Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κώστα μου άρεσε πολυ και εμένα και η πρώτη μου σκέψη ειναι αυτό που σκέφτηκες και εσυ.σιγουρα θα το δοκιμάσω στο περπατητητο τσιχλας και όχι μόνο.
Όπλο beretta 692,28 μέτρα τσοκ ΙC.
Μεσοταπα 28gr N9 Ρουμελιωτης.
dqrlY7o.jpg

Piston skeet 28gr N9 Ρουμελιωτης.
5qi2kWP.jpg
Πολυ ωραιες ειναι,με το πιστον σκιτ μου αρεσει λιγο πιο πολυ γιατι σε βοηθαει πιο πολυ στης μπηκτες.
 
Πολυ ωραιες ειναι,με το πιστον σκιτ μου αρεσει λιγο πιο πολυ γιατι σε βοηθαει πιο πολυ στης μπηκτες.
Μου άρεσαν και εμένα Κώστα,ειδικα στο περπατητο πιστευω θα κάνουν καλή δουλειά.
Φαινεται ο piston skeet τουλάχιστον στο νούμερο 9 και ήταν πραγματικό 9 (2,1mm) να ανοίγει πιο πολυ από τη μισοταπα.αυτο το ποτήρι που έχει η μισοταπα φαίνεται οτι κρατάει κέντρο.ριξαμε 4-5 τουφεκιες από το καθένα αυτή την εικόνα μας έδωσαν,σε όλες τις τουφεκιες.
 
Μου άρεσαν και εμένα Κώστα,ειδικα στο περπατητο πιστευω θα κάνουν καλή δουλειά.
Φαινεται ο piston skeet τουλάχιστον στο νούμερο 9 και ήταν πραγματικό 9 (2,1mm) να ανοίγει πιο πολυ από τη μισοταπα.αυτο το ποτήρι που έχει η μισοταπα φαίνεται οτι κρατάει κέντρο.ριξαμε 4-5 τουφεκιες από το καθένα αυτή την εικόνα μας έδωσαν,σε όλες τις τουφεκιες.
Απι βρωμια στην καννη τι λέει Γιαννη;
 
Μου διέφυγε Χρηστο και το είχα στο μυαλό μου να το γράψω.πεντακαθαρη σχεδόν κανη ο piston skeet,αντίθετα η μισοταπα πολλές μολυβδωσεις.
Για τον Piston skeet ρωτουσα. Δηλαδη καμμια σχεση με τα κατάλοιπα του ελικοειδη διασπορεα...
Φωτο απο το κουτι και το περιεχομενο υπαρχει; Χαρακτηριστικα; Τιμή;
Ξερω πως εχουν γραφτει σχετικα αλλα εγω τουλαχιστον εχασα τη μπάλα με τοσα φυσιγγια και προσφορες... :)
 
D9FggiS.jpg

Καλησπερα στη παρεα!!!Σήμερα πήρα την πρώτη θεση στην overall με φυσίγγια hyperion ξανά!!τα σκορ όλα χαμηλά λόγω της μεγάλης δυσκολίας του σχήματος!!!!πήγα χωρίς προπόνηση αλλά δεν περίμενα την μεγάλη τεχνική δυσκολία ειδικά στο ένα γήπεδο!!τα hyperion κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα,δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα υπόλοιπα γνωστά φυσίγγια!!
 
D9FggiS.jpg

Καλησπερα στη παρεα!!!Σήμερα πήρα την πρώτη θεση στην overall με φυσίγγια hyperion ξανά!!τα σκορ όλα χαμηλά λόγω της μεγάλης δυσκολίας του σχήματος!!!!πήγα χωρίς προπόνηση αλλά δεν περίμενα την μεγάλη τεχνική δυσκολία ειδικά στο ένα γήπεδο!!τα hyperion κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα,δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα υπόλοιπα γνωστά φυσίγγια!!
Μπράβο Δημήτρη,είσαι ντουφεκος!!!
 
D9FggiS.jpg

Καλησπερα στη παρεα!!!Σήμερα πήρα την πρώτη θεση στην overall με φυσίγγια hyperion ξανά!!τα σκορ όλα χαμηλά λόγω της μεγάλης δυσκολίας του σχήματος!!!!πήγα χωρίς προπόνηση αλλά δεν περίμενα την μεγάλη τεχνική δυσκολία ειδικά στο ένα γήπεδο!!τα hyperion κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα,δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα υπόλοιπα γνωστά φυσίγγια!!
Μπραβο Δημήτρη! Νόμιζα δεν θα έριχνες σήμερα..και χωρίς προπόνηση,πρωτιά,άψογος!
 
Για τον Piston skeet ρωτουσα. Δηλαδη καμμια σχεση με τα κατάλοιπα του ελικοειδη διασπορεα...
Φωτο απο το κουτι και το περιεχομενο υπαρχει; Χαρακτηριστικα; Τιμή;
Ξερω πως εχουν γραφτει σχετικα αλλα εγω τουλαχιστον εχασα τη μπάλα με τοσα φυσιγγια και προσφορες... :)
Χρηστο τα φυσιγγια με piston skeet ειναι για ελαφριές σκοπευτικές γομωσεις.η gualanti που βγάζει αυτό το βύσμα,το βγάζει σε δυο ύψη και το δίνει για 24gr και 28gr.δεν εχω δει στο εμπόριο φυσίγγι με piston skeet με παραπάνω από 28gr σκαγια. Κάποιοι ιδιογομωτες το γεμίζουν για κυνήγι,μέχρι 32gr.δεν εχω γνώσεις ιδιογομωσης και δεν ξερω να σου πω κάτι αλλο.εγω το αγοράζω από τον Ρουμελιωτη σε 28gr στα 5€.
Χρηστο ναι δεν έχει μολυβδωσεις οπως ο ελικοειδής.αφηνει την κάνη καθαρή περιπου οπως ο κανονικός συγκεντρωτηρας.
 
Last edited:
Χρηστο τα φυσιγγια με piston skeet ειναι για ελαφριές σκοπευτικές γομωσεις.η gualanti που βγάζει αυτό το βύσμα,το βγάζει σε δυο ύψη και το δίνει για 24gr και 28gr.δεν εχω δει στο εμπόριο φυσίγγι με piston skeet με παραπάνω από 28gr σκαγια. Κάποιοι ιδιογομωτες το γεμίζουν για κυνήγι,μέχρι 32gr.δεν εχω γνώσεις ιδιογομωσης και δεν ξερω να σου πω κάτι αλλο.εγω το αγοράζω από τον Ρουμελιωτη σε 28gr στα 5€.
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση Γιαννη. Διαβασα που εγραψες οτι ανοιγει περισσότερο. απο μισοταπα και σκεφτομαι αν τσ 28αρι θα μου έκανε στα ορτυκια μπας και γλιτώσω τα κατάλοιπα του ελικοειδους διασπορεα...
 
Last edited:
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση Γιαννη. Διαβασα που εγραψες οτι ανοιγει περισσότερο. απο μισοταπα και σκεφτομαι αν τσ 28αρι θα μου έκαναν στα ορτυκια μπας και γλιτώσω τα κατάλοιπα του ελικοειδους διασπορεα...
Η γνώμη μου Χρηστο ειναι να μείνεις στα 32gr που έριχνες με ελικοειδή.στο ορτύκι η τουφεκια ειναι κοντινη και θέλεις καλο άνοιγμα.σιγουρα ο ελικοειδής στα 32gr θα σου δώσει μεγαλύτερο άνοιγμα από τον piston,που οπως σου ειπα μπορεις να τον βρεις στο εμπόριο μέχρι 28gr.
 
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση Γιαννη. Διαβασα που εγραψες οτι ανοιγει περισσότερο. απο μισοταπα και σκεφτομαι αν τσ 28αρι θα μου έκανε στα ορτυκια μπας και γλιτώσω τα κατάλοιπα του ελικοειδους διασπορεα...
Xρήστο για ορτύκι ο συνδυασμός τσόκ ***** 1η ντουφεκιά με σκάγια ν.11 κι'ας είναι 24 γρ είναι πολύ αποδοτικός .
Γνωρίζω ότι το ν.11 είναι λίγο ....αντιαθλητικό αλλά ..

Y.Γ Δές αυτό .Το βγάζει σε ν.10-12 γόμωση 20γρ με CSB6 ,πολύ καλό .
 
Last edited:
Χρηστο τα φυσιγγια με piston skeet ειναι για ελαφριές σκοπευτικές γομωσεις.η gualanti που βγάζει αυτό το βύσμα,το βγάζει σε δυο ύψη και το δίνει για 24gr και 28gr.δεν εχω δει στο εμπόριο φυσίγγι με piston skeet με παραπάνω από 28gr σκαγια. Κάποιοι ιδιογομωτες το γεμίζουν για κυνήγι,μέχρι 32gr.δεν εχω γνώσεις ιδιογομωσης και δεν ξερω να σου πω κάτι αλλο.εγω το αγοράζω από τον Ρουμελιωτη σε 28gr στα 5€.
Χρηστο ναι δεν έχει μολυβδωσεις οπως ο ελικοειδής.αφηνει την κάνη καθαρή περιπου οπως ο κανονικός συγκεντρωτηρας.
Και στα 33γρ.ειναι θανατος τρομερο βυσμα
 
Η γνώμη μου Χρηστο ειναι να μείνεις στα 32gr που έριχνες με ελικοειδή.στο ορτύκι η τουφεκια ειναι κοντινη και θέλεις καλο άνοιγμα.σιγουρα ο ελικοειδής στα 32gr θα σου δώσει μεγαλύτερο άνοιγμα από τον piston,που οπως σου ειπα μπορεις να τον βρεις στο εμπόριο μέχρι 28gr.
Ο piston εχει μεγαλύτερο άνοιγμα απο τον κοινο συγκεντρωτηρα;
 
IMG-20190511-113040.jpg


Πως σας φαινεται αυτο? Εγινε σε 2 στα 100 φυσιγγια σημερα....
Ειναι στο σημειο που μπαινει ο εξολκεας του κλειστρου στην καννη...
Το κρατησαν λιγο στραβα οι εξολκεις του κλειστρου ή ηταν λιγο "φουσκωμενο" και βρηκε στο ευκολοτερο σημειο?
Είναι καθαρά πρόβλημα του εξολκεα σου!!!
 
Xρήστο για ορτύκι ο συνδυασμός τσόκ ***** 1η ντουφεκιά με σκάγια ν.11 κι'ας είναι 24 γρ είναι πολύ αποδοτικός .
Γνωρίζω ότι το ν.11 είναι λίγο ....αντιαθλητικό αλλά ..

Y.Γ Δές αυτό .Το βγάζει σε ν.10-12 γόμωση 20γρ με CSB6 ,πολύ καλό .
Ενδιαφέρον φυσιγγι φαίνεται για δικαννα στις καραμπινες ισως να εχει θεματάκια και όχι μόνο για ορτυκι, τι κυαθιο έχει ξέρουμε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top