Συνταγές για τρυγόνια

Τρυγονια στη λαδοκολλα

Μια απλη και πεντανοστιμη συνταγη για τα παχια σεπτεμβριατικα τρυγονια.

Παιρνουμε λαδοκολλα η αντικολλητικο χαρτι φουρνου, το πασπαλιζουμε με φρυγανια φρεσκοτριμμενη.
Αλατοπιπερωνουμε τα καθαρισμενα τρυγονια μας, τα πασπαλιζουμε με ψιλικομμενο μαιντανο και κλεινουμε τη λαδοκολλα οπως περιπου κλεινουν τις καραμελες. Τα ψηνουμε στους 180 βαθμους για περιπου 50 λεπτα.
Ολα τα αρωματα μενουν στην φρυγανια, τελειος μεζες για κυνηγοπαρεα.
 
Τρυγονια στη λαδοκολλα

Μια απλη και πεντανοστιμη συνταγη για τα παχια σεπτεμβριατικα τρυγονια.

Παιρνουμε λαδοκολλα η αντικολλητικο χαρτι φουρνου, το πασπαλιζουμε με φρυγανια φρεσκοτριμμενη.
Αλατοπιπερωνουμε τα καθαρισμενα τρυγονια μας, τα πασπαλιζουμε με ψιλικομμενο μαιντανο και κλεινουμε τη λαδοκολλα οπως περιπου κλεινουν τις καραμελες. Τα ψηνουμε στους 180 βαθμους για περιπου 50 λεπτα.
Ολα τα αρωματα μενουν στην φρυγανια, τελειος μεζες για κυνηγοπαρεα.
.shake hands.Παύλο οι παλιοί στο νησί, τύλιγαν τα καλοκαιρινά πουλιά σε αμπελόφυλλο (που λαδόκολλα τότες) και τα έψηναν στην χόβολη...άλλο φρούτο...
Στη χόβολη του τζακιού, πολλές φορές το χειμώνα, ψήνω τα κιχλοκότσυφα τυλιγμένα σε λαδόκολλα και μετά σε αλουμινοχαρτο.
 
.shake hands.Παύλο οι παλιοί στο νησί, τύλιγαν τα καλοκαιρινά πουλιά σε αμπελόφυλλο (που λαδόκολλα τότες) και τα έψηναν στην χόβολη...άλλο φρούτο...
Στη χόβολη του τζακιού, πολλές φορές το χειμώνα, ψήνω τα κιχλοκότσυφα τυλιγμένα σε λαδόκολλα και μετά σε αλουμινοχαρτο.

Σπυρο η συνταγη σου σε αμπελοφυλλα ακουγεται καταπληκτικη. Αυτο με τη χοβολη το ηξερα κι εγω αλλα οχι τα αμπελοφυλλα. Θα τη δοκιμασω
 
Σπυρο η συνταγη σου σε αμπελοφυλλα ακουγεται καταπληκτικη. Αυτο με τη χοβολη το ηξερα κι εγω αλλα οχι τα αμπελοφυλλα. Θα τη δοκιμασω
Η πείνα τέχνες κατεργάζεται...όντως αξίζει να τη δοκιμάσεις τα αμπελόφυλλα δίνουν άλλη γεύση στα πουλιά.
Νοστιμότερα γινότανε τα ''λιανόπουλα'' του Σεπτέμβρη, σιταρίδες, αητομάχοι, καρακάλοι, χαμοκίχλια που κυνηγούσαμε με αεροβόλα πιτσιρικάδες και ήταν κατακίτρινα από το λίπος.
 
Τρυγονια στη λαδοκολλα

Μια απλη και πεντανοστιμη συνταγη για τα παχια σεπτεμβριατικα τρυγονια.

Παιρνουμε λαδοκολλα η αντικολλητικο χαρτι φουρνου, το πασπαλιζουμε με φρυγανια φρεσκοτριμμενη.
Αλατοπιπερωνουμε τα καθαρισμενα τρυγονια μας, τα πασπαλιζουμε με ψιλικομμενο μαιντανο και κλεινουμε τη λαδοκολλα οπως περιπου κλεινουν τις καραμελες. Τα ψηνουμε στους 180 βαθμους για περιπου 50 λεπτα.
Ολα τα αρωματα μενουν στην φρυγανια, τελειος μεζες για κυνηγοπαρεα.
Παύλο αν βάλω την φρυγανιά επάνω στα πουλιά μήπως είναι καλύτερα;;;;;
έτσι κάνω ορτύκια τσίχλες στη σούβλα όπως επίσης κοτόπουλο η χοιρινό κοντοσούβλι
η φρυγανιά έχει την ιδιότητα να κρατάει τα υγρά και γίνονται ζουμερά και νόστιμα .shake hands.
.shake hands.Παύλο οι παλιοί στο νησί, τύλιγαν τα καλοκαιρινά πουλιά σε αμπελόφυλλο (που λαδόκολλα τότες) και τα έψηναν στην χόβολη...άλλο φρούτο...
Στη χόβολη του τζακιού, πολλές φορές το χειμώνα, ψήνω τα κιχλοκότσυφα τυλιγμένα σε λαδόκολλα και μετά σε αλουμινοχαρτο.
ακούγεται καλό και νόστιμο
αν κρίνω από την σαρδέλα που ψήνω σε αμπελόφυλλα γιατί όχι .shake hands.
 
Παύλο αν βάλω την φρυγανιά επάνω στα πουλιά μήπως είναι καλύτερα;;;;;
έτσι κάνω ορτύκια τσίχλες στη σούβλα όπως επίσης κοτόπουλο η χοιρινό κοντοσούβλι
η φρυγανιά έχει την ιδιότητα να κρατάει τα υγρά και γίνονται ζουμερά και νόστιμα .shake hands.

ακούγεται καλό και νόστιμο
αν κρίνω από την σαρδέλα που ψήνω σε αμπελόφυλλα γιατί όχι .shake hands.

Μακη γιατι οχι? Τα γυρνας στη φρυγανια και εσυ ετοιμος. Ισα ισα που θα ειναι και τραγανα τα πουλια
 
Σήμερα έκανα τραπέζι σε φίλους με κυνήγι, μεταξύ άλλων έφτιαξα και τρυγόνια στη σούβλα, γιά μένα είναι ο καλύτερος τρόπος όταν είναι αρκετά παχιά, γιατί μπορούν να ψηθούν πολύ ωραία απέξω και μέσα να είναι ζουμεράIMG_0639.jpg
 
Σήμερα έκανα τραπέζι σε φίλους με κυνήγι, μεταξύ άλλων έφτιαξα και τρυγόνια στη σούβλα, γιά μένα είναι ο καλύτερος τρόπος όταν είναι αρκετά παχιά, γιατί μπορούν να ψηθούν πολύ ωραία απέξω και μέσα να είναι ζουμεράView attachment 7348
Ο καλυτερος εισαι, κι εγω ολα στα καρβουνα τα πεθαινω, απο τσιχλα μεχρι φασσα
 
Θα εχεις καλο οδοντιατρο.....δεν εξηγειται αλλιως....φασσα στα καρβουνα......!!!!! .sarcastic.
Δοκιμασε τες οπως γραφω αλλα να τους βαλεις βιταμ μερικες φορες και πες μου μετα αν ειναι σκληρες...θα εκπλαγεις ευχαριστα
 
Δοκιμασε τες οπως γραφω αλλα να τους βαλεις βιταμ μερικες φορες και πες μου μετα αν ειναι σκληρες...θα εκπλαγεις ευχαριστα

Θα δοκιμασω.....ετσι γιατι το λες.....και γιατι εχω καλο οδοντιατρο.....με εχει σωσει ακρετες φορες..... Να ξερεις
ομως οτι εκτος απο κοκκινιστες.....σε λαδοκολλα ''πουγκι'' με τα μπαχαρια τους στο φουρνο.....ειναι ποιημα!!!!
Κανονισε.....να εχεις και ενα βαρελακι κρασι διπλα σου!!!!!;):):)
 
....σε λαδοκολλα ''πουγκι'' με τα μπαχαρια τους στο φουρνο.....ειναι ποιημα!!!!
Νίκο δώσε λεπτομέρειες ... έχω 3 στην κατάψυξη και πρέπει να "φεύγουν", και πολύ μείνανε !!! Άλλες φορές τις έκανα κοκκινιστές, αλλά βαριέμαι ... Αυτός ο τρόπος στο φούρνο φαντάζομαι είναι ο πιο εύκολος, γι'αυτό με ενδιαφέρει ... αλλά σε τι θερμοκρασία και για πόση ώρα ;;; ;)
 
Νίκο δώσε λεπτομέρειες ... έχω 3 στην κατάψυξη και πρέπει να "φεύγουν", και πολύ μείνανε !!! Άλλες φορές τις έκανα κοκκινιστές, αλλά βαριέμαι ... Αυτός ο τρόπος στο φούρνο φαντάζομαι είναι ο πιο εύκολος, γι'αυτό με ενδιαφέρει ... αλλά σε τι θερμοκρασία και για πόση ώρα ;;; ;)


Στελιο καλο μεσημερι φιλε!!! Εμαι πολυ του πικαντικου.....και σχετικα καυτερου φαγητου.....θα σου πω πως τις
φτιαχνω.....και τι υλικα βαζω....και εσυ αποφασισε τι προσθεσεις ή θα αφαιρεσεις.
Ενα ποτηρακι του κρασιου ελαιολαδο ''γνησιο'' ( σπιτικο ) ....οχι το νεροπλυμα του σουπερ- μαρκετ.
5 μεγαλες σκελιδες σκορδο πολτοποιημενες
Μια κουταλια της σουπας μουσταρδα καυτερη πικαντικη...γεματη κουταλια.
Μια κουταλια ''κοφτή'' του γλυκου παπρικα καπνιστη
Μια κουταλια ''κοφτή'' του γλυκου παπρικα καυτερη , εγω την βαζω ''γεματη'' .
Μισο κουταλακι του γλυκου κυμινο
Μισο κουταλακι του γλυκου κολιανδρο.....( τους σπορους χτυπα τους στο γουδι να γινουν σκονη )
Αυτα ειναι τα ''βασικα''....μπορεις για ακομα περισσοτερη γευση να βαλεις ενα κομματι κεφαλοτυρι αλμυρο
μεσα στην κοιλια ....και μετα ραψιμο..... εαν το κεφαλοτυρι ειναι τριμμενο ( για μακαρονια ) και αυτο κανει.
Αλατι...κατα βουληση
Λοιπον ολα αυτα τα βαζεις στο μιξερ-ακι.....και τα κανεις αλοιφη.....αλειφεις την φασσα και το υπολοιπο το βαζεις
μεσα στην κοιλια και την ράβεις.
4 κολλες λαδοκολλα βαζεις την φασσα και κλεινεις σαν πουγκι....δενεις με σπαγκο σφιχτα ( προσεξε ο σπαγκος να
μην ''σερνει'' πλαστικο μεσα....θα λιωσει με την θερμοκρασια.....και ''εχασες'' το παιχνιδι.
Εξω απο τις λαδοκολλες ενα κομματι αλουμινοχαρτο και αυτο σε πουγκι.
Στο δικο μου φουρνο στους 170 βαθμους στο αερα και στην μεσαια σχαρα σε 2 ωρες ειναι ετοιμη.
Θα βαλεις το πουγκι σε ρηχο ταψι.....οχι επανω στην σχαρα.....
Καλη επιτυχια φιλε!!!! Κανονισε να εχεις καλο κρασι......... ;) ;)
ΥΓ, Μην βαλεις καθολου κρεμμυδι......εκτος και αν σου αρεσει το γλυκο του κουταλιου.
 
Στελιο καλο μεσημερι φιλε!!! Εμαι πολυ του πικαντικου.....και σχετικα καυτερου φαγητου.....θα σου πω πως τις
φτιαχνω.....και τι υλικα βαζω....και εσυ αποφασισε τι προσθεσεις ή θα αφαιρεσεις.
Ευχαριστώ Νίκο ... Εγώ πάλι, τα πικάντικα τα καυτερά και τα πολύ αλμυρά δεν τα πάω με τίποτα ! :mad: Οπότε σίγουρα θα πέσει αρκετή τροποποίηση στη συνταγή σου ...:rolleyes:
Αλλά ο.κ. για το ψήσιμο ήθελα να δω περισσότερο. Για να μην ανοίξω το "πουγκί" πρόωρα ... ;)
.shake hands..shake hands.
 
Back
Top