Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Μαστρο Σταύρο για εμάς έχεις κάτι που δεν βαράμε μύγα .sarcastic.
Για αρχη Καπτα.... η σχεση μου με μηχανοστασια ειναι οσο της Παολα με την εκκλησια.
Δευτερον εσυ δεν εχεις αναγκη γιατι και χωρις βελονες στο οπλο καις οτι βαρας..
 
Αλήθεια τι θελουμε από έναν κύλινδρο;
Να καιει μπεκατσες στα 10 μετρα...χωρις να τις χαλαει, να κοβει φασσες στα 60 μετρα πατσαβουρα, να πηγαινεις με αυτα σκοπευτηριο και να σκονιζεις οτι πετιεται να βαρας ανετα μονοβολα να μην βρωμιζει να μην ξεβιδωνει , να ειναι wow οπτικα και να κοστιζει οσο 2 πακετα τσιγαρα .... τιποτα δε ζηταμε Ηλια
 
Να καιει μπεκατσες στα 10 μετρα...χωρις να τις χαλαει, να κοβει φασσες στα 60 μετρα πατσαβουρα, να πηγαινεις με αυτα σκοπευτηριο και να σκονιζεις οτι πετιεται να βαρας ανετα μονοβολα να μην βρωμιζει να μην ξεβιδωνει , να ειναι wow οπτικα και να κοστιζει οσο 2 πακετα τσιγαρα .... τιποτα δε ζηταμε Ηλια
καφε θα κανει????
 
Αλήθεια τι θελουμε από έναν κύλινδρο;

Στο βεληνεκές που προορίζεται να σκοτώνει τα πουλιά χωρίς να τα χαλάει. Τα σκάγια, τα κεντρικά, φτάνουν σε ίδιες αποστάσεις με άλλα τσοκ αλλά δεν προορίζεται για 45 μέτρα τουφεκιά.
 
Αλήθεια τι θελουμε από έναν κύλινδρο;
Προσωπικά έχω μικρές απαιτήσεις από έναν κύλινδρο.Καλώς ή κακώς μέχρι τα 20 μέτρα θα σκοτώσει ικανοποιητικά με ένα καλό φυσίγγι.Επομένως κρίνω ανούσια(πέραν της ψυχολογίας) την αγορά ενός ανοιχτού aftermarket διότι είναι τέτοια η απόσταση που όλα μα όλα τα μαμά θα σκοτώσουν.Επομένως τσάμπα χρήμα και κόπος που άλλωστε φάνηκαν και στις δοκιμές μελών εδω...save money for long range φάσεις .terror.
 
Να καιει μπεκατσες στα 10 μετρα...χωρις να τις χαλαει, να κοβει φασσες στα 60 μετρα πατσαβουρα, να πηγαινεις με αυτα σκοπευτηριο και να σκονιζεις οτι πετιεται να βαρας ανετα μονοβολα να μην βρωμιζει να μην ξεβιδωνει , να ειναι wow οπτικα και να κοστιζει οσο 2 πακετα τσιγαρα .... τιποτα δε ζηταμε Ηλια
Δυστυχώς μερικοί Σταύρο κάτι τέτοιο περιμένουν!:D:D
Προσωπικά έχω μικρές απαιτήσεις από έναν κύλινδρο.Καλώς ή κακώς μέχρι τα 20 μέτρα θα σκοτώσει ικανοποιητικά με ένα καλό φυσίγγι.Επομένως κρίνω ανούσια(πέραν της ψυχολογίας) την αγορά ενός ανοιχτού aftermarket διότι είναι τέτοια η απόσταση που όλα μα όλα τα μαμά θα σκοτώσουν.Επομένως τσάμπα χρήμα και κόπος που άλλωστε φάνηκαν και στις δοκιμές μελών εδω...save money for long range φάσεις .terror.
Θεωρώ πως και λίγο μακρύτερα με ένα καλό τσοκ θα έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα στα 25-30 μέτρα!Στο τελευταίο σκέλος του μηνύματος οφείλω να συμφωνήσω!
 
Ευρίπο, μιλάω για τουφεκιές μέχρι 25 μέτρα με 30άρια 9άρια. Αλλά θέλω πολύ περισσότερες τουφεκιές για ασφαλές συμπέρασμα. Του χρόνου θα ρίξω 32άρια 9αρια gorilla red και θα ψαχτό και για 10άρια. Πιστεύω εκεί να είναι πολύ καλύτερα τα αποτελέσματά μου.
Μανο για το περπατητο με 10αρια και 32γρ. ειναι μια χαρά. Δοκιμασε και θα με θυμηθείς.
Skeet είναι μανούλα για αυτές τις κάνες. Ειδικά το Carlson h trulock
Υπαρχει και το patternmaster ANACONDA SSS Skeet.
 
κεφάλαιο ΤΣΟΚ προσωπική γνώμη:
ότι όπλο κατείχα τα τελευταία 20 χρόνια τα μαμά τσοκ έμπαιναν στο ντουλάπι εκτός αν ήταν εξωτερικά που δεν υπήρχαν επιλογές
ποτέ δεν είχα πάνω από 3 τσοκ σε όπλο
σε ιταλικά οι επιλογές ήταν briley στην αρχή σε sk lm im τα οποία αντικαταστάθηκαν όταν ανακάλυψα τα gemini σε sk *** και **
ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο κυνήγι τσίχλας καρτέρι που κάνω πρωινό ημερήσιο απογευματινό
κάποια εποχή δόυλεψα σε benelli το briley diffusion....φανταστικό....σε πρωινές και κοντά στο σούρουπο με 9ράκια απλά γύριζα το όπλο προς το πουλί κι αυτό έπεφτε
το έδωσα μαζί με το όπλο κι οταν ξαναπήρα benelli λίγο πριν το ξαναγοράσω,άλλαξα κάννη αγοράζοντας μια κάννη αξεπέραστη<<breda 72,4 cm εξωτερικά τσοκ>>και δεν χρειάστηκε η αγορά του
τα τελευταία 10+ χρόνια κυνηγώ με browning winchester (η benellobreda ήταν εμβόλιμη αγορά για μια κυνηγητική περίοδο)
στα όπλα αυτά χρησιμοποιούσα briley midas σε sk m im με άριστες εντυπώσεις και άριστα αποτελέσματα ώσπου πριν 2 χρόνια ανακάλυψα τα anaconda
στην αρχή το mid range και πούλησα m im midas στην συνέχεια το short range και πούλησα το sk midas κάπως βιαστικά αφού το short πρωί σούρουπο δεν μου έδινε πουλιά κι όσα έπαιρνα 8 στα 10 ήταν κιμάς
πήρα από φίλο και μέλος του φόρουμ πέρυσι ένα briley cyl signature αλλά με την περσινή κακή χρονιά δεν έχω τελικά συμπεράσματα
θεωρώ τα anaconda ότι καλύτερο έχω ρίξει με την σύμφωνη γνώμη της παρέας μου που έχουμε 9 όπλα brow win
επίσης όλοι συμφωνούμε ότι αποδίδει καλύτερα σε διευρυμένο αυλό οι δε γνώμες για συμβατικό αυλό είναι θετικές κι αρνητικές στον ευρύτερο κύκλο φίλων μας κάνοντας εδώ μια διευκρίνηση,ότι μην θεωρηθεί κανόνας η δεδομένο το αρνητικό σκέλος
θεωρώ ότι τα anaconda είναι τσόκ με δύναμη και συγχωρούν σκοπευτικά λάθη
έχω ακούσει πολλά θετικά κι αρνητικά για brain και πολλά θετικά για kicks που όμως δεν με συγκινούν αφού η ικανοποίηση κι ο ενθουσιασμός για τα anaconda δεν βλέπω να μου περνάει :)
τελειώνοντας θα ήθελα να προσθέσω
1)ποτέ δεν με επηρέασαν οι συγκριτικές δοκιμές στον πίνακα κι έχω κάνει και κάνουμε με φίλο αρκετές τις οποίες θεωρώ ενδείξεις,τα συμπεράσματα είναι στο κυνήγι τα οποία θεωρώ αποδείξεις αφού έχουν μέσα την κυνηγητική ικανοποίηση και θηραματική συγκίνηση ;)
2)είμαι σίγουρος,πια,ότι το τσοκ όπλο φυσίγγι κάννη κοντάκι είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση που εξωτερικεύονται από τον καθένα μας με διάφορους τρόπους π.χ. συντηρητισμό,ενθουσιασμό,εγωισμό,άγνοια ακόμα και συμφέροντα προσωρινά η μόνιμα κ.λ.π
3)<<εν αρχή ην ο χρήστης>> ο πίσω απ το κοντάκι τέλος πάντων και μετά ακολουθούν όλα τ άλλα
και για μην θεωρηθώ τούφεκος η σκοπευταράς,προσωπικά όπως έχω γράψει παλιότερα,σε άλλο φόρουμ η εδώ δεν θυμάμαι,τοποθετώ τον εαυτό μου σ αυτά που μου είχε πεί ο αείμνηστος σοφός φίλος μου Αντώνης Δεστέφανι όταν τελείωσαμε την 3ημερη(9 ώρες σύνολο) μετροληπτική εργασία.....μου είπε:
<<εδώ στο εργαστήριο μου έρχονται για μέτρα άνθρωποι που όπως έρχονται φεύγουν αφού δεν κάνουν για κυνήγι,έρχονται άνθρωποι που είναι γεννημένοι να κυνηγούν,έρχονται κι άνθρωποι που είναι μέτριοι και λίγο παραπάνω,σ αυτούς ανήκεις,εσύ ποτέ δεν θα βαρέσεις 10 στις 10 τσίχλες στην καλύτερη σου μέρα θα φτάσεις τις 7>>
έτσι κι έγινε όλα αυτά τα χρόνια που κυνηγώ με τα 2-3 τελευταία μεγαλώνοντας να έχω ξεχάσει και τις 7 :)
υ.σ. μιας κι αναφέρθηκε το spreader, το είχα αγοράσει στην benelli 90 ευρώ το πούλησα σε 15 μέρες 50 ευρώ σε φίλο από παλιό φόρουμ αφού δεν με κάλυψε όπως μετά το diffusion
μετά από χρόνια όμως είδα σε beretta optima πρώην συγκυνηγού κάποιες τουφεκιές φοβερές
 
Last edited:
το code black decoy το είχα δει σε βίντεο στο youtube από άγγλους που κυνηγούσαν φάσσα over decoys,,,αμέσως κατάλαβα ότι έπρεπε να το αγοράσω,έτσι και έγινε πριν 3 χρόνια

όπως έχω δηλώσει την αδυναμία μου για ανοιχτά τσοκ στο Kicks Skeet άλλη τόση αδυναμία έχω στο Code Black Decoy,,,είναι τσοκ που δεν θα δώσω ποτέ όπως άλλα που πέρασαν και έφυγαν,,μπορείς να το βιδώσεις στο πρωινό και να το βγάλεις μετά το τέλος του απογευματινού,,σε πολύ extreme βολές μόνο θα το αλλάξεις και αυτό θα είναι για πάνω από 35-40μ,,με ένα καλό φυσίγγι και πιο χοντρό σκάγι θα σκοτώσει και άνω των 40μ που θα σε κάνει να απορείς,,,σε κοντινές αποστάσεις είναι "σκούπα" πρέπει να είσαι πολύ ατζαμής για να σου φύγει θήραμα και το σημαντικό ότι δουλεύει άριστα με Νο9 σκάγια
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος η έχει εικόνα για το Black decoy??? Υπάρχει εικόνα σύγκρισης με anaconda short?
το code black decoy το είχα δει σε βίντεο στο youtube από άγγλους που κυνηγούσαν φάσσα over decoys,,,αμέσως κατάλαβα ότι έπρεπε να το αγοράσω,έτσι και έγινε πριν 3 χρόνια

όπως έχω δηλώσει την αδυναμία μου για ανοιχτά τσοκ στο Kicks Skeet άλλη τόση αδυναμία έχω στο Code Black Decoy,,,είναι τσοκ που δεν θα δώσω ποτέ όπως άλλα που πέρασαν και έφυγαν,,μπορείς να το βιδώσεις στο πρωινό και να το βγάλεις μετά το τέλος του απογευματινού,,σε πολύ extreme βολές μόνο θα το αλλάξεις και αυτό θα είναι για πάνω από 35-40μ,,με ένα καλό φυσίγγι και πιο χοντρό σκάγι θα σκοτώσει και άνω των 40μ που θα σε κάνει να απορείς,,,σε κοντινές αποστάσεις είναι "σκούπα" πρέπει να είσαι πολύ ατζαμής για να σου φύγει θήραμα και το σημαντικό ότι δουλεύει άριστα με Νο9 σκάγια

Σε ερώτηση στην PM μου είχαν πει ότι τα Code Black ειναι πιο κλειστά σαν τσοκ σε σχεση με τα ANAKONDA. Ειναι κυνηγητικά και τα συστήνει περισσοτερο απο τα ANAKONDA. Δεν ξερω αν ειναι λόγω διαφορας τιμης μεταξύ των 2 αλλα αυτά ειχαν πει.
 
Back
Top