Antonio Zoli

Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες!
Η συζήτηση περί ανθεκτικών όπλων και συστημάτων κλειδώματος σε αλληλεπίθετα είναι καθαρά θεωρητικής φύσεως και όχι πρακτικής...!
Κανείς μας δεν θα ζήσει "10 ζωές" για να "λειώσει" ένα (καλοσυντηρημένο) όπλο στη χρήση, οποιοδήποτε όπλο...!
 
Last edited:
Παίδες επειδή βλέπω να γίνεται συχνά λόγος για την αντοχή των όπλων, ειδικά κάποιων όπλων ανώτερης ποιότητας, όχι καταναγκην ανώτατης. Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει να χαλάσει κάποιο όπλο από υπερβολική χρήση κατάλληλων φυσιγγιων; Να πει βρε αδερφέ, ναι είχα το τάδε όπλο, πήρε όση επισκευή μπορούσε να πάρει αλλά πλέον ο οπλουργός έκρινε ότι πρέπει να παροπλιστεί, να καταστραφεί και να διαγραφεί από ιδιοκτησία.
Έχετε κάποια τέτοια εμπειρία;

Eδω βρε Γιωργο δεν συμβαινει σχεδον ποτε ουτε καν στα αυτογεμη που ειναι και φτηνοτερης χρηματικης κατηγοριας συνηθως. Αγοραζουμε οπλο για να μας μεινει για χρονια, για να αντεξει την καταπονηση που θεωρουμε οτι του κανουμε στο σκοπευτηριο, γιατι οχι για να μεινει και στα παιδια μας. Κανενα απο τα οπλα αυτης της κατηγοριας δεν προκειται να παθει τιποτα στα χερια μας, με τη χρηση που κανουμε εμεις, απλα ειναι η ιδεα που εχουμε οτι θελουμε κατι που να ανταποκρινεται και στο ποσο που δωσαμε για την αποκτηση του
 
Παίδες επειδή βλέπω να γίνεται συχνά λόγος για την αντοχή των όπλων, ειδικά κάποιων όπλων ανώτερης ποιότητας, όχι καταναγκην ανώτατης. Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει να χαλάσει κάποιο όπλο από υπερβολική χρήση κατάλληλων φυσιγγιων; Να πει βρε αδερφέ, ναι είχα το τάδε όπλο, πήρε όση επισκευή μπορούσε να πάρει αλλά πλέον ο οπλουργός έκρινε ότι πρέπει να παροπλιστεί, να καταστραφεί και να διαγραφεί από ιδιοκτησία.
Έχετε κάποια τέτοια εμπειρία;
Tώρα με τα 28 γρ στο αγώνισμα του compak -sporting είναι πολύ σπάνιο κι'όχι αδύνατο όμως με την πολλή χρήση να χαλάσει όπλο καί να μήν επιδιορθώνεται .
Τήν 10ετία του 90 που ρίχναμε μέχρι 36γρ στο sporting είδα αρκετά όπλα να καταχωρούνται ως ΠΟΕ .
Του ξαδέλφου το ιταλικό (δέν γράφω μάρκα για λόγους αρχής ) έφτασε στο σημείο να ανοίγει με την έκρηξη του φυσιγγίου .
Κάποια άλλα ,αρκετά επώνυμα είχαν γίνει κουδουνίστρες απο τα πολλά bar .
 
Tώρα με τα 28 γρ στο αγώνισμα του compak -sporting είναι πολύ σπάνιο κι'όχι αδύνατο όμως με την πολλή χρήση να χαλάσει όπλο καί να μήν επιδιορθώνεται .
Τήν 10ετία του 90 που ρίχναμε μέχρι 36γρ στο sporting είδα αρκετά όπλα να καταχωρούνται ως ΠΟΕ .
Του ξαδέλφου το ιταλικό (δέν γράφω μάρκα για λόγους αρχής ) έφτασε στο σημείο να ανοίγει με την έκρηξη του φυσιγγίου .
Κάποια άλλα ,αρκετά επώνυμα είχαν γίνει κουδουνίστρες απο τα πολλά bar .
36 γραμμαρια;
 
Μέχρι 36 γρ ανώτατο επιτρεπτό όριο .
Υπήρχαν φυσίγγια που ήσαν σκέτοι δυναμίτες .
Οι πλήστοι σκοπευτές (αν όχοι όλοι) της εποχής εκτός απο βαρυκοία έχουν κ αυχενικό .
Ένα φυσίγγι 36άρι sporting μούκανε τόση ''εντύπωση '' που ζήτησα απο φίλο να το μετρήσει στο computer test .980 bar
 
Το συγκεκριμένο φυσίγγι -προιόν τοπικής βιοτεχνίας άλλης επαρχίας ήταν δώρο -δοκιμή (1 κουτί) από φίλο
Όταν τον ρώτησα πώς βγάζει αγώνα 100 δίσκων με τέτοιο φυσίγγι μ'απαντησε κατά λέξη καί το θεωρούσε απολύτως φυσιολογικό :
''Είμαστε 3 άτομα που το ρίχνουμε .Σαββατοκύριακο* ένα κουτί ponstan μας φτάνει καί περισσεύει να βγάλουμε τον αγώνα .''

* Τότε ρίχναμε 50 Σαββάτο κ 50Κυριακή
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
Με γειες φιλε!
Ωραιο ντουφεκι πραγματι.
Τα τσιχλακια θα πονεσουν φετος :)
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
Καλορίζικο και καλοτούφεκο ....
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
Μήκος καννων;; θαλάμες;; αυλοι;;;
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
Καλορίζικο, καλοτούφεκο Βικ, να είσαι γερός να το χαρείς! .shake hands.
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
Φίλε μου καλοτουφεκο και να το χαρείς γιατί ξέρω πόσο το ηθελες:)
 
Eπειδη το σιδερο στη βραση κολαει, την εκανα την αγορα.













3 απο τα 5 μαμα τσοκ


Επικρουστηρες και ελατηρια, αχρειαστα ναναι. Spacers για το κοντακι και εξτρα στοχαστρο


Σαν αισθηση ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, την πρωτη φορα που το επωμισα ηταν και η πρωτη φορα που το ερωτευτηκα. Ποιοτικο οπλο και δειχνει στιβαρο τοσο οσο να το κληρονομησεις στα εγγονια σου χωρις αβαριες
Βίκτωρα καλορίζικο.....Εύχομαι να το χαρής με ωραιότατα καπνίσματα......
 
Back
Top