Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαβάζω πάλι ότι διάβαζα και πριν χρόνια.
Όλα ωραία και καλά..
Στα δύσκολα όμως όλα αυτά κλάνουν μέντες .
Έχω πολλα παραδείγματα με σκοπευτές σοβαρούς με κριτές αγωνων σκοποβολής που έκαναν πυρινους λόγος για 24/28 γραμμάρια ,και ένα ωραίο πρωί με παγο και υγρασία στο θεο να παρακαλάνε για ένα κουτί φυσίγγια..τέλος παντων όλα είναι θέμα γούστου ..
Αυτά για τιs υγρασιεs είναι μυθοs εδώ εχουμε τιs περισσότερες μερεs 100% και πάνε μια χαρά τεσπα
 
Η υγρασία παιδιά δεν ειναι μύθος ειναι θέμα φυσικής, ποιο πυκνή ατμόσφαιρα με ότι αυτό συνεπάγεται. Το ίδιο φυσίγγι αλλάζει συμπεριφορά στις καιρικές συνθήκες απλώς θεωρώ ότι δεν το καταλαβαίνουμε σε κάποια από αυτά. Το δικό μου συμπέρασμα είναι τη δουλειά μας την κάνουμε με 2 φυσίγγια. Το ένα να συμπληρώνει το άλλο και τα 2 μαζί τον κυνηγό. Ας ρίχνει ο καθένας με ότι γουστάρει κι ας έχει ανοιχτό μυαλό γισ νέες δοκιμές.
 
Τα 28αρια ΒΔ Ελλαδα απλα κλανουν μεντες,,,,και γτω οταν τα δοκιμασα καποτε επαθα πλακα...ελεγα τι βλακεια εκανα τοσο καιρο κ εριχνα 30-32.....ελα μ που πηγα χωριο (καμπος Αρτας)..και ξεκινας ενα ωραιο πρωινο μ ενα φιλο....εγω 28αρια αυτος 32 ιμπεριαλ (original)....Ε λες κ εριχνα κλουβια αυγα!! Κ το προηγουμενοο βραδυ του εκανα κυρηγμα γιατι ριχνει 32....απλα εγινα ρομπα!! Καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθη γι αυτα τα οποια υποστηριζουμε ακραδαντα!!! Εγω 28 ,,,,αν δεν παει 9-10 κ να εχει σκασει ο ηλιος.....δεν τα ξαναβαζω!!!
 
Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του...
Το να αλλάξω γνώμη στον άλλο δεν θα το κάνω!
Εγώ συμφωνώ με τον Γεράσιμο τα 28 και 30 γραμμάρια είναι υπέρ-αρκετά για τα είδη της τσίχλας!
Και όταν ακούω ότι το τάδε φυσίγγι δεν τραβάει στις δύσκολες καιρικές συνθήκες απλά δοκιμάστε το ίδιο φυσίγγι με ένα τσοκ πιο σφιχτό και ένα νούμερο πιο χοντρά σκάγια!Θα δείτε άλλο έργο...
 
Ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του...
Το να αλλάξω γνώμη στον άλλο δεν θα το κάνω!
Εγώ συμφωνώ με τον Γεράσιμο τα 28 και 30 γραμμάρια είναι υπέρ-αρκετά για τα είδη της τσίχλας!
Και όταν ακούω ότι το τάδε φυσίγγι δεν τραβάει στις δύσκολες καιρικές συνθήκες απλά δοκιμάστε το ίδιο φυσίγγι με ένα τσοκ πιο σφιχτό και ένα νούμερο πιο χοντρά σκάγια!Θα δείτε άλλο έργο...
Συναδερφε εγω τα συγκεκριμενα που ανεφερα τα εριχνα με 2* 8νο...τα οποια στην βοιωτια που τα πρωτο δουλεψα....κανενα θεμα.....αλλα η Βοιωτια δεν εχει τον καιρο της Αρτας.....το πρωι του Δεκεμβη - Γεναρη...απλα τσακιζει κοκκαλα.
 
Στο θεμα beretta δε σηκώνω κουβεντα. Ολα τα αλλα τα συζητάμε απλα στα φυσιγγια το θεωρώ σπατάλη να ψαχνειs κατι περισσότερο από τα σκοπευτικα
Μην τρελαίνεσαι Νικόλα, ο καθένας ας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Πάντα θα υπάρχουν διαφορετικά γούστα.
 
Τα 28αρια ΒΔ Ελλαδα απλα κλανουν μεντες,,,,και γτω οταν τα δοκιμασα καποτε επαθα πλακα...ελεγα τι βλακεια εκανα τοσο καιρο κ εριχνα 30-32.....ελα μ που πηγα χωριο (καμπος Αρτας)..και ξεκινας ενα ωραιο πρωινο μ ενα φιλο....εγω 28αρια αυτος 32 ιμπεριαλ (original)....Ε λες κ εριχνα κλουβια αυγα!! Κ το προηγουμενοο βραδυ του εκανα κυρηγμα γιατι ριχνει 32....απλα εγινα ρομπα!! Καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθη γι αυτα τα οποια υποστηριζουμε ακραδαντα!!! Εγω 28 ,,,,αν δεν παει 9-10 κ να εχει σκασει ο ηλιος.....δεν τα ξαναβαζω!!!

αυτό ακριβώς , και όχι μόνο στην Β. Ελλάδα.
Πέρυσι είχα βαρεθεί να βλέπω πουλιά να γεμίζουν τον ουρανό με πίπουλα και να φεύγουν ( και πιθανά να πεθαίνουν ) στο απέναντι βουνό.
 
ισπανός εγγύηση παντού και πάντα τι υγρασίες τι κρύα δεν τον αγγίζει τίποτα και στουπιά όλα κάτω καθαρά σκοτώματα ούτε αίμα ούτε τίποτα !

δεν ξέρω πως το έχουν πετύχει αυτό το φυσίγγι αλλά είναι μαγική συνταγή !
 
Τα 28αρια ΒΔ Ελλαδα απλα κλανουν μεντες,,,,και γτω οταν τα δοκιμασα καποτε επαθα πλακα...ελεγα τι βλακεια εκανα τοσο καιρο κ εριχνα 30-32.....ελα μ που πηγα χωριο (καμπος Αρτας)..και ξεκινας ενα ωραιο πρωινο μ ενα φιλο....εγω 28αρια αυτος 32 ιμπεριαλ (original)....Ε λες κ εριχνα κλουβια αυγα!! Κ το προηγουμενοο βραδυ του εκανα κυρηγμα γιατι ριχνει 32....απλα εγινα ρομπα!! Καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθη γι αυτα τα οποια υποστηριζουμε ακραδαντα!!! Εγω 28 ,,,,αν δεν παει 9-10 κ να εχει σκασει ο ηλιος.....δεν τα ξαναβαζω!!!
Με τα 28ρια τα λαμπρο πριν κάποια χρόνια έναν Οκτωβρίο ειχα κάνει τρομερά μπασιματα ,όλοι κάτω είχαν πάθει πλάκα πόσο τράβαγαν ,όταν με το καλό ήρθε ο βαρύς Δεκέμβριος και πήγαμε για μαύρες σε μια ρεματιά που ο ηλιος την βλέπει ποτέ ...έκαναν σαν στρακαστρουκες .ούτε εγώ στραβωθηκα ούτε το όπλο χάλασε...τι να λέμε τώρα ....Εννοείτε ότι ένα σοβαρό 28ρι φτάνει για την τσίχλα .αλλά σε ποια περιοχή και με τι καιρικές συνθήκες πάντα.
Εγώ στα μπασιματα δεν θα τα αλλαζα τα 28ρια ..εάν δεν είχα γεμίσει 3 μαξιλάρια πούπουλα από κάτι φάσες που με καβάλησαν ,γιατί στα περάσματα δεν θα βγει μόνο η απλή τσιχλιτσα ..
 
ισπανός εγγύηση παντού και πάντα τι υγρασίες τι κρύα δεν τον αγγίζει τίποτα και στουπιά όλα κάτω καθαρά σκοτώματα ούτε αίμα ούτε τίποτα !

δεν ξέρω πως το έχουν πετύχει αυτό το φυσίγγι αλλά είναι μαγική συνταγή !
Όντως Παύλο κ γω μ αυτα ξεκινησα φετος 30γρ και στα δύσκολα κανα 32γρ...πραγματικη εγγυηση.
 
Μην τρελαίνεσαι Νικόλα, ο καθένας ας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Πάντα θα υπάρχουν διαφορετικά γούστα.
Δεν τρελενομαι φίλε μου απλά έχω κατασταλάξει.Εννοειται ότι ακούμε τη γνώμη όλων και όταν κάτι φαίνεται ενδιαφέρον δοκιμάζουμε εγώ άκουσα εσένα και τον Αλέξη και θα δοκιμάσω τα φυσίγγια που προτείνατε
 
ισπανός εγγύηση παντού και πάντα τι υγρασίες τι κρύα δεν τον αγγίζει τίποτα και στουπιά όλα κάτω καθαρά σκοτώματα ούτε αίμα ούτε τίποτα !

δεν ξέρω πως το έχουν πετύχει αυτό το φυσίγγι αλλά είναι μαγική συνταγή !
Σωστά Rio 20 μπράβο Παυλο
 
ισπανός εγγύηση παντού και πάντα τι υγρασίες τι κρύα δεν τον αγγίζει τίποτα και στουπιά όλα κάτω καθαρά σκοτώματα ούτε αίμα ούτε τίποτα !

δεν ξέρω πως το έχουν πετύχει αυτό το φυσίγγι αλλά είναι μαγική συνταγή !
Παύλο τα express πως τα έχεις δει ? Αξίζουν ? Και αυτά εάν δεν κάνω λάθος Ισπανία έχουν μέσα
 
Τα 28αρια ΒΔ Ελλαδα απλα κλανουν μεντες,,,,και γτω οταν τα δοκιμασα καποτε επαθα πλακα...ελεγα τι βλακεια εκανα τοσο καιρο κ εριχνα 30-32.....ελα μ που πηγα χωριο (καμπος Αρτας)..και ξεκινας ενα ωραιο πρωινο μ ενα φιλο....εγω 28αρια αυτος 32 ιμπεριαλ (original)....Ε λες κ εριχνα κλουβια αυγα!! Κ το προηγουμενοο βραδυ του εκανα κυρηγμα γιατι ριχνει 32....απλα εγινα ρομπα!! Καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθη γι αυτα τα οποια υποστηριζουμε ακραδαντα!!! Εγω 28 ,,,,αν δεν παει 9-10 κ να εχει σκασει ο ηλιος.....δεν τα ξαναβαζω!!!
Μάλλον κάτι άλλο πήγαινε στραβά εδώ κάνουν κηδειεs στο νησί από το χαραμι μέχρι το σκοτάδι και δε νομίζω να έχει λιγότερη υγρασία εδω
 
Ολοι δικιο εχετε και το λεω ειλικρινα!!! Πιστευω οτι και τα λιγα γραμμαρια ( 28 ) σκοτωνουν πολυ καλα!!!
Ενα καλοστημενο φυσεκι στα 28 γραμμαρια με spark - rex Ν8,5 ο τσιχλοκοτσυφας δεν εχει καμια τυχη
στα 40-45 με 2*......αρκει να σημαδεψεις σωστα.
 
Με τα 28ρια τα λαμπρο πριν κάποια χρόνια έναν Οκτωβρίο ειχα κάνει τρομερά μπασιματα ,όλοι κάτω είχαν πάθει πλάκα πόσο τράβαγαν ,όταν με το καλό ήρθε ο βαρύς Δεκέμβριος και πήγαμε για μαύρες σε μια ρεματιά που ο ηλιος την βλέπει ποτέ ...έκαναν σαν στρακαστρουκες .ούτε εγώ στραβωθηκα ούτε το όπλο χάλασε...τι να λέμε τώρα ....Εννοείτε ότι ένα σοβαρό 28ρι φτάνει για την τσίχλα .αλλά σε ποια περιοχή και με τι καιρικές συνθήκες πάντα.
Εγώ στα μπασιματα δεν θα τα αλλαζα τα 28ρια ..εάν δεν είχα γεμίσει 3 μαξιλάρια πούπουλα από κάτι φάσες που με καβάλησαν ,γιατί στα περάσματα δεν θα βγει μόνο η απλή τσιχλιτσα ..
Περικλή φοβερό 28αρι αυτό αλλά ακριβώ τώρα πια απλά στιs μαυρεs και σε περάσματα που σου βγαίνουν στα 10 μετρα τα πουλια είναι πολύ αυστηρό εκεί πάει καλύτερα ακόμα και το 24 αρι
 
Δηλαδη οσοι ριχνουν ακομα 32 και πανω κοιμονται? απλα για να το καταλαβω
πριν καποια χρονια ηταν στην μοδα τα μαγκνουμ φυσιγγια και αν εριχνες φασσα παπι 34 γραμμαρια σε κοιταγανε καπως του στυλ δεν ξερει αυτος....τωρα ειναι στην μοδα και λογω αυξησης τις τιμης των φυσιγγιων τα 28 γραμμαρια,απλα νομιζω πως αν ειχαν τα 31-32 γραμμαρια 5 ευρω αυτοι που θα κυνηγουσανε με 28 γραμμαρια θα ηταν 1 στους 100 και αν.... δεν κρινω κανεναν για τον τροπο που κυνηγαει απλα λεω την γνωμη μου ο σχολιασμος μου δεν εχει κανεναν συγγεκριμενο αποδεκτη
 
Μάλλον κάτι άλλο πήγαινε στραβά εδώ κάνουν κηδειεs στο νησί από το χαραμι μέχρι το σκοτάδι και δε νομίζω να έχει λιγότερη υγρασία εδω
Σαν τι να πήγε στραβα οταν το ιδιο το εριχνα στην Θήβα 20 μερες πριν με ιδιο οπλο στανταρ 2*???? Τίποτα....απλα διαφορα θερμοκρασιας κ υγρασίας....δεν κανουν όλα τα φυσιγγια για παντου...και εκει μπορει να εχει υγρασια....αλλα με τι θερμοκρασία?! Μην το θεωρούμε "πανακειο" για όλους τους καιρούς.....τα εχουν φαει και αλλοι σοβαροι σκοπευτες κ κυνηγοι τα μουτρα τους ετσι.
 
Μάλλον κάτι άλλο πήγαινε στραβά εδώ κάνουν κηδειεs στο νησί από το χαραμι μέχρι το σκοτάδι και δε νομίζω να έχει λιγότερη υγρασία εδω

το "νησί" είναι άλλο έργο , για έλα στην στεριά το πρωί και τα ξαναλέμε ............. ;) ;) ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top