Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Κύριοι διαβάζοντας τα παραπάνω ποσταρίσματα και αν και είμαι από τους φανατικούς των τσοκ και των δοκιμών που ανεβάζουμε εδώ, δεν μπορώ παρά να επισημάνω την απάντηση του Νικήτα Κυπρίδημου σε ερώτηση για το "σχήμα του τσοκ" που διάβασα εδώ - http://oplognosia.com/?p=11058 - . Αντιγράφω το σημείο που θέλω να τονίσω:

"Συνάδελφος κυνηγός-δημοσιογράφος πήρε μια παλιά καραμπίνα και έκοψε το τσοκ. Μετά πήρε ένα κωνικό καλούπι και πυρακτώνοντας το στόμιο της κάννης και βάζοντας το καλούπι στο στόμιο, με μια σφυριά έδινε μια κύρτωση των χειλιών του στομίου προς τα μέσα. Η τεχνική αντανακλάται και στον τίτλο του άρθρου Heat Ιτ and Beat It, πυράκτωσε το και δώσ’ του σφυριά, σε ελεύθερη μετάφραση.

Μετά την κύρτωση-σύσφιξη του στομίου, ο συνάδελφος έκανε δοκιμαστικές βολές στον πίνακα για να δει την απόδοση αυτού του πρωτόγονου τσοκαρίσματος.

Η απόδοση ήταν όμοια με αυτή των παράλληλων εργοστασιακών τσοκ! Και αυτή η απόδοση διατηρήθηκε από το πιο ελαφρύ «τσοκάρισμα» δια σφυριάς έως το φουλ τσοκ."

Στο άρθρο του έχει και δύο φωτογραφίες κατανομών με τις οποίες δικαιολογεί τα παραπάνω.

Ειλικρινά πιστεύω ότι ένα τσοκ μπορεί να μεταμορφώσει μία μέτρια ίσως και μία κακή κάννη (αν και κακές κάννες δύσκολα βρίσκεις πλέον). Με προβληματίζει όμως η άποψη του Νικήτα που τον θεωρώ από τους σοβαρούς αρθρογράφους και με βαθιά γνώση της οπλογνωσίας και μάλιστα την ίδια χρονική στιγμή που συνάδελφοι εδώ μέσα εκφράζουν ακριβώς την ίδια άποψη.

Από τότε που δοκίμασα τα Carlson και τα Briley και τα σύγκρινα με τα μανίσια inventor plus στο 525 και την sx3 μου και δεν είδα και τόσο τρανταχτές διαφορές με προβλημάτιζε το θέμα.

Δεν πρόκειται φυσικά να σταματήσω να τα ακουμπάω σε τσοκάκια και να κάνω δοκιμές. Αλλωστε σε κάποιες περιπτώσεις - δυστυχώς λίγες όμως - έχω ανακαλύψει θησαυρούς.

Αλλά μετά τα παραπάνω προβληματίζομαι σοβαρά αν οι διαφορές που επισημαίνουμε στις δοκιμές μας αξίζουν τα λεφτά τους .

καλημέρα σε όλους,
Διάβασα το παραπάνω άρθρο και προβληματίστηκα και έγω για τα παρακάτω:
  • μια καλή κάνη με μιά τουρκικη πχ. τι διαφορές θα έχει?
  • στην παραπάνω απορία προσθεσε και τα τσόκ και αντε να βγάλεις άκρη.
  • ο Νικήτας γράφει ότι η συσφιξή πρέπει να είναι μικρού μηκους και το παραλληλο επισεις
  • μετρήσιμα στοιχεια κατι σαν 5% καλυτερη τουφεκια δεν θα δουμε.....
και ερωτώ
  • μήπως είμαστε μ@λ@κεςπου κοιτάμε τα νεότερα τσόκ που είναι όλο και μεγαλύτερα σε μήκος τοσο εντώς όσο και εκτώς? Η λογική της καλής κατανομής λογω σταδιακής μετάβασης ισχύει???
  • μήπως ειμαστε μ@λ@κες που ψαχνουμε over bore κλπ την στιγμή που σε τεστ που δημοσιευθυκε εδω η διατρηση είναι μεγαλύτερη στους κλειστούς αυλους, και η καλή κατανομή οφείλεται στο τελευταίο τμήμα της κάνης??
  • μηπως οι συνάδελφοι που είναι της αποψης παρε ένα παλιό όπλο είναι καλύτερα απο τα καινούργια.... (μέταλλα κλπ).
Στην συζήτηση παραθέτω την προσωπική εμπειρία ότι τα κωνικά παράλληλα τσοκ βελτιώθηκαν περισσότερο μετα απο κατασκυή κώνου, πορτινγκ,
μετα ήταν κάποια φρένου Paternmaster και την μικρότερη διαφορά απο πρίν σε μετά την είχαν τα Brain.
 
Ωραίες η τουφεκιες στο χαρτί σφιχτες πυκνες ομιομορφες αλλά άμα παν άλλου κλαφτα καταβολές σε χ αποστασεις θέλουμε όχι τσαμπα διαφημηση σ αφτους που μας πουλανε ένα κυλινδρακι 120€
 
εννοείται αυτό φίλε Τόλη,,,δεν νομίζω κανείς να ρίχνει αλλού για αλλού και να προσπαθεί να το μαζέψει με τσοκ,,,παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω με αυτά που έχω δει από δικές μου δοκιμές σε 4 όπλα,ότι τα αφτερμαρκετ τσοκ αυτό που υπόσχονται το δίνουν,αρκεί να ακούει και η κάννη,να έχει τα προσόντα πριν φτάσει η γόμωση στο τσοκ,,,και μιλάω πάντα με δοκιμές που έχω κάνει με εμπορικά φυσίγγια και όχι με ιδιογόμωση,,γιατί με την ιδιογόμωση μια σκάρτη σε εισαγωγικά κάννη μπορεί να γίνει καλή μιας και μπορείς να καλύψεις της ατέλειες της πολύ ευκόλα,,,για αυτό τον λόγο επιμένω σε δοκιμές να ρίχνουμε εμπορικά φυσίγγια γιατί πολύ ευκολα μπορεί κάποιος να βρεί το αντίστοιχο φυσίγγι και να έχουμε μια σύγκριση
 
εννοείται αυτό φίλε Τόλη,,,δεν νομίζω κανείς να ρίχνει αλλού για αλλού και να προσπαθεί να το μαζέψει με τσοκ,,,παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω με αυτά που έχω δει από δικές μου δοκιμές σε 4 όπλα,ότι τα αφτερμαρκετ τσοκ αυτό που υπόσχονται το δίνουν,αρκεί να ακούει και η κάννη,να έχει τα προσόντα πριν φτάσει η γόμωση στο τσοκ,,,και μιλάω πάντα με δοκιμές που έχω κάνει με εμπορικά φυσίγγια και όχι με ιδιογόμωση,,γιατί με την ιδιογόμωση μια σκάρτη σε εισαγωγικά κάννη μπορεί να γίνει καλή μιας και μπορείς να καλύψεις της ατέλειες της πολύ ευκόλα,,,για αυτό τον λόγο επιμένω σε δοκιμές να ρίχνουμε εμπορικά φυσίγγια γιατί πολύ ευκολα μπορεί κάποιος να βρεί το αντίστοιχο φυσίγγι και να έχουμε μια σύγκριση
Μ έχουν κουρασει οι εμπορες φιλέ γτ με το δίκιο τους όμως κ αυτοί πρατουν ανάλογα τη διαθεσιμότητα υλικών και πιστεψεμε έχουν προβλήματα εύρεσης υλικών τη στηγμη που τα θέλουν αλλά έχουν κ οικογενοιες που πρεπει να συντιρησουν και ας μη τους κατηγωρουμε γτ κακό πραγμα ν μη μπωρεις ν δουλεψεις για αυτό και μια πιό προσφερομενη ας το πουμε εταιρία που όλοι την δουλεύουν είναι η maxam
 
εννοείται αυτό φίλε Τόλη,,,δεν νομίζω κανείς να ρίχνει αλλού για αλλού και να προσπαθεί να το μαζέψει με τσοκ,,,παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω με αυτά που έχω δει από δικές μου δοκιμές σε 4 όπλα,ότι τα αφτερμαρκετ τσοκ αυτό που υπόσχονται το δίνουν,αρκεί να ακούει και η κάννη,να έχει τα προσόντα πριν φτάσει η γόμωση στο τσοκ,,,και μιλάω πάντα με δοκιμές που έχω κάνει με εμπορικά φυσίγγια και όχι με ιδιογόμωση,,γιατί με την ιδιογόμωση μια σκάρτη σε εισαγωγικά κάννη μπορεί να γίνει καλή μιας και μπορείς να καλύψεις της ατέλειες της πολύ ευκόλα,,,για αυτό τον λόγο επιμένω σε δοκιμές να ρίχνουμε εμπορικά φυσίγγια γιατί πολύ ευκολα μπορεί κάποιος να βρεί το αντίστοιχο φυσίγγι και να έχουμε μια σύγκριση
Επησεις είσαι μια αξιόλογη πηγη γνώσεων γ όλους γτ έχω δει ότι ασχολεισε επιμελεστατα με το θέμα κι αν κρινω και απο την κατανάλωση που κάνεις αστο σε ζηλευω με την καλή ενοια
 
εννοείται αυτό φίλε Τόλη,,,δεν νομίζω κανείς να ρίχνει αλλού για αλλού και να προσπαθεί να το μαζέψει με τσοκ,,,παρόλα αυτά εξακολουθώ να πιστεύω με αυτά που έχω δει από δικές μου δοκιμές σε 4 όπλα,ότι τα αφτερμαρκετ τσοκ αυτό που υπόσχονται το δίνουν,αρκεί να ακούει και η κάννη,να έχει τα προσόντα πριν φτάσει η γόμωση στο τσοκ,,,και μιλάω πάντα με δοκιμές που έχω κάνει με εμπορικά φυσίγγια και όχι με ιδιογόμωση,,γιατί με την ιδιογόμωση μια σκάρτη σε εισαγωγικά κάννη μπορεί να γίνει καλή μιας και μπορείς να καλύψεις της ατέλειες της πολύ ευκόλα,,,για αυτό τον λόγο επιμένω σε δοκιμές να ρίχνουμε εμπορικά φυσίγγια γιατί πολύ ευκολα μπορεί κάποιος να βρεί το αντίστοιχο φυσίγγι και να έχουμε μια σύγκριση
Και για τα τσοκ δεν λέω ότι δεν αξίζουν απλα να ξέρουμε καταρχάς τι θέλουμε γτ πρώσοπικα όταν εβαλα τσοκ σφιχτο πραγματηκα πεσανε οι επιτυχιες μου και σ αυτό ευθηνοταν το κοντάκι όχι το τσοκ γτ στο χαρτί στα 40 μέτρα δε μπωρει να βαζω 8_10 σκαγια σε φιγούρα φασσας και στο κυνιγι να φεύγουν αλοβητες ε
 
Ε ναι γτ όταν έχουμε τουφέκια τρια μέτρα που λέει ο λόγος με ένα μέτριο τσοκ στα 35 μ που να καταλαβεις που κεντραρει η τουφέκια το μονο που κάνεις είναι το κινιγιτο
 
Αλήθεια τι θελουμε από έναν κύλινδρο;
Από έναν κύλινδρο αυτό που θες είναι από τα 15 μέχρι τα 25 να σε βοηθήσει να πάρεις κάποια πουλιά που θα έχανες εάν δεν είχες ανοιχτή κατανομή ,από ένα τσοκ τύπου ανάποδης καμπανας αυτό που θες σίγουρα είναι να είσαι πιο ανοιχτός από το 5αρι σου και σαφέστατα γνωρίζεις ότι αφού θα επιτευχθεί το παραπάνω τα max μέτρα που έχεις κατανομές που επερνες θηραματα θα μειωθούν ,τώρα εάν ένα τσοκ ανάποδης καμπανας είναι πιο σφιχτό από το 5* στα 20 μέτρα και σου δίνει και πουλιά πιο μακριά από ότι σου δίνει το 5* απλά για εμένα δεν είναι ανάποδη καμπάνα ,εγώ πιστεύω ότι αυτή την στιγμή ένα απο τα καλύτερα τσοκ είναι το μαμά 5* HP της beretta , η beretta με αυτό το τσοκ έχει καταφέρει κάτι φοβερό έχει κατανομές στα 20 μέτρα που και ανάποδες καμπάνες υπό προϋποθέσεις θα δώσουν πιο ανοιχτή κατανομή αξίας αναφορας και στα 30 θα πάρεις τα ίδια σχεδόν πουλιά που θα επερνες με ένα τσοκ 4* .Μιλάω για το τσοκ 5* HP διότι με αυτό κυνηγάω αρκετά χρόνια δεν έχω άποψη για αλλα μαμά και μπορεί να υπάρχουν και άλλα τέτοια τσοκ μαμά και μακάρι να υπάρχουν .
 
Από έναν κύλινδρο αυτό που θες είναι από τα 15 μέχρι τα 25 να σε βοηθήσει να πάρεις κάποια πουλιά που θα έχανες εάν δεν είχες ανοιχτή κατανομή ,από ένα τσοκ τύπου ανάποδης καμπανας αυτό που θες σίγουρα είναι να είσαι πιο ανοιχτός από το 5αρι σου και σαφέστατα γνωρίζεις ότι αφού θα επιτευχθεί το παραπάνω τα max μέτρα που έχεις κατανομές που επερνες θηραματα θα μειωθούν ,τώρα εάν ένα τσοκ ανάποδης καμπανας είναι πιο σφιχτό από το 5* στα 20 μέτρα και σου δίνει και πουλιά πιο μακριά από ότι σου δίνει το 5* απλά για εμένα δεν είναι ανάποδη καμπάνα ,εγώ πιστεύω ότι αυτή την στιγμή ένα απο τα καλύτερα τσοκ είναι το μαμά 5* HP της beretta , η beretta με αυτό το τσοκ έχει καταφέρει κάτι φοβερό έχει κατανομές στα 20 μέτρα που και ανάποδες καμπάνες υπό προϋποθέσεις θα δώσουν πιο ανοιχτή κατανομή αξίας αναφορας και στα 30 θα πάρεις τα ίδια σχεδόν πουλιά που θα επερνες με ένα τσοκ 4* .Μιλάω για το τσοκ 5* HP διότι με αυτό κυνηγάω αρκετά χρόνια δεν έχω άποψη για αλλα μαμά και μπορεί να υπάρχουν και άλλα τέτοια τσοκ μαμά και μακάρι να υπάρχουν .
Εμείς με τα Benelli χορτασαμε καμπανες παντος αυλός 18.3 στόμιο τσοκ μαμά 18.6 στα 5*****
 
Για πες την άποψη σου για την κρυογεννη κατεργασία ,έχεις ρίξει πίνακα το 5αρι και έχεις δει ότι βγάζει τόσο ανοιχτές τουφεκιές ;
 
Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να καταθέσω έναν προβληματισμό ο οποίος προέκυψε χθες στο σκοπευτήριο.Ριχνωντας λοιπόν διαπίστωσα ότι ένα παλικάρι έριχνε με ΤΣΟΚ κορυφαίο σύμφωνα με τον κατασκευαστή.Το παλικάρι ενώ είναι καλός Σκοπευτής αναθεματιζε θεούς και δαιμονες σε κάθε πιάτο...Στην τελευταία βάση ζήτησε να ανταλλάξουμε τα ΤΣΟΚ και έμεινε έκπληκτος από το ταπεινό .15 της kicks.Υποστήριζε ότι με το ίδιο φυσιγγι για κάποιο λόγο με το δικό του τσοκ καθυστερούσαν να φτάσουν τα σκάγια στον στόχο(δεν λέω ποιο γιατί είναι αντιδεοντολογικό)...Μην μπορώντας να το δεχτώ στήσαμε χαρτόνι στα 30 μέτρα και όντως ακόμη και χωρίς ταχογράφο διαπιστώσαμε όλοι ότι υπήρχε διάφορα ταχύτητας και κρούσης στον στόχο ανάμεσα στα δύο ΤΣΟΚ με ίδιο φυσιγγι.Υπάρχει περιθώριο για τέτοιο ενδεχόμενο???

Υ.Γ.στην πρώτη ευκαιρία αν βρω ταχογράφο θα κάνω την δοκιμή σίγουρα...
 
Για να μη το βγάζεις στη φόρα σίγουρα είναι brain,αν ήταν κάποιο άλλο ξένο όπως το kicks δεν θα πειραζε να το αναφέρεις

Φυσικά το kicks δίνει ταχύτητα το έχω αναφέρει πολλές φορές όπως και άλλα παιδιά
 
Για να μη το βγάζεις στη φόρα σίγουρα είναι brain,αν ήταν κάποιο άλλο ξένο όπως το kicks δεν θα πειραζε να το αναφέρεις

Φυσικά το kicks δίνει ταχύτητα το έχω αναφέρει πολλές φορές όπως και άλλα παιδιά
Ας μην το πάρουμε για δεδομένο διότι δεν είμαι εδώ για να θίξω δημόσια τη δουλειά κανενός επαγγελματία του χώρου.

Παρόλα αυτά να προσθέσω ότι η αποτύπωση του πρώτου ΤΣΟΚ στο χαρτί παρουσίαζε πιο ομοιόμορφη κατανομή ...
 
Παιδιά καλησπέρα.Θέλω να καταθέσω έναν προβληματισμό ο οποίος προέκυψε χθες στο σκοπευτήριο.Ριχνωντας λοιπόν διαπίστωσα ότι ένα παλικάρι έριχνε με ΤΣΟΚ κορυφαίο σύμφωνα με τον κατασκευαστή.Το παλικάρι ενώ είναι καλός Σκοπευτής αναθεματιζε θεούς και δαιμονες σε κάθε πιάτο...Στην τελευταία βάση ζήτησε να ανταλλάξουμε τα ΤΣΟΚ και έμεινε έκπληκτος από το ταπεινό .15 της kicks.Υποστήριζε ότι με το ίδιο φυσιγγι για κάποιο λόγο με το δικό του τσοκ καθυστερούσαν να φτάσουν τα σκάγια στον στόχο(δεν λέω ποιο γιατί είναι αντιδεοντολογικό)...Μην μπορώντας να το δεχτώ στήσαμε χαρτόνι στα 30 μέτρα και όντως ακόμη και χωρίς ταχογράφο διαπιστώσαμε όλοι ότι υπήρχε διάφορα ταχύτητας και κρούσης στον στόχο ανάμεσα στα δύο ΤΣΟΚ με ίδιο φυσιγγι.Υπάρχει περιθώριο για τέτοιο ενδεχόμενο???

Υ.Γ.στην πρώτη ευκαιρία αν βρω ταχογράφο θα κάνω την δοκιμή σίγουρα...
To μετρο της δεοντολογιας αγαπητε μου δεν το τηρεις με αυτο τον τροπο που παρουσιαζεις το θεμα σου.Εμεις παρουσιαζουμε τις οποιες δοκιμες κανουμε με προιοντα που μας ενδιαφερουν και τα συμπερασματα ειναι παντα προσωπικα και σκοπο εχουν την βελτιωση μας σε οτι μας αφορα.Απο τη στιγμη που αναφερεσε επωνυμα σε ενα απο τα δυο τσοκ που συνεκρινες παει να τηρειτε το δικαιωμα της δεοντολογιας διοτι εκ του αποτελεσματος εξαιρεις το συγκεκρμενο τσοκ.Αλλωστε εμεις πρεπει να κρινουμε τα προιοντα διοτι τα αφογκραζονται οι κατασκευαστες και βελτιωνουν στη συνεχεια και αυτοι τα προιοντα τους προς κοινο ωφελος.Ο Παυλος δεν διστασε να υποθεσει και για μενα σωστα επραξε.
 
To μετρο της δεοντολογιας αγαπητε μου δεν το τηρεις με αυτο τον τροπο που παρουσιαζεις το θεμα σου.Εμεις παρουσιαζουμε τις οποιες δοκιμες κανουμε με προιοντα που μας ενδιαφερουν και τα συμπερασματα ειναι παντα προσωπικα και σκοπο εχουν την βελτιωση μας σε οτι μας αφορα.Απο τη στιγμη που αναφερεσε επωνυμα σε ενα απο τα δυο τσοκ που συνεκρινες παει να τηρειτε το δικαιωμα της δεοντολογιας διοτι εκ του αποτελεσματος εξαιρεις το συγκεκρμενο τσοκ.Αλλωστε εμεις πρεπει να κρινουμε τα προιοντα διοτι τα αφογκραζονται οι κατασκευαστες και βελτιωνουν στη συνεχεια και αυτοι τα προιοντα τους προς κοινο ωφελος.Ο Παυλος δεν διστασε να υποθεσει και για μενα σωστα επραξε.
Εάν η διαχείριση κρίνει ότι έπραξα με απώτερο σκοπό ή ότι παρουσίασα το θέμα με αντιδεοντολογικό χαρακτήρα είμαι εδώ και παρακαλω εάν θιγω καποιον να σβηστεί άμεσα το θέμα ...
βάσει υποθέσεων δεν δυσφημειται κανείς...
 
Φιλε Βenelli criocomfort επειδει τυνχανει και εγω να ριχνω με μια crio σε ευχαριστω για το συνενετικο σχολιο σου και σε πληροφορω οτι δεν σε κρινω επικριτικα στα οσα αναφερθηκα πριν.Οι καιροι ειναι δυσκολοι οικονομικα καλο ειναι να προστευουμε μεσα απο αυτη την επικοινωνια μας την τσεπη μας και τους εαυτους μας
 
Back
Top