Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )

Πολλα μου φνηκαν ρε φιλε..
Αν μενεις εξωτερικο ψαξε για αρβυλα bellevile,ειναι ακριβα αλα τα αξιζουν τα λ7τους
Εβγαλα την θητεια μου με αυτα και δεν παθαν τιποτα.Τα ειχα αγορσει το 1991 απο την αμερικανικη βαση καπόυ κοντα στις 100.οοδρχ..
Απολυθηκα τις χαρισα σε ΑΣΜ μου και αυτος τις εδωσε σε αλον. Τετοια αντοχη και ανεση δεν βρηκα σε κανενα απο τα μποτακια που αγορασα μετα τον στρατο..Πιστεψεμε ηταν πανω απο 12 ζευγαρια..
Οντως είναι τσιμπημένη η τιμή αλλά τουλάχιστον φαίνεται καλή δουλειά. Belleville έχει και στην Ελλάδα, ειναθ όμορφα αρβύλα.
 
Ρε παιδιά έχει κανείς να προτείνει καποιο λίπος περιποίησης για τα lowa tibeτ (goretex) που πήρα περσι? προς το παρόν και επειδή δεν τα έβαλα πάνω απο 15 φορές (τα πήρα τελος σεζον) δεν τα έχω περάσει τιποτα και τα έχω καθαρα αποθηκευμένα στο κουτι τους, αλλά σίγουρα φέτος μεσα στην σεζόν ενα χεράκι θα τα περάσω. Προτιμώ σε μορφή σπρέι αν έχει κανεις τιποτα στα υπόψιν του..
Για την ιστορία και σχετικά με την στεγανότητα, έχω την εντύπωση οτι με κάτω απο 200ευρω στεγανότητα σε τριωρο περπάτημα σε χόρτα με υγρασία πρωινή δεν εχεις...όσα πήρα τα γύρναγα πίσω..
 
Ρε παιδιά έχει κανείς να προτείνει καποιο λίπος περιποίησης για τα lowa tibeτ (goretex) που πήρα περσι? προς το παρόν και επειδή δεν τα έβαλα πάνω απο 15 φορές (τα πήρα τελος σεζον) δεν τα έχω περάσει τιποτα και τα έχω καθαρα αποθηκευμένα στο κουτι τους, αλλά σίγουρα φέτος μεσα στην σεζόν ενα χεράκι θα τα περάσω. Προτιμώ σε μορφή σπρέι αν έχει κανεις τιποτα στα υπόψιν του..
Για την ιστορία και σχετικά με την στεγανότητα, έχω την εντύπωση οτι με κάτω απο 200ευρω στεγανότητα σε τριωρο περπάτημα σε χόρτα με υγρασία πρωινή δεν εχεις...όσα πήρα τα γύρναγα πίσω..
Στέφανε, επειδή έγινε λίγο μπέρδεμα με τα ποστ, αυτό το τόπικ αφορά την αγορά και όχι την περιποίηση - επιδιόρθωση, αν θες μπες στο ανάλογο τόπικ από το πιο κάτω link και ίσως βρεις κάποιες πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.
Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )
 
Στέφανε, επειδή έγινε λίγο μπέρδεμα με τα ποστ, αυτό το τόπικ αφορά την αγορά και όχι την περιποίηση - επιδιόρθωση, αν θες μπες στο ανάλογο τόπικ από το πιο κάτω link και ίσως βρεις κάποιες πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.
Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )

Σωστη η κινηση να μταφερθουν εδω τα δυο τελευταια ποστς απο το Αρβυλα ( Αγορά ) αλλα εκει νομιζω πως αξακολουθουν να υπαρχουν ποστς που αφορουν το παρον τοπικ... :)
 
Ρε παιδιά έχει κανείς να προτείνει καποιο λίπος περιποίησης για τα lowa tibeτ (goretex) που πήρα περσι? προς το παρόν και επειδή δεν τα έβαλα πάνω απο 15 φορές (τα πήρα τελος σεζον) δεν τα έχω περάσει τιποτα και τα έχω καθαρα αποθηκευμένα στο κουτι τους, αλλά σίγουρα φέτος μεσα στην σεζόν ενα χεράκι θα τα περάσω. Προτιμώ σε μορφή σπρέι αν έχει κανεις τιποτα στα υπόψιν του..
Για την ιστορία και σχετικά με την στεγανότητα, έχω την εντύπωση οτι με κάτω απο 200ευρω στεγανότητα σε τριωρο περπάτημα σε χόρτα με υγρασία πρωινή δεν εχεις...όσα πήρα τα γύρναγα πίσω..
Στέφανε γεια σου.
Προσωπικά εχω τα AKU ZENITH GTX II. Τα έχω λίγο παραπαάνω απο 3 χρόνια και πρόβλημα στεγανότητας δεν εχω. Τα εχω φορέσει σε ολοήμερα κυνήγια τόσο σε περπατητά και σε βρεγμένο χόρτ αλλά και σε κυνήγια καρτεριού στην Ήπειρο με ολοήμερη βροχή και το βράδυ που επιστρέφω σπίτι και τα βγάζω ,το πόδι είναι στεγνό.
Η μόνη συντήρηση που τους κάνω πέρα απο το πλύσιμο και καθάρισμα με βούρτσα ,είναι να τα περνάω μια φορά λίπος στα μισά της σαιζόν και μια στο τέλος.
Εχω και ενα ζευγάρι LOWA Tahoe τα οποια εχουν φορεθει μονο δυο φορες σε κυνήγι και καμια 6-7 φορες στην πολη και σε χιονια.Τρομερο παπούτσι με πολύ καλή εφαρμογή.Οταν λοιπόν τα είχα αγοράσει μου είχαν δώσει γι αυτά ενα σπρέι NIKWAX το οποίο συγκεκριμένα γράφει nubuck & suede proof.
Αυτού δηλαδή. http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=77
Αν όμως εχει χαλάσει η μεμβράνη , οτι και να βάλουμε είναι περιορισμένη η αδιαβροχοποίησή τους .
 
Στέφανε γεια σου.
Προσωπικά εχω τα AKU ZENITH GTX II. Τα έχω λίγο παραπαάνω απο 3 χρόνια και πρόβλημα στεγανότητας δεν εχω. Τα εχω φορέσει σε ολοήμερα κυνήγια τόσο σε περπατητά και σε βρεγμένο χόρτ αλλά και σε κυνήγια καρτεριού στην Ήπειρο με ολοήμερη βροχή και το βράδυ που επιστρέφω σπίτι και τα βγάζω ,το πόδι είναι στεγνό.
Η μόνη συντήρηση που τους κάνω πέρα απο το πλύσιμο και καθάρισμα με βούρτσα ,είναι να τα περνάω μια φορά λίπος στα μισά της σαιζόν και μια στο τέλος.
Εχω και ενα ζευγάρι LOWA Tahoe τα οποια εχουν φορεθει μονο δυο φορες σε κυνήγι και καμια 6-7 φορες στην πολη και σε χιονια.Τρομερο παπούτσι με πολύ καλή εφαρμογή.Οταν λοιπόν τα είχα αγοράσει μου είχαν δώσει γι αυτά ενα σπρέι NIKWAX το οποίο συγκεκριμένα γράφει nubuck & suede proof.
Αυτού δηλαδή. http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=77
Αν όμως εχει χαλάσει η μεμβράνη , οτι και να βάλουμε είναι περιορισμένη η αδιαβροχοποίησή τους .
Δεν το ρωτησα απο άποψη στεγανότητας dim, αλλά απο αποψη απλής περιποίησης του δερματος που όσο να ναι το βρεχουμε και στεγνώνει 100 φορές μέσα στην σεζόν..και περισσότερο επειδή σκέφτομαι πως αν βάλω κάποιο προιόν που μπορει να μην είναι πολυ 'φιλικο' προς την goretex, θα κλάψω τα 200 ευρουλακια!

ΥΓ: τα aku πρεπει να είναι φοβερό παπούτσι και πιο βολικό σε οχι έντονα βραχώδες τερεν νομιζω!
 
Δεν το ρωτησα απο άποψη στεγανότητας dim, αλλά απο αποψη απλής περιποίησης του δερματος ...
ΥΓ:
Το κατάλαβα απλά συμπληρωματικά το έγραψα με αφορμή μια κουβεντα που ειχα τελευταία.
Πσάντως το σίγουρο είναι ότι δεν θελουν πολλά πασαλίματα .Βασικά χρειάζονται καλό καθάρισμα και λίπος με μέτρο και λίγες φορες τον χρόνο.. Αυτα μου τα επιβεβαίωσε και αντιπρόσωπος εταιρείας σε έκθεση.
Οσο για τα Αku μετα απο τοσα χρονια ειμαι πολύ ευχαριστημένος και με 155 €που τα πήρα ,θα τα ξαναπάρω.
Οταν τα φορεσα ήταν σαν να τα ειχα παραγγελία για τα πόδια μου.Στην Ηπερο οταν παω τα φοράω 15ημερο συνεχόμενα.Το καλοκαιρι τα βαζω σε αναβασεις που κανω στα Τζουμέρκα.Δεν εχει παθει τιποτα η σόλα.Εχουν και το προστατευτικό γυρω και ειναι τέλεια.
Του Αρι ειχαν κόψει κατι κομμάτια σε βραχια στη Μάνη. Ομως πιλλές φορες πέφτεις και σε περιπτωση.
Κάποτε πήρα ενα ζευγαρι μποτάκια grisport για την καθημερινή χρήση.Σε ενα μήνα μου έσκισαν στο πλαι.Ο αντιπρόσωπος ο οποίος ειναι στα Γιαννενα δέχτηκε να μου τα αλλάξει. Ε , αυτά που μουδωσε , τα εχω 4 χρονια και δεν εχουν πάθει τίποτα.
Είναι και να μη σου τύχει.
 
Και σε μένα τα ζενιθ κόπηκαν κομματάκια από την σόλα. Από το δεύτερο κυνήγι μάλιστα. Τα έχω ακριβώς 2 χρόνια και για του χρόνου θέλουν σολιασμα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο παπούτσι.
 
Έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω σπρέι αδιαβροχοποίησης να μας πει εντυπώσεις;
nubuk-velours-braun_1024.jpg
 
Πριν κάμποσα χρόνια, μπορεί και 10, είχα πάρει ένα ζευγάρι άρβυλα CRISPI δεν θυμάμαι πως λέγανε το μοντέλο. Δεν τα φόρεσα πολλές φορές, γιατί δεν πήγαινα κυνήγι στη μαδάρα και γενικά σε δύσκολα εδάφη, στο χωριό στις αγροτικές δουλειές και στο κυνήγι φορούσα συνήθως στρατιωτικά άρβυλα και τελευταία κάτι φτηνά GRISPORT, δεν έκανε και ζόρικους χειμώνες εδώ κάτω (εκτός από φέτος ...) Έτσι είναι ακόμα σαν καινούργια, ακόμη και οι σόλες έχουν ελάχιστη φθορά. Πάντως ήταν ασυζητητί ότι καλύτερο έχω φορέσει στα πόδια μου !!!
Σήμερα όμως στην δουλειά έσκυψα να πάρω κάτι από κάτω, και παρατήρησα αυτό:
IMG-20190226-094431.jpg

Έχει ξεκολλήσει το ένα (το δεξί) μόνο μπροστά, στην περιοχή των δαχτύλων, δεν το τράβηξα πολύ γιατί φοβήθηκα μην ξεκολλήσει τελείως όλη η σόλα ...
Τώρα τί κάνω ;;; Θά'θελα τη βοήθεια σας, τη γνώμη σας. Να το πάω εδώ σε κάποιο τσαγκάρικο να μου το κολλήσει, θα πετύχει ;;; Ή έχει ιδιαιτερότητες η σόλα Vibram και το δέρμα Nubuk και θέλει ειδική διαδικασία και υλικά ;;;
Αν ήμουν στην Αθήνα, ξέρω ότι θα μου έλεγαν πολλοί να τα πάω στον Αγάπιο, και αυτό θα έκανα ... αλλά τώρα ;;;
Και είναι κρίμα να τα πετάξω γιατί είναι σαν καινούργια, μου έρχονται τέλεια, ξεχνώ ότι τα φορώ, και δεν καταλαβαίνουν ούτε από νερά, ούτε κρύο ούτε τίποτα !!!
 
Πριν κάμποσα χρόνια, μπορεί και 10, είχα πάρει ένα ζευγάρι άρβυλα CRISPI δεν θυμάμαι πως λέγανε το μοντέλο. Δεν τα φόρεσα πολλές φορές, γιατί δεν πήγαινα κυνήγι στη μαδάρα και γενικά σε δύσκολα εδάφη, στο χωριό στις αγροτικές δουλειές και στο κυνήγι φορούσα συνήθως στρατιωτικά άρβυλα και τελευταία κάτι φτηνά GRISPORT, δεν έκανε και ζόρικους χειμώνες εδώ κάτω (εκτός από φέτος ...) Έτσι είναι ακόμα σαν καινούργια, ακόμη και οι σόλες έχουν ελάχιστη φθορά. Πάντως ήταν ασυζητητί ότι καλύτερο έχω φορέσει στα πόδια μου !!!
Σήμερα όμως στην δουλειά έσκυψα να πάρω κάτι από κάτω, και παρατήρησα αυτό:
IMG-20190226-094431.jpg

Έχει ξεκολλήσει το ένα (το δεξί) μόνο μπροστά, στην περιοχή των δαχτύλων, δεν το τράβηξα πολύ γιατί φοβήθηκα μην ξεκολλήσει τελείως όλη η σόλα ...
Τώρα τί κάνω ;;; Θά'θελα τη βοήθεια σας, τη γνώμη σας. Να το πάω εδώ σε κάποιο τσαγκάρικο να μου το κολλήσει, θα πετύχει ;;; Ή έχει ιδιαιτερότητες η σόλα Vibram και το δέρμα Nubuk και θέλει ειδική διαδικασία και υλικά ;;;
Αν ήμουν στην Αθήνα, ξέρω ότι θα μου έλεγαν πολλοί να τα πάω στον Αγάπιο, και αυτό θα έκανα ... αλλά τώρα ;;;
Και είναι κρίμα να τα πετάξω γιατί είναι σαν καινούργια, μου έρχονται τέλεια, ξεχνώ ότι τα φορώ, και δεν καταλαβαίνουν ούτε από νερά, ούτε κρύο ούτε τίποτα !!!
Eναι ενας καλος μαστορας στο Ηρακλειο του στελνουν απο ολη την Ελλαδα
 
Στέλιο πριν καιρό άλλαξα όλη τη σόλα σε αυτά τα zamperlan.μου έβαλε vibram.αργησε λιγο αλλά έκανε φοβερη δουλειά.55€ μου πήρε.ειναι αυτος.παρε μια γνώμη από αυτόν ειναι καλο παιδί.
jw1RylB.png

O6718jt.png
Ευχαριστώ Γιάννη, που είναι αυτό; Το στενό δίπλα στον Κρόνο είναι που βγάζει στην Αγορά ;;;
 
Πριν κάμποσα χρόνια, μπορεί και 10, είχα πάρει ένα ζευγάρι άρβυλα CRISPI δεν θυμάμαι πως λέγανε το μοντέλο. Δεν τα φόρεσα πολλές φορές, γιατί δεν πήγαινα κυνήγι στη μαδάρα και γενικά σε δύσκολα εδάφη, στο χωριό στις αγροτικές δουλειές και στο κυνήγι φορούσα συνήθως στρατιωτικά άρβυλα και τελευταία κάτι φτηνά GRISPORT, δεν έκανε και ζόρικους χειμώνες εδώ κάτω (εκτός από φέτος ...) Έτσι είναι ακόμα σαν καινούργια, ακόμη και οι σόλες έχουν ελάχιστη φθορά. Πάντως ήταν ασυζητητί ότι καλύτερο έχω φορέσει στα πόδια μου !!!
Σήμερα όμως στην δουλειά έσκυψα να πάρω κάτι από κάτω, και παρατήρησα αυτό:
IMG-20190226-094431.jpg

Έχει ξεκολλήσει το ένα (το δεξί) μόνο μπροστά, στην περιοχή των δαχτύλων, δεν το τράβηξα πολύ γιατί φοβήθηκα μην ξεκολλήσει τελείως όλη η σόλα ...
Τώρα τί κάνω ;;; Θά'θελα τη βοήθεια σας, τη γνώμη σας. Να το πάω εδώ σε κάποιο τσαγκάρικο να μου το κολλήσει, θα πετύχει ;;; Ή έχει ιδιαιτερότητες η σόλα Vibram και το δέρμα Nubuk και θέλει ειδική διαδικασία και υλικά ;;;
Αν ήμουν στην Αθήνα, ξέρω ότι θα μου έλεγαν πολλοί να τα πάω στον Αγάπιο, και αυτό θα έκανα ... αλλά τώρα ;;;
Και είναι κρίμα να τα πετάξω γιατί είναι σαν καινούργια, μου έρχονται τέλεια, ξεχνώ ότι τα φορώ, και δεν καταλαβαίνουν ούτε από νερά, ούτε κρύο ούτε τίποτα !!!
στελιο πηγενετα στου ρουτζο και θα τα παει αυτος να στα κολησουν η θα σου πει που να τα πας
ειναι κατη πολυ απλο και δεν θα εχεις θεμα
δεν ειναι ααγη σολας και και να βαλει και προστατευτικο λαστιχο γυρο γυρο ..
οποτε μη τρελενεσαι ..


αα
και στο κλησημο του κηνμηγιου που καναμαι επρεπε να ερθεις ηταν σουπερ..
 
Μεγάλη απογοήτευση από τα αρβυλάκια Λυτός προχθές. Σε δίωρο περπατητό τσίχλας νωρίς το πρωί τα παπούτσια και τα πόδια έγιναν μούσκεμα. Επίσης και τα μπατζάκια του παντελονιού. Το γρασίδι είχε πολύ υγρασία και τα μπατζάκια μούσκεψαν και φαντάζομαι ανέβαινε το νερό προς τα πάνω και έμπαινε μέσα στο άρβυλο και το πόδι έγινε μούσκεμα.

Αυτό που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση όμως είναι ότι ενώ από την Πέμπτη είχα καθαρίσει καλά τα άρβυλα και είχα βάλει πολύ λίπος αγροιόχοιρου στο δέρμα για να είναι κορεσμένο και να μην απορροφάει νερό, παρόλα αυτά το δέρμα το Σάββατο ήταν όλο μούσκεμα και έκανε 24 ώρες να στεγνώσει με το boots dryer!



Σκέφτομαι να τα ξαναπλύνω καλά ώστε να φύγει το λίπος και να βάλω κάποιο μίγμα με κερί μέλισσας και λανολίνη και ελάχιστο λίπος.



ΥΣ: Γκέτες δε βάζω
 
Back
Top