Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν θέλω να λέω τρελές παιδιά δοκιμές δεν κάνω σε χαρτονια πάρα μόνο προχειρες ίσα να χω μια εικονα νταξει νο5 ειναι αλλά περίμενα κάτι καλυτερο
Στείλε εσύ στα 50 μέτρα, το χαρτόνι πάνω στο πουλί και μην φοβάσαι δεν θα περάσει μέσα από τα κενά, θα πέσει.
 
Tεσπα νο 5 για 50 μετρα... τεσπα αλλά η δοκιμή έγινε. Federal hi bird (eu5) 47 50 μέτρα με anaconda long range x3.
Κενά που περνά όλο το πουλί από μέσα. Δεν ξέρω με αντοιχο τσοκ και 2 νούμερα κάτω αν έδινε κατιτοις.
138 σκαγια και σε σύγκριση με percorso που έβαλε 80κατι... 5αρια. Γι αυτό είμαι επιφυλακτικος γιατί στη βολη μου έφυγε το όπλο λίγο για άλλους λογους.
IMG-20190427-113808.jpg
Για 3 προς 2 αστρα που σου βγαινει το τσοκ εμενα δεν μου αρεσει.....
Θα ηθελα να δω λιγο καλητερο κεντρο......
Για βηδωσε ενα kicks xf απανω να δουμε τη θα κανει...
 
Καλησπερα σε ολους! Βαζω μια δοκιμη της Baikal mp153 S.magnum με το μαμα Full Choke (για ατσαλινα - για μολυβδινα αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει στο 3 choke και ισως λιγο πιο ανοιχτο) στα 35 m με NSI LEPRE No.3 -38 γρ.!! Δυνατο πολυ!!! Το δοκιμασα και με την benelli monte xl και μου θυμισε οταν εριξα τα 12βολα magnum της Federal...(δυστυχως διαγραφτηκε η φωτο απο την benelli:()! 98 σκαγια μετρησα...
https://m.imgur.com/a/cxuQ0O9
 
Αντε να βαλω και εγω ενα δικο μου λαγοφυσιγγο....και οχι μονο....
MB 209 2.05 x 34 + 2.00 bafer θωδη 16 super No 4 ( σκαγια 20 χρονών)

36 μετρα τσοκ after market με συσφηξη αναμεσα σε βελτιωμένο κυλινδρο και 3αρη της remington
Εγω το λεω 4αρη...

V1.5 430 m/s

ka4adf.jpg
 
Αντε να βαλω και εγω ενα δικο μου λαγοφυσιγγο....και οχι μονο....
MB 209 2.05 x 34 + 2.00 bafer θωδη 16 super No 4 ( σκαγια 20 χρονών)

36 μετρα τσοκ after market με συσφηξη αναμεσα σε βελτιωμένο κυλινδρο και 3αρη της remington
Εγω το λεω 4αρη...

V1.5 430 m/s

ka4adf.jpg
Ωραιο! Σφιχτο!!!
 
Αντε να βαλω και εγω ενα δικο μου λαγοφυσιγγο....και οχι μονο....
MB 209 2.05 x 34 + 2.00 bafer θωδη 16 super No 4 ( σκαγια 20 χρονών)

36 μετρα τσοκ after market με συσφηξη αναμεσα σε βελτιωμένο κυλινδρο και 3αρη της remington
Εγω το λεω 4αρη...

V1.5 430 m/s

ka4adf.jpg
Αξιοπρεπεστατο για αυτη τη συσφιξη και κλασσικος θωδη με σφηχτο κεντρο
 
Καλησπερα σε ολους! Βαζω μια δοκιμη της Baikal mp153 S.magnum με το μαμα Full Choke (για ατσαλινα - για μολυβδινα αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει στο 3 choke και ισως λιγο πιο ανοιχτο) στα 35 m με NSI LEPRE No.3 -38 γρ.!! Δυνατο πολυ!!! Το δοκιμασα και με την benelli monte xl και μου θυμισε οταν εριξα τα 12βολα magnum της Federal...(δυστυχως διαγραφτηκε η φωτο απο την benelli:()! 98 σκαγια μετρησα...
https://m.imgur.com/a/cxuQ0O9
Αν το τσοκ γράφει φουλ, είναι φουλ για όλα. Δεν αλλάζει η διάμετρος του ανάλογα με το υλικό των σκαγιών.
Αν αυτή η τουφεκιά είναι με φουλ στα 35 μέτρα και νούμερο σκαγιών 3 , είναι δυστυχώς απογοητευτική. Όταν βλέπω τέτοιες τουφεκιες από τα ρώσικα, μου έρχονται στο μυαλό όλοι αυτοί που λένε, μην παίρνετε Τούρκικα ,πάρτε Ρώσικα.
 
Καλησπερα σε ολους! Βαζω μια δοκιμη της Baikal mp153 S.magnum με το μαμα Full Choke (για ατσαλινα - για μολυβδινα αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει στο 3 choke και ισως λιγο πιο ανοιχτο) στα 35 m με NSI LEPRE No.3 -38 γρ.!! Δυνατο πολυ!!! Το δοκιμασα και με την benelli monte xl και μου θυμισε οταν εριξα τα 12βολα magnum της Federal...(δυστυχως διαγραφτηκε η φωτο απο την benelli:()! 98 σκαγια μετρησα...
https://m.imgur.com/a/cxuQ0O9
Άκου λιγο.επειδη είχα μπαικαλ το 3αρι είναι 3αρι για όλα και όπως δείχνει και η τουφεκιά σου και είναι γνωστή αυτή η τουφεκιά σε μπαικαλ αυτό το 3αρι το μαμά είναι για να μην πω για τι πράγμα.δεν αλλάζει η σύσφιξη από μολύβι σε ατσάλι αν θες full για ατσάλινα πρέπει υποχρεωτικά να πας αλλού.και στη Μπερέτα που ξέρω τουλάχιστον ατσάλινα μπορείς να ρίξεις με τον κύλινδρο το 4 και το 3 αλλά δεν αλλάζει η σύσφιξη από το μολύβι στο ατσάλι.εκει που αλλάζει π.χ είναι στο kicks high flyer που είναι για ατσαλινα ας πούμε το 3αρι το οποίο στα ατσάλινα είναι πολύ σφιχτό 3αρι και στα μολυβδινα αποδίδει λίγο πιο ανοιχτα
 
Αν το τσοκ γράφει φουλ, είναι φουλ για όλα. Δεν αλλάζει η διάμετρος του ανάλογα με το υλικό των σκαγιών.
Αν αυτή η τουφεκιά είναι με φουλ στα 35 μέτρα και νούμερο σκαγιών 3 , είναι δυστυχώς απογοητευτική. Όταν βλέπω τέτοιες τουφεκιες από τα ρώσικα, μου έρχονται στο μυαλό όλοι αυτοί που λένε, μην παίρνετε Τούρκικα ,πάρτε Ρώσικα.
Καπου το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα στο baikal αν θυμαμαι καλα! Το full choke της s.magnum γραφει full choke steel! Και συμφωνα με το manual (αν το βρω και μπορεσω θα το αναρτησω να το δειτε) αντιστοιχει σε συσφιξη λιγο πιο ανοιχτη απο το μισο!! Κ εγω στην αρχη το ειχα μπερδεψει και το κατηγορουσα το οπλο αλλα μετα απκ ψαξιμο (shotguns world) το καταλαβα!
 
Καπου το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα στο baikal αν θυμαμαι καλα! Το full choke της s.magnum γραφει full choke steel! Και συμφωνα με το manual (αν το βρω και μπορεσω θα το αναρτησω να το δειτε) αντιστοιχει σε συσφιξη λιγο πιο ανοιχτη απο το μισο!! Κ εγω στην αρχη το ειχα μπερδεψει και το κατηγορουσα το οπλο αλλα μετα απκ ψαξιμο (shotguns world) το καταλαβα!
Οπότε δεν μιλάμε για full αλλά για 3*.
 
Καπου το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα στο baikal αν θυμαμαι καλα! Το full choke της s.magnum γραφει full choke steel! Και συμφωνα με το manual (αν το βρω και μπορεσω θα το αναρτησω να το δειτε) αντιστοιχει σε συσφιξη λιγο πιο ανοιχτη απο το μισο!! Κ εγω στην αρχη το ειχα μπερδεψει και το κατηγορουσα το οπλο αλλα μετα απκ ψαξιμο (shotguns world) το καταλαβα!
Και κάτι άλλο λίγο άσχετο με το θέμα επειδή είναι τίμιο όπλο αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις για να δεις καλή τουφεκιά πήγαινε κατά σειρά προτίμησης σε gemini ported ή carlsons.και τα δύο αυτά του πάνε πάρα πολυ
 
Και κάτι άλλο λίγο άσχετο με το θέμα επειδή είναι τίμιο όπλο αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις για να δεις καλή τουφεκιά πήγαινε κατά σειρά προτίμησης σε gemini ported ή carlsons.και τα δύο αυτά του πάνε πάρα πολυ
Ευχαριστω!!
 
καλημερα σας και καλο σ/κ.αυτες τις μερες ελαβα ενα δωρακι τσοκ απο ενα φιλο το brain tl οποτε σημερα το πρωι καθως αυριο δουλευω εριξα στο πινακα να δω τι γινεται και σας παρουσιαζω τ αποτελεσματα.οι δοκιμες εγιναν απο τις 8 μεχρι τις 9 και κατι με αρκετη ζεστη αλλα οχι και παρα πολυ
οπλο δοκιμης beretta a350 τσοκ δοκιμης μαμα φουλ brain tl και anaconda long range.φυσιγγια που δοκιμαστηκαν ρουμελιωτης csb 32 γραμμαρια νο 8 και percorso caccia 36 γραμμαρια νο 6 στα 45 και 50 μετρα.παμε λοιπον
ξεκιναμε με ρουμελιωτη και τσοκ μαμα φουλ στα 45 μετρα
QFCT9c9.jpg

brain tl 45 μετρα ιδιο φυσιγγι
jJKLm5G.jpg

anaconda long range 45 μετρα ιδιο φυσιγγι
TSh6GCU.jpg

παμε τωρα με το percorso στα 45 μετρα τσοκ μαμα φουλ
oo0oBTr.jpg

ιδιο φυσιγγι brain tl
KJzw0KT.jpg

και anaconda long range
DXwM2w9.jpg

ξεκιναμε τωρα στα 50 μετρα με ρουμελιωτη csb και τσοκ μαμα φουλ
La7kBou.jpg

ιδιο φυσιγγι brain tl
0AriNFx.jpg

και anaconda long range
Lxjz4MK.jpg

50 μετρα percorso τσοκ φουλ μαμα
EMGU0pf.jpg

brain tl
JsS6P23.jpg

και τελευταιο anaconda long range
aYD6DO6.jpg

αυτα για σημερα απο μενα και πριν να εκθεσετε τις αποψεις σας θα πω οτι εμεινα παρα πολυ ικανοποιημενος απο το brain οπως και απο το φουλ μαμα και το 8αρακι του αντρεα ρουμελιωτη.οπως παντα οι γνωμες σας ευπροσδεκτες
 
Συμφωνώ αλλά μόνο για το percorso, με το Ρουμελιώτης δούλεψαν μια χαρά και τα 3 τσοκ.
Εμενα μονο το φουλ μαμα μου αρεσει,στα αλλα δεν βλεπω κατι το τρομερο! Μετα λιγο καλυτερα το patermaster και τελευταιο το brain.
 
Το Brain έκανε αυτό που είναι φτιαγμένο να κάνει δηλαδή ωραία και ομοιόμορφη κατανομή χωρίς όμως να αφήσει κενά!
Το μαμά έβγαλε πολύ καλές τουφεκιές για τσοκ που συνοδεύουν το όπλο!Θα έλεγα ότι σε καλύπτουν υπό φυσιολογικές ανάγκες κυνηγίου.
Το Anaconta είναι το αγαπημένο μου τσοκ και δεν το κρύβω αν και στον πίνακα όπως και τα Kick's δεν θα δεις ποτέ κάτι ωραίο!
Στο κυνήγι όμως βλέπεις το ωραίο σύννεφο από πούπουλα μετά από κάθε εύστοχη τουφεκιά,και το θήραμα κεραυνοβολημένο!
 
Ευχαριστουμε τον φιλο Ευριππιδη που μοιραζεται μαζι μας της δοκιμες του και τον κοπο που κανει. Οσο απλες και αν φανταζουν καμια φορα τετοιες δοκιμες, απαιτουνε εξοδα χρονο και προσπαθεια.
Για μενα επιβεβαιωνεται η αποψη οτι τα μαμα τσοκ optima plus hp ειναι εξαιρετικα και συνεργαζονται αψογα με την hp stellium καννη της beretta. Επισης τα brain ανοιγουν την τουφεκια για ωφελος του σκοπευτη ομως δε θα δωσουν τα σκασιματα και τα "συννεφακια" που θα δωσει το anaconda long.
Επισης επιβεβαιωνεται παλι πως ο πινακας λεει την μιση αληθεια μιας και δεν αποτυπωνεται 3d η βολη για να δουμε και το μηκος της ατρακτου ( εκει ωφειλονται τα συννεφακια και η πιο εντονη εντυπωση "φονικοτητας").
Τελος , ξαναεπιβεβαιωνεται:D οτι οι ελληνες κατασκευαστες μποτουν να φτιαξουν ενα τιμιο φυσιγγι χωρις να μας πουλανε μουφαρα και με τιμη στα υψη.

Εκτος απο δοκιμες, καλο ειναι να περναμε και κανα μηνυμα :)
Ευριππο ευχαριστουμε
 
επιβεβαιωνεται παλι πως ο πινακας λεει την μιση αληθεια μιας και δεν αποτυπωνεται 3d η βολη για να δουμε και το μηκος της ατρακτου
Πολύ σωστή αυτή η παρατήρηση! Και το μήκος της ατράκτου, του "σύννεφου" των σκαγιών παίζει έναν πολύ σημαντικό ρόλο στην καταβολή ενός κινούμενου στόχου...!
Ίσως, ένας τρόπος για να αποτυπώσουμε, έστω κατά προσέγγιση, το μήκος της ατράκτου στον πίνακα κατά τις δοκιμές μας, θα ήταν να ντουφεκάμε τον πίνακα ενώ αυτός ταυτοχρόνως κινείται τραβέρσα ως προς τη θέση μας, στηριζόμενος πάνω σε βάση με ρόδες...! Τότε θα αποτυπωθεί, κατά κάποιον τρόπο, πάνω στον κινούμενο πίνακα και το μήκος του "συννέφου"/ατράκτου των σκαγιών...!
Η μέθοδος αυτή έχει δοκιμασθεί στο μακρινό παρελθόν από τον βλητικό και δάσκαλο σκοποβολής, Bob Brister, ο οποίος συμπέρανε κατόπιν της συγκεκριμένης δοκιμής, ότι τα ιδιαίτερα σκληρά σκάγια (5 - 6% αντιμόνιο) αποτυπώνουν στον κινούμενο πίνακα, ακόμη και στα 36 μέτρα μία κοντή και σφαιρική τρόπον τινά άτρακτο, αλλά συνάμα, ιδιαίτερα πυκνή και φονική...! Στον αντίποδα, ήταν οι γομώσεις με μαλακά ή ημίσκληρα σκάγια, τα οποία σχημάτιζαν πολύ πιο μακριές και αραιές σε σκάγια ατράκτους...!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top