Fabarm Team

Σήμερα που έπεσε στα χέρια μου ο κατάλογος του ΤΟΥΡΗ έχει μέσα την νέα L4S sporting. Πολύ ενδιαφέρον όπλο για τους λάτρης της μάρκας με καλή τιμή . Θαλάμη 70 , 5 τσοκ EXIS HP,ενισχυμένη βάση και ρίγα 11χ8
Βλεπω οι εταιριες αρχιζουν και βγαζουν και καραμπινες με θαλαμη μονο 2 3/4!!
 
Ευτυχως που ξεκινησε να λεμε!Χρονια τωρα βλεπανε προς Δυση ολοι και φτασαμε οι θαλαμες να παιρνουν
φυσιγγια σαν παριζακια.Τα λιγα γραμμαρια σκοτωνουν και η βλητικη των 2 3/4 ειναι εγγυηση.
 
Ισως απλα να απευθυνεται σε κοινο που δεν ριχνει τα magnum!
Ισως να απευθυνεται στο στοκ των καννων που εχει απο τα σκοπευτικα της μοντελα που πιθανον δεν της βγηκαν τα κουκια στις πωλησεις.ΙΣΩΣ;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Ισως να απευθυνεται στο στοκ των καννων που εχει απο τα σκοπευτικα της μοντελα που πιθανον δεν της βγηκαν τα κουκια στις πωλησεις.ΙΣΩΣ;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν αμφισβητώ την αξία της 3ας θάλαμης αλλά είμαι 41 και δεν έχω ρίξει στη ζωή μου πάνω από 36 γραμμάρια.
Γιατί σώνει και καλα να πάρω magnum όπλο?
 
Δεν αμφισβητώ την αξία της 3ας θάλαμης αλλά είμαι 41 και δεν έχω ρίξει στη ζωή μου πάνω από 36 γραμμάρια.
Γιατί σώνει και καλα να πάρω magnum όπλο?
Σταύρο κι εγώ μαζί σου. Σπάνια να βάλω μέχρι 40gr.... Σε κανένα ημερήσιο υδροβίου μόνο και με κακό καιρό...(κυρίως κανένα χιονόνερο με χαμηλή θερμοκρασία).
Να φανταστείς πως με την SX3 ακόμη δν της έχω βάλει 76mm κάλυκα μέσα......όσο παράξενο κι αν ακούγεται.
Οι καλύτερες γομώσεις σε θέμα ομοιόμορφων κατανομών και ταχυτήτων σύμφωνα με νορμάλ αποστάσεις 35-50m είναι τα 34-36gr Μ.Ο.....έπειτα παίζεις με τα τσοκ να σφίξεις τις κατανομές...
 
Δεν αμφισβητώ την αξία της 3ας θάλαμης αλλά είμαι 41 και δεν έχω ρίξει στη ζωή μου πάνω από 36 γραμμάρια.
Γιατί σώνει και καλα να πάρω magnum όπλο?
Σταυρο προσωπικα απεδωσα ενα πιθανο λογο για τον οποιο μας ξανασερβιρουν οπλα με 70αρες θαλαμες.Σε καμμια περιπτωση δεν θα σου υποδειξω το γουστο σου αλλα και τη λογικη σου με τη θελεις να ριχνεις. Εγω επιασα τα 60 και δεν εχω ριξει πανω απο 36 γρ αυτο δεν σημαινει οτι και εγω δεν θελω να ριχνω με 76αρα θαλαμη .Περι ορεξεως ομως κολοκυθοπιτα τοχεις ακουσει .Καληνυχτιζω για αποψε την παρεα..
 
Θεωρητικά η 76αρα Θαλάμη δεν θα δίνει και μεγαλύτερη αντοχή μιας και είναι δοκιμασμένη σε μεγαλύτερες πιέσεις,υπάρχει περίπτωση να βοηθάει βλητικα η 70αρα Θαλάμη;;;Θα ήταν ευχάριστο να ακούσουμε τις απόψεις των εμπειροτερων...όπως και την κάθε άοψη βέβαια!
 
Θεωρητικά η 76αρα Θαλάμη δεν θα δίνει και μεγαλύτερη αντοχή μιας και είναι δοκιμασμένη σε μεγαλύτερες πιέσεις,υπάρχει περίπτωση να βοηθάει βλητικα η 70αρα Θαλάμη;;;Θα ήταν ευχάριστο να ακούσουμε τις απόψεις των εμπειροτερων...όπως και την κάθε άοψη βέβαια!
Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν η καννη με magnum θαλαμη σε σχεση με την καννη με απλη θαλαμη ειναι καπου πιο αντοχης εκτος απο το σημειο της θαλαμης! Απ'οσο γνωριζω στις ιδιες πιεσεις δοκιμαζονται απλα διαφερουν στο μηκος των φυσιγγιων που μπορει να δεχτουν!!
 
Είτε 2 3/4" είτε 3" η θαλάμη, και τα δύο αν δοκιμαστούν στις ίδιες πιέσεις, έχουν την ίδια αντοχή, ως κάννες.
Απλώς συνολικά σαν όπλα, αυτά με 3" θαλάμες είναι λίγο πιο ενισχυμένα (στη μπασκουλα ,στα κλειδιά ή στο κλείστρο, ανάλογα το όπλο, κάποιες λίγες φορές ίσως και στο πάχος της κάννης, συνήθως παλαιότερα τουφέκια) και με λίγο μεγαλύτερο βάρος γιατί ο κατασκευαστής προβλέπει πιθανότητα αυξημένης χρήσης δυνατών φυσιγγίων σε αυτά με μάγκνουμ θαλάμη.
Η αντοχή σαν όπλα σε βάθος χρόνου όταν η συντήρηση είναι ενδεδειγμένη, είναι ίδια βάσει εμπειρίας μου. Τώρα σε μια υπεργομωση εκτός προβλεπόμενων ορίων δεν νομίζω ότι το ένα θα προστατεύσει τον χρήστη και το άλλο όχι. Αν είναι να σπάσει το όπλο θα σκάσει, για αυτό προσοχή...
 
Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν η καννη με magnum θαλαμη σε σχεση με την καννη με απλη θαλαμη ειναι καπου πιο αντοχης εκτος απο το σημειο της θαλαμης! Απ'οσο γνωριζω στις ιδιες πιεσεις δοκιμαζονται απλα διαφερουν στο μηκος των φυσιγγιων που μπορει να δεχτουν!!
Μόνο θάλαμες έχουν διαφορες όλη η άλλη κάννη είτε είναι 70 είτε 89αρα είναι ίδια.
 
Θεωρητικά η 76αρα Θαλάμη δεν θα δίνει και μεγαλύτερη αντοχή μιας και είναι δοκιμασμένη σε μεγαλύτερες πιέσεις,υπάρχει περίπτωση να βοηθάει βλητικα η 70αρα Θαλάμη;;;Θα ήταν ευχάριστο να ακούσουμε τις απόψεις των εμπειροτερων...όπως και την κάθε άοψη βέβαια!
Μην το κουραζεται οι εταιρειες κατασκευαζουν τα οπλα τηρωντας τα ορια ασφαλειας με απολυτο τροπο και τα προσφερουν ασφαλη προς καταναλωση. Το πως το κανουν μας περισσευει.Δεν προκειται να εκτεθουν σε κινδυνο ουτε 1/1000000 απεναντι στους καταναλωτες.
 
Ευτυχως που ξεκινησε να λεμε!Χρονια τωρα βλεπανε προς Δυση ολοι και φτασαμε οι θαλαμες να παιρνουν
φυσιγγια σαν παριζακια.Τα λιγα γραμμαρια σκοτωνουν και η βλητικη των 2 3/4 ειναι εγγυηση.
Φιλέ μου συμφωνω απολυτα μαζί σου λες και περνει κάνεις 76άρια φυσίγγια πολυ λίγοι αργά πανακριβα και ντεπον μετα
 
Back
Top