Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό που λέει ο dim. Να μην αναφέρεις τον λόγο που θες την βεβαίωση, δεδομένου ότι υπάρχει πρωτότυπη (ως προς το κείμενο ) βεβαίωση που δίνει η ασφάλεια. Την τελευταία φορά που χρειάστηκα και απευθύνθηκα στον οικογενειακό μας γενικό παθολόγο ιατρό, μου είπε ότι του είχαν τελειώσει οι βεβαιώσεις και ότι έπρεπε να περάσει από την ασφάλεια να πάρει έντυπα πρώτα. Μια άλλη φορά που είχα πάρει χειρόγραφη βεβαίωση από ψυχίατρο δημόσιου ψυχιατρείου, δεν μου την έκαναν δεκτή στο αστυνομικό τμήμα!
Ο γιατρός είχε γράψει : " Μετά την σημερινή εξέταση ο τάδε βρέθηκε υγειης και ικανός να .....κτλ....κτλ...κτλ"
Ο διοικητής του α.τ. δεν δέχθηκε την βεβαίωση επειδή χρησιμοποιήθηκε η λέξη "σημερινή".........hair.
Όταν τον ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να καταλάβω το πόσο πολύ αλλάζει η έννοια της πρότασης βάζοντας ή όχι την λέξη "σημερινή".....:cool:
Οπότε παιδιά για να μην τρέχετε άδικα, ζητήστε το πρωτότυπο κείμενο.
Συμφωνώ με το Γιώργο, εγώ εδώ και πολλά χρόνια (από την πρώτη φορά που χρειάστηκε) την έβγαλα φωτοτυπίες, αργότερα τη σκάναρα κιόλας και την αποθήκευσα στο pc, κι έτσι όποτε ξαναχρειάστηκε την πήγαινα στο γιατρό έτοιμη και έβαζε μόνο την υπογραφή και τη σφραγίδα του ...
 
Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό που λέει ο dim. Να μην αναφέρεις τον λόγο που θες την βεβαίωση, δεδομένου ότι υπάρχει πρωτότυπη (ως προς το κείμενο ) βεβαίωση που δίνει η ασφάλεια. Την τελευταία φορά που χρειάστηκα και απευθύνθηκα στον οικογενειακό μας γενικό παθολόγο ιατρό, μου είπε ότι του είχαν τελειώσει οι βεβαιώσεις και ότι έπρεπε να περάσει από την ασφάλεια να πάρει έντυπα πρώτα. Μια άλλη φορά που είχα πάρει χειρόγραφη βεβαίωση από ψυχίατρο δημόσιου ψυχιατρείου, δεν μου την έκαναν δεκτή στο αστυνομικό τμήμα!
Ο γιατρός είχε γράψει : " Μετά την σημερινή εξέταση ο τάδε βρέθηκε υγειης και ικανός να .....κτλ....κτλ...κτλ"
Ο διοικητής του α.τ. δεν δέχθηκε την βεβαίωση επειδή χρησιμοποιήθηκε η λέξη "σημερινή".........hair.
Όταν τον ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να καταλάβω το πόσο πολύ αλλάζει η έννοια της πρότασης βάζοντας ή όχι την λέξη "σημερινή".....:cool:
Οπότε παιδιά για να μην τρέχετε άδικα, ζητήστε το πρωτότυπο κείμενο.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κατι τώρα και η βεβαίωση που θα συμπληρώσει ο γιατρός δίνεται απο το Α.Τ..
Πάντως εγω πριν 3 η 4 χρόνια που ανανέωσα δυο όπλα δεν μου είχαν δώσει κανένα έντυπο.
Απο κει και πέρα τι ψάχνουμε ...όλα είναι θολά και συννεφιασμένα και όλα εξαρτώνται των διαθέσεων των.... λειτουργών γενικότερα .
 
Δυστυχως ισχυει το οτι το καθε ΑΤ, ακολουθει διαφορετικη γραμμη, η οποια εξαρτάται απο τον εκαστοτε διοικητη ασφαλειας εκει....αλλοι θα δεχτουν το χαρτι εκτος φακελου, αλλοι μονο μονο σε σφραγισμενο φακελο, αλλοι μονο απο ψυχιατρο, αλλοι αλλοι αλλοι!!!! Για αυτο πας στο τμημα, τα "συμφωνείς" και μετα ξεκινας να τα μαζευεις τα χαρτια..
 
Έτσι ακριβώς, κοιτάμε να κάνουμε τελικά την δουλειά μας και όχι....να φτιάξουμε τον κόσμο. Τι κι αν τους έλεγα ότι τσάμπα μου ζητάτε χαρτί γιατρού αφού δεν έχει παρέλθει η 2ετια από την τελευταία ανανέωση, αυτοί εκεί. Αφού λοιπόν τους πήγα χαρτί καινούργιο, ο διοικητής μου απάντησε ότι όπως θα έπρεπε να καταλάβω δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν όλους τους νόμους απ'έξω........οπότε τι να λέμε τώρα!
 
Δεν ρε παιδιά ίσως είναι και θέμα ΑΤ
αλλά εγώ τον Αύγουστο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο ΑΤ ΑΓ Αναργύρων
Με εξυπηρέτησε μια Σεριφησα και η βεβαίωση του Παθολόγου ήταν δικη του και όχι του ΑΤ
Ποιο πολύ καθυστέρησα στο ΚΕΠ με έναν Μαλακς που μου έδωσε δύο φορές λάθος παράβολο με αποτελεσμα να τρέχω πάνω κάτω παρά στο τμημα
 
Δεν ρε παιδιά ίσως είναι και θέμα ΑΤ
αλλά εγώ τον Αύγουστο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο ΑΤ ΑΓ Αναργύρων
Με εξυπηρέτησε μια Σεριφησα και η βεβαίωση του Παθολόγου ήταν δικη του και όχι του ΑΤ
Ποιο πολύ καθυστέρησα στο ΚΕΠ με έναν Μαλακς που μου έδωσε δύο φορές λάθος παράβολο με αποτελεσμα να τρέχω πάνω κάτω παρά στο τμημα
Αυτό λέμε Κώστα, όλα είναι ρευστά από τμήμα σε τμήμα :). Είναι συναρπαστικό πάντως ,σαν να ζούμε σε διαφορετικές πολιτείες, ένα πράγμα :D
 
Το παιχνίδι θα έχει ενδιαφέρον όταν θα αρχίσουν να του ανακοινώνουν την ειδικότητα του γιατρου....:cool:
http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1186&Itemid=131&lang=

Στο 4 λέει ..... "Ιατρικό πιστοποιητικό από ιατρό νευρολόγο-ψυχίατρο ή παθολόγο, από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου".
Εδω γελάμε , βρίζουμε τους πάντες και τα πάντα και φτάνουμε στα όριά μας .
Είχα πάει σε 3 παθολόγους και όλοι δήλωναν αναρμόδιοι για να δώσουν τέτοια βεβαίωση και νομίζω πως είχαν δίκιο.
Το πως ως μπορεί ένας παθολόγος να βεβαιώσει την ψυχική υγεία σου,μόνο στην αστυνομία το ξέρουν. Εδώ τώρα γελάμε πιο πολύ.Σε καποια ΑΤ δεν δέχονται καν χαρτί απο παθολόγο ,παρότι το αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα της Ελ.Αστυνομίας.
Τουλάχιστον μετά απο 10 χρόνια μνημόνια ,πίστευα οτι μπορεί να αλλάξει κάτι ως προς το μπάχαλο που υπάρχει στο όλο συστημα διοικησης και να απλουστευτούν τα πράγματα.Μάταια .
Μόνο προσθαφαιρέσεις και πολλαπλασιασμοί ,ενίοτε και διαιρέσεις .:D
 
Παιδιά επειδή πήρα πρόσφατα όπλο, το χαρτί του γιατρού δεν λέει πουθενά για άδεια αγοράς όπλου. Μου το είπε και ο γιατρός άλλωστε ότι εγώ μπορώ να βεβαιώσω ότι είσαι ψυχικά υγιής, το αν μπορείς να πάρεις ή όχι όπλο είναι θέμα της αστυνομίας. Με είχε 3 τέταρτα με πολλές ερωτήσεις, κανονικότατη εξέταση.
 
Παιδιά επειδή πήρα πρόσφατα όπλο, το χαρτί του γιατρού δεν λέει πουθενά για άδεια αγοράς όπλου. Μου το είπε και ο γιατρός άλλωστε ότι εγώ μπορώ να βεβαιώσω ότι είσαι ψυχικά υγιής, το αν μπορείς να πάρεις ή όχι όπλο είναι θέμα της αστυνομίας. Με είχε 3 τέταρτα με πολλές ερωτήσεις, κανονικότατη εξέταση.
Και σου έδωσε χαρτί;;;:eek::eek:
 
Αυτό λέμε Κώστα, όλα είναι ρευστά από τμήμα σε τμήμα :). Είναι συναρπαστικό πάντως ,σαν να ζούμε σε διαφορετικές πολιτείες, ένα πράγμα :D
Το αστείο της υπόθεσης είναι το εξής
Αν δεν κάνω λάθος για να αποκτήσουμε άδεια κατοχής μας ζήτησαν καθαρό ποινικό μητρώο και να έχουμε εκπληρώσει την στρατιωτική μας θητεία
Αρα αφου έχουμε περάσει όλα τα σταδια και είμαστε νορμάλ βάση των δικών τους απαιτήσεων
ποιος είναι ο λόγος να μας ζητάνε μετέπειτα χαρτί από ψυχοdoctor από την στιγμή έχουμε στην κατοχή μας όλα τα νόμιμα έγγραφα που αποδεικνύουν ότι δεν έχουμε κόψει τον αλυσο ;
Θέλω να αποκτήσω νόμιμα ένα τυφέκιο
Έχω ήδη στην κατοχή μου 2-3-5-10 που εσύ σαν Κράτος μου έδωσες το δικαίωμα να τα αποκτήσω και να τα χειρίζομαι
Για ποιο λόγο κάθε φορά θα πρέπει να με περνάς από ιερά εξεταση από την στιγμή που στο παρελθόν με έχεις εμπιστευτεί να τα χειρίζομαι ;
Ψυχακιας χαρακτηριζομαι από εσένα που λέγεσαι Κράτος και θέλεις να με ελενξεις μέχρι το σωβρακο όταν θέλω να αποκτήσω ένα οπλο
αλλά νορμάλ όταν θέλω να σου καταβαλω τον ΕΝΦΙΑ την Εφορία τα τέλη κυκλοφορίας κτλ
 
Έχω ήδη στην κατοχή μου 2-3-5-10 που εσύ σαν Κράτος μου έδωσες το δικαίωμα να τα αποκτήσω και να τα χειρίζομαι
Για ποιο λόγο κάθε φορά θα πρέπει να με περνάς από ιερά εξεταση από την στιγμή που στο παρελθόν με έχεις εμπιστευτεί να τα χειρίζομαι ;
Εδω υπαρχει κ ενα δικιο..επειδη καποιος που ειναι ψυχολογικα υγιης τωρα δεν σημαινει οτι θα ειναι παντα κ για μια ζωη..
Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οταν καποιος εχει οπλο με δελτιο κατοχης εν ισχυ γιατι πρεπει να ξαπερναει παλι απο γιατρο για αγορα αλλου οπλου..η να μην περναει εφοσον δεν εχουν παρελθει τρια χρονια..τοτε αν ειναι ετσι ολες η ακκο επρεπε να ληγουν σε τρια χρονια..
Σαν να σου λεει ενταξει μωρε εισαι ψυχικα υγιης για τα επομενα δεκα χρονια αλλα αφου θες να αγορασεις οπλο με την ευκαιρια περνα παλι απο γιατρο να δουμε τι γινεται...
Επισης το χαρτι γραφει(απο οτι εχω δει) οτι ο κατοχος δεν ειναι κανει χρηση ναρκωτικων ουσιων..
 
Παιδιά επειδή πήρα πρόσφατα όπλο, το χαρτί του γιατρού δεν λέει πουθενά για άδεια αγοράς όπλου. Μου το είπε και ο γιατρός άλλωστε ότι εγώ μπορώ να βεβαιώσω ότι είσαι ψυχικά υγιής, το αν μπορείς να πάρεις ή όχι όπλο είναι θέμα της αστυνομίας. Με είχε 3 τέταρτα με πολλές ερωτήσεις, κανονικότατη εξέταση.
Πέρυσι το καλοκαίρι που έκανα και εγώ την αγορά μου πήγα στο γιατρό (παθολογος) και μπεκατσας.... αφού με ρώτησε διαφορά και έλεγξε αν περνώ φάρμακα από τον Αμκα μου με ρωτάει ευθεως... Και πως σου ήρθε στα 36 να αρχίσεις το κυνήγι.... Γιατρέ του λέω τρίτο όπλο θέλω να πάρω.... Από παιδί κυνηγάω.
Πες το έτσι ρε αγόρι μου μου λέει και ψάχνω να δω τόση ώρα γιατί την είδες αλλιώς ξαφνικά .sarcastic.
 
Εγω παιδια ειμαι η δουλεια μου ειναι ψυκτικος πιο πολυ επανω στον κλιματισμο -εξαερισμο απο μικρα μεχρι μεγαλες μοναδες..οποτε οτι χρειαστειτε μιλατε;)
Φίλε μου καλημέρα ! Θέλω να βάλω ένα καλό κλιματιστικό 24αρι στο σπίτι αλλά δεν ξέρω ποιο ,εάν μπορείς να με βοηθήσεις μέσω της γνώσης σου και της εμπειρίας σου θα μου ήταν πολύ χρήσιμο .Ευχαριστώ !!!!!!
 
Παλικαρια τα φωτα σας. Θελω να βαλω κλιματιστικο στο σπιτι μου. Συγκεκριμενα θα βαλω στο καθιστικο που ειναι γυρω στα 35τμ. Σκεφτομουν να βαλω ενα 12000btu αλλα δεν ξερω τι αλλο να προσεξω. Απο μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ σκεφτομαι αναμεσα στα toyotomi και τα inventor. Εσεις τι λετε?
 
Back
Top