Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συμφωνώ....Ανάλογα το τερέν που κυνηγά ο καθένας. Εσύ θες το Goose & BB ενώ εγώ εκεί π πάω θέλω φυσίγγια χαμηλής γόμωσης με σκάγια από Νο:7 ως Νο:5...
Φίλε ο τρόπος κυνηγίου που κάνουμε είναι σχεδόν ίδιος άλλωστε από τον ίδιο ήμαστε απλά θέλω το κάτι παραπάνω γιατί πολλές φορές φέτος σε κυνήγια που κάναμε μακριά ο τόπος είναι ανοιχτός και τα πουλιά παίρνουν πολλά μέτρα δεν γίνεται να περνάνε τα σφυριχτάρια και τα γερμάνια και να μην μπορώ να τα φτάσω και δεν σου μιλάω για μονά και διπλά πουλιά αλλά για μπουλούκια των 30 και πάνω για φαντάσου με ένα καλό 42αρι σε μηδενικά ή BB τι θα μπορούσε να γίνει εκεί πάνω
 
Δώσε και την γεμισιά...στα 50 γρ γουστάρω να γεμίσουμε μερικά έτσι για την αλητεία. :rolleyes:
Μολης γυρισω ελλαδα θα σου τη δωσω γιατι δεν τη θυμαμε καλλα ειναι παντως με sp8 σε καληκα magnum δεν κραταω τυποτα κρυφο για αυτους που ξερουν
 
Κώστα μου όλες καλές είναι αν ξέρεις να τις γεμίσεις, το θέμα είναι να σου ταιριάζει η καύση στον τρόπο που ρίχνεις. Είχα ρίξει 2-3 απαυτες τις τουφεκιές σε χαρτόνι αλλά σήμερα στην λαμαρίνα κατάλαβα κάτι παραπάνω όσον αφορά τις ταχύτητες .
Θα δούμε αν θα μου ταιριάξει .
Αο 2 με 38 θωδη 16 και μπαφερ καψουλια ολλα εκτος 688 και θα δεις αν θα σου ταιριαξει θα τρηβεις τα ματια σου
 
Τα βγάζει ακόμα ;;
Ότι το βγάζει, το βγάζει, το θέμα είναι μετά την έλλειψη της MB36 με τι το γεμίζει, αν και το συγκεκριμένο είναι από τα παλιότερα και κατά 90% είναι με ΜΒ36. Την ξέρω εμπειρικά τόσο καλά αυτήν την μπαρούτι που τόσο η αίσθηση της τουφεκιάς όσο και η μυρωδιά της μόλις κάηκε, μου την θύμησε! Είχε κάποια λιγοστά σε νούμερο 3 και μετάνιωσα που δεν τα πήρα όλα.
 
Εξερετικό φυσίγγι για το βάλτο....Δύσκολα θα το άλλαζα...Το ρίχνω 3 χρόνια τώρα σε Νο:5-6.
Βέβαια ο καθένας ρίχνει ότι θέλει...Αλλά μήπως στο Νο3 είναι λίγα τα σκάγια για αυτά τα γραμμάρια; Εξάλλου όσο χοντραινει το σκάγι μειώνεται και ο απαιτούμενος αριθμός που πρέπει να βάλουμε στο πουλί.

(Δηλαδή θέλω να πω πως σε μακρινές αποστάσεις θα υπάρχουν αρκετά κενά άσχετα αν το σκάγι Νο:3 έχει τη δύναμη να τρυπήσει σε μια βολή των 50-60 μέτρων).
Η αλήθεια είναι πως στο παπί τα αγαπημένα μου νούμερα είναι τα 4-5-6 με περισσότερο τα τελευταία χρόνια το 4 & το 6. Από αυτά που έχω δει ως τώρα έχω κατασταλάξει ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα καλό 4αρι μέχρι το πολύ τα 38 γρ. Εμένα το βασικό μου φυσιγγι είναι νούμερο 4 στα 36γρ. Από εκεί και κάτω αλλάζουν πολλά και η μεγαλύτερη αλλαγή έχει να κάνει με τις ταχύτητες. Η δυσκολία δεν είναι στα λιγότερα σκάγια αλλά στις προσκοπευσεις ,γιάυτο και αποφεύγω τα πιο χοντρά νούμερα.
 
391 , 55 μέτρα κορδέλα, UFO, ιδιογομωση, Α0 38,5 γρ + buffer, νούμερο 2.
Εγώ πάλι δεν σκέφτομαι παπιά με τα δυάρια και ούτε ξέρω αν θα σηκώσω το όπλο στα 60 για παπιά, αυτό που με κάνει να ψιλοψάχνομαι με καμιά τέτοια τουφεκιά είναι αυτές οι ρουφιάνιες που σκούζουν :D:D
Πέραν από την αδιαμφισβήτητη εξαιρετική απόδοση της ντουφεκιάς...μήπως Γιώργο, σ' αυτά τα μέτρα 55-60-65, για χηνοφύσιγγο θα' πρεπε να την ψάχνεις σε Νο0 ή ΒΒ...
Θεωρητικά μιλάω πάντα, μιας και δεν έχω εμπειρία από κυνήγι χήνας, λαμβάνοντας όμως υπόψη το στιβαρό, "δεμένο" κορμό που έχει το πουλί...
Δεν μιλάω για ντουφεκιές που έχουν στόχο να πάρει σκάγια σε λαιμό ή φτερούγες...μιλάω για φυσίγγι που θα εχει την ικανότητα, σε μια ρουαγιάλ ντουφεκιά στα 55-60μ να διατρήσει το στήθος και να βρει ζωτικό όργανο...
 
Από τις λιγοστές που έχω βαρέσει, οι οποίες ήταν μόνο με νούμερα 4 και 5 και από αυτό που βλέπω για την "δύναμη" της συγκεκριμένης τουφεκιάς, νομίζω ότι μέχρι τα 60 μέτρα θα την τρυπήσει. Αν ήμουν σίγουρος για την ποιότητα και την σκληρότητα των σκαγιών θα σου έλεγα ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω αλλά επειδή δεν ισχύει αυτό, μπορεί να έχεις και δίκιο.
 
Αν ήμουν σίγουρος για την ποιότητα και την σκληρότητα των σκαγιών θα σου έλεγα ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω αλλά επειδή δεν ισχύει αυτό, μπορεί να έχεις και δίκιο.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό Γιώργο... Όλη η ουσία εκεί είναι. Και αναγκαστικά λόγο κακής ποιότητας σκαγιων, ψάχνουμε για μηδενικά κλπ...Όχι ότι τις ρίχνει άσχημα αλλά και ένα καλό 3-4 αρκεί...
 
Όταν με το καλό πάρω το Goose και τα βρούμε αν θα ακούς ντουφεκιά από τον Πύργο θα σκύβεις στην Αμαλιάδα φιλαράκι .yel. Πάντως μια ωραία σύγκριση θα ήταν με τα Όλυμπος του Κουτουμάνου σε μηδενικά ή άσσους
Το κικς να παρεις φιλαρακι!
 
Νικο αν δεν ειναι Νικελ δεν τρυπανε τα 2αρια?
Εχεις δει εννοω καλυτερη διατρηση με τα νικελ?
Και Βεβαια τρυπάνε τα 2αρια! αλλά ειδικα στα 5- 6-7-8 είδα αβανταζ στα νίκελ και κυνήγι και μπετονι...
Πχ τα νικελ του καραμανιδι κάνανε πολλές περισσότερες Τρύπες από το σεμι 3Α στο ίδιο νουμερο ίδιο μπετονι στα 50 μετρα ίδιο τσοκ ίδιο οπλο .
Θα μου πεις είναι άλλο φυσσιγγι οκ!

Θα ηθελα να δω ένα τεστ διατρησης ακριβως ιδιο σεταπ με μόνη διαφορά απλά νίκελ και επιχαλκομενα σκάγια σε διάφορα νουμερα γιατι έχω μια υποψία ότι όσο πιο χοντρο το σκαγι τόσο μικρότερο το πλεονέκτημα του νίκελ ,υπαρκτο μεν αλλά μικροτερο.

(Ίσως και τα σκάγια που πάνε για νικελ και χαλκο να ειναι και ΑΑ ποιοτητα από πριν ?)

Ακόμα και με τα επιγραφιτομενα έχω δει καλύτερα αποτελέσματα
 
Και Βεβαια τρυπάνε τα 2αρια! αλλά ειδικα στα 5- 6-7-8 είδα αβανταζ στα νίκελ και κυνήγι και μπετονι...
Πχ τα νικελ του καραμανιδι κάνανε πολλές περισσότερες Τρύπες από το σεμι 3Α στο ίδιο νουμερο ίδιο μπετονι στα 50 μετρα ίδιο τσοκ ίδιο οπλο .
Θα μου πεις είναι άλλο φυσσιγγι οκ!

Θα ηθελα να δω ένα τεστ διατρησης ακριβως ιδιο σεταπ με μόνη διαφορά απλά νίκελ και επιχαλκομενα σκάγια σε διάφορα νουμερα γιατι έχω μια υποψία ότι όσο πιο χοντρο το σκαγι τόσο μικρότερο το πλεονέκτημα του νίκελ ,υπαρκτο μεν αλλά μικροτερο.

(Ίσως και τα σκάγια που πάνε για νικελ και χαλκο να ειναι και ΑΑ ποιοτητα από πριν ?)

Ακόμα και με τα επιγραφιτομενα έχω δει καλύτερα αποτελέσματα
Σε μπετονι Νικο δεν εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια αλλα μονο σε τενεκε, τα νικελ του Καραμανιδη ειναι δυνατο φυσιγγι παντως, ειχα κοντραρει το 38αρι νικελ νο3 για λαγο με το lepre και ηταν αρκετα πιο δυνατο του Καραμανιδη.
Σε τενεκε παντως δεν ειχα δει καλυτερη διατρηση με τα νικελ, αλλα θα κανω μια δοκιμη σε μπετονι γιατι σιγουρα ειναι καλυτερο μετρο συγκρισης, λογικα θα πρεπει να εχουν λιγοτερη παραμορφωση τα νικελ αν ειναι καλα σκαγια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top