε λιγες ημερες θα εκδοθουν στο ονομα σου πλεον
οι νεες αδειες κατοχης. Καλοριζικα και να τα χαρεις οπως κι ο πατερας σου.
 
Θα συμφωνήσω καθώς πρόσφατα πήρα και 2ο όπλο στο όνομα μου, ότι μόνο με άδεια αγοράς και όχι εξουσιοδότηση θα πρέπει να γίνει οποιαδήποτε ενέργεια : μεταβίβαση αγορά νέου ή μεταχειρισμένου κλπ όπλου.
Ακόμα και αν το ΑΤ της περιοχής σου λέει στην αρχή ότι και μια εξουσιοδότηση γίνετε (την πάτησα και εγώ).
 
Καλησπέρα σας, θυμάται κανείς που έβγαλε πρόσφατα άδεια αγοράς, πόσο είναι το ποσό του παραβόλου; Έβαλα τον κωδικό 6193 που μου είπανε από το τμήμα αλλά δε βγάζει αυτόματα το ποσό.. αν θυμάμαι καλά μου είπε 2,04 ευρώ αλλά δεν ειμαι σίγουρος
 
Αυτό το χαρτί μου έδωσαν την προηγούμενη εβδομάδα από την ασφάλεια της περιοχής μου. Αν δεις κάτω λέει κωδικό 6025 για το παράβολο. Η αξία του είναι 2.04 ευρώ για το κάθε ένα.
 

Attachments

  • IMG_20200606_141659.jpg
    IMG_20200606_141659.jpg
    328,7 KB · Προβολές: 28
Καλησπέρα στην παρέα.
Εγω που αγόρασα τον Γενάρη το τελευταίο όπλο, έβγαλα 2 διαφορετικά παράβολα.
Ένα το έδωσα μαζί με την απόδειξη αγοράς και Ένα για την άδεια.
Η τιμή ήταν στα 2 ευρώ αλλά δεν παίρνω και όρκο, μπορεί να είναι και 2.04
 
Back
Top