Σκοπευτήριο και κυνήγι

μη μπερδεύεστε με το compak sporting,,,στο sporting & fitasc τα πραγματα είναι εντελώς διαφορετικά για το πως περιμένεις το πιάτο αλλά και τον τρόπο που θα πρέπει να τοποθετήσεις το όπλο και να το σηκώσεις μόνο οταν δεις το πιάτο,,αλλάζουν αποστάσεις αλλάζει το τερρέν και σου αφήνει μικρό περιθώριο σε κάποια σημεία να τουφεκίσεις π.χ ανάμεσα σε 2 δέντρα μόνο θα φαίνεται το πιάτο και αυτο για 3 ας πούμε μέτρα και άλλα τέτοια που το κάνουν πολύ δύσκολο ;)
 
Γράψε τι εννοείς αλεξ.....

Πολλα τα χρονια μου σε σκοπευτηρια.....πολλα χρονια και η αποχη μου ομως.Τελευταια εμφανιση να φανταστεις στο σκοπευτηριο
της Ελευσινας.Το σκοπευτηριο ειναι σπορ και το κυνηγι τροπος ζωης.Ακομα εχω την γρηγορη νευρικη επωμιση που απεκτησα
και οχι την ηρεμη κυνηγετικη.Εκει πεταγονται αψυχα γυψινα δισκακια με καθορισμενες τροχιες ενω στο κυνηγι ζωντανα πλασματα
με αντανακλαστικα και απροοπτα.Ολες οι εξωγιηνες ορολογιες στο κυνηγι ηρθαν απο εκει....Εισαι διασελο πανω στους γρανιτες
για περδικες και ακους απο απεναντι...Ωραιο περδικοτερεν ρε μαγκα...γουσταρω!!Εχω επυτιχια 63,4% στο κυνηγι.Οποια τσιχλα
μου ερθει Ρουαγιαλ εχει πεθανει και δεν το ξερει.Μου εκανε ενα τρυγονι σουινγκ αλλαααα!Εχω δει καλους σκοπευτες να χανουν
φασσα και να τραβανε τα μαλλια τους.Το δισκακι φευγει με εντολη ενω στο καρτερι ξεχνας να κλεισεις τα ματια σου αλλαζοντας
συνεχως την θεση του κεφαλιου σου μηπως και ξεχαστεις.Θεωρω οτι το σκοπευτηριο λειτουργει σαν βαλβιδα εκτονωσης εκτος
κυνηγετικης περιοδου.Κανενα σκοπευτηριο δεν σε προετοιμαζει οσες βολες και να εχεις κανει για να πας σε καρτερι αγριοχοιρου.
Αλλο το κινουμενο ομοιωμα και αλλο ο καπρος με γκαζια πανω σου.Εναν μπουσουλα θα τον παρεις και καλο ειναι να μεινει εκει.
Ολο το σχολειο μετα ειναι στους κυνηγοτοπους,με κυνηγετικα φυσιγγια,με κυνηγετικες ταχυτητες και πανω απο ολα την
κυνηγετικη ψυχολογια και οχι την αθλητικη!Αλλο το ενα αλλο το αλλο,πολυ ευκολα ομως το μπερδευεις κρατωντας το ιδιο οπλο.
Εγω σαν κυνηγος εχασα απο το σκοπευτηριο με τις παροτρυνσεις των μαστερ σκοπευτων-κυνηγων αλλα ευτυχως βρηκα κυνηγους
αγνωστους σε ξεχασμενα χωρια που ηξεραν πραγματικα τι ελεγαν πανω στο κυνηγι.
 
Last edited:
Πολλα τα χρονια μου σε σκοπευτηρια.....πολλα χρονια και η αποχη μου ομως.Τελευταια εμφανιση να φανταστεις στο σκοπευτηριο
της Ελευσινας.Το σκοπευτηριο ειναι σπορ και το κυνηγι τροπος ζωης.Ακομα εχω την γρηγορη νευρικη επωμιση που απεκτησα
και οχι την ηρεμη κυνηγετικη.Εκει πεταγονται αψυχα γυψινα δισκακια με καθορισμενες τροχιες ενω στο κυνηγι ζωντανα πλασματα
με αντανακλαστικα και απροοπτα.Ολες οι εξωγιηνες ορολογιες στο κυνηγι ηρθαν απο εκει....Εισαι διασελο πανω στους γρανιτες
για περδικες και ακους απο απεναντι...Ωραιο περδικοτερεν ρε μαγκα...γουσταρω!!Εχω επυτιχια 63,4% στο κυνηγι.Οποια τσιχλα
μου ερθει Ρουαγιαλ εχει πεθανει και δεν το ξερει.Μου εκανε ενα τρυγονι σουινγκ αλλαααα!Εχω δει καλους σκοπευτες να χανουν
φασσα και να τραβανε τα μαλλια τους.Το δισκακι φευγει με εντολη ενω στο καρτερι ξεχνας να κλεισεις τα ματια σου αλλαζοντας
συνεχως την θεση του κεφαλιου σου μηπως και ξεχαστεις.Θεωρω οτι το σκοπευτηριο λειτουργει σαν βαλβιδα εκτονωσης εκτος
κυνηγετικης περιοδου.Κανενα σκοπευτηριο δεν σε προετοιμαζει οσες βολες και να εχεις κανει για να πας σε καρτερι αγριοχοιρου.
Αλλο το κινουμενο ομοιωμα και αλλο ο καπρος με γκαζια πανω σου.Εναν μπουσουλα θα τον παρεις και καλο ειναι να μεινει εκει.
Ολο το σχολειο μετα ειναι στους κυνηγοτοπους,με κυνηγετικα φυσιγγια,με κυνηγετικες ταχυτητες και πανω απο ολα την
κυνηγετικη ψυχολογια και οχι την αθλητικη!Αλλο το ενα αλλο το αλλο,πολυ ευκολα ομως το μπερδευεις κρατωντας το ιδιο οπλο.
Εγω σαν κυνηγος εχασα απο το σκοπευτηριο με τις παροτρυνσεις των μαστερ σκοπευτων-κυνηγων αλλα ευτυχως βρηκα κυνηγους
αγνωστους σε ξεχασμενα χωρια που ηξεραν πραγματικα τι ελεγαν πανω στο κυνηγι.



η κάθε προσωπική γνώμη και άποψη σεβαστή , γιατί κυρίως έχει να κάνει με τις εμπειρίες του καθενός.
Αλλά μέχρι εκεί.
Γιατί δεν σημαίνει ότι τα ίδια γεγονότα θα εξαγάγουν τα ίδια αποτελέσματα σε όλους.

..... και για να το χαλαρώσω λιγάκι
λένε ............
οι γνώμες είναι σαν τις κ@@@τρυπίδες.......... όλοι έχουν από μία .;);););)
 
η κάθε προσωπική γνώμη και άποψη σεβαστή , γιατί κυρίως έχει να κάνει με τις εμπειρίες του καθενός.
Αλλά μέχρι εκεί.
Γιατί δεν σημαίνει ότι τα ίδια γεγονότα θα εξαγάγουν τα ίδια αποτελέσματα σε όλους.

..... και για να το χαλαρώσω λιγάκι
λένε ............
οι γνώμες είναι σαν τις κ@@@τρυπίδες.......... όλοι έχουν από μία .;);););)
Σωστο και αυτο......προσωπικη γνωμη ηταν.......
Ισως εχουν αλλαξει τα πραγματα στα σκοπευτηρια και ειδικα του Σχιστου.
Οταν πηγαινα εγω σε τυφλωναν τα μπαζα απο απεναντι και εχανες το δισκακι.
Οτι παζαρι γινοτανε στο δρομο του Σχιστου γινοτανε και εκει........Απο
ιδιογομωτες που πουλαγαν φυσιγγια μεχρι γνωστους καταστηματαρχες των
γυρω περιοχων που ειχαν κινητα μαγαζια τα αυτοκινητα τους.Ασε τους κατα
φαντασια σκοπευτες-οπλουργους που σε επαιρναν απο τα μουτρα οταν
εχανες δισκακι....εκει να δεις γνωμες και κωλοτρυπιδες!:)
 
Πολλα τα χρονια μου σε σκοπευτηρια.....πολλα χρονια και η αποχη μου ομως.Τελευταια εμφανιση να φανταστεις στο σκοπευτηριο
της Ελευσινας.Το σκοπευτηριο ειναι σπορ και το κυνηγι τροπος ζωης.Ακομα εχω την γρηγορη νευρικη επωμιση που απεκτησα
και οχι την ηρεμη κυνηγετικη.Εκει πεταγονται αψυχα γυψινα δισκακια με καθορισμενες τροχιες ενω στο κυνηγι ζωντανα πλασματα
με αντανακλαστικα και απροοπτα.Ολες οι εξωγιηνες ορολογιες στο κυνηγι ηρθαν απο εκει....Εισαι διασελο πανω στους γρανιτες
για περδικες και ακους απο απεναντι...Ωραιο περδικοτερεν ρε μαγκα...γουσταρω!!Εχω επυτιχια 63,4% στο κυνηγι.Οποια τσιχλα
μου ερθει Ρουαγιαλ εχει πεθανει και δεν το ξερει.Μου εκανε ενα τρυγονι σουινγκ αλλαααα!Εχω δει καλους σκοπευτες να χανουν
φασσα και να τραβανε τα μαλλια τους.Το δισκακι φευγει με εντολη ενω στο καρτερι ξεχνας να κλεισεις τα ματια σου αλλαζοντας
συνεχως την θεση του κεφαλιου σου μηπως και ξεχαστεις.Θεωρω οτι το σκοπευτηριο λειτουργει σαν βαλβιδα εκτονωσης εκτος
κυνηγετικης περιοδου.Κανενα σκοπευτηριο δεν σε προετοιμαζει οσες βολες και να εχεις κανει για να πας σε καρτερι αγριοχοιρου.
Αλλο το κινουμενο ομοιωμα και αλλο ο καπρος με γκαζια πανω σου.Εναν μπουσουλα θα τον παρεις και καλο ειναι να μεινει εκει.
Ολο το σχολειο μετα ειναι στους κυνηγοτοπους,με κυνηγετικα φυσιγγια,με κυνηγετικες ταχυτητες και πανω απο ολα την
κυνηγετικη ψυχολογια και οχι την αθλητικη!Αλλο το ενα αλλο το αλλο,πολυ ευκολα ομως το μπερδευεις κρατωντας το ιδιο οπλο.
Εγω σαν κυνηγος εχασα απο το σκοπευτηριο με τις παροτρυνσεις των μαστερ σκοπευτων-κυνηγων αλλα ευτυχως βρηκα κυνηγους
αγνωστους σε ξεχασμενα χωρια που ηξεραν πραγματικα τι ελεγαν πανω στο κυνηγι.
Απολυτως σωστος!
 
Πάντως αν βγάλουμε τις κ..........δες στην άκρη, δεν ξέρω γιατί αλλά μου χαλάνε την αισθητική στην κουβέντα και σένα Γιώργο δεν ξέρω τελικά που και πόσο σε έχει βοηθήσει η μεγάλη ενασχόληση με το σκοπευτήριο. Συνέχεια είσαι στην αμφισβήτηση για τις μακρινές βολές, τις ψηλωμενες τσίχλες τις τουφεκάς με 5άρια - 6άρια γιατί αν θυμάμαι καλά τέτοιο σκαι έλεγες ότι θέλει η τσίχλα στα 50 μετρα και τα 2" που κάνουν τα σκάγια να πάνε στα 115 μέτρα, σου φαίνονται πολλά.
Θα περίμενε κάποιος άλλες εμπειρίες μετά από τόσο σκοπευτήριο.
 
Σωστο και αυτο......προσωπικη γνωμη ηταν.......
Ισως εχουν αλλαξει τα πραγματα στα σκοπευτηρια και ειδικα του Σχιστου.
Οταν πηγαινα εγω σε τυφλωναν τα μπαζα απο απεναντι και εχανες το δισκακι.
Οτι παζαρι γινοτανε στο δρομο του Σχιστου γινοτανε και εκει........Απο
ιδιογομωτες που πουλαγαν φυσιγγια μεχρι γνωστους καταστηματαρχες των
γυρω περιοχων που ειχαν κινητα μαγαζια τα αυτοκινητα τους.Ασε τους κατα
φαντασια σκοπευτες-οπλουργους που σε επαιρναν απο τα μουτρα οταν
εχανες δισκακι....εκει να δεις γνωμες και κωλοτρυπιδες!:)
Η ενασχοληση μου με το σκοπευτηριο ξεκινησε 2 μηνες πριν οταν πηρα το 155, και ετσι κολλησα...λιγο το στερητικό σύνδρομο λιγο και οτι μ εκατσε καλα το οπλο, κολλησα...Αρα μπορεις να πεις οτι δεν ασχολούμαι αρκετο καιρο! Παρολα αυτα την εικονα που περιγραφεις (παζαρι κτλ) μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν την βλεπω! Απο κει κ περα, φωστηρες κατα κατά φαντασίαν υπαρχουν παντου, ετσι υπαρχουν και στο σκοπευτήριο..δεν χρειάζεται να τους παιρνεις σοβαρα, φιλτραρεις αυτα αυτ ακους και στο τελος κερδισμενος βγαινεις..
 
Το σκοπευτήριο προσωπικό μόνο με έχει ωφελήσει,αγάπησα ένα καινούργιο άθλημα που κάνω στο μέτρο του δυνατού λόγω πολύ ακριβού κόστους!Με έκανε να εξοικειωθεί πολύ περισσότερο με την σκόπευση με λειοκανο όπλο σε κινητό στόχο και να μάθω τα όπλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου με καλύτερο τρόπο!Επισης από τοτε που θυμάμαι τον εαυτό μου δειλά δειλά να μπαίνει σε αυτόν τον χώρο είδα τις επιτυχίες μου και στο κυνηγι να αυξανονται!Θελεις γιατί μεγάλωνα και κάθε χρόνο αποκτούσα παραπάνω εικόνες,θες γιατί άρχισα μα ασχολούμαι με τα μέτρα του κοντακιου,θες γιατί άρχισα να μαθαίνω και να δουλεύω τις σκοπευτικές τεχνικές,σίγουρα με έκανε καλύτερο σκοπευτικα και στο κυνηγι,οφείλω να το ομολογήσω αυτό!Τελος δεν θεωρώ πως μόνο στα σκοπευτήρια υπάρχουν φωστήρες,νομίζω ότι σαν λαός έχουμε αυτό το κόμπλεξ,να τα ξέρουμε όλα!
 
Το σκοπευτήριο προσωπικό μόνο με έχει ωφελήσει,αγάπησα ένα καινούργιο άθλημα που κάνω στο μέτρο του δυνατού λόγω πολύ ακριβού κόστους!Με έκανε να εξοικειωθεί πολύ περισσότερο με την σκόπευση με λειοκανο όπλο σε κινητό στόχο και να μάθω τα όπλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου με καλύτερο τρόπο!Επισης από τοτε που θυμάμαι τον εαυτό μου δειλά δειλά να μπαίνει σε αυτόν τον χώρο είδα τις επιτυχίες μου και στο κυνηγι να αυξανονται!Θελεις γιατί μεγάλωνα και κάθε χρόνο αποκτούσα παραπάνω εικόνες,θες γιατί άρχισα μα ασχολούμαι με τα μέτρα του κοντακιου,θες γιατί άρχισα να μαθαίνω και να δουλεύω τις σκοπευτικές τεχνικές,σίγουρα με έκανε καλύτερο σκοπευτικα και στο κυνηγι,οφείλω να το ομολογήσω αυτό!Τελος δεν θεωρώ πως μόνο στα σκοπευτήρια υπάρχουν φωστήρες,νομίζω ότι σαν λαός έχουμε αυτό το κόμπλεξ,να τα ξέρουμε όλα!

Οπως ακριβως το λες, συνεβει και με μενα. Μονο βελτιωση ειδα, οχι ομως στα οικονομικα μου.
 
Αλέξανδρε δεν έχει καμία σχέση το σκοπευτήριο του τότε με του σήμερα για τα ελληνικά δεδομένα

Κορυφαίοι σκοπευτές είναι κυνηγοί παγκοσμιός και δουλεύουν πολύ στο σκοπευτήριο π.χ ο μονόφθαλμος Dave Carrie που κατεβάζει φασιανό στα 80 μέτρα μονοτουφεκια,,,αν κοιτάξεις προϊστορία έχει ρίξει κοντέινερ στο σκοπευτήριο για να βγει στον κυνηγότοπο να το καταφέρει αυτό και ακόμα και σήμερα εξασκείται στην μακρυνή τουφεκιά

Ασχολήθηκες χρόνια με το σκοπευτήριο και σου άφησε κουσουρι την απότομη και νευρική επωμιση,,τότε δεν ασχολήθηκες όπως έπρεπε η δεν είχες κάποιον να σου δείξει,,αυτό πάει με το πιο πάνω που είπα άλλο το σκοπευτήριο του τότε και άλλο τώρα

Επίσης στον κυνηγότοπο π.χ σε μια τσίχλα που βγαίνει στα ξαφνικά από πουρνάρι στα δεξιά μας δεν βγάζουμε νευρική και απότομη επωμιση και της κουνάμε το χέρι ;

Το σκοπευτήριο βοηθάει πάρα πολύ έχεις την δυνατότητα να δουλέψεις τα πάντα και όσες φορές θες και μόνο καλύτερος μπορεί να γίνεις

Επίσης πιστεύω ακράδαντα πως ένας καλός σκοπευτής όταν βγει κυνηγότοπο έχει περισσότερες επιτυχίες από έναν καλό κυνηγό γιατί έχει δουλέψει περισσότερο διάφορες τεχνικές τροχιές και ξέρει να διαβάσει θήραμα και πως να το τουφέκισει

Όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνίας
 
"" Επίσης πιστεύω ακράδαντα πως ένας καλός σκοπευτής όταν βγει κυνηγότοπο έχει περισσότερες επιτυχίες από έναν καλό κυνηγό γιατί έχει δουλέψει περισσότερο διάφορες τεχνικές τροχιές και ξέρει να διαβάσει θήραμα και πως να το τουφέκισει. ""

Σε αυτό το σημείο δεν συμφωνώ. Ο καλός ο σκοπευτής έχει την τεχνική,ξερει πως θα πρέπει να επομισει το όπλο κλπ.
Ο καλός κυνηγός ξέρει το θύραμα και την συμπεριφορά του, και για να είναι καλός κυνηγός ξέρει τουλάχιστον το όπλο του.

Για εμένα δεν σημαίνει ότι ο καλός σκοπευτής είναι "ντε και καλα" και καλός κυνηγός...
Και αυτό γιατί στο κυνήγι παίζουν πολλές φορές και άλλοι παράγοντες ρόλο που στο σκοπευτήριο δεν πρόκειται να επηρεάσουν την απόδοση σου.
Κάποια παράδειγματα είναι η φυσική κατάσταση, το βάρος, η ακοή, η όραση κλπ...
Δεν έχουν συνήθισει να επομιζουν και να πυροβολούν με 125 παλμούς που μπορεί να έχει ένας κυνηγός ,ένας καλός σκοπευτής σε ένα βατηρα. Όπως δεν έχει συνηθισει ένας κυνηγός να φεύγει το θύραμα του με τέτοια ταχύτητα που φεύγει ο δίσκος.
Πιιστευω πως σε αυτά υπάρχει μια ρουτίνα,και όσο απομάκρυνεσαι από αυτή τόσο ποιο Μη αποτεσματικος είσαι.
Μπορει ο κυνηγός να χάσει ένα δισκάκι που αν ήταν τσίχλα θα το είχε εύκολα, και το αντίστροφο...
Χρειάζεται αρκετές ώρες ενασχολήσεις και για τα δύο "χόμπι" για να πεις ότι είσαι και στα δύο καλός.
Υπάρχουν οδηγοί(πιλότοι) στην φόρμουλα 1,που δεν ειναι το ίδιο αποδοτικοί σε αγώνες WRC.
Έτσι κατά την δική μου αποψη δεν πιστευω ότι ο καλός σκοπευτής είναι οπωσδήποτε καλύτερος από τον καλό κυνηγό.
Πάντα φιλικά!!!
 
Last edited:
Επίσης πιστεύω ακράδαντα πως ένας καλός σκοπευτής όταν βγει κυνηγότοπο έχει περισσότερες επιτυχίες από έναν καλό κυνηγό γιατί έχει δουλέψει περισσότερο διάφορες τεχνικές τροχιές και ξέρει να διαβάσει θήραμα και πως να το τουφέκισει
Συμφωνω σε ολα εκτος απο το παραπανω Παυλο..εγω νομιζω οτι κανονας δεν υπαρχει σε αυτη την συναρτηση..Το ενα συμπληρώνει το αλλο...κακο δεν κανει κανενα απο τα δυο (σκοπευτηριο, κυνηγι), αντιθετως μονο καλο! Επισης σχετικα σε την νευρικη επωμιση που ειπε ο φιλος πιο πανω, το αντιθετο νομιζω ισχυει...δλδ στο σκοπευτήριο επωμιζεις ηρεμα και με σιγουρια αφου εχεις ολο τον χρονο πριν πεις το pull να συγκεντρωθεις..στο κυνηγι οταν πετάγονται τα κοτσυφια απο το σκινο γινεται σφαγη και αρχιζουν οι καουμποικες τουφεκιες!
 
Για εμένα δεν σημαίνει ότι ο καλός σκοπευτής είναι "ντε και καλα" και καλός κυνηγός...
Πάντα φιλικά!!!


Σωστος.
Αλλα ενας καλος κυνηγος ειναι αναγκαστικα και καλος σκοπευτης αλλιως ειναι φυσιολατρης.
 
Σωστος.
Αλλα ενας καλος κυνηγος ειναι αναγκαστικα και καλος σκοπευτης αλλιως ειναι φυσιολατρης.

Εννοείται ότι ένας καλός κυνηγός θεωρείται αυτός που έχει κυνηγετική παιδεία (με ότι συνεπάγεται αυτό) και είναι καλός σκοπευτής.
Θα πρέπει να έχει αυτά τα 2 για να λέγεται "καλός κυνηγός".
 
Last edited:
Εννοείται ότι ένας καλός κυνηγός θεωρείται αυτός που έχει κυνηγετική παιδία (με ότι συνεπάγεται αυτό) και είναι καλός σκοπευτής.
Για εμένα θα πρέπει να έχει αυτά τα 2 για να λέγεται "καλός κυνηγός".
Σωστα οπως ειδες στο μηνυμα μου εβαλα ΚΑΙ που σημαινει οχι μονο
 
To να εχει καταφερει με την ενασχοληση του καποιος στο σκοπευτηριο να εχει μεγαλο
ποσοστο επυτιχιας δεν σημαινει τιποτα στον κοσμο του κυνηγιου.Κανενας κυνηγος στο
τελος του κυνηγιου δεν βγαζει ποσοστα.Η επιτυχια καταβολης στοχων στο σκοπευτηριο
ειναι το 100% ενω στο κυνηγι μολις το 10% το υπολοιπο 90% ειναι εμπειρια και γνωσεις.
Προσωπικα χαιρομαι τους κυνηγους που σπαταλανε χρονο-χρημα για να φτιαξουν σκυλια
παρακολουθουν τα θηραματα και προτιμουν τα 5 ευρο της πουλιας να τα δωσουν για
καλαμποκι την ασχημη καιρικη στιγμη.Αυτους που ειδα ηρεμους ενω τα γουρουνια πηγαιναν
καβαλα με τα σκυλια πανω τους.Αυτους που μετα την αποτυχια τους χαμογελανε γιατι
ξερουν οτι αυτη η αποτυχια ειναι το μελλον του κυνηγιου.Η φυση δεν χρειαζεται τους
απογονους του George Digweed,χρειαζεται εμπειροτερους κυνηγους που θα βελτιωσουν
τις συνθηκες και θα την παραδωσουν στην επομενη γενια.
 
Αληθεια....Αυτος ο παππουλης με το ενα ματι και ο Digweed ποσες σολες ελιωσαν
πανω στα βουνα για μια περδικα και φασιανο?Ποσες φορες κουβαλησαν καλαμποκι
και νερο στις πλαγιες?Ποσες φορες μετα το κυνηγι αφησαν σπορους φευγωντας?
Ποσα σκυλια εφτιαξαν με κοπο,χρονο,πεισμα?Ποσες φορες κουβαλησαν το σκυλι
τους στην πλατη εχωντας κοψει τα ποδια του απο τους κοφτερους γρανιτες?
Οπως τους πετανε τα γυψινα ετσι τους πετανε και τα θηραματα..........
Πιστευει καποιος οτι στο κεφαλι τους υπαρχει καμια διαφορα αναμεσα σε αυτους
τους δυο "στοχους"?Αρα για ποιους κυνηγους μιλαμε εδω??
 
Last edited:
Back
Top