Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα ρίχνω αυτές τις μέρες Πέρι... Στην πολύ υγρασία που έχει τα δύο τελευταία πρωινά χάνουν λίγο, αίματα αρκετά κ παρόλο που οι τσίχλες παίρνουν σκάγια αργούν να σβήσουν... Όταν φύγει η υγρασία σκοτώνουν σε τρομερές αποστάσεις...

Σε ευχαριστω φιλε...
 
Μιας και γίνεται κουβέντα 28γρ Vs 32 γρ το έχω βάλει και αλλού στο φόρουμ αλλά κολλάει πολύ στην κουβέντα που κάνουμε έκανα συγκριτικό test 28 γρ armusa Νο8(5€) με 32 γρ Νο8 Mb classic 32gr(7,5€) η δοκιμη ειναι στα 35 m κυκλος Φ76cm τσοκ kicks 3 αστρα οπλο Benelli με 18.3 αυλό και 5 σεπτέμβρη μεσημέρι.
 

Attachments

  • armusa_28gr_35m_No_8_kicks_3_astra.jpg
    armusa_28gr_35m_No_8_kicks_3_astra.jpg
    128,3 KB · Προβολές: 93
  • mb_32_35_m_No_8_kicks smoke_3_astra.jpg
    mb_32_35_m_No_8_kicks smoke_3_astra.jpg
    150,8 KB · Προβολές: 93
για το 20άρι σου πόσα γραμμάρια γεμίζεις???????
Κατά βάση 26 και μετά γεμίζω πολλά 24 γραμμάρια και χωρισ να ξέρω το γιατί 27,5 που βγάζει ποιο καλές τουφεκιές από τα 28. Έχω παρατηρήσει το να 8 1/2 κάνει φοβερά κτυπήματα
 
για κανα φυσιγγι θα πουμε?η τσιχλα δεν ρωταει ποσα γραμμαρια μου εριξες ας ριχνει ο καθενας οτι τον ευχαριστει και του αντεχει και η τσεπη και ο τροπος και τοπος που κυνηγαει ,και να μην χαλαμε το τοπικ .
 
Παίρνοντας αφορμή το ποστ του Άρη, ένα από τα συμπεράσματα που προσωπικά βγάζω από τη συζήτηση είναι ότι τελικά είναι πολύ σχετικό να πούμε με πόσα σκάγια πέφτει η τσίχλα (και γενικά τα θηράματα) γιατί είναι διάφοροι οι παράγοντες που επηρεάζουν μια βολή...

Αν καταλαβα καλα τον προβληματισμο, ενα οποιοδηποτε θηραμα μπορει να πεσει με 1 σκαγι, μπορει κ με 5, μπορει κ με 10... Εγω δει μεχρι κ λαγο να σκοτωνεται 20 μετρα μπροστα μου με μια τουφεκια που περασε πανω απο το κεφαλι του κ δυο 10αρακια σκαγια να τον παιρνουν στο κεφαλι κ να τον αφηνουν επιτοπου...
Απλα πρεπει να στοχευουμε στην ιδανικοτερη συνθηκη κ οχι στην ατυχια του θηραματος...

Αυτο που εννοω για τα express 32 ειναι οτι ενω με καλο καιρο οι τσιχλες δεν κανουν κιχ με 2-3 σκαγια επανω τους σε πολυ μακρινες αποστρασεις, με την πολυ υγρασια που ειχε 2-3 πρωινα, επαιρναν τα ιδια σκαγια κ επεφταν η ζωντανες κ αδυναμες η εσβηναν λιγο πριν το εδαφος...
Αδιαφορο για πολλους αφου η τσιχλα πεφτει, εγω εχω κολλημα με τα ακαριαια τραυματα ομως κυριως ηθικο κ αισθητικο κ δεν μου πολυαρεσε...
 
Αν καταλαβα καλα τον προβληματισμο, ενα οποιοδηποτε θηραμα μπορει να πεσει με 1 σκαγι, μπορει κ με 5, μπορει κ με 10... Εγω δει μεχρι κ λαγο να σκοτωνεται 20 μετρα μπροστα μου με μια τουφεκια που περασε πανω απο το κεφαλι του κ δυο 10αρακια σκαγια να τον παιρνουν στο κεφαλι κ να τον αφηνουν επιτοπου...
Απλα πρεπει να στοχευουμε στην ιδανικοτερη συνθηκη κ οχι στην ατυχια του θηραματος...

Αυτο που εννοω για τα express 32 ειναι οτι ενω με καλο καιρο οι τσιχλες δεν κανουν κιχ με 2-3 σκαγια επανω τους σε πολυ μακρινες αποστρασεις, με την πολυ υγρασια που ειχε 2-3 πρωινα, επαιρναν τα ιδια σκαγια κ επεφταν η ζωντανες κ αδυναμες η εσβηναν λιγο πριν το εδαφος...
Αδιαφορο για πολλους αφου η τσιχλα πεφτει, εγω εχω κολλημα με τα ακαριαια τραυματα ομως κυριως ηθικο κ αισθητικο κ δεν μου πολυαρεσε...

Stirella είσαι στην ομάδα των 28 ή των 32 εσυ?
 
Λοιπόν διαβάζω διαβάζω και δεν καταλαβαίνω.τι σημασία έχει τι γουστάρει να ρίχνει ο καθένας?ρε σεις προσπαθειστε να ευχαριστηθειται αυτό που κάνετε γιατί πραγματικά μας θεωρώ πολύ τυχερούς που έστω μπορούμε και βγαίνουμε.δηλαδη ένας που ρίχνει 28 είναι πιο πολύ παίκτης από έναν που ρίχνει 30 31 ή 32?ημαρτον πια
 
Stirella είσαι στην ομάδα των 28 ή των 32 εσυ?

Στην ομαδα των 30 ειμαι εγω, γιατι αυτα εχω ευχαριστηθει περισσοτερα απο ολα...
Ωστοσο θεωρω σαν συνολο τα 28αρια πολυ ανωτερα απο τα 32αρια, πιο προβλεψιμα κ με λιγοτερες μεταβολες, σαν συνολο παντα, οχι σαν μεμονομενες περιπτωσεις...
Απο την αλλη θεωρω σκοπευτικα πιο ευκολα τα 32αρια, εχουν μεγαλυτερο δραστικο κυκλο στην περιφερεια κ σε μια επιφανεια ανοιχτοτερη των 60 περιπου εκατοστων...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top