Άρβυλα ( Αγορά )

παιδια για πειτε τν γνωμη σας για αυτα τα 3 μποτακια. εψαξα λιγο με πρωτη επιλογη να εχει το μποτακι Thinsulate, μιας και εμεινα πολυ ευχαρστημενος απο της γαλοτσες στηθους που πηρα.

http://trazeras.gr/index.php/ypodisi/arviles-epixeirisiakes/αρβυλο-ισχυρού-ψιχίου-με-thinsulate-detail.html

http://www.sunbirdwear.gr/product_info.php?products_id=41

http://trazeras.gr/index.php/ypodisi/μποτάκια-κυνηγιού/εκτοξευτής-δίσκων-της-champion-kir-126-12606-12607-12612-12613-12616-12621-12622-12623-12624-12633-12634-12637-12642-12644-detail.html
το 1ο καλό ζεστό αλλά ιδρώνει πολύ τα πόδια ειδικά όταν περπατάς είναι ενοχλητικό
το 2ο είναι waterproof και όχι gore tex το οποίο πάνω από τον αστράγαλο θα μπάζει υγρασία
το 3ο έχει άλλη τεχνολογία αδιαβροχοποίησης που είναι κάτι σαν goretex
θα πήγαινα στο 3ο :)
 

Απευθύνετε σε : Ανδρες .
Χρήση για : Backpacking-trekking- Mountaining.
Κόψιμο : Υψηλό μποτάκι.
Αδιάβροχο: Ναί .
Μεμβράνη : D-Tex μεμβράνη.
Εξωτερικό υλικό: Suede Δέρμα water repellent .
Εσωτερικό υλικό: Waterproof Breathable D-tex.
Εξωτερική σόλα : Vibram® Mulaz .
Μεσαία σόλα : EVA+ dual-density footbed.
Πάτος : Ortholite™+ dual-density footbed.
Υποστήριξη : τεχνολογία σταθεροποιήσης του παπουτσιού .
Εξωτερικό πλαίσιο : Heel System .
Βάρος το παπούτσι : 660 g @ Size 8.0.
Xρώμα : Μπέζ με κόκκινες λεπτομέρειες.
Άλλα χαρακτηριστικά :
Mποτάκια Ανδρικά της Dachstein ,Ιδανικό για πεζοπορία στο βουνό σε απαιτητικές εδάφους. Για σκληρές συνθήκες και επιφάνειες, μιά μπότα πεζοπορίας το Dachstein Dolomite Tex, θα καλύψει όλες τις ανάγκες σας ,διότι είναι ελαφρύ (660 γραμ.) , ανθεκτικό και αδιάβροχο. Το εξωτερικό υλικό κατασκευής είναι από φυσικό δέρμα Suede για να εξασφαλίζει αναπνοή και αντοχή σε πεζοπορία, σε συνδιασμό με επένδυση εσωτερικά με αδιάβροχη και αντιβακτηριδιακή μεμβράνη D-Tex κατασκευασμένη απο την ίδια τη Dachstein, που ακόμα και αν βραχούν,το νερό δεν θα φτάσει ποτέ στα πόδια σας, έχουν μοναδική διαπνοή αλλά και ύφος που τα κάνουν ιδανικά για την πεζοπορία στα δύσβατα μονοπάτια. Τέλος η εξελιγμένη και δοκιμασμένη VIBRAM σόλα, δίνει αξιόπιστο κράτημα, και ο αντιμικροβιακός, και αεριζόμενος πάτος προσφέρει άνεση. Ο εσωτερικός πάτος Ortholite ,αποτελείτε απο ένα αφρώδες υλικό με αντι-μικροβιακή προστασία και μείωση της δυσάρεστης οσμής, καλύτερη στήριξη του ποδιού, απομάκρυνση της υγρασίας και καλύτερος αερισμός ενω είναι αποσπώμενος.
εταιρεία από τις κορυφαίες στο είδος
 
εγω παντως βρηκα την υγεια μου με τα lowa

Ευριπίδη είχα βρει πρόπερσι σε προσφορά τελευταίο ζευγάρι το LOWA TAHOE .http://www.kalkantzakos.com/Product/953/tahoe-gtx,-arvula-lowa
Απο 280 το πήρα 130.Δεν το έχω βάλει στο κυνήγι.Το φοράω τον χειμώνα .Είναι πραγματικά απίθανο παπούτσι.Η εφαρμογή του ,αδιάβροχο ,και αναπνέον.Απλά φανταστικό .Ομως το αρνητικόείναι η σκληρή του σόλα η οποία γλιστράει και μάλιστα επικίνδυνα.
 
ακου να δεις τι γινετε.το παπουτσι ειναι φανταστικο.εγω πριν 3 χρονια πηρα τα tibet 180 ευρα.το παπουτσι επειδη εχουμε την ιδια σολα αμα το περπατησεις μαλακωνει απιστευτα κι επειδη ειναι ασσυμετρα παιρνουνε την φορμα του ποδιου σου.τωρα δεν τα βγαζω με τιποτα.φαντασου οτι οταν τα πηρα τα φορουσα ακομα και στη περδικα που τα δικα μας βουνα δεν ειναι και τοσο ευκολα.τα βαζω στις ελιες και οπου αλλου μπορεις να φανταστεις.αλλα μολις βραχουνε τ αφηνω και στεγνωνουνε και μετα τα περναω με λιπος φωκιας.ειναι αθανατα.φορα τα να τα μαλακωσεις και θα με θυμηθεις.περυσι καποια στιγμη κυνηγουσα τσιχλες με χιονι και -3,απιστευτο για χανια και με τρομερη υγρασια.κρυωνα παντου εκτος απο τα ποδια τα οποια ητανε λες και ειχα μεσα καλοριφερ και χωρις να φοραω τιποτα ιδιαιτερς καλτσες.παντως περπατησε τα και δεν θα τα ξαναβγαλεις
 
ακου να δεις τι γινετε.το παπουτσι ειναι φανταστικο.εγω πριν 3 χρονια πηρα τα tibet 180 ευρα.το παπουτσι επειδη εχουμε την ιδια σολα αμα το περπατησεις μαλακωνει απιστευτα κι επειδη ειναι ασσυμετρα παιρνουνε την φορμα του ποδιου σου.τωρα δεν τα βγαζω με τιποτα.φαντασου οτι οταν τα πηρα τα φορουσα ακομα και στη περδικα που τα δικα μας βουνα δεν ειναι και τοσο ευκολα.τα βαζω στις ελιες και οπου αλλου μπορεις να φανταστεις.αλλα μολις βραχουνε τ αφηνω και στεγνωνουνε και μετα τα περναω με λιπος φωκιας.ειναι αθανατα.φορα τα να τα μαλακωσεις και θα με θυμηθεις.περυσι καποια στιγμη κυνηγουσα τσιχλες με χιονι και -3,απιστευτο για χανια και με τρομερη υγρασια.κρυωνα παντου εκτος απο τα ποδια τα οποια ητανε λες και ειχα μεσα καλοριφερ και χωρις να φοραω τιποτα ιδιαιτερς καλτσες.παντως περπατησε τα και δεν θα τα ξαναβγαλεις

Τα έχω φορέσει με πολύ χιόνι στα Τζουμέρκα και με -8 και γενικά χειμώνα με χιόνια και νερά.Είναι φανταστικά.Όπως και με ζεστό καιρό το πόδι δεν ιδρώνει με τίποτα.Δεν ξέρω μόνο μήπως πρέπει να περάσω με καμιά βούρτσα τη σόλα να αγριέψει λίγο.Γλιστράνε επικίνδυνα όταν τα φοράω στην Αθήνα μέσα στην πόλη σε βρεγμένα πεζοδρόμια.Εχω χορέψει μπαλέτο πολλές φορές και γλύτωσα κατάγματα από θαύμα.
 
Και εγω θα πάω σύντομα για αγορά αρβυλου εν όψη κ του κυνηγιού της περδικας.Θα κοιτάξω πάλι για τα gri sport από τα οποία έμεινα υπερευχαριστημενος.Αν δεν βρω τότε θα πάω σε lythos που είναι οικονομικά κ αυτά κ όσο κρατήσουν.Στο περπατητο τρυγονιού μου έφυγε τελείως η σολα....very funny..very funny. Και πολύ τους κ καλά τους.3 χρόνια μου έβγαλαν με 70€.Τα έλιωσα κ το ευχαριστηθηκα:):).sarcastic.
 
Τα έχω φορέσει με πολύ χιόνι στα Τζουμέρκα και με -8 και γενικά χειμώνα με χιόνια και νερά.Είναι φανταστικά.Όπως και με ζεστό καιρό το πόδι δεν ιδρώνει με τίποτα.Δεν ξέρω μόνο μήπως πρέπει να περάσω με καμιά βούρτσα τη σόλα να αγριέψει λίγο.Γλιστράνε επικίνδυνα όταν τα φοράω στην Αθήνα μέσα στην πόλη σε βρεγμένα πεζοδρόμια.Εχω χορέψει μπαλέτο πολλές φορές και γλύτωσα κατάγματα από θαύμα.
μαζι σου για το γλυστριμα στο πεζοδρομιο.αυτο με τη βουρτσα δεν το εχω κανει ποτε σε παπουτσι και δεν ξερω να σου πω.αν το εχεις δοκιμασει καν το αλλιως ας μας πει καποιος που το εχει δοκιμασει
 
Και εγω θα πάω σύντομα για αγορά αρβυλου εν όψη κ του κυνηγιού της περδικας.Θα κοιτάξω πάλι για τα gri sport από τα οποία έμεινα υπερευχαριστημενος.Αν δεν βρω τότε θα πάω σε lythos που είναι οικονομικά κ αυτά κ όσο κρατήσουν.Στο περπατητο τρυγονιού μου έφυγε τελείως η σολα....very funny..very funny. Και πολύ τους κ καλά τους.3 χρόνια μου έβγαλαν με 70€.Τα έλιωσα κ το ευχαριστηθηκα:):).sarcastic.
αν δε θες αδιαβροχα και τα μερη που πας για περδικα ειναι σκληρα θα σου προτεινα τα vet sport με ραφτο αθανατο δερμα και σολα που για να λειωσει πρεπει να προσπαθησεις πολυ.βεβαια πολυ σκληρο και βαρυ παπουτσι αλλα απεθαντο.φαντασου οτι εγω τα εσπασα με wd-40 το οποιο το εβαζα 1 εβδομαδα συνεχεια μεσα εξω.επειδη τα εχω μια 7ετια τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα
 
μαζι σου για το γλυστριμα στο πεζοδρομιο.αυτο με τη βουρτσα δεν το εχω κανει ποτε σε παπουτσι και δεν ξερω να σου πω.αν το εχεις δοκιμασει καν το αλλιως ας μας πει καποιος που το εχει δοκιμασει

Αυτό μου το είπε κάποιος ο οποίος ήταν στην έκθεση πέρσι και κολλάει vibram.Μου είπε να το πάω να το αγριέψει αυτός με την βούρτσα για να μην παιδεύομαι εγώ,
 
Και εγω θα πάω σύντομα για αγορά αρβυλου εν όψη κ του κυνηγιού της περδικας.Θα κοιτάξω πάλι για τα gri sport από τα οποία έμεινα υπερευχαριστημενος.Αν δεν βρω τότε θα πάω σε lythos που είναι οικονομικά κ αυτά κ όσο κρατήσουν.Στο περπατητο τρυγονιού μου έφυγε τελείως η σολα....very funny..very funny. Και πολύ τους κ καλά τους.3 χρόνια μου έβγαλαν με 70€.Τα έλιωσα κ το ευχαριστηθηκα:):).sarcastic.
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργια άρβυλα μέχρι 100 ευρώ και προσανατολίζομαι στα grisport που αντιπρόσωπός τους είναι εδώ στα Γιάννενα.
Για πές ρε Τάσο από αδιαβροχοποίηση και αντιολισθητικότητα τι λένε?
 
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργια άρβυλα μέχρι 100 ευρώ και προσανατολίζομαι στα grisport που αντιπρόσωπός τους είναι εδώ στα Γιάννενα.
Για πές ρε Τάσο από αδιαβροχοποίηση και αντιολισθητικότητα τι λένε?
Σπύρο εγώ πέρσι πήρα ένα ζευγάρι Grisport για να τα φοράω τον χειμώνα στην πόλη αφού πάντα κυκλοφορώ με μποτάκια.Τα συγκεκριμένα δεν ήταν κάτι ακριβό και συγκεκριμένα ήταν το Μ10536 http://www.hikearth.gr/product_info...ucts_id=530&osCsid=102mm3jlactnud13r0v7b0ie54
Τα μποτάκια μπορώ να πω ότι ήταν κάτω του προσδοκόμενου και μετά από 3 μήνες χρήσης σκίστηκε το cordura χαμηλά στη σόλα και στο σημείο που το παπούτσι δίπλωνε από το βάδισμα.Το ανέφερα στο κατάστημα και μου ειπαν πως ο αντιπρόσωπος τους ζήτησε να μου πουν να του στείλω ένα mail.Ετσι και έκανα.Την επόμενη κιόλας με πήρε τηλέφωνο ο ίδιος ο Οικονόμου που είναι ο εισαγωγέας. Ευγενέστατος και καλομίλητος έδειξε ενδιαφέρον να δει απο κοντά το παπούτσι ,όχι για να πειστεί ,αλλά για να δει ο ίδιος την ποιότητα του cordura αφού έτσι κι αλλιώς μου είχε πει οτι θα μου τα αντικαθιστούσε !!!
Είχα μείνει έκπληκτος απο την αντιμετώπιση του.Μου ειπε πως θα έφερνε καινούργια παρτίδα στις μέρες του Πάσχα .Του ειπα πως τότε θα είμαι επάνω οπότε θα πήγαινα εγώ απο κει .Ετσι και έγινε .Τα είπαμε απο κοντά ,μου έδωσε ένα ζευγάρι καινούργια και τον ευχαρίστησα για την όλη αντιμετώπιση στο πρόβλημα .Σωστός επαγγελματίας .
Είχα αναφερθεί στο γεγονός αυτό και τότε εδώ στο φόρουμ.
Τώρα τα πιο ακριβά μοντέλα της σειράς με δέρμα δεν ξέρω τι είναι.Ομως αισθάνομαι υποχρεωμένος να γράψω για τον τρόπο που με αντιμετώπισε ο ίδιος και η εταιρεία.
 
Θα περάσω κάνα απόγευμα από κει να τα δώ και από κοντά.
Υπόψιν οτι αυτά που πήρα εγω δεν είναι να τα βάλεις στο κυνήγι.Δεν νομίζω οτι θα σου προσφερουν την στεγανότητα που λένε .Κοιτα τα δερμάτινα .
 
Τα συγκεκριμένα άρβυλα τα έχω 4 χρόνια και είμαι απόλυτα οικανοποιημενος από αντοχή και απόδοση. Τα φοραω βέβαια μόνο όταν πηγαίνω στο βουνό σε πέτρα κυρίως. Είναι ελαφρυα και ξεκουραστα , δεν κρατάνε το νερό για να βαραίνουν και από θέμα αδιάβροχοποίησης ειναι στεγανά .
Τα επελεξα γιατί είναι σουετ, τα προτιμάω από το δέρμα γιατί είναι πιο μαλακά και πιο καλή εφαρμογή στο πόδι μου. Παλιότερα είχα τα beretta πάλι σουετ και εκείνα καλά αλλά δεν τα έβρισκα εδώ σε μαγαζί.
Πάντως αυτά που μου αρέσουν πολλή είναι τα columbia αλλά ή τιμή φεύγει πολλή
images
Γιαννη πιο μοντελο της Columbia ειναι?
 
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργια άρβυλα μέχρι 100 ευρώ και προσανατολίζομαι στα grisport που αντιπρόσωπός τους είναι εδώ στα Γιάννενα.
Για πές ρε Τάσο από αδιαβροχοποίηση και αντιολισθητικότητα τι λένε?
Σπυρο απο αδιαβροχοποιηση δεν λένε κ πολλά.Οχι οτι περίμενα περισσότερα απο 70€ άρβυλα..grisport track on gritex γραφουν με σήμα έναν αετό.Τωρα για τα ακριβότερα μοντέλα τις εταιρίας δεν γνωρίζω.Απο αντιολισθητικοτητα καλά ήταν.Εχω ένα θέμα με τα παπούτσια που φοραω γενικά..Συνήθως μου βγάζουν κάνα χρόνο περίπου.Τα συγκεκριμένα ανταποκρίθηκαν πέρα απο κάθε προσδοκία.(Για τα δικά μου δεδομένα).
Και ο φίλος που πάμε για μπεκατα μαζί grisport φορούσε κ αυτός δεν θυμαμε μοντέλο αλλά ήταν 10€ ακριβότερα απο τα δικά μου κ αυτός επίσης ευχαριστημένος.Εφοσον διαθέτεις μέχρι 100€ τότε ίσως βρεις κάτι καλύτερο με αυτά τα λεφτά.
 
Back
Top