Οι κήποι μας..

Μας εξηγείς λίγο αυτό που γράφεις για την απόδοση της αγριελιάς σε σχέση με την ήμερη; Πόσα κιλά καρπό χρειάζονται για να δώσουν ένα κιλό λάδι; Όντως και γω έχω διαβάσει ότι το λάδι της άγριας είναι φάρμακο!

Γιώργο, μια μέση απόδοση ήμερης ελιάς είναι 20% δηλαδή 5 κιλά ελιές για ένα κιλό λάδι (ή 10 κιλά λάδι στο σακί όπως λέμε κάτω, αφού τα σακιά έχουν 50 κιλά καρπό καθαρό περίπου). Στην άγρια είναι γύρω στο 30% δηλαδή σχεδόν 3 προς 1 (ή γύρω στο 15-16 το σακί).

Πάντως βασική προϋπόθεση για να έχει η άγρια ελιά τις φαρμακευτικές ιδιότητες είναι να μην ποτιστεί καθόλου και να μην καλλιεργηθεί εντατικά... Όσο το φυτό στρεσάρεται και "κακοπερνά" τόσο ανεβαίνει συγκέντρωση των ουσιών, αλλά πέφτει δραματικά η παραγωγή... Και είπαμε πως οι άγριες είναι κατά κανόνα ήδη πίσω σε παραγωγικότητα σε σχέση με τις ήμερες ακόμα και στον ίδιο τόπο και με την ίδια περιποίηση...

Μεν αν και μικρή, η παραγωγή φέρνει πολλά κέρδη γιατί η τιμή είναι αστρονομική.... Είμαι σε διαδικασία πειραματισμού και αναζήτησης και με αυτό το θέμα...
 
Last edited:
Φίλε Κώστα είναι η μεγάλη μου αγάπη να φτιάχνω πολλαπλά δέντρα στον ίδιο κορμό, και είναι και μια μεγάλη χρησιμότητα του κεντρώματος όταν έχεις λίγο χώρο σε κήπο, αλλά θες να έχεις όλα τα φρούτα! Έχω κυδωνιά και αχλαδιά και μηλιά μαζί, όπως και ήμερο και άγριο βύσσινο με κεράσι. Για να καταλάβουν όλοι τι λέμε δείχνω τα παρακάτω επισημαίνοντας που είναι το κέντρωμα και πού η κώμη του δέντρου, όπου φαίνεται και τα κλαριά του ενός δεν πλακώνουν το άλλο:

Τρία δέντρα σε διαφορετικό πόδι νερατζιάς της ίδιας ρίζας το κάθε ένα. Πίσω αριστερά, χωρίς επισήμανση, άλλο πολλαπλό εσπεριδοειδές όπου κάθε πόδι της ίδιας ρίζας νερατζιάς είναι πάλι άλλο δέντρο, είναι εμφανής η κούρμπα-σκαλοπάτι του κεντρώματος στο μέσο του κορμού...



4 δέντρα στην ίδια ρίζα νερατζιάς με τα τρια να είναι στο ίδιο πόδι



6 διαφορετικές ποικιλίες λεμονιάς (φράπα, στρογγυλό, σταγονοειδές πρώιμη, όψιμη, πολύφορη, με κουκούτσι, χωρίς κουκούτσι, με αγκάθι, χωρίς αγκάθι κτλ) στο ίδιο δέντρο νερατζιάς σε διάφορα πόδια και πολλαπλές στο ίδιο πόδι:




Γενικά αν μάθεις να κεντρώνεις, το μόνο όριο είναι η φαντασία σου, γιατί η φύση δίνει άπειρες δυνατότητες...
Τα αποτέλεσμα στον καρπό ποιο είναι;
 
Έτσι να παίρνει φωτιά το thread!

Συνάδελφε πριν πόσο καιρό τη μεταφύτευσες; Το φυτό είναι εμφανές πως δεν τροφοδοτείται από τη ρίζα σχεδόν καθόλου και η ζέστη της εποχής το στεγνώνει ραγδαία... Τα κλαριά έχουν καθόλου ελαστικότητα ή κάνουν κρακ; Δηλαδή είναι εντελώς ξερά; Ό,τι ξεραίνεται πλήρως διώξτο με ψαλίδα...

Κάποια μυκητίαση λόγω νερού είναι πιθανή, αν και οι ελιές είναι σκληρές... Θα πρότεινα και λίγα πετραδάκια χαλκού στο χώμα μετά ώστε με κάθε λελογισμένο σε ποσότητα και συχνότητα πότισμα να πολεμήσει και όποια προσβολή

Πάντως πολύ δύσκολα τα πράγματα...

Υ.Γ. Η καμέλια πίσω πάντως είναι σούπερ!
Γρήγορη γύρω στον μήνα έγινε η μεταφύτευση
Τα κλαριά της είναι σκληρά και σήμερα παρατήρησα ότι επάνω έχουν πιάσει σαν ιστό αράχνης σε κάποια σημεία .hair.
Να της αλλάξω χώμα μήπως φταίει αυτό και αρρώστησε ;
 
Γρήγορη γύρω στον μήνα έγινε η μεταφύτευση
Τα κλαριά της είναι σκληρά και σήμερα παρατήρησα ότι επάνω έχουν πιάσει σαν ιστό αράχνης σε κάποια σημεία .hair.
Να της αλλάξω χώμα μήπως φταίει αυτό και αρρώστησε ;

Κώστα αν ήταν λιγότερο από μήνα, και δεν το αποκλείω ακόμα και τώρα, θα μπορούσε να απέτυχε και η μεταφύτευση γενικά.... Δηλαδή να κόπηκε κάποια κεντρική ρίζα κατά τη μεταφύτευση και το φυτό και λόγω της έντονης υγρασίας που του είχες να τα κουτσοβόλευε με κάποιες περιφερειακές και τώρα που η ζέστη έσφιξε απλά δεν άντεξε ή αυτές σάπισαν από την πολύ υγρασία και χωρίς κεντρική, καληνύχτα ζωή...

Γενικά μεταφύτευση πρέπει να αποφεύγεται με κάθε τρόπο το καλοκαίρι, ειδικά όταν το φυτό βγαίνει χωρίς χώμα και είναι πρακτικά γυμνόριζο, καθώς συνεπάγεται τρομερή απώλεια χυμών και από τη διαδικασία και από την ατμόσφαιρα που το δέντρο δεν μπορεί να τις αναπληρώσει... Καλύτερα είναι λίγο πριν την αρχή της άνοιξης που η ρίζα είναι σε 'ύπνωση' και θα αγκαλιάσει κατευθείαν και θα επεκταθεί στο νέο περιβάλλον όταν ξυπνήσει. Επίσης οι εξωτερικές καιρικές συνθήκες είναι πολύ ευνοϊκές με εξαίρεση κάποιο όψιμο πάγο...

Μην την πειράξεις καθόλου... είναι σε κατάσταση σοκ και μια ριζική αλλαγή λογικά θα την αποτελειώσει..
 
Last edited:
Τα αποτέλεσμα στον καρπό ποιο είναι;


Βασίλη δεν έχει καμία επίδραση. Ό,τι ποικιλία βάλεις θα φας γευστικά. Η νερατζιά (το υποκείμενο όπως λέγεται) επηρεάζει λόγω της ρίζας της τη ποσότητα της βλάστησης και της καρποφορίας, όχι όμως το σχήμα και τον καρπό, τουλάχιστον σε αντιληπτό βαθμό...
 
Στην άγρια είναι γύρω στο 30% δηλαδή σχεδόν 3 προς 1 (ή γύρω στο 15-16 το σακί).
Μου φαίνεται τεράστια απόδοση. Είχα ακούσει το αντίθετο, επειδή το λάδι στο αγριλίδι είναι ελάχιστο και το περισσότερο είναι νερό,για τον λόγο αυτό η τιμή είναι όντως αστρονομική.
Υπάρχει ερασιτεχνικος τρόπος συλλογής αυτού του ελαίου με τα μέσα που έχει κάποιος σπίτι του;
 
Μου φαίνεται τεράστια απόδοση. Είχα ακούσει το αντίθετο, επειδή το λάδι στο αγριλίδι είναι ελάχιστο και το περισσότερο είναι νερό,για τον λόγο αυτό η τιμή είναι όντως αστρονομική.
Υπάρχει ερασιτεχνικος τρόπος συλλογής αυτού του ελαίου με τα μέσα που έχει κάποιος σπίτι του;

Γιώργο, εμένα όσες μαζεύω και τις βγάζω ξεχωριστά από τις υπόλοιπες, για να το έχω το λάδι για μένα, με τόσο μου έρχονται... Κάτω από 20% δεν μου έχουν έρθει ποτέ... Όμως όπως λέει ο @setterman φαντάσου ολόκληρο δέντρο τρέφει πολύ λίγο καρπό όχι 50+ κιλά που έχει το ήμερο. Επίσης μια απόδειξη της μεγάλης ελαιοπεριεκτικότητας του είναι πως το δέντρο δεν τις ρίχνει με τίποτα και μπορεί να πάει Απρίλης και να βρεις τις ελιές πάνω στο δέντρο απόλυτα υγιείς παρά τους πάγους... Δεν θα βρεις σάπια ή παραγινωμένη αγριελιά καθώς δεν έχει τόσο πολύ νερό... Η αστρονομική τιμή είναι γιατί τα δέντρα δεν είναι παραγωγικά σε ποσότητα, δεν πρέπει και πολλά δεν μπορούν να καλλιεργηθούν, μαζεύονται τρομερά δύσκολα λόγω διαμόρφωσης τόσο των ιδίων όσο και του εδάφους που βρίσκονται και αργούν πολύ για να μεγαλώσουν και να καρπίσουν...

Δεν ξέρω αν υπάρχει ερασιτεχνικός τρόπος, αλλά εγώ στον δικό μου ελαιοτριβέα, καθώς βγάζω μια πολύ σεβαστή ποσότητα από κανονικό λάδι, απαιτώ να με βάζει στο τέλος της ημέρας και με ειδικές ρυθμίσεις στα μηχανήματα που του υποδεικνύω καθώς όπως τα δουλεύουν τα μηχανήματα αυτοί, στις θερμοκρασίες που τα δουλεύουν, δεν αφήνουν τίποτα από αρώματα και θρεπτικές και αντιοξειδωτικές ουσίες... Και το αγριέλαιο θα μου το κάνουν ηλιέλαιο...
 
Last edited:
Χθες και προχθές έκανα και τη βόλτα μου από Κυνουρία, όπου σκάλισα, βοτάνισα και έφτιαξα τον κήπο πριν προλάβω να τον χαρώ και να φάω κάτι καθώς τον φύτεψα όταν γύρισα μέσα στο καλοκαίρι... Θα μαζέψουν οι δικοί μου τουλάχιστον, καθώς βλέπω τον καιρό να διατηρείται παρατεταμένα καλοκαιρινός...



Φυσικά επισκέφτηκα και τα κεντράδια μου:




Το αλουμινόχαρτο χρησιμεύει για να κάνει αντανάκλαση στον ήλιο και να μην 'ανάβει' από τη ζέστη το σημείο του εμβολιασμού, ενώ τα κλαρί του παλιού φυτού που αφήνω κάτω από το κέντρωμα είναι για να παροχετεύονται οι πολλοί χυμοί ώστε να μην σαπίσει το παλούκι και να αναπνέει και το δέντρο και να μην σκάσει αν δεν πιάσει το κέντρωμα. Επίσης αν πιάσει το κέντρωμα, το κλαρί αυτό παράγει τροφή που βοηθάει στην ανάπτυξη του κεντραδιού.

Αν το κεντράδι πιάσει καλά και πετάξει ένα μεγάλο βλαστάρι σα νήμα όπως αυτό παρακάτω, κόβεται πια το πλάγιο βοηθητικό κλαρί (φαίνεται η τομή) και ψαλιδίζεται το νήμα στην κορφή για να μην ψηλώσει υπερβολικά και σπάσει όπως συζήτησα με τον @giannis_k προηγουμένως...



Στη σελίδα 28 είχα παρουσιάσει ένα πρώτο κέντρωμα που είχα κάνει σε μη παραγωγική καρυδιά σε franquette την προηγούμενη άνοιξη:



Μετά από ένα χρόνο έχει ήδη καρπό:



Επίσης στη σελίδα 32 είχα κόψει μια αιωνόβια καρυδιά που ξεράθηκε:



Σχίστηκε και ορίστε η ξυλεία που έβγαλε για πούλημα κορμός και κλάρες...

 
Χθες και προχθές έκανα και τη βόλτα μου από Κυνουρία, όπου σκάλισα, βοτάνισα και έφτιαξα τον κήπο πριν προλάβω να τον χαρώ και να φάω κάτι καθώς τον φύτεψα όταν γύρισα μέσα στο καλοκαίρι... Θα μαζέψουν οι δικοί μου τουλάχιστον, καθώς βλέπω τον καιρό να διατηρείται παρατεταμένα καλοκαιρινός...



Φυσικά επισκέφτηκα και τα κεντράδια μου:




Το αλουμινόχαρτο χρησιμεύει για να κάνει αντανάκλαση στον ήλιο και να μην 'ανάβει' από τη ζέστη το σημείο του εμβολιασμού, ενώ τα κλαρί του παλιού φυτού που αφήνω κάτω από το κέντρωμα είναι για να παροχετεύονται οι πολλοί χυμοί ώστε να μην σαπίσει το παλούκι και να αναπνέει και το δέντρο και να μην σκάσει αν δεν πιάσει το κέντρωμα. Επίσης αν πιάσει το κέντρωμα, το κλαρί αυτό παράγει τροφή που βοηθάει στην ανάπτυξη του κεντραδιού.

Αν το κεντράδι πιάσει καλά και πετάξει ένα μεγάλο βλαστάρι σα νήμα όπως αυτό παρακάτω, κόβεται πια το πλάγιο βοηθητικό κλαρί (φαίνεται η τομή) και ψαλιδίζεται το νήμα στην κορφή για να μην ψηλώσει υπερβολικά και σπάσει όπως συζήτησα με τον @giannis_k προηγουμένως...



Στη σελίδα 28 είχα παρουσιάσει ένα πρώτο κέντρωμα που είχα κάνει σε μη παραγωγική καρυδιά σε franquette την προηγούμενη άνοιξη:



Μετά από ένα χρόνο έχει ήδη καρπό:



Επίσης στη σελίδα 32 είχα κόψει μια αιωνόβια καρυδιά που ξεράθηκε:



Σχίστηκε και ορίστε η ξυλεία που έβγαλε για πούλημα κορμός και κλάρες...

.sarcastic. .sarcastic. Ευκερία να φτιάξεις κοντάκι για την SX3 και γενικότερα....πολλά κοντάκια..my man.
 
Γρήγορη γύρω στον μήνα έγινε η μεταφύτευση
Τα κλαριά της είναι σκληρά και σήμερα παρατήρησα ότι επάνω έχουν πιάσει σαν ιστό αράχνης σε κάποια σημεία .hair.
Να της αλλάξω χώμα μήπως φταίει αυτό και αρρώστησε ;
Μην τη πειράξεις καθόλου μπας και την βγάλει. Απλά να ξέρεις ότι φέτος δεν θα φας λάδι από αυτήν. .sarcastic.
 
Παίκτες μου, η πεταλούδα χτύπησε τις τομάτες μου. Πήρα αυτό που φαίνεται στην φώτο και τις ραντισα. Το ξέρετε; Πότε είναι ασφαλές να φάμε;
Γιώργο τα βιολογικά εντομοκτόνα δεν απαιτούν συγκεκριμένο διάστημα εφαρμογής μέχρι την συγκομιδή. Καλό είναι όμως να αφήσεις 3-4 ημέρες και πάντα καλό πλύσιμο με λευκό σαπούνι πριν την κατανάλωση.
 
Παίκτες μου, η πεταλούδα χτύπησε τις τομάτες μου. Πήρα αυτό που φαίνεται στην φώτο και τις ραντισα. Το ξέρετε; Πότε είναι ασφαλές να φάμε;
Γιώργο το ίδιο το πήρε και η γυναίκα μου για τοις ντομάτες δεν κάνει και πολλά πράγματα η πεταλούδα είναι δύσκολο να την πολεμησεις
 
Παίκτες μου, η πεταλούδα χτύπησε τις τομάτες μου. Πήρα αυτό που φαίνεται στην φώτο και τις ραντισα. Το ξέρετε; Πότε είναι ασφαλές να φάμε;
Πέρνα τη σήμερα ένα χέρι.....και άλλο ένα χέρι σε 3 ημέρες.....Τομάτα θα κόψεις σε 8 ημέρες όμως.....


Δν μπορώ να σηκωθώ....αλλιώς (έχω φάρμακο στην αποθήκη σε υγρό)....να έβλεπες ποιό ήταν κ να το έπερνες....
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έτοιμος ο τρυγος και φέτος, 400 κιλά μούστο βγάλαμε. Αντε να πάνε όλα καλά με τον καιρό να κάνουνε το κρασάκι μας.
Μπράβο ρε πουλάρι.....Εύχομαι καλή σιγουριά....!! :)
Και του χρόνου να είστε καλά να βγάλετε τα διπλάσια κιλά....
400kg μούστος....δηλαδή γύρω στα 40-43 τελάρα σταφύλι...... ;)
Τη ποικιλία έχεις Μάνο...;;
 
Μπράβο ρε πουλάρι.....Εύχομαι καλή σιγουριά....!! :)
Και του χρόνου να είστε καλά να βγάλετε τα διπλάσια κιλά....
400kg μούστος....δηλαδή γύρω στα 40-43 τελάρα σταφύλι...... ;)
Τη ποικιλία έχεις Μάνο...;;
Σιράκ και καμπερνέ είναι αυτά Κώστα. Το αγιορείτικο δεν εβγαλε φέτος γιατί είναι μικρές ρίζες, περυσινές! Αύριο έχουν σειρά τα λευκά Ασύρτικο, Μαλαγουζιά και σαντορνέ.
 
Σιράκ και καμπερνέ είναι αυτά Κώστα. Το αγιορείτικο δεν εβγαλε φέτος γιατί είναι μικρές ρίζες, περυσινές! Αύριο έχουν σειρά τα λευκά Ασύρτικο, Μαλαγουζιά και σαντορνέ.
Ωραίες ποικιλίες Βασίλη.....Όταν έχεις στο σπίτι σου ψωμί,λάδι κ κρασί,τότε έχεις όλα τα καλά......Εγώ πρώτα ο θεός είδη πείρα την απόφαση το Μάρτιο να βάλω καμιά 150αριά κλίματα (75 τεμ. Μοσχάτο Αμβούργου & 75 τεμ. Σαββατιανό) να βγάζω το κρασάκι της χρονιάς..... .my man.
Με ένα βαρελάκι 300 L. είμαι κομπλέ....!!
 
Back
Top