Ξηρά τροφή

Η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει από τις τοσες επιλογές. Είμαι στο ψάξιμο για μια ποιοτική τροφή άνω του μετρίου, για τον πρώτο χρόνο ζωής του κουταβιού για να έχει μια σωστή και πλήρη ανάπτυξη. Το πρόβλημα είναι πως βλέπω τις "καλές" τροφές στα 85-95ε τα 14-17κιλα και κάπου τα έχασα.
 
Η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει από τις τοσες επιλογές. Είμαι στο ψάξιμο για μια ποιοτική τροφή άνω του μετρίου, για τον πρώτο χρόνο ζωής του κουταβιού για να έχει μια σωστή και πλήρη ανάπτυξη. Το πρόβλημα είναι πως βλέπω τις "καλές" τροφές στα 85-95ε τα 14-17κιλα και κάπου τα έχασα.
Τι ράτσα σκύλο έχεις φίλε μου;
 
Το κουταβι που εχω τώρα το ταίζω alleva papy...δοκιμασμένη καλή τροφή με κάπως ανθρώπινη τιμή στα 43 ευρώ το 15κιλο.Απο κει και πάνω ξεφευγουν πολύ οι τιμές και δεν ειμαι και σίγουρος αν το όφελος για το σκυλί είναι ανάλογο της οικονομικής επιβάρυνσης.
 
Επανιέλ Μπρετον
Ρωτάω γιατί αν είναι μικρός σκύλος που δεν έχει μεγάλη κατανάλωση ίσως και να αξίζει να δώσεις 10€ παραπάνω και να πάρεις από τις super premium τροφές για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Υπάρχουν βέβαια και τροφές που το ξεφτυλίζουν στην τιμή και είναι τόσο ακριβές που κοστίζει παραπάνω απ'ότι να ταΐσεις άνθρωπο. Προσωπικά με την royal canin ήμουν πολύ ικανοποιημένος.
 
Εγώ πάντος αν κ δν έχω ιδέα για τις ζωοτροφές μου σύστησαν αυτή ως μια μέση τιμή και ποιότητα.
Όσοι έχουν μεγαλώσει κουτάβια με αυτή έμεινα ευχαριστημένοι.
Έτσι λοιπόν παρ'όλα αυτά εγώ τις κουταβούλες μου τους ρίχνω ως τώρα την charly puppy σε 15kg στα 35€....Ιδια τιμή την βρείκα σε δύο κυνηγομάζα εδώ....

url=https://postimg.cc/0zYT5WF0]
20190413-183854.jpg
[/url]

 
Εγώ πάντος αν κ δν έχω ιδέα για τις ζωοτροφές μου σύστησαν αυτή ως μια μέση τιμή και ποιότητα.
Όσοι έχουν μεγαλώσει κουτάβια με αυτή έμεινα ευχαριστημένοι.
Έτσι λοιπόν παρ'όλα αυτά εγώ τις κουταβούλες μου τους ρίχνω ως τώρα την charly puppy σε 15kg στα 35€....Ιδια τιμή την βρείκα σε δύο κυνηγομάζα εδώ....

url=https://postimg.cc/0zYT5WF0]
20190413-183854.jpg
[/url]

Αρκετά καλή για την κατηγορία της ......παλιά την επερνα 26-28 ευρω και πραγματικα αξιζε τώρα έφτασε 35 και σε αυτά τα λεφτά πας σε brit που είναι σαφως καλυτερες.
 
Η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει από τις τοσες επιλογές. Είμαι στο ψάξιμο για μια ποιοτική τροφή άνω του μετρίου, για τον πρώτο χρόνο ζωής του κουταβιού για να έχει μια σωστή και πλήρη ανάπτυξη. Το πρόβλημα είναι πως βλέπω τις "καλές" τροφές στα 85-95ε τα 14-17κιλα και κάπου τα έχασα.
Καλές ενδεχομένως, υπέρ εκτιμημένες σιγουρα!!!! Epagneul έχω και εγώ και έχω μεγαλώσει αρκετά κουτάβια. Εγώ ταΐζω BRIT. Εξαιρετική τροφή. Απλά στα κουτάβια αλλάζω κάθε δύο σακιά, και δίνω ένα belcando.
 
Καλές ενδεχομένως, υπέρ εκτιμημένες σιγουρα!!!! Epagneul έχω και εγώ και έχω μεγαλώσει αρκετά κουτάβια. Εγώ ταΐζω BRIT. Εξαιρετική τροφή. Απλά στα κουτάβια αλλάζω κάθε δύο σακιά, και δίνω ένα belcando.
Γιατί ανά 2 σακιά δίνεις και ένα belcando;Ρωταω εντελώς ενημερωτικά...
 
Τι ποσοστά % συστατικών πρέπει να έχει μια σκυλοτροφή για να χαρακτηριστεί ''συντήρησης'' ή ''ενεργειας'' ;
Το λίπος είναι η διαφορά ... από 10 έως 14 %θα τις έλεγα συντήρηση από εκεί και πανω ενέργειας... εξαρτάται η μάρκα.

Στα ζεστα κλιματα το καλοκαιρι δεν θα συνιστουσα πολύ λιπαρές τροφες. Οι 20% λιπος είναι καλες για Νοέμβρη και μετα

Η περιεκτικότητα και η προελευση του κρέατος είναι η ουσία ας λέγεται συντήρησης η ενεργειας δεν έχει σημασια. Μια καλή τροφή θα ελεγα μετάξυ 28%-32 % πτωτεινη
 
Το λίπος είναι η διαφορά ... από 10 έως 14 %θα τις έλεγα συντήρηση από εκεί και πανω ενέργειας... εξαρτάται η μάρκα.

Στα ζεστα κλιματα το καλοκαιρι δεν θα συνιστουσα πολύ λιπαρές τροφες. Οι 20% λιπος είναι καλες για Νοέμβρη και μετα

Η περιεκτικότητα και η προελευση του κρέατος είναι η ουσία ας λέγεται συντήρησης η ενεργειας δεν έχει σημασια. Μια καλή τροφή θα ελεγα μετάξυ 28%-32 % πτωτεινη
Εγώ τώρα δίνω στο επανιελάκι μου την Nutridog 20kg https://www.zootrofika.gr/katastima/nutridog-20kg/
Έχει: Πρωτεϊνες: 30% , Λιπαρά: 14% .
Ψάχνω απο τώρα τροφή ενέργειας για την κυνηγετική σεζόν.
Πέρυσι έδινα Brit Sport και ήμουν ευχαριστημένος.
 
Γιατί ανά 2 σακιά δίνεις και ένα belcando;Ρωταω εντελώς ενημερωτικά...
Συμβουλή κτηνιάτρου. Φυσικά δεν έχει να κάνει με την μάρκα. Απλά αλλαγή στην περίπτωση που λείπει κάτι από την μια να συμπληρωθεί από την άλλη.
 
Τι ποσοστά % συστατικών πρέπει να έχει μια σκυλοτροφή για να χαρακτηριστεί ''συντήρησης'' ή ''ενεργειας'' ;

Εγώ τώρα δίνω στο επανιελάκι μου την Nutridog 20kg https://www.zootrofika.gr/katastima/nutridog-20kg/
Έχει: Πρωτεϊνες: 30% , Λιπαρά: 14% .
Ψάχνω απο τώρα τροφή ενέργειας για την κυνηγετική σεζόν.
Πέρυσι έδινα Brit Sport και ήμουν ευχαριστημένος.
Κώστα, κόψε την ενέργειας τώρα που δεν έχει έντονη δραστηριότητα το σκυλί. Πολλοί υποστηρίζουν ότι δίνοντας ενέργειας σε "νεκρή" περίοδο, επηρεάζονται τα νεφρά του σκύλου και γενικά δεν είναι καλό να μην εκτονώνει την ενέργεια που συσσωρεύει από την τροφή. Για τον Τζάκο μια τροφή με περίπου 12-16% λιπαρά και πρωτεΐνες 21-25% πιστεύω πως είναι καλά. Βέβαια πρώτο συστατικό το κρέας.
 
Λίγο καθυστερημένα βέβαια , αλλά δεν πειράζει, επειδή η επιτυχία του φόρουμ αυτού είναι οι γνώσεις που μοιράζεστε όλοι είτε για το κυνήγι είτε για όλα τα άλλα και που νομίζω ότι βοηθάνε πολύ, να βοηθήσω και εγώ σε αυτό με τις γνώσεις μου πάνω στις τροφές σκύλου που σίγουρα θα σας βοηθήσουν να αποκλείσετε πολλες
Πρώτα και κύρια επιλέξτε τροφές με πρώτο συστατικό το κοτόπουλο και μάλιστα κάποιες εταιρείες μιλάνε για φρέσκο κοτόπουλο η για πτηναλευρο με χαμηλή τέφρα και γενικά ότι μπορεί να αποδείξει ότι το πτηναλευρο είναι καλής ποιότητας ,το κρέας όσο και να φαίνεται παράδοξο δημιουργεί αλλεργίες σε κάποια σκυλια όποτε καλύτερα να εμπεριέχεται σε μικρό ποσοστό η καλύτερα κρέας από αρνι
Το ποσοστό ζωικής πρωτεΐνης να είναι υψηλό , η φυτική πρωτεΐνη δεν βοηθάει σε τίποτα τα σκυλιά
Στην ανάλυση της τροφής η τέφρα να είναι όσο το δυνατόν πιο χαμηλά κάτω από 6% πάντως και το ίδιο και οι ινες αρκετα χαμηλα κατω απο 3%
Η κροκετα να είναι όσο το δυνατόν πιο διογκωμένη και τραγανη να κάνει κράτς πράγμα δηλαδή που σημαίνει ότι η τροφή είναι πολύ καλά μαγειρεμενη και όταν της ρίξεις νερό να το απορροφά εύκολα, ακόμα αν της βάλεις ζεστό νερό να βγάζει ευχάριστο άρωμα
Το λίπος να είναι μόνο ζωικό και τα δημητριακά καλύτερα να αναφέρονται ένα προς ένα και όχι γενικά ενώ υποπροϊόντα αποκλείονται εννοείτε, ελπίζω να βοηθησα
 
Last edited:
καλησπερες
δινω αλεβα(ενεργειας) και ειμαι οκ με τα σκυλια..
τωρα αλαξε σε μπλε πλαστηκη σακουλα και η κροκετα εγηνε ποιο στρογγηλη ποιο ελαφρια σε βαρος και λιγο ποιο λυπαρη στο ματη..
τα κοπρανα ποιο σφυχτα αλλα μυρυζουν ποιο πολυ
απο επιδισεις δεν ξερω ακομα θα δηξει.....
την εχει δοκημασει κανεις;
 
καλησπερες
δινω αλεβα(ενεργειας) και ειμαι οκ με τα σκυλια..
τωρα αλαξε σε μπλε πλαστηκη σακουλα και η κροκετα εγηνε ποιο στρογγηλη ποιο ελαφρια σε βαρος και λιγο ποιο λυπαρη στο ματη..
τα κοπρανα ποιο σφυχτα αλλα μυρυζουν ποιο πολυ
απο επιδισεις δεν ξερω ακομα θα δηξει.....
την εχει δοκημασει κανεις;
Είναι πολύ καλή τροφή φίλε μου
 
καλησπερες
δινω αλεβα(ενεργειας) και ειμαι οκ με τα σκυλια..
τωρα αλαξε σε μπλε πλαστηκη σακουλα και η κροκετα εγηνε ποιο στρογγηλη ποιο ελαφρια σε βαρος και λιγο ποιο λυπαρη στο ματη..
τα κοπρανα ποιο σφυχτα αλλα μυρυζουν ποιο πολυ
απο επιδισεις δεν ξερω ακομα θα δηξει.....
την εχει δοκημασει κανεις;
Καλημέρα :). Αυτή στη μπλε σακούλα είναι άλλος κωδικός, εκτροφική σειρά,(πιο φθηνή) , μάλλον ειναι και ''συντήρησης''.Οπότε λογικό να ειναι διαφορετική απο αυτή που γνωρίζουμε.
 
Back
Top