Παλιά φυσίγγια

330m/sec..........Γι'αυτό λέτε να ήταν και ικανοποιητικά σε κατανομές...;; Λόγω χαμηλών ταχυτήτων...;;
Πολύ ενημερωτικά κ λεπτομερείς αυτά τα βιβλία.....Μπράβο!!
Νομίζω έχει υπάρξει παρανόηση, γράφει η ρεκλάμα της εποχής 330μ/δ στα 10μ., όχι στο 1μ. απ' την κάννη.
 
Νομίζω έχει υπάρξει παρανόηση, γράφει η ρεκλάμα της εποχής 330μ/δ στα 10μ., όχι στο 1μ. απ' την κάννη.
330 και ανω m/s (οπως λεει..) στα 10μ απο το στομιο της καννης ειναι πολυ ικανοποιητικη ταχυτητα..δεν ειναι αργο Κωστα..
Ρε παιδιά δηλαδή για να υποθέσουμε κάτι θα πρέπει να το βάλω σε παρένθεση.....;;;
Είπα πως απλά είναι χαμηλών ταχυτήτων σχετικά ......και γι'αυτό κρατούσαν μάλλον ικανοποιητικές κατανομές..........εγώ υπέθεσα απλά. Δν έβγαλα συμπέρασμα.
 
Ρε παιδιά δηλαδή για να υποθέσουμε κάτι θα πρέπει να το βάλω σε παρένθεση.....;;;
Είπα πως απλά είναι χαμηλών ταχυτήτων σχετικά ......και γι'αυτό κρατούσαν μάλλον ικανοποιητικές κατανομές..........εγώ υπέθεσα απλά. Δν έβγαλα συμπέρασμα.
Δεν σου ειπαμε πως εβγαλες κανενα συμπερασμα...
Παρα πολυ απλα κ κατανοητα(πιστευω..)σου απαντησαμε οτι τα φυσιγγια αυτα δεν ειναι αργα οπως πιστευες αλλα γρηγορα..
 
Χθες με τη δουλειά μου μπείκα σε ένα καφενείο (ιδιογομωτή) να αφήσω κάτι πράγματα και στο ένα ράφι με τα ποτά είχε για μόστρα μερικά παλιά χάρτινα rottweil κόκκινα & μαύρα και κάτι C7.....
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ένα πορτοκαλί φυσίγγι (πλαστικό) με 12mm μέταλλο και έγραφε "Καταράς" Νο: 8.....Για αδιάκριτους λόγους δν τον ρώτησα λεπτομέρειες......ΑΚΟΜΗ δηλαδή...... .sarcastic.
Έχει κάτι ακούσει ή ξέρει κάποιος να μας πει..;;;
 
.drunk.Κ
Χθες με τη δουλειά μου μπείκα σε ένα καφενείο (ιδιογομωτή) να αφήσω κάτι πράγματα και στο ένα ράφι με τα ποτά είχε για μόστρα μερικά παλιά χάρτινα rottweil κόκκινα & μαύρα και κάτι C7.....
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ένα πορτοκαλί φυσίγγι (πλαστικό) με 12mm μέταλλο και έγραφε "Καταράς" Νο: 8.....Για αδιάκριτους λόγους δν τον ρώτησα λεπτομέρειες......ΑΚΟΜΗ δηλαδή...... .sarcastic.
Έχει κάτι ακούσει ή ξέρει κάποιος να μας πει..;;;
κάτσε να πιείτε 5-6 τσίπουρα να σε γνωρίσει Κ θα μάθεις Κ τίποτα.drunk.
 
Last edited:
Το έγραφε περιμετρικά στο φυσίγγι κ δν φενόνταν και πολύ καλά.
Ίσως έγραφε Κονταράς.
Πορτοκαλί ήταν πάντως.....με 12mm.
Έχουμε φωτό Τάσο;;
Καταρας δεν το εχω ακουσει..κονταρας υπηρχε στα Μελισσια κυνηγομαγαζο κ γεμιζε κ φυσιγγια με την επωνυμια του αλλα εχει κλεισει απο οτι ξερω πριν λιγα χρονια..το πιο πιθανο αυτος πρεπει να ειναι αφου λες οτι δεν φαινονται κ καλα τα γραμματα...
 
Καταρας δεν το εχω ακουσει..κονταρας υπηρχε στα Μελισσια κυνηγομαγαζο κ γεμιζε κ φυσιγγια με την επωνυμια του αλλα εχει κλεισει απο οτι ξερω πριν λιγα χρονια..το πιο πιθανο αυτος πρεπει να ειναι αφου λες οτι δεν φαινονται κ καλα τα γραμματα...
Παλιοτερα ειχα βαλει φωτο το κουτι εχει μια κομπρα και τα φυσιγγια κοκκινα θα το ξαναβαλω οτανμπορεσω
 
Χθες με τη δουλειά μου μπείκα σε ένα καφενείο (ιδιογομωτή) να αφήσω κάτι πράγματα και στο ένα ράφι με τα ποτά είχε για μόστρα μερικά παλιά χάρτινα rottweil κόκκινα & μαύρα και κάτι C7.....
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ένα πορτοκαλί φυσίγγι (πλαστικό) με 12mm μέταλλο και έγραφε "Καταράς" Νο: 8.....Για αδιάκριτους λόγους δν τον ρώτησα λεπτομέρειες......ΑΚΟΜΗ δηλαδή...... .sarcastic.
Έχει κάτι ακούσει ή ξέρει κάποιος να μας πει..;;;
Μάλλον θα ήταν "Κατάρας". Παλιό μαγαζί στο Μενίδι με κυνηγετικά και ο μπαρμπα Γιάννης ο Κατάρας έφτιαχνε δικά του φυσίγγια, γέμιζε με άλφα και με Σοκόλ αν θυμάμαι καλά και εθεωρούντο τότε πολύ καλά. Χρησιμοποιούσε διάφορους κάλυκες, θυμάμαι πολύ καλά μαύρο κάλυκα 12χιλ. με χρυσο λογότυπο που ρίχναμε σε τρυγόνια και τσίχλες. Εξαιρετικός άνθρωπος και κυνηγός! Βάζω δύο φυσίγγια του που βρήκα πρόχειρα IMG_9367 (2).jpg
 
Να του πεις του καφετζή να τα δείχνει στον κόσμο, γιατί εγώ σαν καφετζής ιδιογωμοτης τα δείχνω φίλε View attachment 1533View attachment 1533
Αυτό το φυσίγγι ακριβώς εννοούσα.....;)Εκεί στο ράφι που τα έχει φαίνονται εξάλλου...άρα όποιος λάτρης του αθλήματος μπαίνει στο καφενείο μπορεί να τα θαυμάσει......!! ;)

Αλλά κι εσένα τα φυσίγγια σου φίλε Άρη είναι όμορφα.....
 
Last edited:
Εκεί στο ράφι που τα έχει φαίνονται...άρα όποιος λάτρης του αθλήματος μπαίνει στο καφενείο μπορεί να τα θαυμάσει......!! ;)
Έτσι,έτσι στο ράφι του καφενείο τα έχω και εγώ φίλε, βγάλαμε τα μπουκάλια για τα φυσίγγια μας
 
Έτσι,έτσι στο ράφι του καφενείο τα έχω και εγώ φίλε, βγάλαμε τα μπουκάλια για τα φυσίγγια μας
Βγάλε και τα υπόλοιπα μπουκάλια τότε και βάλε κι άλλα διάφορα φυσίγγια....Αυτά είναι ωραία πράγματα γενικότερα...!!
 
Back
Top