Τουφεκιές στα όρια...

Το φυσίγγι το μάθαμε το όπλο το μάθαμε μένει να μάθουμε και το τσοκ/τσοκαρισμα

Αν και συνήθως αυτοί δεν ξεφεύγουν από τα μαμά τσοκ
Το ενα απο τα δυο τσοκ δεν πρεπει να ειναι μαμα..στην κατω καννη εχει μια γραμμη μαυρη στο τελος του και το αλλο τελειως μεταλλιζε
 
K μια άσχετη με το τοπικ ερώτηση προς όλους. Εχουμε ίσια τραβέρσα. Ανοδικη τραβέρσα. Κ κάθοδικη τραβέρσα. Σε ποια από όλες τα μάτια δυσκολεύονται πιο πολύ να εστιάσουν;;;;
Λογικα στην καθοδικη γιατι τα ερεθισματα που λαμβανεις ειναι περισσοτερα και ενδεχομενως δεν μπορεις να εστιασεις.
Υγ. Χιλια χρονια θα ζησεις :)
 
K μια άσχετη με το τοπικ ερώτηση προς όλους. Εχουμε ίσια τραβέρσα. Ανοδικη τραβέρσα. Κ κάθοδικη τραβέρσα. Σε ποια από όλες τα μάτια δυσκολεύονται πιο πολύ να εστιάσουν;;;;
Θεωρώ πως στην καθοδική θα είναι πιο δύσκολη η εστιαση.....ας εκτεθώ πρωτος .sarcastic.
 
Είμαι από κινητό δεν μπορω να διακρίνω καλά κρατάω το βίντεο με το που γύρισα Αθήνα να το ξαναδώ
Τωρα που το ξαναβλεπα στην κατω καννη πρεπει να ειναι το μαμα του με το μαυρο απο εναν πινακα της beretta ειναι το im..το πανω δεν μπορω να καταλαβω μπορει να ναι και το φουλ του που ειναι ασπρη η λωριδα
 
Καθοδική δυσκολότερη ,,τρέμει ο εγκέφαλος μη και δεν προλάβει σε χρόνο να δώσει εντολή στο δάχτυλο να πατήσει σκανδάλη και το πατάκι πέσει στο έδαφος
Δεδομένου ότι τα σκοπευτικά όπλα ψηλοντουφεκάνε ο βαθμός δυσκολίας στον καθοδικό δίσκο είναι μεγαλύτερος
 
Τα σκοπευτικα οπλα δεν ψηλοτουφεκανε σαν κανόνας. Είναι καλό να ρίχνουν λίγο πιο ψηλά όλα τα όπλα. Ξεφεύγουμε από το τοπικ. Όσο αφορά την εστιαση. Είναι τρομερα πιο δύσκολο για τα μάτια να εστιάσουν σωστά στις καθοδικες τροχιές. Κ για αυτο τα καθοδικα πιάτα είναι κ τα πιο δυσκολα συνήθως
 
Τα σκοπευτικα οπλα δεν ψηλοτουφεκανε σαν κανόνας. Είναι καλό να ρίχνουν λίγο πιο ψηλά όλα τα όπλα. Ξεφεύγουμε από το τοπικ. Όσο αφορά την εστιαση. Είναι τρομερα πιο δύσκολο για τα μάτια να εστιάσουν σωστά στις καθοδικες τροχιές. Κ για αυτο τα καθοδικα πιάτα είναι κ τα πιο δυσκολα συνήθως
Παρατήρηση κι'απο σένα ρε φίλε ;(off topic etc ..)
Ναί τα σωστά σκοπευτικά ψηλοτουφεκάνε έτσι για μαθαίνουν οι συνφορουμίτες οι νέοι κ αρχάριοι .
Σε βαθμό που κάποιοι πολύ σπουδαίοι σκοπευτές αφαιρούν και την ακίδα απο την ρίγα .
Οκυριότερος λόγος που χάνονται καθοδικά πιάτα είναι η δυσκολία υπολογισμού ''πόσο κάτω '' σε συνάρτηση με την ιδιότητα του όπλου ειδικά σε δίσκους που χάνουν ανομοιόμορφα το ύψος .
Αυτά
 
Last edited:
Παρατήρηση κι'απο σένα ρε φίλε ;
Ναί τα σωστά σκοπευτικά ψηλοτουφεκάνε έτσι για μαθαίνουν οι συνφορουμίτες οι νέοι κ αρχάριοι .
Σε βαθμό που κάποιοι πολύ σπουδαίοι σκοπευτές αφαιρούν και την ακίδα απο την ρίγα .
Καμία παρατήρηση. Η ακίδα μόνο προβλήματα φέρνει κ ειναι αχρηστη σε κινητό στοχο φίλε
 
Aφιερωμένη εξαιρετικά αυτή η σελίδα στον ALTAIR LUSSO γι'αυτά που επίμονα ρωτούσε ...
Αυτή η σελίδα φίλε μου είναι μια όαση για αρχάριους και προχωρημένους. Μάθημα σε νέους σκοπευτές και κυνηγούς δεν κάνει κανένας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Κάτι θέλεις να πεις αλλά δεν το λες ευθαίως . Παίζεις με τις λέξεις! !! Πετάς την μπάλα στην κερκίδα μαζί με λάσπη στον ανεμιστήρα. Σε ξαναρωτάω....τι πρόβλημα....έχετε με τις τουφεκιές στα όρια;
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά το ερώτημα του Δημήτρη, όντως η πιο δύσκολη τροχιά είναι η καθοδική. Εγώ δεν νομίζω ότι είναι θέμα εστίασης. Η καθοδική φορά σε αντίθεση με όλες τις άλλες είναι μια τροχιά συνεχώς επιταχυνόμενη λόγω της βαρύτητας. Αυτό προκαλεί άγχος στον σκοπευτή και ανασφάλεια για την σωστή προσκόπευση. Επίσης λόγω της τάσης που έχει ο στόχος να "κρύβεται" πίσω από το στόμιο της κάννης, κάνουμε το λάθος και σηκώνουμε το κεφάλι προσπαθώντας να τον βλέπουμε καλύτερα. Αυτός κατά την γνώμη μου είναι ο λόγος της δυσκολίας.
Επίσης τα σκοπευτικά όπλα που προορίζονται για το άθλημα του sporting, δηλαδή της προσομοίωσης κυνηγητικής σκόπευσης, δεν ΠΡΈΠΕΙ να ψιλοντουφεκανε. Δεν υπάρχουν ΠΡΈΠΕΙ στην κυνηγητική σκόπευση.
 
Εγω παντως στο κυνηγι θελω να ειμαι 50-50 οτι και να κυνηγαω ακομα και μπεκατσα που ειναι ενα θηραμα με ανοδικη πορεια..για τα αθληματα της σκοποβολης δεν πιστευω να το αλλαζα το 50-50 πλην του τραπ αλλα οχι κατι υπερβολικο πχ 70 - 30 αλλα 60-40
 
Ο αγώνας ήταν LONG BIRD. Είχε πολλούς τέτοιους υποαγωνες αν μπορώ να το πω ετσι. Τελικά τα 36 μετρα είναι η δεν είναι το δραστικό όριο του cal 12.?????
Με την τεχνολογία φυσιγγίων και τα υπολογιστικά μοντέλα προσομοίωσης που διαθέτουν πλέον οι εταιρίες μόνο οι φελόλογοι πιστεύουν ακόμα ότι το δραστικό όριο έχει παραμείνει στα 36μ.
 
Με την τεχνολογία φυσιγγίων και τα υπολογιστικά μοντέλα προσομοίωσης που διαθέτουν πλέον οι εταιρίες μόνο οι φελόλογοι πιστεύουν ακόμα ότι το δραστικό όριο έχει παραμείνει στα 36μ.
Τουλαχιστον!!!! Θα υποτιμουσαμε την νοημοσύνη μας άμα θεωρούσαμε τα όρια του λειοκανου τα 36 μετρα
 
Αυτή η σελίδα φίλε μου είναι μια όαση για αρχάριους και προχωρημένους. Μάθημα σε νέους σκοπευτές και κυνηγούς δεν κάνει κανένας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Κάτι θέλεις να πεις αλλά δεν το λες ευθαίως . Παίζεις με τις λέξεις! !! Πετάς την μπάλα στην κερκίδα μαζί με λάσπη στον ανεμιστήρα. Σε ξαναρωτάω....τι πρόβλημα....έχετε με τις τουφεκιές στα όρια;
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά το ερώτημα του Δημήτρη, όντως η πιο δύσκολη τροχιά είναι η καθοδική. Εγώ δεν νομίζω ότι είναι θέμα εστίασης. Η καθοδική φορά σε αντίθεση με όλες τις άλλες είναι μια τροχιά συνεχώς επιταχυνόμενη λόγω της βαρύτητας. Αυτό προκαλεί άγχος στον σκοπευτή και ανασφάλεια για την σωστή προσκόπευση. Επίσης λόγω της τάσης που έχει ο στόχος να "κρύβεται" πίσω από το στόμιο της κάννης, κάνουμε το λάθος και σηκώνουμε το κεφάλι προσπαθώντας να τον βλέπουμε καλύτερα. Αυτός κατά την γνώμη μου είναι ο λόγος της δυσκολίας.
Επίσης τα σκοπευτικά όπλα που προορίζονται για το άθλημα του sporting, δηλαδή της προσομοίωσης κυνηγητικής σκόπευσης, δεν ΠΡΈΠΕΙ να ψιλοντουφεκανε. Δεν υπάρχουν ΠΡΈΠΕΙ στην κυνηγητική σκόπευση.
Κ όμως όλοι οι κορυφαίοι στο κόμπακ ρίχνουν με 70/30 όπλα φίλε. Κ ολοι οι κοντακαδες στηνουν πολύ ψηλά τα χτένια στα σπορτικοντακα. Πολύ καλύτερα να είσαι ψηλά κ να πατάς στο χτένι πάρα να είσαι χαμηλά κ να σηκώνεις κεφάλι
 
Κ όμως όλοι οι κορυφαίοι στο κόμπακ ρίχνουν με 70/30 όπλα φίλε. Κ ολοι οι κοντακαδες στηνουν πολύ ψηλά τα χτένια στα σπορτικοντακα. Πολύ καλύτερα να είσαι ψηλά κ να πατάς στο χτένι πάρα να είσαι χαμηλά κ να σηκώνεις κεφά
Περί ορέξεως Δημήτρη.....περί ορέξεως...:). Κρατάω μια πισινή για το αν οι συγκεκριμένοι κορυφαίοι, κυνηγάνε.
 
Back
Top